Munkajogi kérdések.


vagtam # 2014.03.17. 15:21

pazs: köszönöm szépen!

zotya60 # 2014.03.18. 10:15

Munkáltatóm egy " Kötelezés"-t akar aláíratni velem amiben elrendeli egy okj-s szakképzés elvégzését a munkakör ellátásához ill. tartalmazza a 96 órás oktatás napjait, vizsganapokat valamint, hogy nem kötődik tanulmányi szerződés. A 45 km_re lévő oktatási központba a bejárás költségét meg kell hiteleznem és állítólag utólag lesz kifizetve ( szóbeli tájékoztatás), a két vizsgára is fel kéne készülni de erre sem biztosít fizetett szabadságot pedig ha jól tudom az elrendelt képzés munkaidőnek számít és a munkáltatónak is vannak kötelezettségei.Két hónapja írtam alá egy munkaszerződés módosítást de abban szó sem volt bármilyen képzés szükségességéről.Nem a képzéssel van problémám hanem az elrendeléssel.Jól van ez így, aláírjam vagy tudok módosíttatni?

Fe78 # 2014.03.18. 13:31

Tisztelt jogi fórum

A kérdésem a következő lenne.

2014.03.10 én beadtam szabványos papírformában a „rendes felmondásomat” a cégemhez amiben persze benne volt a 30 napos felmondási idő is amit elfogadtak. Mindezek után 2014.03.14 délben én a munkavégzési területen megjelent a „főnök” és elég megalázó elszámoltatásban részesített mint leadandó szerszámok mint a raktárkészlet elszámoltatás terén. Nem teljesen értettem ezt a hozzáállását hiszen majdnem napi rendszerességgel beszámoltam neki szóban , írásban és e-mailban is. Utána utasított hogy a céges autót amit kb. egy hete kaptam vigyem be a telephelyre és adjam le. Így is tettem , viszont a raktárkészlet, és szerszámok, illetve az autó leadását igazoló a papírokat kaptam meg ! A felmondásommal kapcsolatos papírokat viszont semmit. A kérdésem a következő lenne mert ebben a formában gyakorlatilag a fent leírtak szerint az utolsó munkában töltött napom a 2014.03.14 nap volt vagyis ez azt jelenti hogy a „főnök” eltekintett „önszántából” a hátralevő felmondási időtől Igaz ? Hogyan történik ilyen formában a ledolgozott bérem kifizetése (mert sok helyen olvastam olyat hogy az utolsó munkában töltött napon meg kell kapjam a munkabérem és a felmondási papírjaimat tb miegymás) Milyen jogszabály vonatkozik a munkáltató részéről a kifizetésre illetve van e megszabva fizetési határidő (min pl. 5nap mert ilyet is olvastam a neten)

Szíves tájékoztatásukat és válaszukat előre is köszönöm

happycat # 2014.03.18. 16:03

Kellemes délutánt mindenkinek!

Rövid kérdés aki 4 órában van bejelentve annak kell felmondási időt ledolgoznia??

köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.18. 16:50

Persze.

zotya60 # 2014.03.19. 10:42

Üdv!Sajnálom, hogy eddig senkit nem ragadott magával a történetem de holnap alá kell írnom a papírt, legalább annyit hogy jár-e szabi?

Leevi # 2014.03.20. 10:50

Üdv!

A következő kérdésem lenne, mi a véleményetek?

A munkavállaló üzemi balesetet szenved. A munkáltatója egy vállalkozási szerződés alapján végez munkát egy gazdasági társaság telephelyén. A munkaügyi bíróság előtti eljárásban a balesetet szenvedett munkavállaló munkáltatója perbe hívhatja-e a vele vállalkozási szerződés alapján kapcsolatban álló gazdasági társaságot?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.20. 11:08

Valószínűleg, de a felelősségét ezzel nem háríthatja át. Sőt, a beavatkozóval szemben nem is kérhet kötelező döntést. Ha akar tőle valamit, akkor be kell perelnie. Aztán ha a szokottnál értelmesebb a bíró, egyesítheti a két pert.

MissFortin # 2014.03.22. 20:30

Ha a munkáltató be akar hívni a szabadnapomon akkor azt hány órával előtte köteles jelezni?

bopkul88 # 2014.03.24. 14:51

Üdv!

