GYED, GYES, munkaviszony?


VargaErzsi # 2012.05.14. 17:11

Tisztelt Szakértő!

2010. szeptembere óta dolgozom a helyi polgármesteri most 2012. júliusában fognak 3. ízben meghosszabbítani, de csak 2012. november 30-ig.
Kiderült, hogy babát várok, aki 2013. január 14-én fog megszületni. Addigra sajnos lejár a munkaviszonyom és valószínűsíthető, hogy nem fogják meghosszabbítani, mivel úgyis elmegyek szülni, tehát kb. 2 évig nem leszek a hivatal aktív dolgozója.
Ebben az esetben jogosult leszek tgyás-ra és gyed-re, vagy csak a gyes jöhet szóba?

Köszönettel:
Varga Erzsébet

zita5 # 2012.05.05. 15:59

Tisztelt Szakértő!
Segítséget szeretnék kérni gyed gyesről visszatérve a munkahelyre a szabadság kiszámításban.
1967 07 20 születtem.
2003 novembertől dolgozom a cégnél.
2005 június 29-től táppénz volt a szülésig akkor 13 nap szabi maradt bent.
2006 01 22 született első gyermek.
TGYÁS 2006 01 22 - 2006 07 08
GyED 2006 07 09-től gyed alatt megszületett 2 gyermekem 2008 01 12-én.
Újra TGYÁS 2008 01 23-tól
GYED 2008 06 28-tól majd GYES betegség utáni hosszabbítással 2012 02 29-ig.
Szabi 03 01-től
Várom a segítséget. Köszönöm.


Tisztelt Szakért?!
Segítséget szeretnék kérni gyed gyesr?l visszatérve a munkahelyre a szabadság kiszámításban mennyi szabi jár .
1967 07 20 szü

Emesi # 2012.05.02. 06:45

Tisztelt Szakértő!
2011. február 7-én született a kislányom. Jelenleg gyed-en vagyok. Szeptemberben szeretnék visszamenni dolgozni. Milyen formában alkalmazhat a munkáltatóm? Hány órában dolgozhatok? Milyen juttatást kaphatok? Kaphatom tovább a gyed-et, vagy csak gyes, vagy semmi?

ubrigi83 # 2012.04.30. 17:50

Tisztelt Szakértő!
Én jelenleg főállású anya vagyok a 3 gyermekemmel és mellette napi 6 órában dolgozom már fél éve ( 73.300ft-ot kapok ki 90000ft a bruttóm). Az lenne a kérdésem hogy ha szeretnénk még egy babát akkor járna e nekem a GYED és ha igen mennyi?? Előre is köszönöm segítő válaszát.

kissey # 2012.04.22. 19:38

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYED- en vagyok. Szeretnénk még egy babát!
Azt szeretném megkérdezni, hogy kirúghatnak-e a GYED vagy a GYES ideje alatt?
Ha a 2. baba a GYES ideje születik, mennyi lesz a GYED alapja?
A munkaszerződésem határozatlan idejű!

Előre is köszönöm válaszát!

Sugesz # 2012.04.20. 11:38

Tisztelt Szakértő,

Jelenleg GYED-en vagyok, és az lenne a kérdésem, hogy mellette elmehetek-e vizsgabizottsági tagnak szakmunkás vizsgára. Egyéni vállalkozóként végezném a tevékenységet, és mindössze két napról lenne szó. A megbízó állítja, hogy elvállalhatom, ám mindenhol azt olvastam, hogy nem lehet, hiszen díjjazással jár.
Kérem mielőbbi segítségét!
Köszönettel: Sugesz

ukmariann # 2012.04.01. 13:04

Tisztelt Szakértő!

A segítségét szeretném kérni. Jelenleg GYED-en vagyok 2012. április 14-ig. Most 2012. szeptemberére várjuk a második babánkat.
A GYED lejárta után érdemes lenne kivennem a felhalmozódott szabadságaimat és utána betegszabadságra mennem, vagy igényeljem a GYES-t? Betegszabadság esetén a bér hány %-a jár? Mi lesz a TGYÁS, GYED alapja a következő babánál?

Köszönöm válaszát!

Majga # 2012.03.14. 09:53

Üdvözlöm!

Olyan kérdéssel fordulok Önhöz,hogy ha GYES-en vagyok,akkor ugye a gyerek 1 éves koráig nem dolgozhatok,utána is csak 6 órában.
És mi a helyzet akkor,ha muszáj lenne visszamennem dolgozni???Ha lemondok a gyesről,akár 2 hónapos gyerek mellett is dolgozhatok?
Valamint a napokban találkoztam egy jogszabállyal,miszerint a gyerkőc 1 éves koráig nem lehet az anyát éjszaka dolgoztatni.Ez valós adat???
És ha egyszer lemondtam a GYES-ről,ha úgy alakul újra lehet kérvényezni,vagy végleg buktam?Ugyan ebben az esetben(tehát ha lemondok a GYES-ről)a főállású anyának járó támogatást is bukom???

