GYED, GYES, munkaviszony?


Gaben76 # 2012.07.31. 11:17

Tisztelt szakértők!

Köszönöm a válaszukat!
Szeretnék még egy kicsit tisztábban látni...
Nem vagyok közalkalmazott,de ha jól értelmezem akkor a kisfiam 3 éves koráig köteles 4 órába visszavenni a munkáltató,ha én ragaszkodom a részmunkaidőhöz.De ha csak egy másik (közlekedés szempontjából eléggé kedvezőtlen)városban van hely,ami nekem nem felel meg,akkor felmondhat nekem?Nincs ebben egy kis ellentmondás?Köteles visszavenni 4 órában de mellette felmondhat nekem...Pl.:Pécsen dolgoztam, de csak Debrecenben van hely.Ez nyilván egy munkavállalónak sem felelne meg.Ebben az esetben felmondhat,és a 4 órához nem is ragaszkodhatom?Nem sántít ez a törvény egy kicsit?Elnézést ha értetlenkedem,de érzem túl igazságosnak ezt a felállást...
Köszönettel:Gaben

pazs # 2012.07.31. 09:49

acridity: eleve csak a munkáltatód beleegyezésével mehetsz máshova gyes alatt dolgozni. Ha megengedi, akkor az első munkahelyeden maradsz fizetés nélküli szabin, a másikon ettől függetlenül folyik minden. Aztán amikor megszűnik az első munkaviszonyod vagy visszatérsz oda dolgozni, akkor érdemes beszélni arról, hogy ott mi van. Persze ha az eredeti munkáltatód nem egyezik bele, hogy gyes alatt máshol dolgozz, akkor az új helyzet.

kfgabri # 2012.07.31. 09:37

Nehezen támadható:

  • kínjában megtűrt (bocs), mert felmondási védelem alatt voltál
  • nem küldött haza, inkább házon belüli ücsörgésért kaptál fizut
  • felmondási védelem lejárt
  • a "külsős" nem személyi költség, megvan annak az oka, hogy miért nem személyi költséggel foglalkoztat
  • nem gusztosos eljárás, de sajna jogszerű (új mt szeint is)
iezem # 2012.07.31. 08:39

Tisztelt Jogi Tanácsadó!
Kérdésem az lenne, hogy támadhatom-e a hamarosan bekövetkező elbocsátásomat, hivatkozva arra, hogy külsős munkavállalót foglalkoztattak egy olyan pozícióra, amire pályázatomat benyújtottam, és amit én is be tudtam volna tölteni GYES-ről visszatérve. Ezzel szemben külső munkavállalót alkalmaztak erre a pozícióra.

Részleteket itt foglalom össze:

2011 júliusában tértem vissza munkahelyemre megszakítva a 2 éves gyermekem ápolása céljából kivett fizetés nélküli szabadságom és GYED-em. Visszatérésem előtt időben tájékoztattam munkáltatóm ebbéli szándékomról.

Közben tudomásomra jutott, hogy arra az osztályra (toborzás, kiválasztás), ahonnan GYES-re mentem, éppen felvételt hírdettek egy pozícióra, amelyhez képesítésem teljes egészében, gyakorlatom kb. 90 %-ban, képességem pedig 100%-ban rendelkezésemre állt.

A meghírdetett pozícióra 2011. június 9-én elküldtem a jelentkezésem, amelyre nem kaptam választ és meg sem hallgattak, tehát lehetőséget sem adott a munkáltatóm, hogy megpályázzam az adott pozíciót. Az adott pozícióra külsős jelentkezőt alkalmazott a munkáltató 2011. júliusában, amikor én már a szabadságomat töltöttem, tehát tudtam volna abban az időpontban munkát kezdeni.

Visszatérésemkor (2011. november) nem kaptam pozíciót, azóta nincs főnököm, aki munkát adott volna. Voltak apró feladataim, amit kolléganők adtak, de a főnökeim nem vettek rólam tudomást. 2012. tavaszán értésemre adták, hogy amint lehet elbocsátanak, mivel nincs számomra pozíció és látszám stopp van a HR osztáyon.

