GYED, GYES, munkaviszony?


iliane # 2008.01.19. 15:26

Köszi, köszi! kovács.i

ige9mc # 2008.01.19. 17:51

Szia.

2003 augusztus 4.-én született az első gyermekem. Ez év februárjától táppénzen voltam a szülésig. Utánna szülési szabadság, és gyed 2005. aug. 4-ig. 2005. aug.5-től ismét táppénzen voltam, 2006 márciusig, amikor megszületett a második gyermekem. Vele is szülési szabadság, majd jelenleg gyeden vagyok ez év március másodikáig. Idő közben elköltöztünk Budapestről, és nem tudok visszamenni erre a munkahelyre dolgozni.
A kérdésem az lenne, hogy kivehetem-e a gyes lejártát megelőzően a szabadságomat, és megtehetem-e azt, hogy a szabadság letöltése után megszüntetem a munkaviszonyomat?

A munkabérjegyzékemen írják, hogy mennyi az éves szabadságkeretem ( ami 2007 decemberében 95 nap), a felhasznált szabadság ami értelemszerűen 0, és a fennmaradó szabadságom 95 nap.
Ez a tényleges napokat jelenti, ami felhalmozódott, és ezt ki is vehetem majd?

Köszönöm előre is a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.19. 18:00

Igen.

zsuzsuka07 # 2008.01.22. 21:14

Szia.

Egy kis segítségre lenne szükségem. 2006. márciusában született meg a kislányom. A főnököm egy kis vállalkozó, nem nagyon szeretné kifizetni, kiadni a szabadságomat.
Visszamenni oda nem akarok dolgozni.Mi a teendő ilyenkor?
Ő nem mondhat fel, én leszámolhatok tőle? A szabadságot ki kell adni vagy ki is fizetheti? A szabadság idejére ha kiadja, milyen pénz jár?
Előre is köszi

gyedproblemo # 2008.01.22. 21:59

Sziasztok!

Tud valaki egy jó TB jogászt ajánlani Zalaegerszeg környékén?

Spam miatt ezt a levládát adom meg: ideszemet@gmail.com

Köszönettel:
GyP

bgyöngy # 2008.01.22. 22:28

szia
érdeklődnék hogy a gyedet visszamenőleg mennyi időre fizetik ki,mert szeptember elején lejárt a gyás-om,azóta pedig a cég könyvelője nem hajlandó beküldeni a papirjaimat a gyed igényléséhez.A férjemé a cég és tartozik neki pénzzel.Csak félek hogy ha be is küldi már visszamenőleg nem kapom meg.
köszönöm előre is
üdvözlettel gyöngyi

gyedproblemo # 2008.01.24. 00:16

Vagy bárhol. :)

magam # 2008.01.24. 08:36

Kérdés:

GYED-en lévő munkaválló írásban nyilatkozott, hogy adott napon kéri az aktív állományba helyezését.

Adott nap előtt egy héttel írásban közli, hogy mégsem (aki a helyén volt, már talált állást, nem marad, munka dögivel)

  • hány alkalommal lehet ezt eljátszani?
  • ha azt írta, hogy mégis a fizetés nélküli szabadságát kívánja igénybe venni, és nem jelölt meg korábbi időpontot, érthetem-e úgy,hogy a GYES lejártáig van azon, és előbb nem jön vissza
  • ha a helyére felveszek valakit határozott időre - már hat van aki eljön úgy dolgozni, hogy lehet, hogy egy hónapot, de az is lehet, hogy évet, tehát fogalmam sincs - vagyis egy évre, amíg a GYESes fizetésnélkülije tart, el kell-e a helyettesítőt küldenem, ha a a GYES-es korábban meggondolja magát ismét? mit írhatok a szerződésébe a helyettesítőnek?
  • van-e erre valami határidő akárhol, hogy aki GYES-en van, mennyi idővel előtte kell jelezni,ezeket az igényeit bejelenteni.

köszönettel

a főnök

Ancsa1983 # 2008.01.24. 09:28

Jelenleg munkanélküli segélyben részesülök. A kisfiam április elején fog megszületni. Dolgoztam öt évet, az a bizonyos 180 nap biztosítottam megvan. Gondolom, a munkaügyi hivatal fogja intézni a gyedemet, amikor majd megigénylem, de nem tudom, mi alapján fogják kiszámolni, hogy mennyi is jár nekünk valójában. Ha valaki tud segíteni, előre is köszönöm!

