GYED, GYES, munkaviszony?


dezset # 2007.10.31. 11:14

Kedves Alice2!

Beleszámít a táppénz a napokba és a jövedelembe is.

Arra figyelj, hogy táppénzt legfeljebb a biztosításban (munkaviszonyban) töltött idővel megegyező időre kaphatsz. (1 nap munka után nem mehetsz el félévre táppénzre, pl.)
Ez akkor érdekes, ha nincs jelen munkaviszonyod előttről másik jogviszony, amit össze lehetne a jelenlegivel számítani. (30 napnál nagyonn megszakítás nem lehet a kettő között)


Tivadar

alice2 # 2007.10.31. 09:40

Kedves Mindenki!

A következőben szeretnék segítséget kapni.

Munkaviszonyom 2007.07.19.naptól van, gyermekemet 2008.02.25.re várom. Ennek függvényében a 180 napos biztosítási jogviszonyom éppenhogy lesz csak meg.
Kérdésem az lenne, hogy ha elmegyek most táppénzre, az beleszámít-e a 180 napba, illetve befolyásolja-e a TGYÁS és a GYED számításnál figyelembe vett jövedelmet? (tehát ugyanúgy a fizetésem után számolják, vagy a táppénz összege lenne a mérvadó?)

Köszönöm

liridavi # 2007.10.29. 22:11

Ez etikailag erősen kifogásolható valóban, és nem csak etikailag. Ahhoz, hogy az ismerőse az alanyi jogon járó gyes helyett tgyás és gyed ellátást kapjon, meg kell lennie a 180 nap bizt. jogviszonyának.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.29. 19:34

Nem csak az a TB-csalás, ha nem jelentenek be valakit, aki munkaviszonyban áll, hanem az is, ha valamely ellátás megszerzése érdekében úgy jelentenek be valakit, hogy valójában nem áll munkaviszonyban.

dzsar1 # 2007.10.29. 17:14

Kedves Mindenki!

Az alábbi kérdésem lenne:
Egy kedves ismerösöm terhes, március 21-re van kiírva.

Neki a második gyerekére ez év március 5-én járt le a gyes (akkor lett a gyermek 3éves, és nem munkaviszonyból ment szülni). Utána bejelentkezett a munkaügyi központba, ott valameddig járt neki járadék (ezt nem tudom pontosan). Továbbra is regisztrált, és magának fizeti a TB-t, miután lejárt neki a járadék.

Lenne egy cég, aki hajlandó lenne bejelenteni, ha fizeti a járulékokat és a befizetendő adókat.

Mikor érdemes bejelenteni (egyáltalán érdemes?!) és mennyivel? Egyáltalán van még arra esély, hogy olyan összeggel bejelenteni, hogy max gyed-et kapjon? Illetve a tgyást hogy fogják megállapítani a számára? Miléyen munkaszerződést érdemes kötnie ez esetben?

a válaszokat előre köszönöm

üdvözlettel és derűs napokat kivánva:
Szabolcsi Károly

hajdina # 2007.10.29. 13:35

Kedves Hozzáértők!

Gyes-en vagyok, 2008. júniusában jár le. Munkahelyem adddig nem tud foglakoztatni, mivel határozott időre van valaki helyettem, de utána várnak vissza. Lenne más munkahely, ahol tudnék addig dolgozni 4 órában, és ehhez a munkáltatóm is hozzájárulna.
Kérdéseim:
Mi az amit feltétlen papiroztassak le a munkahelyemen?
A "mellékállásomban mindent úgy kell csinálni mint az eredetiben (munkaszerződés, szabadság, táppénz stb?).
Mi van 2008 júniusában? Másodállás megszűnik, és elkezdem letölteni a szabim majd munkába állok az eredeti helyemen?
Ha közben mégsem lenne helyem, akkor megmarad-e a védettségem a GYES lejártakor, és felmondás esetén minden jár, mintha végig csak Gyes-en lettem volna?
Ha az új hely jobban beválna, és megválnék a régi helytől, közös megegyezés esetén vagy általam történt felmondás esetén is jár az eddig ki nem vett szabadság? (ismerősöm mondta, hogy új szabály van, és ha közös megegyezésnél nem figyelek oda, és nem kerül rögzítésre, hogy mi jár, a szabimat pl. be tudják nyelni, mert nem kell már automatikusan kifiztetnie a munkáltatónak).

