Rokkantsági nyugdíj kontra rehabilitációs járadék


klarissa # 2012.10.23. 06:21

Szerintem idővel diszkrimináció címén meg lehetne támadni a döntést, melynek értelmében hátrányosan különböztetik meg a magyar nyugdíjast a kettős állampolgárságútól. A magyar ugyanis 10 évnyi többletmunkával jut azon a címen jövedelemhez, amihez a kettős állampolgárságú jut. (Arról most nem beszélve, melyik teremtette meg azt a nyugdíjalapot, amiből mindezt fizetik.)
Nincs A és B állampolgárság, nem igaz?

nagyapó22 # 2012.10.23. 05:41

„"Magda, a dédnagymama, 49 éves, rokkantnyugdíjas../véglegesítve!/ (egy percet sem dolgozott életében.)",

Most olvastam vissza a hozzászólásokat. Jól lerágtátok ezt a csontot.Igen. Ez propaganda volt. Attól még igaz!
Lehet,hogy papírja volt munkaviszonyról. Ha diplomát lehet „szerezni”" Akkor mit nem lehet???? Ugyan már.!?
Szerintem kissé naivak a fórumozók. Én a törvényeket nem ismerem, de az embereket inkább.
,,Higgyétek el, minden lehetséges és mindennek az ellenkezője is lehetséges"
Most is így van és mindig is így volt.
Azt találjuk ki, hogy mit csináljunk.
Ne a múltat vesézzük. Hagyjuk ezt, hogy az nem lehetett, úgy nem lehetett, az nem igaz, ez nem igaz.
Tök mindegy, hogy ki mit mond a másikról. Az csak az ő véleménye. Mindenkinek olyan véleménye lehet a dolgokról amilyet akar.
Üdv.

klarissa # 2012.10.23. 05:41

www.youtube.com Mikola, meg a 20 év hatalom

szafika # 2012.10.23. 04:21

....biztosan közúti ellenőrzés volt , v karbantartás .

klarissa # 2012.10.22. 21:41

Érdekes dolgok olvashatók a Kárpátalja.ma oldalon.
Ukrajnában a nyugdíjkorhatár 60 év. Nőknek 30, férfiaknak 35 év szolgálati idő szükséges a nyugdíj megszerzéséhez.
"Szegény dúsgazdag ország" /dr.Róna/ vagyunk!

seagull # 2012.10.22. 21:13

Kedves Egyjogász!

Most látom, hogy itt jártál. Jól emlékszem, hogy jogász vagy? Mintha úgy rémlene, hogy társadalombiztosítási jogász vagy. Ha igen, nagyon örülök, hogy benéztél hozzánk, és érdekelne mi a véleményed a 2011. évi CXCI. törvényről?

Annak is leginkább a 33. § (1) bekezdése érdekel, ami szerintem rébuszokban fogalmaz.
A nyugdíjbiztosítási szervek ebbe próbálják belemagyarázni a rokkantsági nyugdíjrendszer visszamenőleges szétverését - azt, hogy a 2012. előtt megszerzett jogosultságokat megszüntetik. Azaz: múltban megszerzett jogosultságot, a jelenben megszünteti, ami a jövőre lesz érvényes.

Lássuk, szó szerint miként is rendelkezik a 33. § (1) bek.:
2012. január 1-jétől a már korábban megállapított rokkantsági nyugdíjakat rehabilitációs ellátásként kell folyósítani.

Vagyis a rokkantsági nyugdíjat folyósítani kell - tehát a rokkantsági nyugdíjjogosultságot szerintem elismeri -, ám rehabilitációs ellátásként.
De mit is jelent ez?

Itt két különböző KONKRÉT ellátás nevesített, és nem értem, hogyan lehet egyiket a másikként folyósítani?
Mintha azt mondanánk, Gizi néni holnaptól a szomszéd Józsi bácsinként szerepel majd a nyilvántartásban. Mit jelentene ez?! Gizi néni férfivá válik? :) Vagy nő marad, férfi névvel?! Vagy mit?

Kedves Egyjogász!
Érdekelne, Neked mi a véleményed erről, annál is inkább, mivel e problémás passzus miatt itt valamennyien szenvedünk.

seagull # 2012.10.22. 20:40

Aperten, látod kigyomlálódtak a hozzászólásaink. Pedig lényegesek voltak. Gondolom a leállás miatt történt, nem szándékosan.
Arra kérnélek, ismét tedd fel a kérdésedet Egyjogásznak.

