Munkajogi kérdések.


rigoz # 2019.02.03. 15:21

Ha az alábbi határidőket elmulasztották, akkor eljárás elhúzódása miatti kifogással élhet, ha a kézbesítésre még nem került sor, egyébként pedig panasszal fordulhat a biróság elnökéhez.

A határidő viszont nem jogvesztő és az eljárásra egyébkénti kihatása nincs.

rigoz # 2019.02.03. 15:19

@méhecske:

Az alábbi határidők irányadók a kézbesítésről intézkedésig, azaz az Ön esetében a postára adásig terjedően:

  • 2018. január 1-én vagy azt követően indult ügyekben:

"A bíróság a határozatot – kivéve, ha az ítélet meghozatalát és kihirdetését elhalasztotta – annak meghozatalától számított legkésőbb harminc napon belül írásba foglalja és az írásba foglalást követő három napon belül elrendeli annak kézbesítését."

  • 2018.01.01 előtt indult ügyekben:

”"A határozatot – kivéve, ha annak kihirdetését a bíróság elhalasztotta [218. § (1) bek.] – annak meghozatalától számított legkésőbb tizenöt napon belül kell írásba foglalni és az írásba foglalást követő nyolc napon belül kézbesíteni kell.
Ha az ítélet kihirdetését a bíróság elhalasztotta, a kihirdetéskor jelen lévő feleknek a bíróság az írásba foglalt ítéletet nyomban kézbesíti, és ezt a jegyzőkönyvben is feltünteti, a meg nem jelent feleknek pedig nyolc napon belül kézbesíti.
A felek részére a határozatnak nemcsak a rendelkező részét, hanem indokolását is kézbesíteni kell, kivéve, ha a határozatot a törvény szerint nem kell megindokolni."

Keyoka # 2019.02.03. 14:56

Tisztelt Jogi Fórum!

Közalkalmazotti jogállásom van egy rendvédelmi szervnél. Több éve, távolléte idején (betegség, szabadság) helyettesítem a hivatásos állományban lévő (jóval magasabb illetménnyel rendelkező) osztályvezetőmet, Ezt beleírták a munkaköri leírásomba is. Kérdésem lenne, hogy ezt nekem minden plusz juttatás nélkül, az alapbérem folyósítása mellett el kell látnom, vagy kérhetek-e (akár visszamenőlegesen is) érte valamilyen mértékű juttatást?

Előre is köszönöm!

méhecske # 2019.01.30. 11:21

Kedves rigoz!
Elsőfokon lezárták a pert, az utolsó tárgyalás végén. Szóban hírdették ki, de csak pár mondatos indoklással. Nem elektronikus a kapcsolattartás. Lehet, hogy elhangzott a kézbesítés határideje, de erre nem emlékszem.

rigoz # 2019.01.30. 11:09

Tisztelt méhecske!

Az attól függ, hogy:

  • ítéletről

vagy

  • végzésről

van szó,

a fél elektornikus kapcsolattartó vagy sem,

a közlésre kézbesítés útján vagy kihirdetéssel került-e sor, illetve ha végzésről van szó, akkor azt tárgyaláson hozták-e vagy sem.

Ettől függ a válasz a kérdésre.

méhecske # 2019.01.30. 11:05

Sziasztok! Érdeklődöm, hogy munkaügyi perben elsőfokú határozat után hány nap múlva kell kézbesítenie a bíróságnak. Jelzem, hogy a bíróságon nem tudják...
Köszönöm a válaszokat!

