Munkahelyi baleset


sysy73 # 2004.05.11. 07:28

Sziasztok !

Tanácsot szeretnék kérni.
Mégpedig, a férjemet munkahelyi baleset érte, emiatt hosszabb ideig volt betegállományban. Mikor visszament dolgozni épp akkor volt esedékes az éves fizetésemelés.
A férjemnek minimális fizetésemelést adtak, azzal az indokkal, hogy betegállományba volt.
A többiek 10-15 ezer forintos fizetésemelést kaptak, míg a férjem 2000 Ft-ot kapott csak .
Betegállomány alatt is bejárt dolgozni, amiért juttatást nem kapott .

Jogosan jártak el, hogy a férjemnek kevesebb fizetés emelést adtak ?

Ha valakit munkahelyi baleset ér, eltört a válla, ami azóta sem a régi , vagyis az orvos szerint már tartósan így marad, örökké fájni fog, megérzi az időjárás változást ...
Jár valami kártérítés ezért ?

Köszönettel

csufi99 # 2004.05.11. 18:25

Én csak olyan beszóló vagyok- nem vagyok jogász. A legfontosabb, hogy készült-e a balesetrőé jegyzőkönyv, annak minősíteték-e a sérült? Ha igen baleseti járadék jár, ehhez meg kell állapítság a munkaképesség csökkenés mértékét. Betegállománya után volt-e foglalkozás-egészségügyi alkalmassági vizsgálaton?
A baléeset bejelentése kötelező!
Fizetés emelés? Csupán felételezem olyan jogviszonya van, hogy ez nem kötelező, csak adható, bár én utánajárnék a helyében hogyan történt, biztos van valamilyen érdekegyeztő fórum, ahonnan lehet információt kapni. Arról meg mélyen és okosan hallgatnék, hogy még táppénz alatt is bejárt dolgozni!

sysy73 # 2004.05.13. 08:10

Szia !

Baleseti jegyzőkönyv az készült, hogy tovább lett-e küldve, azt nem tudom. Nem kaptunk róla semmiféle visszajelzést.

Nem kellett elmennie alkalmassági vizsgálatra sem .
Nekem az a feltünő, hogy a sógorom is szögbe lépett a cégnél, s utána Õ kapott mindenféle papírt még talán a TB-től is. A férjem viszont semmit , csak a baleseti jegyzőkönyből egy példányt.
A cégnek tovább kellene küldenie valahová a baleseti jegyzőkönyvet ?
Mi ennek a menete ?

Mi az a baleseti járadék ??? Milyen érték jár ?

Köszi

sysy73 # 2004.05.13. 08:11

S miért kellene elhallgatni, hogy kötelezték betegállomány alatt is munkára ?
A dolgozónak is lehet ebből hátránya ? Vagy csak a munkáltatóra nézve van hátrány ?

Szakbarbár # 2004.05.13. 09:37

A jegyzőkönyvet elküldik a táppénz folyósító szervnek: kifizetőhely vagy mep, ők határozatot hoznak arról, hogy üzemi volt a baleset. Ebből kap egy példányt a sérült, mert így ingyen van minden gyógyszer, amit emiatt írnak fel neki.
Hangoztatni azért nem kell, hogy dolgozott közben, mert táppénz nem jár annak, aki a keresetét megkapja.

sysy73 # 2004.05.13. 15:10

Nem kapott érte semmit :(( Csak úgy bement, mert Õ volt a helyettes, s a főnőknek meg szabira "kellett" mennie.

csufi99 # 2004.05.14. 23:37

Én a helyedben a MEP-hez fordulnék, baéleseti járdékot igényelnék, a többi megy a maga útján, biztos kivizsgálják, megállapítják, milyen mértékú a munkaképsségcsökkenés mértéke, ám ha bizonyítható, hogy táppénz alatt dolgozz, az kelemetlen lesz, olyan nincs, hogy csak bement, ha táppénzen van nem mehet csak úgy be, azt kell tennie, amit az orvos mond, ebből még neketek lehet bajotok- ha berendelték, annak nyomának kell lennie, vagy vállalja - e utólag főköke, akkor bizony ez táppénz csalás- s ebben is megkeresik a vétkest, s azt mégsem mondhatod, én nem tudtam, hogy táppénz alatt nem dolgozhatok! Vagy keresőképes vagy nem, nincs kettő közötti helyzet, s a munkáltató nem rendelheti be táppénzről, ezzel a dolgoózknak tisztában kell lenniük. Hát gondold át, miaz , ami bizonytható, egyértelműen, s mi nem. Bár a szakértő már eligazított.

sysy73 # 2004.05.15. 07:54

Köszönöm a segítséget.
Már csak egy dologgal nem vagyok tisztába.
MI az a baleseti járadék ???

