Munkajogi kérdések.


natasa2002 # 2013.04.18. 17:11

Tisztelt Fórumozók!

Hétfőn azonnali hatállyal felmondtam a munkaviszonyomat, mert nem fizették ki a munkabért. A munkaszerződésemben 3 hónap felmondási idő szerepel rendes felmondás esetén. Az erre az időszakra járó távolléti díjat, vagy a munka törvénykönyve által meghatározott 30 napos felmondási időre járó távolléti díjat kell kifizetnie a munkáltatónak?

Előre is köszönöm a választ!

forumozoka # 2013.04.28. 08:13

Tisztelt Fórumozók!

A kérdésem a következő: melyik jogszabály vonatkozik arra PONTOSAN (mert hivatkozni szeretnék rá), hogy ha magyar cég külföldi részlegénél dolgoztam, akkor onnan az adózáshoz ("végelszámolás") a papírt magyar nyelven kell kapnom? A papírt az "eredeti" nyelven kaptam meg, amit sem én, sem a könyvelő nem ért. Hálásan köszönöm a gyors válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.28. 08:28

A szerződés szerinti felmondási időre járót kellene kifizetni, de ne lepődj meg, ha semmit nem fognak.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.28. 08:29

Mit jelent az a "külföldi részleg" és hogyan is történt az az ott dolgozás?

KWKrisz # 2013.04.28. 10:17

@natasa2002

munkavállalói azonnali hatályú felmondás esetén:

  • jellegénél fogva felmondási idő NINCS - azonban a felmondási időnek megfelelő időtartamra jutó távolléti díj jár
  • munkavállaló jogosult végkielégítésre, amennyiben legalább 3 éves munkaviszonnyal rendelkezik a munkáltatónál
Valetudo # 2013.04.28. 10:37

TISZTELT SZAKÉRTŐ!
2013. MÁJ 28.-ÁN ( LESZ 2 ÉVES A FIAM) AKKOR JÁR LE A GYED-EM. MOST GYES MELLETT 6 ÓRÁBAN SZERETNÉK VISSZA MENNI DOLGOZNI A MUNKAHELYEMRE AHOL MÁR 10 ÉVE ÁLLOMÁNYBA VAGYOK (8 ÓRÁBAN DOLGOZTAM GYED ELŐTT). AZÉRT SZERETNÉK 6 ÓRÁBAN DOLGOZNI, MERT ITT A BÖLCSŐDE BEZÁR 16*30-KOR . 70 KM RE LAKOM A MUNKAHELYEMTŐL. NEM ÉRNÉK ODA ZÁRÁSIG. A MUNKAHELYEMEN BÁR CSAK TELEFONON ÉRDEKLŐDTEM, KÖZÖLTÉK, HOGY "NINCS 6 ÓRÁS MŰSZAK". KÖZBEN EZT A TÖRVÉNYT TALÁLTAM:(AMELYRE MÉG A MUNKAHELYEMEN NEM HIVATKOZTAM) "2012. ÉVI I. TÖRVÉNY
A MUNKA TÖRVÉNYKÖNYVÉRŐL 61. § (3) A MUNKÁLTATÓ A MUNKAVÁLLALÓ AJÁNLATÁRA A GYERMEK HÁROMÉVES KORÁIG KÖTELES A MUNKASZERZŐDÉST A NAPI MUNKAIDŐ FELÉNEK MEGFELELŐ TARTAMÚ RÉSZMUNKAIDŐRE MÓDOSÍTANI."
MIT TEHETEK?
Köszönettel

forumozoka # 2013.04.28. 13:58

Úgymond Távmunkában történt, azaz helyileg Mo-n voltam. Maga a cég magyar, de külföldön is van kirendeltsége. Egy db 1 oldalas dokumentumot kaptam meg, de nem magyar nyelven. Félek, hogy a könyvelő ez alapján nem tudja elkészíteni az adóbevallásomat.
Mi lehet a vonatkozó jogszabály, amivel fel tudom szólítani őket, h magyarul adják oda? (közben megszűnt a munkaviszonyom náluk)
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.28. 16:47

A magyar munkáltató miért ad nem magyar nyelvű bérjegyzéket vagy igazolást a levont adóelőlegről?
Egyébként az Szja. tv. és a számviteli törvény is több helyen előírja a magyar nyelv kötelező használatát. Ugyanakkor azt Art. 95. § (2) szerintem lehetővé teszi az idegennyelvű irat felhasználását is, ha csináltatsz róla hiteles fordítást - ha az angol, német vagy francia, akkor fordítás sem kell .

forumozoka # 2013.04.28. 18:40

Nem szeretnék hiteles fordítást csináltatni, mert szerintem nem az én feladatom (meg már nincs is rá idő+ plusz pénzbe kerülne nekem).
Azért adtak szlovák papírt, mert aki ezeket a dolgokat "kint" elszámolta, szerintem szlovák és a munkáltató nem törődik a leépített alkalmazottak sorsával.
Félek, hogy ebből viszont nem lesz adóbevallásom...
Azért is lenne fontos, mert ezek után abban sem vagyok biztos, hogy kint befizették utánam a járadékokat (mert azt mondják, a szlovák Munka tv. szerint nem kötelesek fizetni a járulékokat) ..A pontos hivatkozásra pedig azért lettem volna kíváncsi, mert akkor egy felszólító levélben a törvényre hivatkozva talán végre megkaphatnám a papírt...
Arról nem is beszélve, hogy én nem beszélek szlovákul...
Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.28. 18:50