vjtata64 # 2019.01.30. 10:21

Tisztel címzett!
A kérdésem a 2018.évi CXIV. törvény alkalmazásával kapcsolatban felmerülő problémámra szeretnék választ kérni.
A munkáltatónál 1982.július 15-től dolgoztam folyamatosan közalkalmazottként.
A közalkalmazotti 25 illetve 30 év után megkaptam a jubileumi jutalmat. A fenti törvény szerint 2019.01.01- napjától a közalkalmazotti jogviszony átalakult honvédelmi alkalmazotti jogviszonnyá visszamenőlegesen. A 2018.évi CXIV. törvény 78. § ( 2 ) bekezdés c) pontja már 25 illetve 35 illetve 40 év honvédelmi alkalmazott jogviszony után határozza meg a jubileumi jutalom esedékességét.
Kérdésem arra irányul hogy nekem 37 év honvédelmi alkalmazottként elismert jogviszonyom van a 35.év utáni jubileumra jogosult vagyok-e?
A kérdésem azért merült fel mivel annak a munkavállalónak akinek 34 év 10 hónap közalkalmazotti jogviszonyát ismerik el honvédelmi alkalmazotti jogviszonynak neki a 35. év betöltése után jár a 2018.évi CXIV. törvény 78. § ( 2 ) bekezdés c) pontja szerint jubileumi jutalom.

11. A honvédelmi alkalmazotti jogviszonyban töltött idő számítása

83. § (1) E törvény alkalmazásakor honvédelmi alkalmazotti jogviszonyban töltött időnek kell tekinteni

  1. a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény hatálya alá tartozó munkáltatónál munkaviszonyban,

közalkalmazotti jogviszonyban, valamint ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszonyban eltöltött időt,

várom válaszát

Tápesz # 2019.01.28. 13:43

T. Szakértő,

Ebben az évben meg lesz a 40 éves munkaviszonyom, és a nyugdíjat igénybe szeretném venni.
Most határozatlan idejű munkaszerződéssel dolgozom, és utána a nyugdíj mellett is szeretnék még dolgozni.
Az új törvénynek köszönhetően, nem kell a bztosítási jogviszonyomat a munkáltatóval megszüntetni a nyugdíj igénylésekor. Viszont itt jönnének a kérdéseim:

  • Mi van akkor, ha a munkáltató nem akar tovább foglalkoztatni, mert örül, hogy egy fővel kevesebb lenne a létszám!

Ilyenkor mik vonatkoznak rám, hogyan szüntetheti meg a munkaviszonyomat a cég,ha bejelentem, hogy igényeltem a nyugdíjat.
40 évet dolgoztam egy munkáltatónál.

  • Ha tovább foglalkoztat, akkor új munkaszerződés kell kötnöm, de nem kell kilépnem?

Kicsit bonyolult a helyzet,de szeretném ha esetleg valaki tudna válaszolni.

Köszi

varazsdoki # 2019.01.24. 17:15

Tisztelt Szakértő!

A munkaszerződésem mellett van egy határozatlan idejű megbízási szerződésem is. 2019 szeptember közepére várható, hogy kisbabám születik. Veszélyeztetett terhességgel elmennék táppénzre 2019.02.02-től.

A megbízási szerződésem 2018.07.27-én létesült, viszont az első jövedelmem 2018 szeptemberére lett könyvelve. Azóta folyamatosan van legalább havi nettó 80 ezer Ft-ot meghaladó jövedelmem a szerződés után. Pénzbeli és term.beli egészségbiztosítási járulék be lett fizetve a munkáltató által a jövedelmem után.

Az a kérdésem, hogy ebben az esetben a táppénz lejárta után a CSED/GYED megállapításához 2018. november 30-tól számolnak vissza?
Mivel hivatalosan szeptember 1-től van fizetésem, ezért a szeptember 1-november 30-ig tartó időszak napi átlagát veszik alapul?
Ha 2019 augusztusában születne meg a baba, akkor a megbízási szerződésem után nem lennék biztosított 365 napon át (csak a munkaszerződésem után). Ebben az esetben a megbízási szerződésem után nem járna CSED/GYED?

Előre is köszönöm a pontos válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.24. 15:00

A mai napnak.
De a baleseti táppénz jár a munkaviszony megszűnése után is. (Sőt, a munkáltatónak kártérítési felelőssége is van.)

