Hölgyeim és Uraim!
A jogászképzés jó. Ezt higgyék el nekem. Aki alaposan végig csinálja, az elég felkészült lesz a végére.
A gyakorlat megszerzése meg utána jön. Sőt. Kár is volna ezzel terhelni az egyetemet. Nem oda való. Az egyetemen a gondolkodás módszertanát kell elsajátítani, megérteni a struktúrát, amely szabályai szerint az egyetem után majd a jogilag releváns valóságot kell értelmezni, megfejteni.
A jogászkodás ugyanis nem arról szól, hogy jogilag jó megoldásokat tudok generálni, hanem arról, hogy megértem a – az egyébként egyáltalán nem jogilag releváns - valóságnak azt a szeletét, amelyet jogilag szabályozni, rendezni kell. Ha ennek szerződéses keretei vannak, akkor úgy, ha peres keretei, akkor amúgy.
Nem véletlenül írtam korábban, hogy a jelöltség tanulóidő. És még utána is sokáig tanulunk. Meglátásom szerint – alapos ügyvédi képzést feltételezve - legalább 10-12 év kell ahhoz az egyetem után, hogy azt mondhassuk, hogy labdába rúghatunk egy-egy témában. ( És akkor is csak egy-kettőben....) És még onnan is sokáig lehet és kell fejlődni.
Tudják sose felejtem el amikor kb. fél éves jelölti gyakorlat után egy igazgatósági ülésen egy ügylet kapcsán elég hosszan ki kellett fejtenem a véleményem. Én voltam az egyedüli jogász, mert engem küldtek oda az irodánkból, mondván majd elég ügyes leszek. Az voltam. Csak éppen egyetlen igazgatósági tag - úgy 40 és 60 között – számára sem tudtam olyat mondani a fene nagy eszemmel, amelyet ők a fene nagy rutinjukkal már régen ne láttak volna előre. Azért kedvesen megveregették a vállam….
Higgyék el, az egyetem után kell egy jó csomó ügy ahhoz, hogy elkezdjék éretni a dolgokat. Sok elrontott ügy, és még több, ami sikerül.
Ehhez sok év kell, nem hat hét gyakorlat, meg nem is gyakorlatorientált képzés az egyetemen.
Hosszú idő fáradságos munkájával szerzik meg azt a rutint, amivel mondjuk egy vegyület hatásmechanizmusára épített kereskedelmi ügylet jogi vetületei kapcsán egyáltalán kérdéseket tudnak feltenni.
Viszont megéri. Ha már tudnak kérdezni, tehát ha látják a különböző szakterületek érintkezési pontjait a joggal, akkor nagyon jó szakemberek lesznek.
És – legalább is szakmai szempontból – boldogok. Azt hiszem valami ilyesmi a siker.
Csaba kollegához csatlakozva, a mi munkánk ettől lesz hivatás.
Üdv.
- udvarhelyi-