Munkajogi kérdések.


trendi # 2018.02.01. 17:59

Üdvözletem!
A következő problémám van:
Munka törvénykönyves vagyok, nincs kollektív szerződés.
Garantált bérminimumot kapom alapilletményként, erre mióta ezen a munkahelyen dolgozom kaptam vezetői pótlékok x összegben, mivel néhány embert irányítanom kell. Kaptam egy munkaszerződés módosítást 2018. január 26-án, hatályos 2018.01.01-től, melyben a garantált bérminimum + pótlékot állapítottak meg, lényegesen kevesebb ez a póték mint amit előző éveben kaptam. A módosításról semmiféle értesítést, indoklást nem kaptam - tehát gondolok itt új munkaköri leírásra - nem kell irányítanom tovább ami kérdésként merült fel bennem-. Szóban sem tájékoztattak arról, hogy miért is csökkent ez pótlék, csak annyi, hogy másokéhoz képest (hasonló munkakörben, de fenntartón belül más intézményhez képest az enyém sok)Nem írtam alá, és írásban kértem, hogy indokolják meg. Válasz erre írásban: a fenntartó utasítása alapján módosította a munkáltatóm. Nem tudom értelmezni, mit tegyek, mi? Megtehetik ezt?

pugnator # 2018.01.30. 20:20

Bocsánat,pongyolán fogalmaztam, 10 napra volam felmentve egészségügyileg abban az időszakban és ezalatt lettem leküldve a határra.

Az átlag feletti az azt jelenti, hogy ejtőernyős ,búvár végzettségem van , az éves fizikai felméréseket az előírt (számomra a beosztásomból adódóan a legmagasabb a honvedsegben) maximális szint felett hoztam.

Misszióban többfele is voltam,többek közt Afganisztanban is és nem kumpripucolónak :)

nonolet # 2018.01.30. 14:15

"akkor hivatásom átlag felett el tudtam volna látni"

kontra..

"Háziorvos által fel voltam mentve (futás állás,fizikai munka stb) "

- -

Max az adott irodista munkakört tudtad ellátni úgy-ahogy.
De nem a hivatásod.

Szóval: milyen misszió?!!!
Menj már...

nonolet # 2018.01.30. 14:12

"tökéletesen el tudtam látni minden feladatom,sőt fizikailag etalon is voltam alakulatomnál (kiképzőtiszti beosztásban voltam)."

kontra...

"Háziorvos által fel voltam mentve (futás állás,fizikai munka stb) "

Érzed az ellentmondást?!

Gondold újra a dolgokat...

pugnator # 2018.01.30. 12:54

Udv mindenkinek

Velemszületett betegégemmel (rejtett nyitott gerinc) voltam hivatásos katona. Ezzel tökéletesen el tudtam látni minden feladatom,sőt fizikailag etalon is voltam alakulatomnál (kiképzőtiszti beosztásban voltam).
Háziorvos által fel voltam mentve (futás állás,fizikai munka stb) 2 éve ősszel, ez idő alatt mégis munkára vezényeltek a határra, ahol történt egy balesetem(derék rándulás stb). Emiatt kezelésekre kellett járnom. Parancsnokom ezdeményezte a leszerelésemet. A honvédéség FÜV nizottság 18%-ot adott. 8 velemszületett és 8% sérülésből eredendő.

Nézőpontom szerinte ha nem következik be a sérülés akkor hivatásom átlag felett el tudtam volna látni. A munkára vezénylésem jogtalan volt hiszen felmentés alatt voltam. A parancsnok kezdeményezte a leszerelésem és 18%-al le is szereltek.
Milyen nagyságrendű kártérítés járhat részemre? Még lett volna vagy 20évem a seregben, keresetkiesés és lakástámogatás kiesés, feltételezett missziós keresetkiesés stb?

Kérek szépen véleményt és az általatok 3 legjobbnak tartott munkajogász/kártérítési jogász nevét...

Köszönöm

Galambosi74 # 2018.01.29. 20:18

T. Fórumozók. Kérdésem a köv.:
2013-ban felvettek egy kórházba ápolónak D6-ba. A kinevezési iratban azt írták, hogy a következő magasabb fokozatba 2016-ban lépek, aztán közölték, hogy 2017-ben majd a kinevezésemben maradtam D6-ban és, hogy 2018-ban lépek magasabb fokozatba.
Hogy is van ez? 5 év alatt nem sikerült D7-be léptetniük?

Választ valaki tud erre? Munkaügyi Bírósághoz érdemes fordulni?

HegeT # 2018.01.26. 23:40

A kérdésem problémám a következő:
kb 2004 júliusától alkalmazásban voltam egy Betéti Társaságnál mely egy MOL töltőállomást üzemeltet.
Az ügyfélkapumon keresztül ezelőtt bő fél éve lekértem azt az adatot mellyel igazolom, hogy volt és mennyi munkaviszonyom eddig.
Ennél a cégnél megvan a 13 évem. viszont van ott két olyan évem amikor is nem mint töltőállomás kezelő hanem
" országgyűlési képviselő, köz tisztviselő " és egyéb ilyen kategóriába sorolták be a munkajogomat úgy, hogy mint mondom ugyan annál a cégnél megszakítás nélkül dolgoztam 2017 Április 30-ig.
Kérdés adózás szempontjából vagy bármilyen okból érinthet ez engem hátrányosan illetve a munkaadómat mennyivel kedvezőbb adóbesorolásba vagy egyéb kedvező helyzetbe hozta vajon?

nonolet # 2018.01.26. 22:38

Zsuzsanna29

Fordíts a sorrenden...
Jelentsd be az új terhességet legelsőnek.