Szavi # 2008.01.24. 10:42

A következő a problémám. 1999 óta munkaviszonyban állok egy cégnél. 2005 nyarán megszületett a gyermekem. Jelenleg gyes-en vagyok. Következő hónaptól (február) munkába állnék, de a volt munkahelyemen most várható létszámcsökkentés amibe nagy valószínűséggel bele esnék, mert átszervezés miatt megszűnt a munkaköröm. Azt tanácsolták várjam ki míg lejár a gyesem, addigra realizálódhat a helyzet és lesz új feladat.
Anyagi helyzetemre tekintettel mindenképpen dolgozni szeretnék,de nem vagyok a magam ellensége. A kérdésem, hogy napi 8 órában vállalhatok-e máshol munkát, illetve milyen feltételekkel vállalhatok munkát máshol, be kell-e ezt jelentenem valahol? Előre is köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.24. 10:49

Maradjunk annyiban, hogy egyelőre a munkavállaló, nem "hányszor játszotta el", hanem egyszer gondolta meg magát. Ez szerintem még csak az együttműködési kötelezettség megszegésének sem tekinthető. Tekintve, hogy a tényleges munkábaállás előtt még ki kell neki adnod a felgyűlt szabadságát, ami legalább egy évi, úgysem számíthattál a munkájára mégy vagy egy hónapig. ehhez képest tulajdonképpen idejében szólt.

A helyettesítő szerződésében ne konkrét dátumot adjatok meg a határozott idő végeként, hanem xy fizetés nélküli szabadságáról való visszatérését. (Vagy a visszatérése utáni x-dik napot.)

Ja: és nem értheted úgy, hogy a gyes végéig szabadságon marad. Ha akar, visszatérhet hamarabb.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.24. 10:52

most várható létszámcsökkentés amibe nagy valószínűséggel bele esnék
Nem esnél bele. A gyes ideje alatt felmondási védelem illet meg.

Ha a munkáltató hozzájárul, létesíthetsz új munkaviszonyt - de szerintem azzal csak egy újabb érvet adnál a kezébe a munkaviszonyod védelmi idő utáni megszüntetéséhez.

csezsu # 2008.01.24. 13:42

A következő kérdésem lenne: a GYedem január 23-án lejárt, jeleztem a munkáltatómnak, hogy szeretnék visszamenni dolgozni, ő válaszolt, hogy nem tudnak visszavenni, ha gondolom vigyem tovább a gyest, vagy kifizetik a 2 év alatt összegyűlt szabadságot, és megszüntetik a munkaviszonyt. Azt hallottam, hogy van egy olyan rendelkezés, hogyha nem tudnak a gyed után foglalkoztani, akkor is a gyerek 3 éves koráig kötelesek fizetni a béremet, illetve jár a szabadság is erre az időre. Igaz ez? Állítólag a TV-ben is foglalkoztak már vele!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.24. 14:11

Csak néhány hozzászólást olvass vissza, kérlek...

Szavi # 2008.01.24. 14:34

"de szerintem azzal csak egy újabb érvet adnál a kezébe a munkaviszonyod védelmi idő utáni megszüntetéséhez"

júliusban jár le a gyesem, ha most visszamegyek dolgozni februártól, akkor is csak 30 nap védelmi időben részesülök, nem? Ami azt jelenti, hogy amit kiad szabit az idő alatt is elbocsájthat.