Szeretnék segítséget kérni!
A probléma a következő lenne: Ma reggel a cégnél ahol dolgozom, a cégvezető megvádolt azzal, hogy a lakásából, amit én takarítok kb 10 éve elloptam egy doboz cigit és utána már azt is mondta, hogy poharak is tűntek el. Nem kíván velem dolgozni! jelezte az ügyvezető igazgatónak, hogy írja meg a felmondási papírjaimat és közölje, hogy többet nem kell jönnöm dolgozni! ezt ő nem teszi, meg mivel tudja, hogy amivel vádol az hazugság és nonszensz. A cégvezető azt mondta, hogy ő a tanú erre az egészre! én semmilyen papírt nem akarok aláírni, mivel nem ismerem amivel vádolnak!
mit tanácsoltok mit tegyek? ha beperelem rágalmazásért kaphatnék kártérítést ezek alapján?
hogyan lehetne ebből a legjobbat kihozni?

köszönöm válaszotokat!

picurka68 # 2014.03.25. 07:48

Üdvözlöm!

Az után érdeklődnék, hogy utólag érdemes e Munkaügyi bírósághoz fordulni az ügyben hogy munkahelyi baleset ért tavaly júniusban /de azóta már nem dolgozok ott/. Nem engedtek táppénzre és azzal fenyegetek akkor ha másnap nem megyek dolgozni akkor kirúgnak.
Várom megtisztelő Válaszukat vagy hol lehet ennek utána nézni.

nandy # 2014.03.25. 11:00

Picurka, ha a munkahelyi balesetről nem készült jegyzőkönyv, akkor utólag szinte lehetetlen bármit is bizonyítani.
Jó lett volna, ha tavaly nyáron kérdezel, mert akkor még tudtunk volna segíteni.

nandy # 2014.03.25. 11:08

bopkul:

A munkaviszony felmondása csak írásban lehetséges, szóban nem.
Munkáltatói felmondás esetében indoklási kötelezettség van. Ha az indoklással nem értesz egyet, munkaügyi pert kell indítanod.
Nem kell elismerned, amivel vádolnak. De mindaddig menj be dolgozni, amíg ÍRÁSBAN fel nem mentenek a munkavégzési kötelezettség alól.

munkavallalo2014 # 2014.03.25. 13:53

Abban az esetben, ha rendelkezem hivatalosan aláírt, kitöltött munkaszerződésből (ugyanazon a napon aláírt és ugyanarra az időintervallumra) egyidejűleg 4-el, különböző beosztásokkal, feladatkörökkel és egy esetben a jelenleginél magasabb fizetéssel (visszamenőleg 1 évre), indíthatok-e bármilyen eljárást a cégem ellen amikor elküldenek (közös megegyezéssel/munkáltatói felmondással) ? Másrészt visszamenőleg 4 évre túlórát elszámoltathatok-e velük abban az esetben, ha tudom bizonyítani (tanúkkal, számlákkal, vásárlási időpontokkal) azok hitelességét? Soha nem fizettek túlórát pedig napi átlag 3 órát pluszban dolgozom immár 4 éve, plusz a vasárnapi árubeszerzések átlagban vasárnaponként 4 óra.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.25. 14:16

Picurka, ha a munkahelyi balesetről nem készült jegyzőkönyv, akkor utólag szinte lehetetlen bármit is bizonyítani.
Ez nagyon nem igaz.

picurka68 # 2014.03.25. 14:56

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Köszönöm gyors válaszát de ha kérhetném bővebben kifejtené, hogy hogyan? Nandy írta, hogy nem lehet bebizonyítani hogy munkahelyi baleset volt.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.25. 15:01

Hogy milyen bizonyítékok vannak, az nem jogi kérdés. Jogi szempontból semmi akadálya a baleset ténye megállapíttatásának és a kártérítési igény érvényesítésének.

monalisa1 # 2014.03.25. 15:58

Ha másnap tudtál dolgozni akkor nemigen történhetett nagy baj. / Tanúk kellenének akik hajlandók lennének melletted állni.

picurka68 # 2014.03.25. 16:33

Tisztelt Monaliza1!