Mikor jár az ? Mire adják .

Köszi szépen .

Karika # 2004.05.15. 19:38

Sysy73!

Baleseti járadékra akkor jogosult valaki, ha üzemi baleset következtében a munkaképességét legalább 16 %-os mértékben elvesztette.

sysy73 # 2004.05.16. 16:30

Karika !

S milyen értékben jár ? Gondolom maradandó károsodás esetén ítélik meg.

Ha a szakorvos ad egy igazolást, hogy maradandó a férjem sérűlése, vagyis nem fog teljesen helyre jönni, akkor jár a cégtől járadék ?
Mennyi időre ?
Ha kilép a cégtől, akkor is jár ?

Karika # 2004.05.16. 19:52

A munkaképesség csökkenés mértékének megállapítására az OEP, illetve az egyik alszervezete, az Országos Orvosszakértői Intézet jogosult. Az eljárás menete egy általuk kialakított rend alapján történik. A lényeg az, hogy nem elég a kezelő orvostól egy igazolás.

A többi kérdésedhez bemásoltam a vonatkozó jogszabályt. Ez megfelelő eligazítást ad.

Ebtv. 57. § (1) Baleseti járadékra az jogosult, akinek a munkaképessége üzemi baleset következtében tizenöt százalékot meghaladó mértékben csökkent, de baleseti rokkantsági nyugdíj nem illeti meg.
(2) Ha a munkaképesség-csökkenés mértéke a huszonöt százalékot nem haladja meg, a baleseti járadék legfeljebb két éven át, ha meghaladja, e munkaképesség-csökkenés tartamára időbeli korlátozás nélkül jár.
(3) A (2) bekezdéstől eltérően a szilikózisból és azbesztózisból eredő és huszonöt százalékot meg nem haladó munkaképesség-csökkenés fennállása alatt a baleseti járadék időbeli korlátozás nélkül jár.
(4) A baleseti járadékra jogosultság azzal a nappal nyílik meg, amelytől az igénylő tizenöt százalékot meghaladó munkaképesség-csökkenését megállapították. Ha az igénylő ezen a napon baleseti táppénzben részesül, a jogosultság a táppénz megszűnését követő nappal nyílik meg. A (2) bekezdésben meghatározott két évet attól a naptól kell számítani, amelytől az 58. § (1) bekezdés a) pontja szerinti baleseti járadékot megállapították.
Ebtv. 58. § (1) A baleseti járadék mértéke az üzemi baleset okozta munkaképesség-csökkenés fokától függ. A munkaképesség-csökkenés fokának megfelelően

  1. az 1. baleseti fokozatba tartozik az, akinek a munkaképesség-csökkenése 16-25 százalék,
  2. a 2. baleseti fokozatba tartozik az, akinek a munkaképesség-csökkenése 26-35 százalék,
  3. a 3. baleseti fokozatba tartozik az, akinek a munkaképesség-csökkenése 36-49 százalék,
  4. a 4. baleseti fokozatba tartozik az, akinek a munkaképesség-csökkenése 50-66 százalék.

(2) A baleseti járadék összege az (1) bekezdésben meghatározott fokozatok sorrendjében a havi átlagkereset nyolc, tíz, tizenöt, illetőleg harminc százaléka.

sysy73 # 2004.05.17. 18:22

Köszönöm szépen .

Üdv.

Sysy

Cella # 2004.05.24. 19:41

Sziasztok!

Én is egy kis tanácsot szeretnék kérni tőletek. A munkahelyem szervezett egy sportnapot az egyik pénteken (munkanap), melyen "kötelező" volt a részvétel. Sajnos megsérültem és eltörött a lábam. Ez munkahelyi balesetnek számít vagy sem?

Köszi

Karika # 2004.05.24. 20:10

Igen, munkahelyi balesetnek számít (lehet, hogy nem ez a pontos neve).

Cella # 2004.05.26. 04:22

Sziasztok,

nincsen valami jogszabály, amire tudnék hivatkozni, mert most nekem azt mondták, hogy ez nem számít annak?

Köszi

Zoltán György # 2004.05.26. 07:30

Munkanapon, Munkaidőben, Munkáltató rendelkezése alapján voltál ott!

Karika # 2004.05.26. 07:37

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. tv. 87. §
"3. Munkabaleset: az a baleset, amely a munkavállalót a szervezett munkavégzés során vagy azzal összefüggésben éri, annak helyétôl és idôpontjától és a munkavállaló (sérült) közrehatásának mértékétôl függetlenül.
A munkavégzéssel összefüggésben következik be a baleset, ha a munkavállalót a foglalkozás körében végzett munkához kapcsolódó közlekedés, anyagvételezés, anyagmozgatás, tisztálkodás, szervezett üzemi étkeztetés, foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás és a munkáltató által nyújtott egyéb szolgáltatás stb. igénybevétele során éri."

