Munkajogi kérdések.


wers # 2013.04.05. 13:09

és teljesítés nélküli költségszámlákat sem tudnak szerezni
Hát.. öö.. hmm.. azért sok minden előfordulhat (a kiskapun túl ott a hátsó bejárat)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.05. 14:28

De tényleg. Az ilyennek mi értelme van? És csinálják, láttam nem egyet.

katalinkatalin # 2013.04.07. 07:38

Segítséget szeretnék kérni.
2013 ápr3-án, a kilépésem miatt megkaptam a jövedelemigazolásos papírt is. A könyvelő mondta,2013 januártól már a jövedelemigazoláson is fel kell tüntetni a szabit, ezért írt be kevesebbet. Ez igaz?
2012-re 108000 Ft-okat írt be az összes hónapra,2013 jan 114000 Ft-ot, febr-ra 114000 Ft-ot, márc-ra 86857 Ft-ot, ápr-ra 5182 Ft-ot. Viszont a banki kivonatomon márciusban nem a 86857 ft nettóját utalták át, hanem a 114000 Ft nettóját. Esetleg ebből gond lehet, ha nem javítják ki? Ez a két kérdésem lenne. Köszönöm szépen.

noelle7 # 2013.04.08. 11:25

Tiszteltem!

2008-ban született az első gyermekem, 2011 júniusában a második, jelenleg a második gyermekemmel vagyok gyed-en. Tavaly októberben a munkahelyem megszűnt tb kifizetőhelynek lenni és átadtak az OEP-nek, novembertől tőlük kapom a gyed-et. Ekkor derült ki, hogy a munkáltatóm könyvelője nem jól számolta a ki a második gyermekem után járó járandóságok összegét és nekem több pénzt utaltak mint amire jogosult lettem volna. Az OEP az utolsó 3 havi túlfizetés összegét vissza fizettette velem. A munkahelyemre több ok miatt nem tudok visszamenni és közölték is, hogy nem tudnak foglalkoztatni. Az lenne a kérdésem ha lejár a gyes és szeretném megszüntetni ezt a munkaviszonyom van-e joguk visszakövetelni azt a túlfizetést amennyivel több pénzt utaltak?

Válaszukat köszönöm: M. Kinga

wers # 2013.04.08. 12:09

katalinkatalin, valami nem stimmel, vagy félre értesz valamit, vagy nem jól írod ide a problémát.

Az igaz, hogy jan.1-től valaki nagyokos javallatára szétbombázták a szabadság elszámolását, de:
A leszámoláskor nem úgy kell tekinteni, mintha szabin lettél volna, hanem meg kell váltani a ki nem vett szabadságot, azaz ez a fizetésen tú fizetendő. Ezen kívül, márciustól már volt lehetőség, hogy a munkáltató átszámolja, és úgy fizesse, mint régen.

márc-ra 86857 Ft-ot, ápr-ra 5182 Ft-ot. Viszont a banki kivonatomon márciusban nem a 86857 ft nettóját utalták
Na ez sem jó, kérdés, hol látod ezeket a számokat?

kovacsne12 # 2013.04.08. 15:01

Sziasztok!
Az én problémám a következő. 8 órás minimálbérre vagyok bejelentve, de nem kapom meg ezt az összeget, hanem készpénzben a töredékét, annak függvényében, mennyi órát tartok. Ez ugye teljességgel jogszerűtlen. Mit tudok tenni, egyáltalán hogy tud a munkaadó elszámolni "velem". Bérkifizetési bizonylatot eddig nem láttam, ha adna sem írnám alá. Esélytelen már, hogy az eddigi hiányos fizetésemért küzdjek? (áprilistól táppénzen vagyok veszélyeztetett terhesség miatt) Megtud szívatni, amíg távol vagyok. Vagy a táppénzt kénytelen hivatalosan rendzeni? (fizetett szabadságot sem kaptam egy napot se, ezt sem tudom, hogy tudja elsunnyogni..) Köszi előre is.

Lyonee # 2013.04.08. 17:50

Kérdésem a következő. A régi MT megszűnésével csak az alkalmazása szűnt meg, vagy korábbi alkalmazásának produktumai (jobb most nem jut eszembe) is hatálytalanná váltak?
pl.
régi MT
"209. § (1) Ha a munkavállaló munkaviszonya e törvény hatálybalépése előtt áthelyezéssel keletkezett, korábbi munkaviszonyát, mindaddig míg munkaviszonyát nem szünteti meg - 95. § alkalmazását kivéve -, úgy kell tekinteni, mintha jelenlegi munkáltatójánál töltötte volna el."

Ez a közalkalmazotti jogviszony időtartamának meghatározásánál nagyon jelentős bekezdés volt. Ugyanis, ha 1992 előtt a munkavállaló áthelyezéssel került olyan munkáltatóhoz, amely 1992-ban a kjt. alkalmazása alá került, akkor a korábbi jogviszonya is közalkalmazottivá alakult. Láncszerű áthelyezéseknél az összes munkaviszony közalkalmazottivá alakult. Felmentési időnél, jubileumi jutalomnál lényeges a közalkalmazotti jogviszony időtartama.