Timibp # 2019.01.24. 14:10

Kedves Fórumozók!

Próbaidő alatt, munkahelyi baleset ért, 01.14-én, amit a cég el is ismert. Viszont ma megkaptam tőlük, levélben a felmondásomat, 01.23-i dátummal. A kérdésem az lenne, hogy az én táppénzes papírom 25-ig szól, akkor milyen dátumnak kell szerepelnie a kilépő papírjaimon?

drbjozsef # 2019.01.23. 10:46

Ha közös megegyezéssel szüntetitek meg a munkaviszonyt úgy, hogy megszűnik 01.10-én azzal, hogy plusz egy havi béredet kifizeti önként, akkor 01.15-ig kell elszámolnia a papírokkal.

Ha felmondással szűnik meg a munkaviszonyod a felmondási idő végén, csak a munkavégzés alól felment a munkáltató, akkor 02.15-ig kell elszámolnia a papírokkal.

Fizetés és munka szempontjábol neked ugyanaz a kettő, határidők szempontjából nem.

Linci79 # 2019.01.23. 09:47

@rigoz:Köszönöm válaszát!

rigoz # 2019.01.23. 09:36

@Linci79: A munkaszerződés létrejöttének érvénytelenségére jól tudja, a léterjöttének időpontjától számított 30 napon belül és kizárólag a munkavállaló hivatkozhat.

Az Mt. 80. § (2) bek. a munkában töltött utolsó naptól, de legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított 5 napon belül a sszükséges igazolásokat ki kell adni és a munkavállalót ki kell fizetni, ahogy drbjozsef idézi.

Gyanítom utóbbi a munkaviszony megszűnésének napja lesz, úgyhogy az ahhoz képesti 5 munkanapon belüli ki nem fizetést és igazolás kiadással kapcsolatos mulasztást fogja tudni gyakorlatban számonkérni.

A kettő közti "relatíve rövid" időtartamra tekintettel sem lehetséges szerintem a korábbit kikényszeríteni jogi úton.

Egyébként elvileg viszont az ún. szubjektív, azaz a rövidebb határidőben illetné meg a munkavállalót a fizetés és az igazolások kiadása is.

Linci79 # 2019.01.23. 09:30

7 hónapot dolgoztam az adott cégnél.Munkaszerződés nem,munkaköri leírás és titoktartási nyilatkozat készült. Tudtommal,az írásba foglalás elmulasztása miatt,a munkaszerződés érvénytelenségére,a munkába lépést követő 30 napon belül lehet hivatkozni.
A hivatkozott törvényt (Mt. 80. (2) )én úgy értelmezem,hogy esetemben az 5 mnap,01.10-től számolandó,a munkaadó szerint pedig 02.11-től.
A kérdésem,hogy melyik dátumot kell figyelembe venni?
Köszönettel!

wers # 2019.01.23. 06:02

(munkaszerződésem nem volt)

És fizetés sem? Munkahely sem? Munkaidő sem?

A felmondás indoklása:nem megfelelő munkavégzés

Ezek szerint munkavégzésvolt. Csak épp nem megfelelő. A munkáltató szerint.
Már csak az a kérdés, hogy nem létező munkaviszony mikor kezdődött. Akár próbaidő is lehetett, de akár végkielégítés is szóba jöhet.

drbjozsef # 2019.01.23. 05:43

Egyébként, akinek van munkaszerződése :

Mt. 80.§(2) A munkaviszony felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.

drbjozsef # 2019.01.23. 05:39

Nem volt munkaszerződés?

Akkor mit mondott fel? Milyen felmondási idő? Milyen indoklás? Miféle kilépőpapírok?

Linci79 # 2019.01.22. 13:47

Tisztelt Jogi Fórum,tisztelt hozzáértők!