Ha az én kérdésemre írtad válaszodat akkor hozzá teszem hogy nem tudtam dolgozni mivel a talpamba ment egy rozsdás szög és mindjárt táppénzre akartak venni az orvosok és azért is leszúrtak, hogy a baleset után kb. 3 óra múlva tudtam csak bemenni megnézetni mert nagyobb baj is lehetett volna belőle pl. vérmérgezés. Vannak bőven tanúk. Az volt a szerencsém, hogy olyan rendes kolléganőm volt, hogy ő dolgozott helyettem.

tonkar # 2014.03.26. 11:12

Szép napot!
Az állás időről szóló törvényrész értelmezéséhez szeretnék segítséget kérni!
A Mt. 146. § (1) szerint a munkavállalót, ha a munkáltató foglalkoztatási kötelezettségének a beosztás szerinti munkaidőben nem tesz eleget (állásidő) - az elháríthatatlan külső okot kivéve - alapbér illeti meg.
Mit jelent az elháríthatatlan külső ok? Az Én munkahelyem február 20-án csődeljárást kezdeményezett önmaga ellen. A meglévő megrendelések nagy részét partnereink elvitték máshova, a megmaradtakat a cégvezetés küldte el, mert a beszállítóink (hitelezőink) nem hoztak segédanyagokat, így azokat
nem tudtuk volna határidőre legyártani. Az elmúlt heteket karbantartással töltöttük, de mostantól nem kell bemenni a munkahelyre, hanem állásidőn otthon leszünk. Ebben az esetben jár az alapbér, vagy ez már elháríthatatlan külső oknak minősül?
Köszönettel
eMKá

pazs # 2014.03.26. 12:10

Jár.

zotya60 # 2014.03.31. 09:10

Üdv mindenkinek! Munkahelyemen összeszedették a különböző műhelyekben lévő hűtőket és mikrókat és bevitették egy étkezőnek kinevezett helyre, innen kezdve minden közös, távoli és ésszerűtlen. Tudja valaki mi miatt nem lehet egy műhelyben hűtőszekrény? Előre is köszi a választ.

helios86 # 2014.04.02. 11:17

Üdv Mindenkinek!

Több kérdésemre szeretnék választ kapni.

2012-ben kezdtem dolgozni a jelenlegi munkáltatómnál 8órás-kötött általános munkarend szerint a munkaidő hétfőtől péntkeig 22:00-06:00. Körülbelül 1 évig dolgoztam igy éjszakai pótlékot,műszakpótlékot nem fizettek erre az időre a munkatörvénykönvyre hivatkozva,miszerint csak annak jár a pótlék akinek a munkaidő kezdete legalább 1/3-ad részben eltér havi szinten.
Interneten utánnanézve arra jutottam,hogy talán igy lehet.

1. kérdésem az,hogy amikor péntek este elkezdtem dolgozni és szombat hajnalban végeztem a szombati 6 órás munkavégzésre kellett volna fizetni a cégnek 150%-os órabért mivel az már hétvégre esik?
Ha igen visszamenőleg érvényesithető e a követelés?

2013-ban munkaszerződés módositás történt amiben annyi került meghatározásra,hogy többműszakos munkarendben heti 40 órában kell dolgoznom és a munkáltató határozza meg a munkabeosztást.
Ettől kezdve két műszak alakult ki 8:00-16:00 és 21:00-05:00. Az éjszakai munkavégzés vasárnaptól csütörtökig tart és 30% műszakpótlék került elszámolásra.
A kérdésem szinte ugyan az mint az előző esetben. A vasárnapi 3 órás munkavégzésem miatt 200%-os órabér illetne e meg,visszamenőleg követelhetem e?

2014 márciusban kiadtak egy tájékoztatást a beosztás szerinti munkaidő változásáról,ami személy szerint engem nem érintett,de ebben le is van irva,hogy a munkarendem vasárnaptól csütörtökig 21:00-05:20.
A problémám az,hogy januárban még 30% műszakpótlékot kaptam az éjszakai munkavégzés után februártól azonban 15% éjszakai pótlékot számoltak el.
Jogos e ez?
A munkatörvénykönyv módositásban én annyit találtam,hogy éjszakai pótlékra jogosult akinek a napi munkaidő kezdete nem tér el és 22:00-06:00-ig dolgozik és műszakpótlékra jogosult akinek eltér a napi munkaidő kezdete és 18:00-06:00-ig dolgozik.
Ezek szerint igazából egyik csoportba sem illik bele az esetem,kérem aki tud segitsen a kérdéseim megválaszolásában.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.04.02. 12:35

A hétvégék nem kötelező munkaszüneti napok.

helios86 # 2014.04.02. 15:19

És ha nem kötelező munkaszüneti napról beszélünk akkor nem is jár rá semmilyen pótlék?Elózó munkahelyen a szombatért 1,5 szeres pénz járt a vasárnapért kétszeres,persze az túlórának minősült.