A áthelyezéses közalkalmazotti jogviszonyok megállapítása gyakorlatilag 1992-ben történt. A 209. § általi áthelyezések érvényesek ma is, hogy már nem hatályos a régi MT?
(Az új MT nem ismeri az áthelyezés fogalmát.)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.08. 20:14

Egy egész, nem is rövid törvény tartalmazza az átmeneti rendelkezéseket. 2012. évi LXXXVI. tv.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.08. 20:16

(Az új MT nem ismeri az áthelyezés fogalmát.)
A Kjt. se?

Lyonee # 2013.04.08. 20:36

Nagyon köszönöm!

Ez tulajdonképpen a régi Mt 209.$-t tartalmazza, csak megnevezi a végkielégítést kivételként, a 209.$ pedig hivatkozott rá.
2. § "(4) Ha a munkavállaló munkaviszonya a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény hatálybalépése előtt áthelyezéssel keletkezett, korábbi munkaviszonyát, amíg munkaviszonya nem szűnik meg - a végkielégítésre vonatkozó szabályokat kivéve -, úgy kell tekinteni, mintha azt jelenlegi munkáltatójánál töltötte volna el."

A kjt. alá tartozók közötti áthelyezést ismeri a kjt, vagy KJT alól MT-alá, vagy köztisztviselői tv. alá.

Lyonee # 2013.04.08. 20:57

Hát. "a jelenlegi munkáltató" 1992-ben, és 2012-ben nem mindig ugyanazt a munkáltatót jelenti.

katalinkatalin # 2013.04.08. 23:08

Köszönöm szépen az eddigi törődéseteket :) Tehát a lényeg: 2013.04.03-án, amikor kiléptem, megkaptam a zöld színű OEP-es Jövedelemigazolást is(egészségbiztosítási pénzbeli ellátás megállapításához). Januárra 114000 Ft-ot írtak be, februárra is 114000 Ft-ot, márciusra 86857 Ft-ot és áprilisra 5182 Ft-ot. 2013-ban sem voltam szabin, így márciusra is 114000 Ft-ot kellett volna beírni erre az OEP-es lapra és áprilisra is valamivel többet, mint 5182 Ft. A könyvelő mondta, mivel a szabit most januártól már jelezni kell ezen az OEP-es papíron, emiatt úgy írja be, mintha szabin lettem volna és emiatt nem 114000 Ft-ot ír be, hanem 86857 Ft-ot márciusra és áprilisra is kevesebbet. A kérdésem: tényleg kötelező már feltüntetni ezen a lapon a szabit, tehát kevesebb összeget kell beírni? Nagyon szépen köszönöm. Bízom benne, már érthető.

Beci05 # 2013.04.09. 10:06

Tiszteletem!

Egy kérdésem lenne. Belföldi kiküldetésre jár-e és ha igen akkor milyen összegben a kiküldetési díj? A munkaszerződés egy helyhez van kötve és az ezzel eltérőkre lennék kíváncsi pl: Pesti a munkahely és elküld Szombathelyre dolgozni 1 esetleg 2 napra és ez nincs benne a munkaszerződében.Ilyenkor mi jár a munkavállalónak?
Üdv: Beci

ksanyi52 # 2013.04.11. 14:54

Tiszteletem a fórumozóknak! Lenne egy tisztelet teljes kérdésem. Tavaly elnyertem egy pályázatot melynek feltételei a következők voltak:

  • Szakmunkásképző intézet,
  • B kategóriás jogosítvány,
  • Magyar állampolgárság.

Az lenne a kérdésem, hogy meg illetne e engem a szakmunkás minimálbér 32 éves szakmunkás bizonyítvánnyal? Igaz hogy nem a szakmámban dolgozok,és közalkalmazott vagyok. Kérhetem e, vagy ez a közalkalmazotti jogviszonyra nem vonatkozik? Tisztelettel: ksanyi.

tupoljev # 2013.04.11. 17:24

Tisztelt Fórumozók!
Szeretnék egy kis segítséget kérni, ha valaki esetleg jártas a következő témában.
60 éves nő vagyok korhatár előtti ellátásban részesülök és tudnának foglalkoztatni részmunkaidőben egy cégnél, de csak akkor, ha számlát tudok adni. Azt mondják váltsam ki a vállalkozóit és csináljak egy katás céget. Nagyon félek ettől, azt sem tudom lehet-e nyugdíj mellett, ha lehet, akkor mik a feltételek, stb.stb.
Szeretnék dolgozni, mert a nyugdíj nem elég, de ugyanakkor tartok is attól, hogy vállalkozóit váltsak ki, mert nem értek hozzá és nem akarom veszélyeztetni a biztos ellátásomat.
Esetleg tud valaki segíteni?
Előre is köszönöm, Üdvözlettel:

wers # 2013.04.12. 10:20

van egy csomó más megoldás, de többet kellene tudni, mik a tervek.