Kérdésem az lenne, hogy támadhatom-e a hamarosan bekövetkező elbocsátásomat, hivatkozva arra, hogy külsős munkavállalót foglalkoztattak egy olyan pozícióra, amit én is be tudtam volna tölteni. Lehetőséget sem kaptam a meghallgatásra.

acridity # 2012.07.30. 20:10

Sziasztok!
Segítséget kérek,amit előre is köszönök.
Közalkalmazott vagyok határozatlan kinevezéssel,de jelenleg gyesen vagyok.
Szeptember 1től "szeretnék" dolgozni egy másik munkahelyen szintén közalkalmazottként.
Mi van a szabadságokkal,stb.
Azt ki adja ki nekem,vagy ilyenkor mi a teendő.....stb,stb.
Analfabéta vagyok ezen a téren.
üdv.

lnéicus # 2012.07.30. 14:46

Kérlek segítsetek, már amennyiben tudtok az én ügyemben!
24 éves vagyok. 4 éve ápolom otthon anyukámat, vagyis ápolási segélyt kapok, 21.000 Ft körüli összeget. Most férjhez mentem, és gyermeket várok. Mire számíthatok?
Jár-e nekem Tgyás, Gyes, vagy Gyed?
Azt tudom, hogy a nyugdíjba beleszámít az ápolás és TAJ kártyám is van.
Nem egy sétagalopp az ápolás, nincs is megfizetve, de nem létezhet, hogy amiért az ember a kötelességét teljesíti az kibabrálhat magával. Nem sok a szabadidő, nem nyolcórás munkaviszony, de ha nem tudsz mást tenni, akkor ezt kell tenned.
Viszont most a gyerekemről van szó. Szóval tudja -e valaki, hogy mit lehet tenni ez ügyben, hová forduljak.
Előre is köszönöm:Lné

kfgabri # 2012.07.30. 13:12

nagyon kevés nem jogász anyuka van azzal tisztában, hogy nincs még egy ilyen szociális háló, mint itt: TGYÁS-GYED, ámerikában nem semmiért van annyi ísternjúrópiön au-pair, mert anyuka 6hét után megy vissza doziba.

pazs # 2012.07.30. 13:03

Reméljük, visszajön és elmondja.
kfgabri: hát nem gondolkodnak? na majd meglátom magam is...

kfgabri # 2012.07.30. 12:45

van egy játszótéri legenda, hogy a kivett szabikkal sokat lehet keresni.
magam is hallottam hintáztatás közben.

nandy # 2012.07.30. 12:35

Azt én sem nagyon értem, hogy most a férje menne GYED-re (biztosítási jogviszony nélkül nehéz lesz...), vagy esetleg a jutalom miatt venné ki a 10 napot? vagy teljesen más miatt van a kérdés? :O

pazs # 2012.07.30. 12:17

Így van, ezért nem is értem, hogy miért menne el szabadságra, ha utána még ő akar otthon maradni fizetés nélküli szabin. Ha meg nem ő marad otthon, akkor így is, úgy is a szabadságok kiadásával kell kezdeni (illetve ez eltolható 30 nappal és részben ki is fizethető).

nandy # 2012.07.30. 12:05

Upsz, megtaláltam :)
61. § (3) A munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek hároméves koráig köteles a munkaszerződést a napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani.

Viszont az is igaz, hogy akár fel is mondhat...

nandy # 2012.07.30. 12:02

pazs: ez hol van benne?

pazs # 2012.07.30. 11:32

Szabina713: melyikőtök lesz fizetés nélküli szabin? Ha te, akkor mi értelme van kivenni a szabadságod?
A szülési szabadság időtartama munkaviszonynak számít, de lehet, hogy a kollektív szerződés tartalmaz olyan rendelkezést, hogy de aki passzív állományban van vagy 30 napnál hosszabban nem dolgozik valamilyen okból, annak nem jár. Ezt is n-éd meg.

pazs # 2012.07.30. 11:31

nandy: az utóiratod nem igaz, az új Mt. ezt is bevezette.

nandy # 2012.07.30. 11:28

Szabrina:
Neked is figyelmedbe ajánlom, amit Gabennek írtam! Ha kiveszed a 10 nap szabit, az azt jelenti, hogy megszünteted a fizetés nélküli szabadságodat, és ezzel a felmondás alóli védettséget is!

A jutalom adható, de nem kötelező. Alaposabban át kellene nézni azt a szerződést, mert a legtöbb cégnél kikötik, hogyha pl. 60-90 napnál hosszabb ideig inaktív állományban vagy, akkor nem jár jutalom sem. Ami egyébként érthető, hiszen azzal az elvégzett munkát honorálják, nem pedig az otthonlétet.

nandy # 2012.07.30. 11:23

Gaben:

A legfontosabb változás az, hogy már csak abban az esetben vagy védett, ha otthon is maradsz.
Amennyiben visszamész dolgozni, már az első naptól kezdve felmondhat neked. Ennek tudatában alkudozz velük!

Ha nem tudnak részmunkaidőben alkalmazni, vagy ha csak más helyen tudnának, amit te nem vállalsz, akkor annak a vége felmondás lesz.

U.I.: Részmunkaidős foglalkoztatási kötelezettség csak a közalkalmazottaknál van.