Válaszukat előre is köszönöm

Dödölle1 # 2012.03.13. 16:53

kissagi # e-mail 2012.03.09. 17:19 Kedves Dödölle!

Egy másik fórumról irányítottak Önhöz. Itt a történetem:

2011 januárjától, már 40 órás munka mellett a kisebbik lányom elég súlyos asztmája miatt jogosult lettem GYES-re és magasabb összegű családi pótlékra. (Egyébként az is érdekes, hogy a betegsége előtte is ismert volt, mégis csak orvosváltáskor szóltak, hogy erre, mint tartósan beteg gyermek szülei, jogosultak vagyunk.) Idén januárban újra megállapították a jogosultságot, tehát továbbra is Gyesen vagyok vele.
Sajnos, január végén elveszítettem a munkámat.
A munkaügyi központban közölték, hogy mivel GYES-en vagyok, nem vagyok jogosult az álláskeresési járadékra, nem lehetek regisztrált munkanélküli, nem kaphatok START kártyát... (Mindezt a 2012 januári változások miatt.) Az álláskeresési járadékról tudtam (aminek egyébként a maximumát kapnám), hogy nem kaphatok, de a többiről nem. Már, hogy nekem semmiben nem kötelesek segítséget nyújtani.
Jelenleg éppen azon vitázunk a munkaügyi központtal, hogy mivel én nem vagyok "igazi" kismama, ezért még az általuk indított képzéseikre sem vagyok jogosult! (Egyébként nincs szakmám, csak gimn-i érettségim.)
Ezen kívül azt is közölték, hogy a jelenlegi státuszom, mivel "csak" fogyatékossági GYES, nem minősül biztosítási időnek! (Állítólag 2012 januárjától.)
Ez lenne a legfontosabb kérdésem.
Ebből a GYES-ből is vonják a nyugdíjjárulékot, akkor hogy-hogy nem számít bele a biztosítási időbe?
Mielőbbi válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel:
kissagi”

1. Nem tudok róla, hogy jogilag a GYES és GYES között lenne különbség. (A GYES-ről különben az 1998. évi LXXXIV törvény rendelkezik a 20. §-tól.)

2. A GYES nyugdíj szempontjából szolgálati idő, a GYES jogosít járulékfizetés nélkül egészségügyi szolgáltatásra (orvosi ellátás, mentőszállítás, kórházi ápolás stb), viszont mivel a Tbj. 5. § taxációjában (felsorolásában) biztosítási időként nem szerepel, így nem minősül biztosítási időnek. Ez azonban évek már óta így van és "minden" GYES-re egyaránt igaz.

3. Ha teheti a jövőben ne elégedjen meg "állítólag" felvilágosításokkal, kérje azok jogszabályi megjelölését.

Állításaimat az alábbiak támasztják alá:

1997. évi LXXX. törvény
a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról (Tbj.)

Tbj. 16. (1) Egészségügyi szolgáltatásra jogosult a f) gyermekgondozási segélyben részesülő személy.

Tbj. 26. (1) A ....., gyermekgondozási segélyben részesülő személy nyugdíjjárulékot fizet.

A nyugdíj törvény (1997. évi LXXXI tv.) 38. § (1) c) szerint szolgálati időnek kell figyelembe venni a GYES folyósításának az időtartamát, amennyiben az előírt nyugdíjjárulékot megfizették.

4. A jogszabályok nem dolgoznak "igazi kismama és nem igazi kismama" fogalmakkal. Lehet, hogy a munkaügyi központos kormánytisztviselőnek igaza van, de jó lenne, ha az állításait adekvát módon, jogszabályokkal is alátámasztaná, mivel úgy könnyebb lenne "harcolnia velük".

Javaslom, hogy a nem TB-t érintő kérdéseinek a megnyugtató tisztázása céljából keresse meg a munkaügyi központ illetékes osztályvezetőjét. (A közigazgatás a Ket. -2004. évi CXL törvény- szerint immár szolgáltatás, amelynek részét kell, hogy képezze a teljeskörű tájékoztatás is.)

nandy # 2012.03.13. 16:09

Biztosítási jogviszony hiányában csak gyes.

Szpigi # 2012.03.13. 08:07

Még egy kérdésem lenne.
Mi van akkor ha külföldön dolgozik a feleségem 2012.05.01-től 2012.09.30-ig, és utána itthon nem találna munkát és teherbe esne. Ekkor járna neki Gyes, ill. Gyed?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.12. 09:39

Nem jogosult a gyesre, aki teljes munkaidőben dolgozik.