Aztán jöhet többi lépés.
Visszamész melózni terhesen és aztán mit ad isten máris táppénzre.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.26. 14:44

Ne haragudj, én nem értem, hogy pontosan mit is szeretnél kérdezni. Azt, hogy lehet-e ez egy munkáltatói felmondás indoka?

Zsuzsanna29 # 2018.01.26. 13:31

Tisztelt Szakértő!

Az lenne a kérdésem, hogy elbocsájthatja e a munkavállalót a munkáltató abban az esetben, ha gyed alatt kéri a fizetés nélküli szabadságának megszüntetését, egyúttal bejelenti az újabb várandósságát és a fiz. nélküli megszünése után azonnal táppénzre megy?

Válaszát előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.26. 06:21

A munkaköri leírás meghatározása a munkáltató urasága.

Immaculata # 2018.01.25. 21:46

A régi marad érvényben, de ha abban nem tud tovább foglalkoztatni, akkor meg tudja szüntetni a munkaköröd.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.25. 19:10

Miért nem mondasz le? A vége úgyis az lesz, ha ennyire nem tetszetek egymásnak.

dobizoli70 # 2018.01.25. 17:14

Tisztelt Munkajogász!
Két kérdésem lenne.
Első,milyen jogi következményei vannak annak ha nem írom alá az újonnan keletkezett munkaköri leírásomat és a közalkalmazotti átsorolásomat.
Második,megteheti-e munkáltató azt ,hogy a kinevezésemnek nem meg felelő munkát végeztet velem évek óta
(jelenlegi kinevezésem Szociális ügyintéző egy SZGYF által fenntartott szociális intézményben) ,mert a munkaköri leírásom nem a munkakörnek megfelelő tételeket tartalmaz,sőt semmit sem tartalmaz abból amit végeznem kéne.

Mit tehetek?

Immaculata # 2018.01.21. 11:22

A feladat betanulási ideje nem 3 nap, a munkaköri leírást pedig úgy kell elkészíteni, hogy az a napi munkaidőben elvégezhető legyen. Egyoldalúan nem lehet egy újabb munkakörrel a munkavállalót megbízni, pláne nem szóban, a meglévő mellett.

nonolet # 2018.01.20. 20:44

domared

"Indoklásként az szerepelt, h nem teljesítettem az üz.vez. utasításban kiadott feladatokat, a működés fenntartásáoz szüks.ismereteket nem sajátítottam el..."

Ez a tény?
HA igen, akkor akkor jogszerű...

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.20. 11:15

Indíts pert a munkaügyi bíróságon.
Legfeljebb elveszti. Az alperes ügyvédjének munkadíján túl mást nem kockáztat.

Immaculata # 2018.01.20. 11:06

Indíts pert a munkaügyi bíróságon. Ha a kollégáid melletted tanúskodnak, talán a vezetés szemét is felnyitja az ügyed, a jegyzőkönyvekből elolvashatják a problémákat.

domared # 2018.01.20. 10:57

Üdv!
Tegnap felmondtak a munkahelyemen.
Indoklásként az szerepelt, h nem teljesítettem az üz.vez. utasításban kiadott feladatokat, a működés fenntartásáoz szüks.ismereteket nem sajátítottam el...

A felmondást nem írtam alá, elkértem átolvasásra mindkét példányát. Annyit már látok, hogy úgy adták oda, h rendesen át sem nézték, mert a 30 nap felmondási időt 2017. februári dátummal írták, holott 2018. van. Emellett munkáltató aláírásánál semmilyen név nem szerepel, csupán annyi, hogy "a mkáltatói jogkört gyakorló aláírása" - efelett vkinek a szignója.

A valóság az, hogy egy hadjárat folyamán sikerült eltávolítaniuk a főnökömet, jött egy másik, aki eredetileg nem főnök lett volna, de végül "rangot" kapott. Egyáltalán nem látja át a munkánkat -ő már otthon van amikor a legfontosabb munkafolyamatok zajlanak -, igazából sztem nem is nagyon érdekli, mert meg sem hallgat minket (3-an látjuk el az összes feladatot, mindenkinek megvan a saját dolga) Nem lógok, rengeteg munkám van, nem járok ki dohányozni sem, nem tartok ebédszünetet, munka közben eszem, falatonként amikor épp sikerül.

Kitalálták, h 3 nap alatt tanuljam meg a kolleganőm munkáját, úgy, hogy közben neki is és nekem is csinálnunk kell a sajátunkat, hiszen olyan a munkakörünk, hogy nem tologathatjuk napokkal későbbre. Megpróbáltuk a lehetetlent, természetesen ez nem sikerült. Nem érdekelte a főnőkünket, ragaszkodott a kijelentéséhez, meg sem hallgatta az indokainkat.
Ő egy tipikusan olyan ember, hogy aki nem úgy ugrál ahogy ő fütyül, az mehet is.

