GYED, GYES, munkaviszony?


Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.12. 09:14

Nincs már olyan, hogy főállás és másik állás.
A dologban épp az a trükk, hogy így nem adnák ki a felgyűlt szabadságokat, arra hivatkozva, hogy azt a fizetés nélküli szabadság megszűnése után kell.
Szerintem abszurd és a jog megkerülésére irányuló szerződés, ezért semmis. De ha nem hivatkozik rá senki...

Az étkezési jegy a közalkalmazottnak jár, ha határozatlan idejű a kinevezése, ha nem.

Neked kell eldöntened, hogy mit akarsz.

Vike27 # 2008.02.12. 09:03

Kedves KBS!

Van újabb fejlemény!:)

Miszerint: ne kérjem mégse a fizetés nélküli szabadságom megszüntetését! Ezáltal a főállásomon maradna minden úgy a GYES idejére, ahogy eddig volt.
Viszont munkábaállásom napjától (márc. közepe) kötnének velem egy határozott idejű kinevezést mellékállásúként a GYES lejártáig, effektíve saját magam helyettesítésére....!!!!!!!!!!!???????????? Jó ez így? Ér engem így valamilyen hátrány?

Mellékállsúként milyen jogaim vannak? Mik illetnek meg?
Pl. szabadság? Mert ugye a főállásomon a távollétem alatt felhalmozott szabikat csak a fizetés nélküli szabadság megszűnését követően vehetem ki - azzal nem számolhatok a nyári szünet idejére.
Étkezési jegy? Mellékállásúként nem vagyok jogosult rá ha jól tudom, de mivel helyettesítek, azok a juttatások illetnének meg, mint a helyettesített főállásút....(?) Vagy csak ha főállásúként helyettesít valaki valakit? Vagy ilyenkor nem igényelnek arra a főállásúra étkezési jegyet, akit mellékállású helyettesít?

Véleményed? Előre is köszi, ha megírod?

Üdv: Vike

Kála # 2008.02.12. 07:09

Miután Gerti köztisztviselő, kollektív szerződés ne nagyon keressen, viszont a Ktv. 49/F.§-a (és ennek környéke) sokat segíthet:

49/F. § (1) A köztisztviselő a munkáltató által természetben nyújtott kedvezményes étkeztetésre vagy étkezési utalványra jogosult, kivéve azt az időtartamot, amelyre illetményre vagy átlagkeresetre nem jogosult, feltéve, ha a távollét időtartama meghaladja a harminc napot.
(2) Az étkezési utalvány, illetve a természetben nyújtott étkezés havi értéke a személyi jövedelemadóról szóló törvény 1. számú melléklete szerint ilyen célra adható adómentes juttatás legnagyobb mértéke.
(3) A közigazgatási szerv vezetője az étkezési hozzájárulás - (2) bekezdés szerint meghatározott - összegét legfeljebb kétszereséig felemelheti.

Nincs megkülönböztetés, így részmunkaidősöknek is jár az étkezési támogatás.

Ugyanígy a ruhapénzre is tartalmaz rendelkezést a Ktv., amninek alapján alanyi jogon jár ez a juttatás (Ktv. 49/G.§).

nandy # 2008.02.11. 22:33

Annyit még, hogy ha a van Kollektív Szerződés, azt érdemes áttanulmányozni.

Gerti # 2008.02.11. 20:30

nandy, köszönöm szépen!

nandy # 2008.02.11. 17:53

Étkezési jegy minden alkalmazottnak jár, függetlenül attól, hogy hány órás munkaviszonya van.

Útiköltségtérítést jogszabály szerint akkor köteles adni, ha a munkahely és a lakhely nem egy városban/községben van.

Ruhapénz: adható, de nem kötelező.