Szpigi # 2012.03.12. 07:52

Tisztelt Fórum!

Érdeklődni szeretnék arról, hogy pontosan mikor és kinek jár a „TGYÁS, a GYES, ill. a GYED”?
Ez azért lenne érdekes számomra, mert a feleségem kb. 4 éve folyamatosan dolgozik, de most azt tervezzük, hogy külföldre megy dolgozni 5 hónapra. Mikor haza jön nem biztos, hogy egyből lesz munkája. Jövő év második felében szeretnénk babát, de most hogy külföldre megy dolgozni nem tudjuk mire kell figyelni ezzel kapcsolatosan. Nem szeretnénk elesni ezektől a családtámogatási dolgoktól.
Előre is köszönöm a válaszokat.

almostsaint # 2012.03.11. 18:40

Tisztelt Szakértők!

GYesen lévő kismama vagyok. Munkalehetőséget kaptam az alábbi szerződéssel. Kérdésem, meg kell szüntetnem a gyes folyósítását vagy nem?
Köszönettel

4.5. A munkavállaló munkaidőkerete a napi teljes törvényes munkaidő.
A pihenőnapok kiadását a jogszabály szerint biztosítja munkáltató.
4.6. Munkaidőrendje egy műszak. Munkavállaló aláírásával tudomásul veszi, hogy a napi
törvényes munkaidő tartamának alapulvételével a munkaidő a 2005. évi CLIV tv- el mód.
Mt.118/A §. szerinti munkaidőkeretben kerül meghatározásra és a pihenőnapok ennek
figyelembevételével kerülnek kiadásra. (Mt.119.§.)
4.7. A munkavállaló évi szabadsága a törvényben előírt.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.09. 11:29

Megtisztelő a bizalmad, kissagi, de nem tudom. Ez a Dödölle asztala. De az megütötte a szememet, hogy megszűnt a munkaviszonyod. Hogyan?

Juli75 # 2012.03.09. 09:25

Kedves Szakértő!

Segítségét szeretném kérni tgyás, gyed számításában.
Jelenleg 5 hetes terhes vagyok és kb. 2012.november közepére érkezik meg a kisbabánk.
Az lenne a kérdésem, hogy jogosult leszek e tgyásra és gyedre és mennyi lesz ezeknek az összege.

2009.január 27-től 2011.április 30.-ig folyamatos munkaviszonyom volt mint közcélú foglalkoztatott 8 órában a középfokú minimálbérre bejelentve( 94000 bruttó 2011-ben). Majd 2 hónap munkanélküli segélyen voltam ami kb 55 ezer forint/hó bruttó volt azután 3,5 hónapot egy Kft.nél dolgoztam ahol 145 ezer forint bruttó bért számoltak majd, felmondtak itt nekem 2011.október 24 -én és ezután december 24 ig munkanélküli segélyt kaptam bruttó 55 ezer forint,ennek lejárta után december 27.től önkormányzati segélyen vagyok,ami most 22500 Ft,mert lejért az álláskeresési járadék és munkát sajnos nem sikerült még ez idáig találni.
Kérdésem az lenne,hogy mennyi és tgyást és gyedet kapok majd, és meddig járna ez az ellátás.
Jogosult leszek e ezekre az ellátásokra és hol kell majd igényelnem őket!
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:
Julia

kissagi # 2012.03.09. 07:17

Kedves Kovács Béla Sándor!

2011 januárjától, már 40 órás munka mellett a kisebbik lányom elég súlyos asztmája miatt jogosult lettem GYES-re és magasabb összegű családi pótlékra. (Egyébként az is érdekes, hogy a betegsége előtte is ismert volt, mégis csak orvosváltáskor szóltak, hogy erre, mint tartósan beteg gyermek szülei, jogosultak vagyunk.) Idén januárban újra megállapították a jogosultságot, tehát továbbra is Gyesen vagyok vele.
Sajnos, január végén elveszítettem a munkámat.
A munkaügyi központban közölték, hogy mivel GYES-en vagyok, nem vagyok jogosult az álláskeresési járadékra, nem lehetek regisztrált munkanélküli, nem kaphatok START kártyát... (Mindezt a 2012 januári változások miatt.) Az álláskeresési járadékról tudtam (aminek egyébként a maximumát kapnám), hogy nem kaphatok, de a többiről nem. Már, hogy nekem semmiben nem kötelesek segítséget nyújtani.

Jelenleg éppen azon vitázunk a munkaügyi központtal, hogy mivel én nem vagyok "igazi" kismama, ezért még az általuk indított képzéseikre sem vagyok jogosult! (Egyébként nincs szakmám, csak gimn-i érettségim.)