Én is beírom az enyémet még1x.

papapító # 2012.10.22. 18:29

PRÓBA – SZERENCSE A KEDVEZŐBB NYUGDÍJÉRT

http://www.pestmegyei-hirhatar.hu/…rt-nyugdijas

http://www.pestmegyei-hirhatar.hu/…r-tb-kasszat

Pestmegyei Hírhatár
Olvasói levél – Én is lehetek import nyugdíjas?
2012-10-22 10:48:25

Olvasóink körében kiverte a biztosítékot tegnapi cikkünk, amit „Import nyugdíjasok viszik a magyar TB kasszát” címmel közöltünk.

Írásunkban arra világítottunk rá, hogy egy megörökölt és idejemúlt jogi szabályozás miatt milyen kedvező lehetőség áll mind a nyugdíj, mind az egészségügyi ellátás terén külhoni magyar honfitársaink számára – ellenben azokkal, akik évtizedeken át becsületesen itthon tettek eleget a kötelező egészségügyi járulék és nyugdíjfizetési kötelezettségüknek.

Tették ezt jóhiszeműen annak ellenére, hogy ez mindig is kötelező volt, gondolván arra, hogy idős korukra a méltó élethez szükséges feltételeket a mindenkori gondoskodó kormányunk tisztességesen garantálni fogja.

Ez részben meg is valósult, csak a tisztes megélhetés garantálása és a feltételek biztosítása maradt el.

Ráadásul időközben a TB befizetések haszonélvezői nem az itthon munkában megöregedett honfitársaink, hanem részben a külhoni Kárpát-aljai magyarok lettek.

A Fidesznek valóban megér annyit, hogy a nagyfokú társadalmi kritika ellenére is szembe menjen a többség akaratával, halogatva a megoldást kedvében járva a külhoni magyaroknak, csupán a politikai haszon, és a lehetséges szavazatmaximálás miatt?

Mi ez, ha nem álságos politikai akarat, hogy ekkora társadalmi felzúdulás ellenére se változzon a helyzet?!

Tegnapi cikkünkhöz számos hozzászólás érkezett, amiből egyet most mi is megosztunk önökkel. Úgy éreztük ez az olvasói levél hűen tükrözi, hogy mi zajlik a jelenlegi TB jogosultság megítélése körül.

Olvasói levél – Én is lehetek próbanyugdíjas?

Lehetnék, akár én is a „próbanyugdíjas"? Én rendelkezem orosz felmenőkkel is. Nagyapám 18 évig volt orosz hadifogoly, aki orosz asszonyt vett feleségül, így apám is ott született. Ukrajnában rekedtek évekre. Én, akár mehetnék is az 1962.12.20-i magyar - szovjet szociálpolitikai államközi szerződés alapján igényelni az ottani állampolgárságot, meg az ukrán nyugdíjat is? Utána visszajönnék a magyar állampolgársági esküt letenni és garantált havi 300 Euro nyugdíjat felvenni? Én, majdnem 60 éves vagyok már, aki 30 évig közalkalmazottként, az anyaországnak fizettem be a járulékot a megrokkanásom előtt. Mindezért kemény 60 ezer Ft/hó a rokkantsági pénzem, ami csak szociális juttatás, nem nyugdíj, és bármikor csökkenthető! Nekem jól jönne a havi 300 Euro nyugdíj, nem gondoljátok? Ráadásul Ukrajnában, csak 60 év a nyugdíjkorhatár. A garantált 300 Euro/hó nyugdíj ígérvény igaz-e vagy sem azt, az a 2 ember biztosan tudja, aki egy asztalnál ül. Az egyik a nyugdíjintézeti munkatárs, a másik pedig a nyugdíjat igénylő ukrán érintett. Így, megtudhatnám, mint igénylő, hogy mi az igazság a garantált havi 300 Euro-s nyugdíjról?

A kormány azt hangoztatja, hogy csak egyféle állampolgár van!
Már, csak azt nem értem, hogy miért tesz mégis különbséget a külhoni (ukrán) és az anyaországi nyugdíjasok között? Mert itthon, a nyugdíjasok 70%-ának nem éri el a nyugdíja a havi 300 Euro/fő/hó összeget! Pedig ők itt fizettek járulékot, míg az ukránok befizetett járulékai örökre ott maradnak Ukrajnában! Így én, egy bizonytalan állampolgár lettem, mert azt sem tudom, hogy külhoni ukránnak, vagy „bennszülött” magyarnak van-e nagyobb becsülete ebben az országban?

