Munkajogi kérdések.


Majordomus # 2023.05.15. 19:35

Lady...

Első körben nyujts be egy szolgálati idő elismerési kérelmet.
Erre megkapod hogy -évekre,hónapokra lebontva- náluk mi van nyilvántartva!
.
Nagyon alapos a rendszer!

Ha ez megvan,akkor nyújts be egy módosítási kérelmet és csatold a bizonyitékaidat!

Majd ők előveszik a céget.

Szomorú örökös # 2023.05.15. 18:45

LadyWriter74

Egy év eleji ügyfélkapus adategyeztetés során derült ki számomra mindez.....minden papírom megvan - munkaszerződés, munkviszony megszünése, stb.

Így nyilván más a helyzet. Akkor ezekről kell egy másolatot készíteni és benyújtani a nyugdíjbiztosító felé.

drbjozsef # 2023.05.15. 17:56

LadyWriter74,

Bocsánat. Én néztem be.
Ha nem jelentettek be, akkor sem tudsz sokat tenni, mert a cég részéről is elévült, meg a te szempontodból is. Minden szempontból, büntetőjogilag is.
Én a nyugdíjfolyósítónál próbálkoznék, ahogy osztap írja.

osztap # 2023.05.15. 17:42

LadyWriter74,

Kértél adategyeztetést nyugdíjbiztosítótól? Bejelentted, hogy nem értesz egyet az ő adataikkal, bizonyítékaid a szerződés, bérlapok, stb. Mit mondtak? Nekik bizonyítási eljárást kellett volna lefolytatniuk, szükség esetén ráküldve a cégre a NAV-ot.
https://www.allamkincstar.gov.hu/…tesi-eljaras

LadyWriter74 # 2023.05.15. 15:51

Szomorú örökös

Egy év eleji ügyfélkapus adategyeztetés során derült ki számomra mindez - így nem tudom, ha Ön kerülne hasonló helyzetbe, akkor Ön mit tenne - minden esetre én azért szeretném tisztázni a dolgot, főleg úgy, hogy minden papírom megvan - munkaszerződés, munkviszony megszünése, stb.

Szomorú örökös # 2023.05.15. 15:20

LadyWriter74

17 hónapom ugrott a nyugdíjszámításnál

Egyébként szerintem ezzel te is tisztában voltál, hogy nem vagy bejelentve.
Most utólag kavarni egy volt munkahelyed ellen azért eléggé alantas dolog.

Szomorú örökös # 2023.05.15. 15:19

LadyWriter74

Annyi közöm azért csak van hozzá, hogy 17 hónapom ugrott a nyugdíjszámításnál, hogy ha ezt a problémát a cég nem orvosolja.
Vagy ők adnak-e ki erre nézve egy papírt, hogy valóban ott dolgoztam?

Ha bejelentés nélkül alkalmaztak, akkor ezzel épp saját magukat buktatnák le. Még ha elévült is, ezzel simán felhívhatják magukra a figyelmet, esetleg bevonzhatnak egy jó kis szaftos ellenőrzést a nyakukba. Én azért azt erősen kétlem, hogy ilyesmit esetleg szeretnének.

Szomorú örökös # 2023.05.15. 15:15

drbjozsef

A nyugdíjszámításhoz? Ott szerintem nem számít, hogy ténylegesen be lett-e fizetve, mármint neked. Azt el kell ismerni szolgálati időnek.

Ha nem volt bejelentve - a kérdező legalábbis ezt írta - akkor szerintem azt soha nem fogják elismerni, mint szolgálati időt.

LadyWriter74 # 2023.05.15. 14:43

drbjózsef

Köszönöm a választ. Az alapfogalmakkal tisztában vagyok - csak ahogy írtam is, NEM bejelentetten dolgoztam ott - de kilépő papírjaimon is az alább feltűntetett dátumok vannak. A kérdésem arra irányult volna, hogy az én kérelmemre a cég - utólag - az állam felé befizeti-e a kérdéses időszakra a járulékokat, vagy sem .. vagy ezt bírói úton lehet-e érvényesíteni - de akkor ezek szerint ez nem járható út.

Annyi közöm azért csak van hozzá, hogy 17 hónapom ugrott a nyugdíjszámításnál, hogy ha ezt a problémát a cég nem orvosolja. Vagy ők adnak-e ki erre nézve egy papírt, hogy valóban ott dolgoztam?

Köszönettel.

drbjozsef # 2023.05.15. 10:07

(NEKED nem is tudom milyen igényed lehetne a munkáltatói járulék összegére. Azt a munkáltató levonja és befizeti az államnak. Nincs hozzá közöd. Intézzék el egymás közt, ha eltérés van)

drbjozsef # 2023.05.15. 10:06

LadyWriter74,

Bejelentetten?
Akkor miért érdekel téged ez?
Szerintem az Art. szerinti is rég elévült már ez, és nem lehet megfizettetni a céggel.
De miért fontos? A nyugdíjszámításhoz? Ott szerintem nem számít, hogy ténylegesen be lett-e fizetve, mármint neked. Azt el kell ismerni szolgálati időnek.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.05.15. 09:33

Elévült.

LadyWriter74 # 2023.05.15. 07:34

Kedves Tagok!

Szeretném a véleményeteket kérni abban a témában, hogy 2000.05.08. napjától 2001.12.31. napjáig nem bejelentetten foglakoztatott egy, a mai napig létező cég. Kérdésem az lenne, hogy én utólag kérhetetem-e őket arra, hogy a fenti időszakra fizessék meg után a munkáltatót terhelő járulékokat, vagy ezt az igényemet bírói úton érvényesíthetem-e.
Válaszaitokat előre is köszönöm.