Továbbra sem értem: magyar munkáltató, magyar állampolgár, Magyarországon munkát végző munkavállalójának mi a fenének ad szlovák nyelvű iratokat, és miért kellene utána Szlovákiában bármit is fizetnie. Úgy lehet, van ott komolyabb probléma is, mint a tót irat.

forumozoka # 2013.04.28. 19:11

Úgy tudom, hogy ha 2 munkahelyem van, TB-t és az egyéb járulékokat ugyanúgy, mindkettőnél fizetni kell, de csak az egyik érvényes rám, amennyiben mind a 2 munkahelyen több mint fél évet dolgozom.
Az a baj, hogy a szlovák munkatv. azt mondja ki: a munkáltató nem köteles (de megteheti) a magyar után fizetni a járulékokat.
Ilyenkor mit tehetek?

Krisztakrisztakriszta # 2013.04.28. 19:22

Tisztelt Fórumozók, Tisztelt Ügyvédek!

Határozott idejű munkaviszonynál a munkáltató próbaidő alatti felmondása esetén mikor kell a bért kifizetni a munkavállalónak? Van erre törvényi szabályozás? Köszönettel!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.28. 19:36

Ez hülyeség. És eddig szó se volt róla, hogy két munkáltatód volt.

forumozoka # 2013.04.28. 21:10

Elnézést, akkor rosszul fejeztem ki magamat. Egy cégnél voltam, egyszerre a magyar részlegnél és a szlováknál. Ebben az esetben mi a helyzet? köszönöm

wers # 2013.04.29. 05:40

hát ez elég nagy kavarc, mi is a tényállás? (én nem tudtam kibogozni)

Tehát: kivel van munkaszerződés? Mi van benne? (mi az hogy egy cég de két cég?)

forumozoka # 2013.04.29. 06:22

Párhuzamosan dolgoztam a magyar cég magyar és szlovák részlegénél. Egyiktől leépítettek tavaly, a másiknál januárig maradtam. Ez utóbbitól jóval később, és csak szlovákul kaptam meg az elszámolós/adózós papírt. Ezt szeretném- az adóbevallásom miatt- minél előbb megkapni...

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.29. 07:59

Szerintem a szlovákiai munkaviszony után ott adózol.

wers # 2013.04.29. 08:42

nem biztos, mert számomra nem derül ki, hogy pl. a munkáltató magyar vagy szlovák cég-e, a munkavállaló hány napot dolgozott szlovákiában, volt-e ott állandó lakhelye stb.
Nekem úgy tűnik, itthon kellene adóznia (kettős adóztatás nincs) ettől függetlenül lehet, a kinti cég fizetett utána adót, és akkor valszeg ott is kell adóbevallást beadnia, de ahhoz nem értek (egy fordítás jó eséllyel lendítene előre az ügyön)

Paola7 # 2013.04.29. 17:14

Tisztelt fórumozók!
A következő problémára keressük a megoldást:
Egy községben, ahol dolgozunk a felettesünk, egy diplomához kötött pozícióban ül, miközben nincs diplomája. A polgármesterhez szoros magánéleti szálak fűzik, ezért gyakorlatilag biztonságban érzi magát. A baj csak az, hogy dilettáns módon végzi a munkáját, és mellette úgy viselkedik az emberekkel, hogy konkrétan félnek tőle a dolgozók.
Mivel mindenki félti az állását, senki nem vállalja, hogy feljelenti, de mégis mindenki szeretné, ha egy ellenőrzés során kibukna az okirat hiánya.
Mit lehet tenni az ügy érdekében?

Mindenki segítségét várom, és előre is megköszönöm!

Pali84 # 2013.04.30. 07:43

Kedves Szakértők, Fórumozók!

Azzal a kérdéssel találtam ide, hogy egy magyar cég kifizetheti-e a munkabérem Euróban? (Sok külföldi megrendelésük van, őket Euróban fizetik ki.)
Találtam korábbi (akár több éves) bejegyzéseket, miszerint csak Ft-ban fizethetnek, valamint a munkaszerződésben is csak a magyar pénznem szerepelhet. Kérdésem, hogy azóta változott-e a jogi szabályozás, valamint ha a munkabér kifizethető euróban, ennek mi a szabályos menete, az adózás hogyan történik?

Köszönöm a segítséget!

monalisa1 # 2013.04.30. 11:25

Paola7

Csúnya dolog a névtelen bejelentés de az önkormányzatnak van felettes szerve...

monalisa1 # 2013.04.30. 11:32

Pali84

Szerződésmódosítás kellene hozzá, valamint valakinek viselni az euró folyamatos árfolyamkülönbözét. (Ha a cégnél van példa euróban fizetésre, kérjed, de utólag nem kötelező ekként eljárniuk.)

wers # 2013.04.30. 11:34

Pali84
a munkabért a magyar törvényes pénznemben kell megállapítani és kifizetni

wers # 2013.04.30. 11:35

monalisa1, és törvénymódosítás

Pali84 # 2013.04.30. 11:40

monalis1, wers:
Köszönöm a válaszokat!

A régi munka törvénykönyve alapján egyértelműen csak forintban lehet, ebben a témában ezt a topikot találtam, bár itt is van válasz mindkét állásponthoz:
http://www.jogiforum.hu/forum/16/32461

Nem tudom, hogy az új munka törvénykönyve erre már ad-e lehetőséget és ha igen, akkor milyen módon. (?)