Gerti # 2008.02.11. 17:14

Üdv! Szeretnék információt kapni a következőkkel kapcsolatban. Jelenleg gyesen vagyok, fennáll a munkaviszonyom a régi munkáltatómmal, egy kft-vel. Ezmellett, január eleje óta 4 órás köztisztviselői állást vállaltam. Szeretném tudni, hogy nekem is jár-e étkezési hozzájárulás, utiktg térítés, "ruhapénz". Azt mondták, hogy mivel 4 órás vagyok, én nem kaphatok. A kinevezésem is megvan, gazdálkodási előadó vagyok. Sajnos e téren nem ismerem a jogaimat. Kérem segítsenek! Köszönöm!

nandy # 2008.02.08. 09:30

lacko22:

316/2005. (XII. 25.) Korm. rendelet

http://www.szmm.gov.hu/main.php?…

2008-ban a minimálbér 397 Ft/óra

  • Ha 2 évnél kevesebb gyakorlata van az alkalmazottnak, akkor ennek 120%-a (477 Ft)
  • Ha 2 évnél több gyakorlata van, akkor 125%-a (497 Ft)

A minimálbérnél magasabb mértékű garantált bérminimum kötelező alkalmazása nem a munkavállaló tényleges végzettségéhez, illetve képzettségéhez, hanem az általa ellátott munkakör tekintetében előírt végzettséghez, illetve képzettséghez kapcsolódik.

Az Mt. 76. § (7) j) alapján a munkáltató a munkaszerződés megkötésével egyidejűleg köteles szóban - és legkésőbb 30 napon belül írásban is - tájékoztatni a munkavállalót a munkakör betöltéséhez szükséges iskolai végzettségről (kivéve, ha ezt jogszabály határozza meg).
A munkakör betöltéséhez szükséges iskolai végzettség meghatározása - amennyiben arról jogszabály vagy a kollektív szerződés nem rendelkezik - a munkáltató feladat- és hatáskörébe tartozik. A jogszabályi rendelkezést a munkáltató nem bírálhatja felül, azonban a jogszabályban rögzített iskolai végzettségen túlmenően további végzettség igazolását előírhatja a munkakör betöltéséhez.

csill75 # 2008.02.08. 09:16

Valaki tudna abban segíteni, honnan tudhatom meg, mennyi táppénz, majd TGYÁS és GYED jár majd nekem? Annyi mindent néztem már... de hol tudok meg biztosat? Tudom sokmindentől függ, de valami segítség jól jönne...

Marcell-Lola # 2008.02.07. 18:51

timcsi0
Köszönöm!

timcsi0 # 2008.02.07. 18:43

Én úgy tudom igen.Ha te veszed igénybe akkor ugyanúgy halmozódik,mint a rendes szabadságod és amikor visszamennél dolgozni akkor szokták kiadni.

Szerintem miután lejár e gyeded utána adnák ki,azt nem tudom ha felmondasz kifizetik-e,vagy le kell töltened a szabit és utána kapod meg a kilépő papírjaidat.

Elvenni nem vehetik el.Ez jár neked.

Marcell-Lola # 2008.02.07. 18:22

timcsi0
Ha a férjem nem vette igénybe, akkor ez évről-évre halmozódik?
Én a második picimmel vagyok itthon (folyamatosan), a bérpapíromon szerepel egy ilyen tétel, de visszamenőleg sem szerepel rajta 1 nap sem.
Nem szeretnék visszamenni a céghez, ha lejár a gyedem és felmondást adok be, akkor ez is elszámolásra kerül, vagy elveszik?
Köszönöm a választ!

timcsi0 # 2008.02.07. 18:04

A gyerek születésétől...nem vagyok jogász,de ezt biztosan tudom:)Nekem decemberben született a babám.Akkortól kezdve járt utána a szabi.

Ha te igényled akkor csak akkor tudod igénybe venni ha visszamész dolgozni.
A férjed már most felhasználhatja.

Marcell-Lola # 2008.02.07. 18:01

Érdeklődnék, hogy a gyerekek után járó pótszabadság mikortól jár? A gyerek születésétől,vagy a munkábaállástól. Ha én akarom igénybe venni, kell nyilatkozat az apukától?

timcsi0 # 2008.02.07. 16:18

13.havi fizetés nincs,jutalmat ha adnak kézből kézbe szokták............tehát biztos semmi ilyesmi.