Majordomus # 2023.05.03. 20:22

Mi van a szerződésedben?

drbjozsef # 2023.05.03. 04:42

sityu1,

Nem szabályos.

A 24 órás munka készenléti munkavégzésnek számít, amire speciális szabály nem vonatkozik a pihenőidő tartamára, tehát marad az általános szabály : az Mt.103.§. szerint kell kiadni, vagyis esetedben 45 perc pihenőidőt kötelező biztosítani.

Ugyanakkkor az Mt.86.§(3) szerint a készenléti munkára vonatkozik egy fontos kivétel : a fenti munkaközi szünet estedben munkaidőnek számít, nem külön, pluszban kell kiadni. Tehát nem 24 óra 45 percig kell bent lenned (mint egy 8 órás dolgozónak, akinek kötelező a legalább 20 perces munkaközi szünet, de neki ez nem munkaidő, ezért neki 8 óra 20 percig kell bent lennie), hanem csak a 24 órát.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Majordomus # 2023.05.02. 19:53

Ha jól értem ez azt jelenti hogy 24 óra munka után 48 óra a pihenő?

Ha ezt irtad alá a szerződésben, akkor jogszerű.
.
Egyébként 48 óra alatt ki lehet pihenni a 24 óra munkát.

Kihez fordulhatsz?

Másik munkáltatóhoz!

sityu1 # 2023.05.02. 18:44

jó napot 24/48 ba dolgozom portás telepőr beosztásban pihenőidő nincs sőt ha alváson kapnak fegyelmit adnak kérdezem jogszerű ez igy ha nem kihez fordulhatok várom megtisztelő válaszukat

Majordomus # 2023.04.15. 21:25

Nem jogeset.
A munkáltatót kötik a szabályok.
Mást akkor nem írunk.

drbjozsef # 2023.04.15. 10:18

milford,

Itt nem lehet jogi tanácsot adni.
A gyakorlat az, hogy a keresőképtelenség igazolását sem követelik meg aznap, elég 1-2 napon belül bevinni vagy beküldeni (hiszen ágyhozkötött, vagy kórházi, esetleg fertőző betegség esetén nem is lehetséges bevinni), de a munkáltatónak arra a bérszámfejtéshez szüksége van.
Ugyanez a keresőképesség igazolására. A munkáltatónak és a munkavállalónak együttműködési kötelezettsége van, amelyet a lehetőségekhez képest, életszerűen kell gyakorolni. Szerintem nincs határidő megadva egyikre sem, de ha nem mutatod be az igazolást, akkor keresőképtelenség esetén a munkáltató kérhet felülvizsgálatot, vagy el is bocsáthat, ha nem működsz együtt, míg keresőképesség esetén ugyanígy követelheti az igazolást, de nem szokás azt rögtön kérni munkába álláskor. Erre bőven elég néhány nap.

Valamiért keménykedik a munkáltató. Lehet, hogy betű szerint ő járt el jogszerűen, hiszen kaphat akár egy munkaügyi ellenőrzést is, és akkor ott lesz egy dolgozó, aki álla gép mellett és dolgozik, miközben a nyilvántartásban még beteg, mert nem hozott igazolást a keresőképességéről. De szerintem ezt el szokták fogadni, hogy ha minden stimmel, utólag is.

Talán kérdezd meg mi a bajuk, és kérd meg, hogy ők mutassák meg neked azt a törvényi passzust, ami konkrétan előírja a munkábanállásra az igazolást. Ez lenne a helyes, de szerintem nem életszerű. Hiszen ha keresőképes vagy, meggyógyultál, és azért maradsz otthon csak úgy hesszölni, mert az orvosod nyaralni van, akkor azért büntetnének meg téged, az táppénzcsalás.

milford # 2023.04.15. 07:18

Köszönöm a hozzászólásokat! Mert az orvosom nem dolgozott, ezért nem tudtam vinni. Ez önhibámon kívüli dolog. Máshol elfogadták, hogy pár napon belül vittem. Akkor ők vétettek a jog ellen? Jogi tanácsot kértem, és nem mást!

Majordomus # 2023.04.14. 20:56

Önhibádból adódott a gond, ezért nem kell mást okolnod.

drbjozsef # 2023.04.14. 18:13

milford,

mert nem vittem a betegségem igazolását.
Mármint helyesen : nem vitted a keresőképességed igazolását (tehát hogy meggyógyultál, már nem vagy keresőképtelen).

A munkáltatódnak honnan kellene tudnia ezen igazolás nélkül, hogy újra munkába állhatsz?

milford # 2023.04.14. 17:40

Kedves Hozzáértők!

Szeretnék jogi segítséget kérni! Betegség miatt nem tudtam a munkát felvenni, amit jeleztem a munkáltatómnak. A házi orvos megvizsgált és kiírt. A táppénzes papírt a munka felvétele előtt nem tudtam átvenni, mert az orvosom nem dolgozott, megbeszéltem vele, hogy pár nap múlva megyek érte. Felvettem a munkát, de a munkáltató hazaküldött, mert nem vittem a betegségem igazolását. Így +4 nap betegszabadságot kell igénybe vennem az orvosom távolléte miatt. Lehetséges ilyen? Hogy tudom jogilag az igazamat megvédeni? Milyen szabály vonatkozik a táppénzes papír leadására? Köszönöm a segítséget!

xixo67676 # 2023.04.10. 18:25

Na igen, de hol érdekli a munkáltatót hogy nincs felsőfokú végzettségem, ha a munkát el tudtam látni. Kényszerhelyzetben van, mivel nincs más, aki elvégezze a feladatot.

drbjozsef # 2023.04.10. 17:02

Ha felsőfokú végzettséghez kötött. akkor hogy láthattad el középfokú végzettséggel?