Olvasói levél – Én is lehetek import nyugdíjas?
www.pestmegyei-hirhatar.hu
Olvasóink körében kiverte a biztosítékot tegnapi cikkünk, amit

papi57 # 2012.10.22. 17:39

Valóban mi a szösz volt ? Tegnap sem szuperált tud valaki valamit?Vagy ez ellenség keze betette a lábát?


rehab

BJúlia # 2012.10.22. 17:05

Barcza György közgazdász, Profit, más irányú, érdekes gondolkodás, új értelmezése a helyzetnek:
http://atv.hu/…t_2012_10_14

Figyelemre méltó: Molnár Gábor GKI vezérigazgató, csökkenő fogyasztás, bevételkiesés, nettó bérek változása 2013-ig (rendkívül figyelemre méltó).
Kiken spórol a kormány?
http://atv.hu/…ol_a_kormany

Téved, zsarol, kényszerít az Unió? Csillag, Felcsuti, Róna 2012.10.21. Szabad szemmel utolsó 15 percében:
http://atv.hu/…l_2012_10_21

Juszt Magánbeszélgetése Mihályi Péterrel 2012.10.21.
2. rész különösen érdekes:
http://atv.hu/videotar/20121022_mihalyi_peter1_resz
http://atv.hu/…peter_2_resz

Gazdaságpolitikánk lényegéről, Várhegyi Éva, Profit,
http://atv.hu/…t_2012_10_07

seagull # 2012.10.20. 20:06

Aperten, még valami.
A szolgálati idő alapkövetelmény volt a r. nyugdíjnál, de a munkaviszony nem feltétlenül.
A felsőfokú tanulmányok szolgálati időnek számítottak a r. nyugdíjnál.
Az erősen sántító példában Magdi anyus nem dolgozott egy percet sem, ez persze nem jelenti azt, hogy nincs szolgálati ideje.

seagull # 2012.10.20. 19:58

Jav. előzőhöz: 2012.10.20. 20:31-es hsz-t.

seagull # 2012.10.20. 19:56

Prösszögi kedves, csak nem rám gondoltál, amikor a 2012.10.20. 20:34-es hsz-t írtad?
Ha nem, akkor nem szóltam.

seagull # 2012.10.20. 19:55

Kedves Aperten! (Re: 2012.10.20. 19:34)
Tudom jól, hogy fiatal korban is megrokkanhat valaki, és akkor is élnie kell valamiből, kell hogy kapjon ellátást.

Írod: „"Ha viszont tovább is olvastad volna a törvényt…”"
Én olvastam a törvényt, de minden kijátszható. Nem szívesen írom le, de ha 25§ (4) bek. ismeretében fiatalon, a tanulmányai befejezését követő fél éven beüld elment dolgozni nagyon rövid időre, majd orvosi papírokat gyűjtött be magáról és kihasználta a '90-es évekbeli hullámot, amikor is politikai utasításra lényegesen könnyebben ítélték oda a rokkantságot és könnyebben is véglegesítettek, akkor szerezhetett jogosultságot, pl. a 1975. II. tv. 49. § (2) bek. alapján.
De meggyőződésem, hogy a trükközéssel jogosultságot szerzők kevesen vannak.
És annyira nem ítélem el, azt sem, aki a nyomorúságos szociális ellátási szintek miatt próbálkoztak.

Írod, az hogy „"Magda, a dédnagymama, 49 éves, rokkantnyugdíjas../véglegesítve!/ (egy percet sem dolgozott életében.)", Ez így biztosan hazugság.

Nem akarok átmenni szőrszálhasogatóba :) , de én azt mondom, bizonyára hazugság, de nem teljesen biztosan. Ha Magda főiskolára járt, és fiatalon szerzett jogosultságot, akkor nincs kizárva, hogy igaz. Bár, aki 49 évesen dédnagymama, nem valószínű, hogy fősulira járt. :)
De ott volt a méltányossági nyugdíjmegállapítás is, aminél elvileg nulla munkaviszonnyal is lehetett szolgálati időt szerezni.

