szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


Gyheni # 2013.05.12. 09:20

2013. évi 36. törvény.

de én úgy értelmezem az átmeneti rendelkezéseit, hogy a népszavazási eljárásra még az 1997. évi C . törvény az irányadó, addig amíg a népszavazási eljárásra vonatkozóan nem lesz új törvény.

Ates és a szakvizsga könyv az T/3479. törvényjavaslatot említi, de az még nincs elfogadva, így nem értem miért azt taglalgatják mint eljárási szabályokat... hiszen az még egy törvényjavaslat, így nem a jelenleg hatályos szabályozás.

ti mit tanultok az alkjog 15-ös tételhez? az eljárási részhez?

jogijogi # 2013.05.12. 07:44

és mi a száma? mert én nem találom...

Gyheni # 2013.05.11. 17:31

Sziasztok, én ma szembesültem vele pont, hogy teljesen új választási törvény van egy hete. mindent kinyomtattam még április elején, és ma tök véletlenül rákerestem a választási törvényre neten és lám. engem is érdekelne mostanában -áprilistól- vajon még mik módosulhattak.. :D

balak12 # 2013.05.11. 11:49

Habár a régi Ve. már tényleg nem hatályos, de a az új Ve. (2013/36 tv.) 349. §-a szerint jó pár esetben, pl. a következő általános választásokig kiírt időközi választások esetében, illetve az országos népszavazások alkalmával még a régi Ve.-t kell használni, tehát már nem hatályos, de még alkalmazandó.

Ennek ellenére én is csak az újat tanultam. Más változással nem találkoztam.

milly28 # 2013.05.11. 04:00

Sziasztok!

A tételsorban van egy két törvény ami már nem is hatályos. Pl. 97. évi Választási eljárásról.
Észrevetettek még valamit, ami esetleg már nem jó?
Nem értem miért nem frissítik a tételsort...

Gyheni # 2013.05.10. 11:05

Sziasztok, egészséges környezethez való joghoz valami használható jegyzete esetleg van vkinek? Ates szerint túl száraz, ahhoz hogy az egész törvényt átolvassam, nekem is borzasztónak tűnik, de vmi meg csak jó lenne róla.

ktim: Nagyon gratulálok, és örülök neked :) én is hasonlóképp tanulok mint te, mármint a törvények és az Ates jegyzet kombinációját illetően. Pihenj egy jót!

üdv mindenkinek

ktim # 2013.05.10. 08:02

Köszi szépen:-)

Tegnap elfelejtettem írni: kinyomtatott, spriálozott törvényeket + ATES-jegyzeteket szívesen továbbadom annak, akinek szüksége van rá. Én ezekből készültem fel teljes mértékben.

jogijogi # 2013.05.10. 05:48

Gratulálok, de jó ilyet hallani! :)

ktim # 2013.05.09. 15:28

Sikerült ma levizsgáznom C. részből, mindenből 5-t kaptam.
Én munkajogból írtam hétfőn.
Az írásbeli jogesete egy olyan eset volt, melyet már olvastam itt a fórumon:
A munkavállaló 2009. decemberében nagy havazás miatt nem tud munkába menni. A munkáltató azt szeretné, ha ledolgozna 3 napot, távolléti díjat nem akar fizetni. A munkavállaló szerint erre az időre távolléti díj járna részére. Hozzám, mint ügyvédhez fordul, hogy adjak tanácsot.

Szóbeli vizsga: A Kúrián voltam ma.
Kérdések: munkajoggal kezdtek értelemszerűen. Az írásbelivel kapcsolatban nem volt kérdés, azt fenntartottam, amit írtam, és azt mondta a vizsgáztató, hogy rendben van.
Kérdések:

  • a semmisség, megtámadhatóságot,
  • azonnali hatályú felmondás. Volt egy kérdés, hogy mikor nem kell megindokolni az azonnali hatályú felmondást (próbaidő alatt).
  • megőrzési felelősség. Itt külön rákérdeztek, hogy a dologban történt rongálódás esetén mikor felel a munkavállaló.

TB: - terhességi gyermekágyi segély.

EU: - soroljam fel az EU intézményeit.

  • jogalkotási aktusok
  • kötelezettségszegési eljárás

EU-ból kérdeztek a legkevesebbet, nagyon a lényegre volt a hölgy kíváncsi.

Alkotmány+közig:
Közig:

  • közigazgatási határozat rendelkező részének elemei
  • mi a különbség az áttétel és a jogsegély között

Önkormányzat:

  • társulási megállapodás
  • a rendelet milyen formában kerül kihirdetésre, hol szabályozza az önkormányzat
  • területszervezés: ki és milyen esetekben jogosult dönteni (Országgyűlés, köztársasági elnök)

Alkotmányjog:

  • adatvédelmi biztos

A felkészüléssel kapcsolatban szeretném elmondani, hogy én az ATES-féle jegyzetből készültem nagyon sokat. EU-ból csak azt tanultam + az utolsó 3 tételnek kellett utána néznem, mivel az nem volt meg.
Alkotmányból szintén az ATES féle jegyzetet tanultam + a legutolsó Alkotmány módosítást.
TB-ből: szintén kizárólag ATES jegyzet.
Közig. jogból: törvényt tanultam.
Önkormányzati jogból: törvényt.
Munkajogból: törvény + egy munkajogi könyvet. Abból készültem legalaposabban könyvből, mivel abból is írtam.

Mindenkinek sok sikert, aki még előtte áll a vizsgának!

jogijogi # 2013.05.09. 15:25

Sziasztok!
Volt mostanában valaki vizsgázni? Esetleg megosztaná a kérdéseket?

Előre is köszi!