Egyébként mit tehetnek?Vissza kell fizetnem?Mit tesznek ha nem fizetem vissza?

lacko22 # 2008.02.07. 15:56

Targoncásként dolgozom egy kft-nél 400ft-os órabérben tudomásunkra,jutott hogy van egy 2005-ös törvény ami előírja hogy 2008-ban a szakmunkás órabér 497ft.Ezt elő is adtuk a vezetőinknek de ők arra hivatkoztak hogy a targoncázáshoz nem kell csak 8 általános pedig szerintünk jár.Mi a megoldás?Munkaügyi bíróság.

csamike # 2008.02.07. 15:34

Kedves Kovács Úr!

Nagyon szépen köszönöm a gyors választ.

Az a probléma a munkahelyemen, ott nincs magyar dolgozó, és egy megbízott könyvelőiroda intézi ezeket. Ők írtak egyik kollégámnak.

Akkor kötelező emelni a béremet már most szabi időszakra is, ugye? Mért többi minden kollégámnak is emelték már kétszer, amióta eljöttem a szülésem miatt.

Nagyon hálás vagyok, köszönöm.

Vike27 # 2008.02.07. 15:13

:)))))) Köszönöm a válaszod!:))))

Hát, kiváncsi vagyok a reakciójukra!
Már az előzőekhez is azt mondták, amit írtam is Neked az előbb, hogy ne olvasgassam én az internetet, mert rám/ránk (közalk, ISKOLA, szolgalmi idő...) nem az általános rendelkezések vonatkoznak, hanem mindenféle speciális dolog...(áááá)

(Egyébként részvétem: ismerem ezt a síkhülye, ám rendkívül magabiztos és mindentudó ügyintéző típust.)
Ráadásul ezt a tényt, még megfejeli, hogy én viszonylag fiatal vagyok, az ügyintézők pedig anyukám korabeliek... gondolhatod... Nem is tudom, hogy fogjak ehhez az egészhez...:) Előítélet van bőven!:(

Szóval, akkor nincs GYES-hez kötve, hogy én a fizetés nélküli szabadság után kivehetem-e vagy sem a szabijaimat?!!

Köszönöm szépen még egyszer a segítséd! Ha van valami új fejlemény megírom!:)

Vike

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.07. 14:43

Kérdezd meg, mi az. Hátha nem is tévedés. Az előző évre járó, most kifizetett jutalom; szerződés alapján járó 13. havi bér stb.

timcsi0 # 2008.02.07. 14:06

Tisztelt Szakértők!

December elsején született a kislányom,azóta TGYAS-t kapok az oeptől,mert munkáltatóm nem kifizetőhely.Ezt minden gond nélkül kapom azóta.

Ebben a hónapban-nem tudom miért vagy hogyan megkaptam a munkáltatómtól is az alapbéremet utalás útján.

Ezt visszakövetelheti a munkáltatóm?Beperelhet ha nem fizetem vissza?Nem "nagy" összegről van szó:nettó 52ezer forint.

Mit tehet a munkáltató?Mit tehetek én,vagy mit kellene tennem?

Köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.07. 13:51

Nem tudom, kedves kacsn! Az ördög a részletekben rejtezik, az ilyen ügyekben különösen. Ha részleteiben ismerném azt a háromoldalú megállapodást, akkor talán tudnék válaszolni. Így azonban teljességel bizonytalan számomra, hogy mi is a helyzet az Ön munkaviszonyával. de tényleg: ennyitől lehet így is, meg úgy is.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.07. 13:47

Csamike, az a szabály azért annyira nem bonyolult: azonos munkakörben, gyakorlattal rendelkező dolgozókéval azonos bér. Ha több ilyen is van, és az ő bérük is eltérő, akkor az átlaguk. Ha nincsenek ilyen dolgozók, akkor a munkáltatónál valamennyi dolgozót figyelembevéve bekövetkezett átlagos béremelést kell megadni.
A bér rendezésének dátuma: a fizetés nélküli szabadság megszűnése. Tehát a rendes szabadság már ezzel az emelt bérrel számfejtendő.