Persze, nagyon is jól tudom, hogy a propagandának része, hogy valótlan vagy szélsőséges eseteket mutatnak be úgy, mintha valós/tipikus lenne.
Bizonyára Magdi anyus esete is az.
De hangsúlyozom, én is felháborítónak tartom, az ilyesféle média manipulációt, melyeknek célja, hogy a közvélemény csalóknak tekintse a r. nyugdíjasokat, elősegítve ezzel, hogy a Parlament minél kisebb közfelháborodás mellett hozhasson életellenes rendelkezéseket.

csicseró # 2012.10.20. 18:34

Én is ismerek egy lányt,akinek nem volt szinte semmi szolg.ideje.20 évesen már rokkant volt,illetve most is az.Volt nálam sokszor.Ne tudd meg,mikor látta,hogy kezd epizni,már a frász kerülgetett.Jó nagy lány,én nem tudtam bevinni.Mikor lassabban kezdett beszélni,akkor mondtam lódulj azonnal a szobába,mert nem tudlak megtartani.Volt,hogy 3 hétig nem jött ki a rohamból,gégemetszést csináltak neki,most is ott szedi a levegőt a nyakán.Na erről ennyit.

aperten # 2012.10.20. 17:34

Seagull, érdemes megnézned miből indult ki a vita.

"Magda, a dédnagymama, 49 éves, rokkantnyugdíjas../véglegesítve!/ (egy percet sem dolgozott életében.)"

Ez így biztosan hazugság. Életkortól függő szolgálati idő volt szükséges a rokkantsági nyugdíjjogosultság megállapításához. Az igaz, hogy fiatalabb korhoz kevesebb, de alaposan átgondolod, ennek reális oka van.
A betegség nincs életkorhoz kötve, megrokkanhat valaki 18 évesen is. 18-22 éves életkorban nehéz meghatározni egységesen elvárt biztosítási időt, mert lehet, hogy egyik ember csak 14 éves koráig tanult, míg a másik az egyetemet még jó esetben is 23 évesen végzi el. De a szolgálati idő az akkor is követelmény volt. Igen, a szakmunkásképző beleszámított, hiszen a szakmunkásképzősök tanulmányi idejük többségében munkát véégeztek, szakoktatók felügyelete alatt. A felső fokú tanulmányok, nem számítottak annak, kivéve az ösztöndíjas aspiráns, és ösztöndíjas doktorjelölt képzést. Felteszem, ők is végeztek munkát.

Ha viszont tovább is olvastad volna a törvényt, rájöttél volna, hogy még az apró trükközés is ki volt zárva:

„25.§ (4) Az, aki szolgálati idejének a kezdetét megelőző időtől rokkant, rokkantsági nyugdíjra akkor jogosult, ha az igénybejelentés időpontjában betöltött életkora szerint szükséges szolgálati időt megszerezte,…

Tehát a szolgálati idő megszerzésének meg kellett előznie a lerokkanást.
Tehát erősen sántít az olyan történet, hogy a fiatalon lerokkant, csalással munkaviszonyt teremtett járulékfizetéssel, lerokkantosították véglegesen.

Persze néhányan a nyomorúságos szociális ellátási szintek miatt próbálkoztak, de sikertelenül.
Annyira ne ítéld el őket.
Egy példa:

http://www.pwshungary.hu/…lem-buktatoi


# aperten

BJúlia # 2012.10.20. 17:32

Mentem, szép estét,

BJúlia # 2012.10.20. 17:32

Rokkantnyugdíj: nem vált be az új rendszer
http://atv.hu/…_uj_rendszer?…

BJúlia # 2012.10.20. 17:29


Kétmilliárdot költött utazásra a kormány augusztusig
http://atv.hu/…_augusztusig

Segélyplafon: 8 milliárdot spórolna a kormány a szegényeken
http://atv.hu/…_szegenyeken

BJúlia # 2012.10.20. 17:27

Kedves Fóromot olvasók,

Úgy vélem, TÉNYEKKEL foglalkozzunk, amit alá tud valaki támasztani,
így nem reagálok alaptalan kijelentésekre, mint ismerek olyan rokkant embert, aki nem is ...stb.
Javaslom, rosszindulatú, megalapozatlan kijelentéseket meg se halljuk, úgyis visszahat arra, aki ezt teszi.