Szerintem, ha Ates már levizsgázott, fel lehetne tenni a szuper jegyzeteit a közös freemailes címre, és onnan mindenki meg tudná szerezni, nem?
Amúgy tényleg szuper, csak nekem nincs meg a gépemen, csak kinyomtatva, így nem tudom elküldeni...

HCS6 # 2013.05.08. 15:28

Sziasztok!
Aki tudja, küldje el nekem az Ates jegyzetet a lion666@freemail.hu címre. Nagyon sürgős lenne. Köszönöm.

borka10 # 2013.05.08. 12:20

június 5-én megyek C részből, ha valaki olvassa, legyen szíves elküldeni nekem a sokat említett "ates" jegyzetet!
Előre is köszönöm.
borbala.koles@railcargo.hu címre

kisv # 2013.05.08. 09:32

Sziasztok!

Ha valakinek van egy csöppnyi ideje, kérem küldje meg a kisv085@freemail.hu címre a már sokat emlegetett Ates jegyzetet! Három héttel korábbra csúszott a vizsgám időpontja, úgyhogy életmentő lenne!

Köszi

Zsuzsa1013 # 2013.05.08. 07:18

Lemon! ha megkaptad, elküldenéd nekem is? köszi.

lemon # 2013.05.07. 17:28

Sziasztok!

Valakinek meg van röviden a Ket elektronikus kapcsolattartás c. tétel lényege.
Bevallom nem értem, ami a tv-ben van.
Várom segítségeteket!
Lemon

Zsuzsa1013 # 2013.05.06. 07:18
Gyheni # 2013.05.05. 19:16

halihó, kinek milyen hétvégéje volt?

TB 57-es tételhez van vmi használható anyag valahol?nagyon köszi a segítséget!

Zsuzsa1013 # 2013.05.05. 16:31

Sziasztok. Akik mostanában vizsgáztak, írásbelin milyen feladatok voltak? Keresetet, ítéletet kellett írni, vagy inkább jogi tanácsot kellett adni?

n.beregszaszi # 2013.05.03. 05:33

Szóval a kérdések:
Munkajog: tanulmányi szerződés jogeseten keresztül, próbaidő, munkajogi-polgár jogi elévülés közötti különbség, munkáltató felelősségének változása az új Mt szerint
Alkotmány jog: jogeset, amivel kapcsolatban az alkotmányjogi panaszra kellett rájönni + alapvető jogok biztosához való fordulás, hatósági igazolvány - hatósági bizonyítvány összehasonlítása
Eu: blokkoló kisebbség, szavazás az Európai Unió Tanácsában, kötelezettségszegési eljárás, Európai Bíróság felépítése, melyikhez fordulhat magánszemély (Törvényszék)
Nagyon kedvesek voltak, segítettek, rávezettek, ha nem ment.. Mindenkinek csak ilyen kedves bizottságot kívánok! :-)
Olvasva a fórumot kicsit én is elbizonytalanodtam, hogy elég-e az Ates jegyzet.. Ahogy már előttem valaki írta, szerintem felesleges vitázni róla! Mindenki döntse el maga, hogy miből szeretne tanulni, különbözőek vagyunk.. Ez a jegyzet szuper volt, mert kb 400 oldalban összefoglalja, amit biztos, hogy tudni kell! Nagyon jó alapot ad, és persze ha vmit nem értesz vagy hiányolsz hozzá lehet olvasni tv-t vagy egyéb anyagot! Persze így, hogy már lassan "féléves", a változásokra figyelni kell..
Szóval Atesnek ezer hála a jegyzetért!!!!!
Mindenkinek Nagyon Sok Szerencsét kívánok!

n.beregszaszi # 2013.05.02. 19:10

Sziasztok!Ma voltam a Kúrián, mindhárom 4es lett,nagyon kedves volt a bizottság!Ates jegyzet elég szerintem,esetleg Mt-t,alaptörvényt érdemes még megnézni,de a többit felesleges,mert úgy is bizottságfüggő!Holnap megírom a kérdéseket!Kitartás!

Gyheni # 2013.05.02. 14:28

ktim: teljesen normális amit érzel!!! nem szabad feladni, tudom, hogy az utolsó hét szó szerint nagyon fáj és iszonyat megterhelő, de akkor kell még megtolni! ha holnap befejezel mindent még van időd ismételni, drukkolok!!! már benne van a fejedben, higgy magadban! :)

én is igyekszem lelkesedni, de azért elég nehéz napi 10 óra munka mellett még este tanulni.

Szép hetet nektek!

ktim # 2013.05.02. 11:45

Gyheni: Köszi, már nagyon ki vagyok. Holnap elvileg befejezem az összes tételt, de nem tudom, hogy emlékszem-e egyáltalán még valamire:-(
Én nem tanultam eltérő rendelkezéseket, csak egy-kettőt. Követhetetlen valóban ez a sok utalgatás.

Csuszka85 # 2013.05.02. 07:20

Kedves ktim és Zsuzsa1013!

Az általatok kérdezett tétel a novissimás Eu tankönyvben másfél oldal terjedelemben össze van foglalva. Ha az nem állna a rendelkezésetekre, akkor egy e-mailben leírom szívesen, hogy miről van benne szó.

Üdv: Csuszka85

Gyheni # 2013.05.01. 19:36

Sziasztok,

Mt-ből az eltérő rendelkezéseket tanuljátok? kicsit kiakaszt ez a sok §-ra vissza és előre utalgatás..

ktim: hűha, te már nagyon a finishez közel vagy, kitartást!!!

ktim # 2013.05.01. 18:47

Köszi a segítséget Zsuzsa, éppen írni akartam, hogy nincs-e valakinek ehhez a tételhez egy jó anyaga.

Valaki jön esetleg 6-án írni vagy 9-én szóbelizni?