2019.01.10-én felmondott nekem a munkaadóm. (munkaszerződésem nem volt)A felmondás indoklása:nem megfelelő munkavégzés.A 30 napos felmondási idő alatti munkavégzés alól felmentett,így 01.10-én dolgoztam utoljára.
Kérdéseim:
Kilépő papírjaimat és a munkabéremet ebben az esetben mikor kell,hogy megkapjam?Az a bizonyos 5 munkanap,az utolsó munkában töltött naptól számítódik (01.10.),vagy a munkaviszonyom megszűnésétől(02.11)?
Jól gondolom,hogy a fent leírt indoklás nem megfelelő,kvázi jogellenes lehet ebben a formában a felmondás?

Válaszokat ezúton is köszönöm!

Pinokio # 2019.01.22. 13:27

Kedves Mindenki.
Az alábbi problémámban szeretnék tanácsot kérni.
Egy fővárosi székhelyű cégnél dolgozom közel tíz éve. Ez a cég létesítményüzemeltetéssel foglalkozik. A létesítmény ahol én mint karbantartó vagyok alkalmazásban egy vidéki városban van. Munkaszerződésem határozatlan idejű. A szerződésben ez a vidéki üzletközpont van meghatározva munkavégzés helyének, ahol most is dolgozom és lakom is. A létesítmény üzemeltetést megtenderezte a tulajdonos és más nyerte meg, nem a mostani munkáltatóm. Ezáltal az én korábban munkaszerződésben is rögzített munkaköröm és szintén a szerződésben rögzített munkavégzés helye is megszűnik, mivel már nem a jelenlegi munkáltatóm fogja üzemeltetni.Most azon mesterkednek, hogy én mondjak fel így nem kell nekik végkielégítést és egyéb juttatást kifizetniük. Abban gondolkodnak, hogy felajánlanak nekem egy másik munkakört, másik városban. Köteles vagyok-e elfogadni? Ha nem fogadom el, mert ez nekem egyáltalán nem lenne jó akkor mi a teendő? Én nem akarnék felmondani, mert akkor nem kapom meg a végkielégítést. A nemleges válaszom rám nézve okozhat-e valamilyen hátrányt. Én azt szeretném, ha ők mondanának fel, és járna minden, vagy közös megegyezéssel, de abba is szeretném belevenni legalább a végkielégítést.

Köszönettel

beteg62 # 2019.01.10. 11:58

Üdvözlök mindenkit !
57 éves rokkant ellátott C2 48% egészségi állapotú vagyok.
Szeretném kiváltani az egyéi vállalkozóit egy jövedelem kiegészítő MLM rendszerű munkához. Számlaképes kell, hogy legyek . Ezért kell. Melyik a legmegfelelőbb , legegyszerűbb forma amit érdemes kiváltani. Mennyi a legkevesebb havi költség amivel lehet ilyet választani. Köszönöm a tájékoztatásokat.

ivcsi1 # 2019.01.09. 19:11

Tisztelt szomorú örökös!
Köszönöm a válaszát!

Csipi24 # 2019.01.07. 18:46

Szeretném a segítségüket kérni. 2015 OKJ 54 számú iskolát végeztem, mint pedagógiai asszisztens, egy óvodában dolgozom. Az elöző vezetőm az E kategóriába sorolt de az új vezető szerint a D tartozom. Kérem segítsen egy jogszabállyal,h tudjam bizonyítani ha nekem van igazam.
Köszönettel


Szeretném a segítségüket kérni. 2015 OKJ 54 számú iskolát végeztem, mint pedagógiai asszisztens, egy óvodában dolgozom. Az el?z? vezet?m az E kateg?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.06. 20:56

Nem kötelezheti. De megfelelő felmondási ok, ha nincs beoltva.

Elmelkedő # 2019.01.06. 18:44

Üdvözlöm!
Kérdésem:kötelezhet a munkáltató hepatitis b védőoltás
beadatására úgy hogy nem biztosítja ingyen a vakcinát?
Idősekotthonában dolgozom ,ápolóként.
Köszönöm válaszát!