A következő hírekben is elhangzottal is felhívom a figyelmet többek között arra, amiről már tájékoztattam:

  • másodfok végrehajtható, fellebbezhet harmad fokra, Munkaügyi Bíróságra, az már peres eljárás, nem közigazgatási, ebben az esetben is illeték-, költség mentes, de amíg le nem zárul az eljárás, addig ellátás nem folyósítható.
  • igaz nem mindenkit rehabilitálhatónak ítélnek, ám az ellátása 10-ből 9-nek csökken, mert más a minősítési feltétel, más a törvény által adható ellátás összege, mert más a törvény ez év januárjától, és ugye ez nagyon fontos különbség, különösen az érintettnek az életében,...:

Hírek: kb.közepén: vezető elemző: pénzügyileg nem térül meg a felülvizsgálat a kormánynak, Tatosné: nem mindenkit rehabilitálhatónak ítélnek, 28% rehabilitálhatóságra, 60% rokkantságra, ... :http://atv.hu/…o_2012_10_19

seagull # 2012.10.20. 13:05

Nico56,(re: 2012.10.20. 13:44)

Írod:
"milyen 1 évről beszéltek?1997-ben min.10 év munkaviszony kellett ahhoz,hogy rokkantnyugdíjat kaphasson valaki.”"

Miért állítasz tényként ilyen ostobaságot? Honnan szedted?

1997-ben (is) életkorfüggő volt a szükséges szolgálati idő. Fiatal korban megrokkantaknak még egy évnél rövidebb idő is elég volt!
"Az, aki az iskolai tanulmányai megszűnését követő 180 napon belül szolgálati időt szerzett és huszonkét éves kora előtt megrokkan, szolgálati idejének a tartamára tekintet nélkül jogosult rokkantsági nyugdíjra.”"

Az idézet rendelkezés évtizedekig hatályos volt! 1997-ben is! Múlt évben is.
Pl. 1975. II. tv. 49. § (2)

Majd belinkelsz egy weboldalt, hogy a témában járatlannak úgy tűnhet, a forrást jelölted be.

fagyongy55 # 2012.10.20. 13:00

Mindenki aki érintett!Az elmúlt napokban feltettem az onyf oldaláról egy részletet, tegnap a tv ben is mondták, hogy nemcsak 2012 ben elhunytak után lehet kérni a nov nyugdíj kiegészítést, hanem azoknak is akik 2012 ben rokk stb ellátást kaptak de a fv miatt megszüntették az ellátásukat azok is megkapják ha kérik.

szafika # 2012.10.20. 11:56

Nico, nem a nyd-hoz kellett akkor 10 év ?

Ednut # 2012.10.20. 11:54

Orbán szerint nem kell a szegényeknek a 10 milliós adomány?
Egy Németországban élő magyar házaspár látva honfitársaik helyzetét, nagylelkű felajánlást tett – 10 millió forintot ajánlott fel szegénységben élő magyarok számára. A felajánlást személyesen a miniszterelnökön keresztül tették meg, elképzelésük pedig az volt, hogy az összeget 100 rászoruló család között osszák szét. Orbán Viktornak nem ez volt az elképzelése.
Nagy István, aki a kormánypártok parlamenti képviselője, fővárosi, IV. kerületi politikusa, korábban Újpest alpolgármestere, akit vélhetően Orbán bízott meg, az Újpest focicsapatának adományoztatta volna a 10 millió forintot. Ezt a verziót azonban a felajánló házaspár elutasította, majd most, fél év elteltével közvetlenül keresik a szegénységben élő családokat.
Csukás István, a házaspár egyik tagja a Népszavának nyilatkozott az esettel kapcsolatban. Azt mondta, vagy nincs Magyarországon száz rászoruló család, vagy csak Orbán Viktort nem érdeklik a szegény emberek. A házaspár egyébként nem először tesz tanúbizonyságot együttérzéséről, korábban segítséget ajánlott egy 14 éves középsúlyos értelmi fogyatékos kislánynak is, akire az állami egészségügyben csaknem 21 hetes várakozás várt volna akut fogfájása miatt.
Cikk folytatása:
www.pestmegyei-hirhatar.hu/…lios-adomany

szafika # 2012.10.20. 11:53

Seagull , a lehetőségre gondoltam , h megszüntették és azért nem százalékolnak le 18 évesen ma már valakit. Ez lehetett egy olyan törvényváltozás , mint az idén januáriak.