Amennyiben a sportfoglalkozást a munkáltató szervezte, és a részvétel kötelező volt, véleményem szerint nem lehet vitás.

Szakbarbár # 2004.05.26. 14:37

Munkavédelmi szempontból tényleg munkabaleset lehet, de a 100%-os baleseti táppénz szempontjából nem hiszem, hogy az.

mikewasovski # 2004.06.22. 13:17

Tanácsot is itt lehet kérni?
Ha igen, akkor szeretnék egy kis segítséget!
A férjemet a munkahelyén megrázta az áram. A munkahelyről az üzemi orvos hívott neki mentőt és bevitték a kórházba. Külső sérülései nem lettek, de keringési problémái voltak, ezért egy hétig kórházi kezelésben részesítették. A munkahely nem ismeri el, hogy üzemi baleset történt, merta gép bevizsgálásakor semmilyen problémát nem tapasztaltak. Azt mondták nem jár neki a 100%-os táppénz, csak ha bebizonyítja, hogy megrázta az áram. A másik probléma az, hogy emiatt az eset miatt el akarják küldeni, mert ha bebizonyosodik az Õ igaza, akkor esetleg több vezetőt is felelősségre vonhatnak, ha pedig nem tudja bizonyítani a dolgot akkor nem tudnak neki munkát adni, mert ezzel az üggyel nagy port kavart a munkahelyen, a közvetlen felettesét kellemetlen szituációkba keverte ezzel, stb., stb. Most jelenleg táppénzen van, de ha vissza akarna menni, akkor azt mondták, hogy majd leülnek vele beszélgetni és közös megegyezéssel szeretnék eltávolítani. Mit lehet ilyenkor tenni? Számítok a tanácsukra!
Tisztelettel: Mikewasovski

Karika # 2004.06.22. 13:36

Az orvos hivatalosan mit állapított meg. A betegség (keringési zavar) az áramütéstől származott? Ez döntően befolyásolja az ügy elbírálását.

the big cat # 2004.06.22. 14:47

Továbbá, semmiféle közös megeyezésről szó sem lehet. csípőből utasítson viszsa minden iylen ajánlatot. nyilvánvaló, hogy a munkáltató nem tud jogszerű indokot a felmondáshoz, ezért jön ezzel. Csakhogy erre nem kényszeríthetik.

Az, hogy szerinte munakhelyi baleset történt, és amunkáltatója ezt vitatja nem törvéynes felmondási indok. Sőt durva jogsértés lenne a felmondással bosszút állni.

mikewasovski # 2004.06.23. 12:35

Köszi a hozzászólást!
A férjem vérnyomása egyértelműen ettől a balesettől változott meg. Rendszeres véradó lévén ezt bizonyítani is tudja, az utolsó három véradás alkalmával mért vérnyomásokkal amit dokumentáltak a Véradó Állomáson. (mindhárom érték ideális vérnyomást mutat) Ha a munkáltatónak ez sem elég, nem tudom mit lehet még tenni.
Az meg még mindig nem világos nekem, ha valakit baleset ér miért kell megválni tőle. Jó munkaerőnek tartották eddig, soha fel sem merült, hogy elküdjék. Lehet, hogy az a baj, hogy ami a szívén az a száján is? Nem az a félénk típus. Talán félnek a főnökök? Nem értem az egészet!
Üdv
Mikewasovski

the big cat # 2004.06.23. 16:42

Ha jól éretm a munkáltató itt eleve a baleset tényét vitatja. nem azt vitatja tehát, hogy a férjed beteg, hanem azt, hogy mitől betegedett meg.

mikewasovski # 2004.06.25. 09:07

Igazad van the big cat. A gép amivel a baj van sosincs karbantartva. Ha a Munkavédelmi Főfelügyelőség vizsgálódni kezdene, tuti, hogy megbüntetné a munkahelyet. Ezért nem akarják elismerni a balesetet.

fehér sólyom # 2006.02.28. 13:17

Sziasztok segítséget szeretnék kérni 1 hete 100% táppénzen vagyok mert a munkahelyemen pakolás közben megütődött a vállam majd rá kb 2 órára a fájdalom nem csökkent és orvoshoz fordultam aki kiírt táppénzre és kezelést illetve pihentetést javasolt. A munkahelyemen felvették a jegyzőkönyvet de úgy tünik, hogy ki akarnak bújni a munkahelyi baleset fogalma alól azzal hogy az általános munkavégzésemmel kapcsolatban bekövetkezett rándulás, ficam, húzódás nem tartozik ebbe a kategóriába. szeretném tudni hogy valóban így van e, illetve mi az amit ezzel kapcsolatban nekem tudnom kell.