Előre is köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.28. 10:18

Biztos a nagy sietség miatt, de néhány adat kimaradt, vagy nem egyértelmű? A "vettem" úgy értendő, hogy már nem vagy gyesen? Dolgozol? Hány éves a gyerek? Mi lenne a táppénz közvetlen oka: saját betegség miatti keresőképtelenség vagy a gyermek betegsége?

ilcsi1017 # 2007.10.28. 09:06

Segítsetek!
Óvodapedagógus vagyok határozatlan idejű kinevezéssel.
Sérült kisfiammal hosszabított gyest vettem igénybe.
Kérdésem: jogosult vagyok-e táppénzre?
Ha nem, milyen elszámolást kapok a kiesett (táppénz)időszakra?
Sürgős lenne, köszönöm
Ilcsi

monalisa1 # 2007.10.23. 21:31

flacheva,
vélem végső soron fizetésnélküli szabadságra csak elmehet a férjed, mert a beteg gyerekekkel otthon kell lenni valakinek.

Timi1203 # 2007.10.23. 18:14

Köszönöm a választ. Én is erre számítottam.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.23. 15:30

Nem.

flacheva # 2007.10.23. 15:19

Kedves Fórumozók!
Ikergyerekeimmel vagyok gyesen és dolgozom is 8 órában. Jelenleg minkettő beteg, viszont én már nem tudok tovább itthon maradni velük táppénzen.
A kérdésem annyi lenne, hogy a férjem is elmehet-e velük táppénzre, függetlenül attól, hogy én igénylem a gyest.
Kérem, olyan válaszoljon, aki biztosan tudja a választ!
Köszönöm! F.Éva

dezset # 2007.10.23. 13:37

Kedves Timi!

Szerény véleményem szerint:
1.) gyes-re mindenképpen jogosult lesz.
2.) Tgyás-re és gyed-re már nem, mert a szükséges biztosításban töltött időbe bár beleszámítják a korábban folyósított tgyás-t és gyed-et is, a 2007-es évben azonban hiányzik néhány nap a 180 napból.

Most nincs módon utánanézni a részleteknek, ezeket csak "emlékezetből" írtam, ezért ne kövezz meg, ha pontatlan voltam, de kiindulási alapnak ez jó lehet.


Tivadar

Timi1203 # 2007.10.23. 11:55

Tisztelt Fórumozók!

2005. június.09-én született kislányom. 2005 szeptemberében megszűnt a munkaviszonyom és nem hosszabbították meg.De kaptam GYED-et 2 éves koráig, azaz 2007.junius.09-ig. Most GYES-en vagyok. És 2008. április 27-re vagyok kiírva második gyermekemmel. Milyen támogatásokra vagyok jogosult? Előre is köszönöm a válaszukat.

bkriszti # 2007.10.16. 20:35

Tisztelt Szakértők!

Szeretnék segítséget kérni abban, hogy hogyan kell kiszámolni pontosan a gyerekek után járó pótszabadságot. Második lányom 2004. szept.25-én született. 2004-ben gyáson, 2005-ben gyáson és gyeden, 2006. febr.16-ig gyeden voltam.(ekkor telt le a gyed első éve). Ilyenkor 2004,2005,2006 évre is külön- külön jár a 4 nap pótszabadság, vagy csak időarányosan jár a 4 nap? Előre is köszönöm a segítséget. Kriszta

pesti31 # 2007.10.16. 17:40

Tisztelt Fórum!

A kolléganőm visszajött dolgozni, a 17 hónapos gyerekét bölcsődébe adta. Azt szeretnénk tudni, hogy ő berendelhető-e túlórázni (közalkalmazott) vagy van valamilyen védettség?
Előre is köszönjük.

szimulyb # 2007.10.16. 13:28

Tisztelt Mindenki!

Remélem, lesz valaki, aki választ tud adni a kérdésemre, bevallom, az ilyen témákban én eléggé tájékozatlan vagyok..
Történetem dióhéjban: 2004.10.01-től volt munkaviszonyom, 2005.08.17-től pedig táppénzre mentem a kisfiam megszületéséig (2006.04.03), innentől kaptam a TGYÁS-t. A fiam most másfél éves és 2008.03.29-re vagyok kiírva a második babánkkal, csakhogy közben 2007.06.30-én lejárt a szerződésem, amit nem hosszabbítottak meg. A munkahelyemen azt a felvilágosítást adták, hogy TGYÁS-ra jogosult leszek, de GYED-re nem. Illetve az ügyintéző hölgy említette, hogy talán ha annak idején regisztráltatnám magam munkanélkülinek, majd kijelentkeznék, akkor jogosult lennék arra is. Ezzel kapcsolatban kérdeztem egy TB-szakértőt, ő a következőket javasolta: TGYÁS-ra sem lennék jogosult, mert az csak a passzív táppénz vagy baleseti táppénz vége után 28 napon belüli szülésnél jár, én pedig passzív GYED után szülnék. Õ úgy tájékoztatott, hogy a TGYÁS-t már a szülés várható idejét megelőző 28. naptól igényelhetem és ez valószínűleg több is lenne, mint a GYED. Õ azt tanácsolta, hogy február közepén mondjam le a GYEDet és igényeljek álláskeresési járadékot. Két hét után szüneteltetnem kellene - erről határozatot fognak hozni és kitöltik a megállapításhoz szükséges foglalkoztatói igazolást - TGYÁS-t igényelnem. Ezután a a GYEDet is hasonlóan kellene igényelnem, a munkaügyi központ bevonásával. Megbízom a szakértő véleményében, de mégis: Több szem többet lát.. Köszönöm a választ, mindenkinek szép napot!