HusztiKati # 2008.01.24. 16:12

Kedves Fórumozók!
Szeretném kérni a segitségeteket az alábbi témában.

2006.szeptemberében született meg a lányom, majd 2007.októberében visszamenetem dolgozni.Én 12órában dolgozom 2nap munka-2nap szabad váltásban.
Azt mondták hogy akkor igényelhetem meg a munkavégzés mellett a GYES-t, ha majd betölti 2.évet. Igaz ez?
2008. szeptemberétől jár nekem 1 évig GYES?

Köszönöm a válaszokat!

Kati

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.24. 17:41

Nem igaz. Amikor visszamentél dolgozni, azonnal igényelhetted volna. Még jó, hogy nem mondtak föl, hiszen az igénylés elmuasztásával nem csak havi huszonezer forinttól ugrottál el, hanem a védettségről is lemondtál.

Julio # 2008.01.24. 18:48

Kedves Fórumozók!

Azután érdeklődöm, hogy aki fizetés nélküli szabadság mellett GYES-re megy, lehetősége van-e arra, hogy külföldön munkát vállaljon (a GYES és a fizetés nélküli szabadság) mellett?

Előre is köszönöm!


Julio alias julius

angelis # 2008.01.24. 19:16

Julio!

Milyen célból is kaptad a fizetés nélküli szabadságot a munkáltatódtól? Külföldi, netán egyéb munkavégzésre, vagy valami egészen másra?

Julio # 2008.01.25. 07:16

Véleményem szerint nem lehet, csak megerősítést várok/vártam.
Egyébként nem rólam van szó.
A GYES melletti munkavégzést napi 8 órában egyébként megengedi a jogszabály. Mivel a GYES alanyi jogon jár, így ha a jogosultnak nincs munkahelye (nincs fizetés nélküli szabadságon) úgy nyilván akár külföldön is vállalhat munkát a folyósítás mellett.
Ha f. n. szabadságon van, akkor véleményem szerint csak ott vállalhat.


Julio alias julius

fmelánia # 2008.01.25. 13:11

Sziasztok!
GYES mellett szeretnék visszamenni a munkahelyemre dolgozni 4 órában. A munkáltatóm azt mondja, időközben betöltötte a pozíciómat, úgyhogy nem tud visszavenni a régi helyemre, csak alacsonyabb pozícióba. Ezzel kapcsolatban érdekelnének a jogaim és az ő kötelezettségei. Tudtok segíteni? (Ha kell a pontos válaszhoz, akkor további részleteket is megadok majd.)
F. Melánia

Kála # 2008.01.25. 13:37

Vissza kell vennie, az eredeti munkaszerződésednek megfelelően (ami viszont azt is jelenti, hogy ha nem 4 órás voltál, akkor most sem lennél az).
Az eredeti szerződést ugyanakkor módosíthatjátok (közös megegyezéssel) mind munkakör, mind pedig munkaidő tekintetében.

fmelánia # 2008.01.25. 16:04

Köszönöm, Kála! Lenne még kérdésem, de nem a nagy nyilvánosság előtt. Hova írhatnék neked? Megadnád az email-címedet? Előre is köszönöm.
F. Melánia

klaura # 2008.01.25. 16:19

Sziasztok
szeretném a segitségeteket kérni

klaura # 2008.01.25. 16:27

Sziasztok
Szeretném a segitségeteket kérni. A helyzetem a következö:2000 áprilisában lettem bejelentve egy magánvállalkozónál,2004 augusztusában jöttem táppénzre,2005 feb. megszűltem.Ez most fog lejárni,közben a tudomásomra jutott,hogy kapom a felmondásom(közben kft-vé alakult át).következö a kérdéem,ilyenkor mi a teendő?Szabadságom elveszlik?
Gyes munkaviszonynak számít-e a végkielégítésben?