Az új vezetővel első perctől fogva nem értjük meg egymást, ő nem tűri, ha az ember próbálja megvédeni magát, és kicsit is ismeri a jogait.Aki visszaszól, áthelyezésre kerül, vagy repül. (mellesleg pár napja jött egy új dolgozó, elmondásuk szerint itt csak betanul - persze átlátszó indok volt, mindhárman tudtuk, h valakinek felmondanak közülünk, főleg hogy az illető egy ottani dolgozó rokona)

Az alkalmazásom alatt egyetlenegyszer sem kaptam írásbeli figyelmeztetést, a partnereink soha nem panaszkodtak az én munkámra.

A fenti leírt indoklás ismeretében kérdezem, hogy jogszerűtlen-e a felmondásom és ha igen, mit tehetek, mik a lehetőségeim? Visszamenni természetesen nem akarok, egy ideje már nézegetek, hátha jön egy jó állásajánlat.

Elnézést, hogy ennyire hosszú lett!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.19. 11:41

Hát kérj egy másik erkölcsit, ha csak ennyi a baj. (Nem mellesleg én nehezen tudom elképzelni, hogy valaki büntetlen előéletű, de el van tiltva a közügyektől. Az eltiltás ugyanis csak végrehajtandó szabadságvesztés mellett kiszabható mellékbüntetés.)

MeseEmese # 2018.01.19. 11:20

A konkrétan az erkölcsi bizonyítványon feltüntetésre kerülő

  • büntetlen előéletű
  • nem áll foglalkozástól vagy tevékenységtől eltiltás hatálya alatt
  • nem áll közügyektől való eltiltás hatálya alatt

tényekről van szó. Én úgy értelmeztem a btk 61 paragrafusa alapján, hogy ha valaki büntetlen előéletű, akkor nem áll közügyektől való eltiltás hatálya alatt.

Azt az információt kaptam a HR osztálytól, hogy az nem elegendő, hogy ha az erkölcsi bizonyítványon "csupán" annyi szerepel, hogy valaki

  • büntetlen előéletű és
  • nem áll foglalkozástól vagy tevékenységtől való eltiltás hatálya alatt.

Csak akkor lesz "teljes körű" az erkölcsi bizonyítvány, ha az is szerepel rajta, hogy "nem áll közügyektől való eltiltás hatálya alatt".

A bűnügyi nyilvántartó szerv telefonos ügyfélszolgálatán adták azt az információt, hogy büntetlen előéletű cselekvőképtelen személy állhat közügyektől való eltiltás hatálya alatt (bár ez nem szerepel a 61 paragrafusban). Ezért szeretném tudni, hogy pontosan mit takarnak a fogalmak.

Én úgy gondoltam, hogy az az eset releváns, amikor valaki büntetett előéletű, de már nem áll közügyektől való eltiltás hatálya alatt.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.01.18. 20:29

Tévedsz, nemigen van köze a cselekvőképességnek és a közügyektől eltiltásnak. Utóbbi egy büntetőjogi intézkedés, amelyet azzal szemben, aki a belátási képességének hiánya miatt nem büntethető, nem lehet alkalmazni.
Talán kevered a választójog gyakorlásából kizárásból.

Jobb lenne, ha elárulnád, mi a konkrét problémád.

MeseEmese # 2018.01.18. 19:51

Mikor állhat valaki közügyektől való eltiltás hatálya alatt úgy, hogy büntetlen előéletű és nem áll foglalkoztatástól és tevékenységtől való eltiltás hatálya alatt?
Ha nem cselekvőképes, akkor igen. Ezen kívül van más eset?

nonolet # 2018.01.17. 10:26

"És hogyan legyek nem gyáva? Hogyan kell azt csinálni?
És ha én felszólítom a munkáltatómat valóban írásban és az

a pofámba röhög"

Akkor beperled...

"közli hogy vedd a kabátod ki vagy rúgva
akkor mi lesz?"

Akkor majd máshol fogsz melózni...
HA szabályosan mond fel.

De, HA jogtalanul rúg ki,
akkor
beperled és kártérítést fog fizetni.

- -

Az ügytől függetlenül is bármikor felmondhat.
Akkor mi lesz?!!!
Ugyanaz lesz, máshol fogsz melózni.
Az élet már csak ilyen...

Éppen a a jó tanárnak mindig van helye,
hisz méretes tanárhiány van sok-sok helyen.

De mivel a te életed, te döntöd el mit csinálsz vele.

Ha inkább megalkudsz, akkor viszont ne panaszkodj e miatt.
Hisz te választod a szívást, önként.

Nem lehet egyszerre dugni és szűznek maradni is.
Vállalni kell a dolgokat...

jakope # 2018.01.17. 09:57

Köszönöm , véletlenül rossz helyre töltöttem fel. Amúgy sajnos semmiféle indoklás nincs.


Köszönöm