házacska # 2007.10.16. 12:22

Kedves kbs és liridavi!
Köszönöm a segítségeteket!Most egyébként a fő munkáltatómnál gyesen vagyok és heti 20 órában dolgozom egy másik helyen.A fő munkáltatóm tud erről,ők sajnos nem tudtak részmunkaidőben foglalkoztatni.(természetesen a másik helyen is tudnak a fő munkahelyemről,bejelntettem)
Ha kbs válaszát jól értem,akkor ha a fő munkáltatóm tud arról ,hogy én egy másik helyen heti 40 órában dolgozom és ő ennek nem támaszt akadályt ,akkor ennek nincs semmilyen jogi akadálya.
A "biztos" munkahelyemet nem szeretném feladni,félek,hogy az új esetleg nem válik be.
A régi (fő ) munkahelyemen viszont gazdasági átalakulás várható ,valószínűleg le is építenének így onnan végkielégítést kaphatnék.Ezt sem szeretném elmulasztani,ha van rá mód.
Szóval mehetek új helyre ,úgy hogy a régin gyesen vagyok?
Üdvözlettel:Házacska

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.16. 07:09

Így.

rigo # 2007.10.16. 06:38

KBS, akkor ha jól értettem: Amálkával közlik a felmondást GYES-es munka alatt és ha lejár a GYES mondjuk április 31-én akkor is elkezdődik a felmondási idő, ha közben Amálka január 1-én szült, legfeljebb nem kell ledolgozni a ledolgozandót, mert fizetésnélküli szabadságon van.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.16. 06:04

Nincs főállás meg mellékállás, liridavi. De ez itt mellékszál.

Az ún. védelem szempontjából a felmondás közlésének időpontjában fennálló helyzetet kell figyelembe venni. (Más kérdés, hogy hol az a határ, amin túl már joggal való visszaélésről beszélhetünk.)

rigo # 2007.10.16. 05:21

KBS, köszönöm!
Még egy kicsit beszéljünk Amálkáról.
Mi van akkor, ha a Cég közölte a felmondást a GYES melletti munkaviszony első napján:

  • újabb gyermeke születik Amálkának az első felmondási védelem alatt és az újabb gyermek gondozása céljára még 3 évre fizetés nélküli szabadságot kér
  • vagy elüti egy autó és egy évre táppénzre kell mennie
  • vagy egyik közeli hozzátartozóját kell ápolnia

(- vagy sorkatona lesz :-) ).

liridavi # 2007.10.15. 20:51

Házacskának pontosítás végett:
108. § (1) Ha a munkavállaló a munkaviszonyának fennállása alatt további munkaviszonyt vagy munkavégzésre irányuló jogviszonyt létesít, köteles azt a munkáltatójának bejelenteni.
(2)246 A munkáltató — eltérő megállapodás hiányában — a jogviszony létesítését akkor tilthatja meg, illetve a munkavállalót a jogviszony megszüntetésére akkor kötelezheti, ha a további jogviszony a 3. § (5) bekezdésébe ütközik.

(5)12 A munkavállaló a munkaviszony fennállása alatt — kivéve, ha erre jogszabály feljogosítja — nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekeit veszélyeztetné.

Én nem állásról, hanem főállásról beszéltem, amit leginkább a bérszámfejtőknek kell tudni az adó és járulékok, valamint a jóváírások miatt.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.15. 20:47
  1. Nem köteles - fizethet neki állásidőt is.
  2. Közölheti a felmondást az első munkában töltött napon - de a felmondási idő csak a gyes megszűntekor kezdődhet el.
rigo # 2007.10.15. 20:42

Fennakadtam egy problémán: GYES+csoportos létszámleépítés:

Amálka gyermek gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságon van, amikor Cég csoportos létszámleépít. Amálkával a védelem miatt nem közölheti a rendes felmondást. Amálka a GYES fenntartása mellett visszamegy dolgozni.

  1. Köteles-e ilyenkor a Cég visszavenni/foglalkoztatni Amálkát?
  2. Mivel még mindig védi a törvény, közölhetik-e Amálkával a rendes felmondást?