Pl. alkalmi munkavállalóként is tud egyszerűsítetten foglalkoztatni. (ezt pont erre találták ki)

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.12. 10:21

A kata éppen nem megy ilyen felállásban.

wers # 2013.04.12. 10:23

Egyébként pedig a NAV kifejezetten üldözi az ilyen foglalkoztatást.
(Csak egy partnernak számláz, ott végzi a tevékenységet, ahova számláz, olyan tevékenységet végez, amit más, munkaszerződéssel foglalkoztatottak végeznek stb.)

tupoljev # 2013.04.12. 11:26

Kedves Wers! Köszönöm válaszod, már ezzel is nagyon sokat segítettél.
Üdvözlettel:
Tupoljev

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.04.12. 16:14
Valentina2003 # 2013.04.14. 04:34

Tisztelt Ügyvédek!

2001 óta dolgozok jelenlegi munkahelyemen közalkalmazottként.Határozatlan idejűként.
Ez év februárjában két kiskorú 10 év és 4év10 hó gyermekem édesapja tragikus hirtelenséggel elhunyt.
Kértem a munkáltatómat az egy műszakos délelöttös munkarendre,de elutasított,hogy kevesen vagyunk és csak két szakképzett lehet délelőtt és délután-előtte lehettem állandó délelőttös,de volt egy munkahelyi balesetem,amit el is ismertek.Ezután megváltozott minden..Sajnos sehogy nem tudom megoldani a gyermekeim délutáni felügyeletét,minden rokonom 200 km-re él tőlünk:((Mit tehetnék??Tudom várják,hogy felmondjak,mert olyan a munkahelyi légkör,hogy szinte már elviselhetetlen,viszont szükségem van a pénzre,h gyermekeimet is el tudjam tartani..
Melyik felmondás,munkaviszony megszüntetése lenne számomra a legideálisabb?tervezem az elköltözést is..
Válaszukat előre is nagyon köszönöm.

katokri # 2013.04.14. 16:57

Van egy kérdésem, remélem, tud valaki választ adni, vagy tanácsot.
59 éves nő vagyok. Eddig a minimálbérért dolgoztam, de most a munkáltatóm bevezette a teljesítménybért /elérhetetlen magasságba téve a 100 %-ot/, és közel 10 ezer forinttal kevesebbet kaptam. A 25 munkatársam között csak ketten vagyunk 55 év felettiek. Munkatársam szerint ebben a korban nem lehet csökkenteni a fizetést.
Másik kérdésem: Igaz-e, hogy az 55 év felettiek után járó munkáltatói kedvezményeket csak a kis és középvállalatok vehetik igénybe?

Verona_89 # 2013.04.17. 06:26

Tisztelt Fórumozók, Tisztelt Ügyvédek!

Egy olyan munkaügyi kérdésben van szükségem tanácsadásra, hogy a jelenlegi munkahelyemen a főnököm minden egyes alkalmazottal aláíratott egy papírt arról, hogy a tavaly évre kapott prémiumot vissza kell fizetnünk a cégnek, amennyiben idén június 30-ig felmondunk.
Magyar Kft- nél dolgozom, de ez egy német cég leányvállalata, és a főnököm is német. A fent leírt dokumentum kizárólag német nyelven íródott, a főnököm személyesen fogalmazta meg. Munkaszerződésem magyar nyelvű, és hazározatlan időre szól.
A fent említett dokumentum fejlécében az áll, hogy "Inter office memo", és a szövegének lényege, hogy a munkavállaló elismeri, hogy a 2012-es évre kifizetett prémiumot vissza kell fizetnie, ha 2013 június 30-ig kilép a cégtől. A dokumentumon nincs feltüntetve semmilyen személyazonosításra vonatkozó adat, kizárólag az egyes munkavállalók keresztneve (a főnöm által kézírással feltüntetve!) és alul a munkavállaló aláírása szerepel. A munkaadó részéről a fejlécben szerepel a cég neve, címe, és a főnököm neve.
A dokumentumot 'kénytelenek' voltunk aláírni, mert a prémium megállapításakor és annak kifizetése előtt került rá sor.
Kérdésem az lenne a szakértőkhöz, hogy a fentiekben leírt dokumentum jogilag mennyire állja meg a helyét, illetve a dokumentum alapján jogilag behajtható-e bármelyik alkalmazotton a prémium visszafizetése, ha esetleg bármelyikünk felmondana 2013. Jún. 30. előtt.

A válaszokat előre is nagyon szépen köszönöm!

Szép napot mindenkinek!

Üdvözlettel:
Egy munkavállaló

manuel # 2013.04.17. 11:53

Kedves Fórumozók!

Kiköthet-e a munkáltató olyan kitételt, hogy a túlmunkát jutalék formájában fizeti ki, ha tetszik, be van tudva a jutalék összegébe, de ezen felül semmilyen pótlék vagy egyéb juttatás nem fizethető ki érte. köszönöm

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.04.17. 12:19