Szabina713 # 2012.07.28. 14:23

Tisztelt Szakértő!
2012.02.08-án szültem meg a kisfiamat, 07.11-ig tartott a TGYAS-om. A munkáltatómmal úgy egyeztem meg, hogy még kiveszem az idei maradék 10 nap szabadságomat, mivel a férjemnek időközben megszűnt a munkahelye. Kérdésem, hogy ebből később lehet-e valamilyen problémám pl. szabadság számítás...stb., vagy ez tényleg csak a munkáltató méltányosságán múlt?
De a fő kérdésem, hogy a TGYAS munkaviszonynak számít-e, mert a kollektív szerződésünk szerint "a 2012. jun. 10-én a céggel munkaviszonyban álló dolgozók részére kifizetésre kerül a 13. havi jutalom 50 %-a." Én viszont nem kaptam ilyen pénzt - jogosan-e?
Előre is köszönöm a válaszukat!
Üdv: Szabina

Gaben76 # 2012.07.27. 11:24

Tisztelt Szakértő!

Munkaadóm felé írásban jeleztem, hogy 2012. október 19-től újra munkába kívánok állni, a kisfiam betölti a 2. évet.Egy banknál dolgozom,egy vidéki fiókban tanácsadóként.A Mt. szerint 4 órában köteles visszavenni a munkáltató.A kérdésem hogy oda köteles visszavenni,ahonnan eljöttem,vagy más fiókba (más városba)is elhelyezhetnek?Ha felajánlanak egy másik városban lévő állást ami mondjuk nekem nem felel meg például a közlekedés miatt,akkor felmondhat nekem?Ebben az esetben ragaszkodhatom a 4 órás részmunkaidőhöz a régi munkahelyemen?Válaszukat előre is köszönöm!

Avion76 # 2012.07.21. 21:13

Tisztelt Szakértő !
1997 óta dolgozom egy cégnél. Első gyermekem 2006.májusában született, majd 2007.októberében mentem vissza dolgozni. Második lányomat 2012.januárjában szültem, és 2011.nov.30-ig dolgoztam "rendesen".

2013.szeptemberében tervezem visszamenni dolgozni. A munkakörömbe a 2011-es törvények alapján határozott időre vettek fel valakit, és szerződésébe kikötötték, hogy "Avion76 visszatértéig".

Ezt mennyiben módosítja a július 1-jén hatályba lépett új munkatörvény ? Valóban nem köteles engem visszavenni a munkáltató, ha időben munkára jelentkezem ? És valóban indokolnia sem kell, ha nem kíván alkalmazni ?

Köszönöm

nandy # 2012.07.18. 10:41

Igen.

szilvi1975 # 2012.07.17. 14:11

Kedves Fórumozók!

Szeretném megtudni, hogy ha egyszer már igényeltem a főállású anyasági támogatást, de kértem a megszüntetését, mert közben áthelyeztek 8 órás munkaviszonyba, viszont most megint vissza akarnak helyezni 6 órásba, akkor kérhetem e megint a GYET folyósítását a legkisebb gyermekem 8 éves koráig.

Köszönöm

nandy # 2012.07.17. 09:17

Vélhetően jövő évben születik meg az a baba, így az idei év jövedelme lesz a mérvadó.
Idéntől pedig minden jogviszonyban meg kell fizetni az egyéni pénzbeli ebj-t, így minden jogviszony jövedelme beleszámít az (jövő évtől kezdődő) ellátások alapjába.

Nagyvonalakban... feltételezve hogy nem szakad meg a biztosítási jogviszonyod, stb...

Serendipity # 2012.07.15. 14:56

Kedves Fórumozók!

A párommal babát tervezünk. Jelenleg két helyen van alkalmazotti jogviszonyom. Az lenne a kérdésem, hogy a tgyás/gyes/gyed összegének kiszámításánál mindkét munkaviszonyból származó jövedelmet figyelembe veszik, vagy csak a főállásút?
Előre is köszönöm.

reni81 # 2012.07.05. 14:03

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg GYED-en vagyok gyermekemmel, aki 08.08-án lesz 2 éves. A munkáltatómnál szóban jeleztem, hogy visszamennék dolgozni a GYED lejártakor, a munkáltatóm ekkor szóban bejelentette, hogy felmondanak Nekem, mivel az én munkakörömet egy helyi lakos fogja betölteni. Felmondhatnak Nekem rendes felmondással? Úgy tudom csak ebben az esetben kapok végkielégítést, felmondási időt és a felhalmozódott szabadságot.
Egyenlőre másik munkahelyet nem találtam. Még a felmondás előtt igényeljem meg a GYES-t vagy inkább csak utána?
A másik kérdésem, hogy mennyi szabadságom van? 30 éves vagyok, 2 gyermekem van.2007.01.01-től táppénz, első gyermekem 2007.06.18-án született, ezután TGYÁS,GYED,GYES 2010.06.18-ig, majd szabadság 2010.08.08-ig, amikor megszületett 2. gyermekem. Azóta TGYÁS, GYED.