Ezen kívül azt is közölték, hogy a jelenlegi státuszom, mivel "csak" fogyatékossági GYES, nem minősül biztosítási időnek! (Állítólag 2012 januárjától.)
Ez lenne a legfontosabb kérdésem.

Ebből a GYES-ből is vonják a nyugdíjjárulékot, akkor hogy-hogy nem számít bele a biztosítási időbe?

Mielőbbi válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel:
Keresztély Emese

Majaben01 # 2012.03.05. 20:08

Kedves Szakértő!

Segítségüket szeretném kérni a következő témában:
2012. március 31-étől Gyesen leszek a második gyermekemmel. Míg itthon voltam a gyerekekkel fotózással kezdtem foglalkozni. A kérdésem az lenne, hogy milyen lehetőségeim vannak az egyéni vállalkozáson kívül arra, hogy ezt a tevékenységet végezzem. Munkáim nem rendszeresek, havonta 1-2 kisebb "megrendelésem" lenne. Esetleg az adószámos magánszemély megfelelő megoldás lenne? (nem vagyok szakképesítéssel rendelkező fotós)

A segítséget előre is köszönöm!

pazs # 2012.03.02. 14:54

Egyelőre semmit, mert 44 munkanapig foglalkoztathatnak más munkakörben is.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.02. 07:51

Nyilván te is tudod, de legalábbis érzed, hogy nincs rendben.

nandy # 2012.02.23. 12:51

andrismano: ha 2012-ben és előtte 2011-ben összesen sincs 180 bérezett napod, akkor az előző GYED-nél figyelembe vett jövedelem lesz az új ellátások alapja is.

Juni2012 # 2012.02.21. 19:35

Tisztelt Szakértő!

A véleményét szeretném kérni: jelenleg GYED-en vagyok, gyermekem március 29-én tölti második életévét.

Van-e arra lehetőség, hogy március 30-tól én közalkalmazotti munkaviszonyomat folytatva munkába álljak, és férjem (akinek - jobb esetben - április 1-től előre láthatóan heti 6 órás munkaviszonya lesz, most 8 órás) igénybe venné a GYES-t és gyermekünk ezzel párhuzamosan bölcsődei csoportba is járna.

Másik kérdésem az lenne, hogy amennyiben időközben férjem - rosszabb esetben - elveszti jelenlegi állását, akkor jogosult-e GYES igénybevételére és álláskeresési járadék/segély igénybevételére (gyermek bölcsődében) párhuzamosan?

Válaszát előre is megköszönve: Juni2012

andrismano # 2012.02.21. 12:53

Tisztelt Szakértő!

A segítségét, véleményét és tanácsát szeretném kérni. Jelenleg GYED-en vagyok 2012 április 21-ig.Ez után jogosult lennék a GYES-re, de úgy döntöttem visszamegyek dolgozni.Idő közben úgy alakult,hogy a második babánk is úton van és 2012. szeptemberében érkezik.
Mi a legjobb,amit ilyenkor tehet az ember?A GYED lejárta után, kivéve az aktuális és felhalmozott szabadságokat, álljak munkába, amíg csak tudok, vagy a kivett szabik után betegszabadságra maradjak itthon.2012. április 21. után akár hogy is számolom nem lesz meg a 180 munkanapom szeptemberig. Hogyan kalkulálható a második gyerekre a TGYS, GYED összege ezek után.Melyik verzióval járok jobban?Mennyi a betegszabadságbérben,%-osan,ha több mint 1 hónapot vagyok táppénzen?

Köszönöm válaszát!

kislucuska # 2012.02.20. 23:40

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg gyeden vagyok első gyermekemmel, aki után a gyed alapom 3640 Ft/nap volt a tavalyi évben és 88.000 Ft gyedet kaptam. Az idei évben az alap nem változott, viszont a változások miatt csökkent a gyedem 80.000 Ft-ra. 2012 augusztusig vagyok jogosult erre a gyedre, de közben meg fog születni (áprilisban) a második gyermekem. Mennyi lesz a Tgyásom? És utána a gyedem? Ha maradnék augusztusig gyeden és csak utána mennék a második gyermekemmel gyedre, az anyagilag mit jelentene? Válaszát előre is köszönöm!

salman1s # 2012.02.20. 13:52

Tisztelt Szakértő,
Már a GYES után a felgyülemlett szabadságait töltő kismama vagyok. Fel akar mondani a cégem válságra hivatkozva. 2007 július 1-e óta dolgozom náluk. 2008 december 23-án szültem.
1, Felmondhatnak egy kismamának?
2, Ha igen, jár végkielégítés?
3, Ha igen, hány hónap?

Nagyon szépen köszönöm a segítségüket
CsCs