Ha nem vagyok túl kíváncsi, kitől származik a vastagbetűs okosság?

kacsn # 2008.02.07. 12:48

Tisztelt KBS,

Szeretném megtudni hogy jár-e nekem a múlt évi szabadság kifizetése, illetve ki kell-e vennem, vagy egy részét ki kellene-e fizetnia a munkáltatómnak a következő esetben:

A régi cégemnél GYEDen voltam 2008.01.09-ig. Mivel az osztályunkat kiszervezték egy új cégbe, ahova az összes kollégám átkerült, mikor visszahívtak, ill. visszamentem dolgozni, én is átkerültem, 2008.01.10-től részmunkaidőben. A Gyest is ettől a naptól fogva igénylem. A két cég illetve köztem született egy háromoldalú megállapodás, miszerint minden előző munkahelyen szerzett jogomat viszem tovább az új cégbe. Gondolok itt határozatlan idejű szerz., munkaidőfolytonosság, szabadság továbbvivése, stb.
A múlt évről 21 nap szabit hoztam, ami azt jelentené hogy 42 napom van idénre.Nem kellett volna a múlt évi szabimat még januárban kivennem?
Mivel nekem még a munkaszerződés megkötése előtt a HR-es azt mondta, hogy kifizetik a múlt évi szabit még örültem is neki, és nem is szóltak hogy ki kellene vennem januárban.
áthozhatok én ennyi szabit, vagy sem?Nekem jobb lenne ha kifizetnék.

És ha már ennyit írtam akkor még szeretném megtudni, hogy védelem alatt állok-e még ilyen esetben, vagy elküldhetnek az új cégtől?

Válaszát előre is köszönöm

csamike # 2008.02.07. 12:42

Kedves Kovács Úr és Segítő Olvasó!

Mindig sokat kértem Önöktől segítséget, most szép lassan helyre áll minden, nagyon hálás vagyok.

Remélem ez lesz utolsó.

Egy véleményét szeretnék kérni. Most éppen szabin vagyok. Erre a szabira milyen bér szerint fizetnie kell a munkahelyemnek? Én azt hittem emelt bér (aktuális bér) szerint, nálunk minden áprilisban van emelés. Ehhez ilzen választ kaptam.

Pont az idézett rész szerint, "azonos munkakörrel és gyakorlattal rendelkező munkavállalók ", szerintem ehhez kellene igazodni, hogy hasonló legyen a bére, mint az azonos munkavállalónak. De szerintem Önöknél nem egyformák a munkavállalók, mert szempont lehet pl. a végzettség, a képzettség,a szakmai gyakorlat, hány éve dolgozik Önöknél stb. és akkor már védhető, hogy miért más a bér, de valamennyit biztos kellene emelni, de szerintem ráér, amikor a szabi után visszajön dolgozni, mert miért kellene a magasabb pénzzel fizetnie a korábbi években összegyűlt szabadságot.

Jogos-e?

Előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.07. 12:16

Közepes összegbe mertem volna fogadni. Ennek a hülyeségnek a gyökere valahol a közszférában van, mert ott a legsűrűbb az előfordulása. Ilyen szép, kifejlett és komplex, minden marhaságot tartalmazó formában még nem is találkoztam vele.
Tehát:

  • Nem csak nem kell új szerződést kötni, hanem nem szabad.
  • A szabadságot nem csak ki szabad adniuk 30 napon belül, hanem kötelező kiadniuk.

Te legyél higgadtabb mint én, és kérd meg őket, hogy mutassák meg a jogszabályhelyet, amely azt mondja, hogy a gyes igénybevétele akadálya a felgyűlt szabadságok kiadásának; illetve azt a normát a közalkalmazotti törvényben, amely felülírja a Munkatörvénykönyvnek a felgyűlt szabadságok kiadására vonatkozó rendelkezéseit.
Ha nem tudnak ilyet mondani, és mégis kötik az ebet a karóhoz, akkor javasold, hogy ugyan forduljanak már a munkaügyi felügyelethez, és kérdezzek még tőlüök, hogy tervezett - esetleg már gyakorolt - eljárásuk mennyire nyerti el a tetszésüket. A felügyelet a kérdezők között jelentős összegű bírságokat fog kisorsolni.

(Egyébként részvétem: ismerem ezt a síkhülye, ám rendkívül magabiztos és mindentudó ügyintéző típust.)