szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


lepti # 2010.01.18. 16:31

Sziasztok!

Eu-ból nincs valami ötletetek honnan tanuljam meg az utolsó tétleket 78-82-ig, ezek az aktualitások.

Nagyon megköszönném ha valaki tudna segíteni.

piczur # 2010.01.18. 19:20

78: Ezt még én is kutatom, pontos tartalmam nincs hozzá.

79: jogesetekhez segítség:
http://eur-lex.europa.eu/JURISIndex.do?…
Itt úgy emlékszem kerestem jogeseteket, rövidített ítéleteket is meg lehet találni, kitartó klikkelgetéssel,Max 1-2 oldalas terjedelemben.Valamire csak jó.. :)
Másik jogesetkereső:
http://curia.europa.eu/…-bin/form.pl?…

80-82:innen össze lehet szedegetni valamit:
http://ec.europa.eu/…ction_hu.htm

Perpillanat ennyi az én tudományom is :)

piczur # 2010.01.18. 19:28

78:
az utolsó linken van pár gondolat a civilisztikáról is.A baj annyi, hogy nagyon kevés..

piczur # 2010.01.18. 19:44

még egy hasznos link:

http://ec.europa.eu/…index_hu.htm

Az oldal a témaköröknél még további linkeket ajánl fel, elég sok infót össze lehet szedegetni pár tételhez.

lepti # 2010.01.18. 22:23

Köszi Piczur, nagyon rendes vagy! Majd még bogarászgatom. :)

piczur # 2010.01.19. 16:58

Szívesen segítenék még többet is, én is sok segítséget kaptam/kapok, így van rendjén! Könyvet is ígértek ,ha meglesz begépelem azt a pár tételt, közszemlére bocsátom majd szívesen:)

kondidori # 2010.01.19. 23:04

Szia Lepti!

A jog.webatu.com-ra is felkerült időközben egy eu tételsor végét kidolgozó jegyzet.

lepti # 2010.01.20. 13:24

Kedves kondidori!

Nem tudom honnan szerezted, de hálás köszönet érte! :)
...Meeeg a fantasztikus honlapért is, ügyi vagy! :)

kondidori # 2010.01.20. 14:23

Kedves Lepti!

A jegyzet sajnos amikor én vizsgáztam, még nem volt meg. Nemrég kaptam, így alaposan nem mélyültem el benne, nem tudom igazán mennyit segít de gondolom a semminél több. :)

piczur # 2010.01.20. 16:07

Én is csak hálálkodni tudok a feltöltött anyagokért! :)Köszönöm szépen kondidori! Bár Leptinek azt hiszem a közelebbi dátum miatt nagyobb áldás... ;-)

Clochard # 2010.01.20. 16:30

Kedves Lepti!

Én is február 15-17-én megyek.

lepti # 2010.01.20. 17:31

Szia Clochard,

Akkor találkozunk! :)
Te miből írsz,én akotmány-közig.-ből?!
Én hétfőn kaptam meg a papíromat, de tételsort nem küldtek. (rátelefonáltam a nőre, és szerintem sebtében beszúrt valahova).

lepti # 2010.01.20. 17:36

Kedves Kondidori,

Azt szeretném tőled megkérdezni, hogy Te miből tanultad ez eu-t, a két hasábos szegedi anyag biztos elég, néhány helyen csak tőmondatokban fogalmaz?

Azt is szeretném még tőled kérdezni, hogy alkotmányből a gyík szerinted mennyire jó, tanulhatok belőle, vagy aktualizálni kell? (az olyan sok idő)

Előre is köszi

kondidori # 2010.01.20. 22:48

Én a szegedi két hasábosból tanultam, meg a Lisszabonról szóló anyagból. (4-est kaptam, mert nem tudtam, hogy mikor lépett volna eredetileg hatályba a lissz. szerződés) Egyébként az én bizottságomnál mindenki abból tanult, és mindenkinek bőven elég volt ez a jegyzet. Az alk. gyik jó, kivéve a rendőrségről szóló rész, ott van némi módosítás. Azt a törvényből tanuld, bár tőlünk senki se kérdezte az intézkedéseket (pl. hány féle módon alkalmazható a rendőrségi kutya.. :) )De azért a menekültügyest is nézd össze a tv.-vel, ott az Eu miatt mindig minden képlékeny.

Clochard # 2010.01.21. 11:47

Szia Lepti!

Én munkajogból írok.

Nem tudja valaki, hogy az Alk. jogos Dialog Campus könyvben mi nem hatályos már a Ket-et kivéve? (2007. februárban zárták le.)

csajun # 2010.01.21. 12:21

Szia Clochard!

Azt hiszem, hogy az idegenrendészeti/menekültügyis rész, illetve a rendészeti rész nem aktuális. Ezeket külön tv-ből nézd át.

Amelie27 # 2010.01.21. 13:34

Clochard:
ha jól emlékszem, a gyülekezési jog is változott 1-2 dologban (pl. nem lehet feloszlatni csak amiatt a jónépet, mert nem jelentették be a rendezvényt)

talex # 2010.01.23. 17:25

Valaki megtudná mondani, hogy a munkajogból és a TB-ből melyik anyag lenne a jó? Mert a meglévő anyagok nem pontosak a tételsorral, illetve sok minden másról szól.
Nálam általában elővették a kiküldött tételsort és az lapozva kérdeztek.
Bár volt olyan, hogy olyan kérdést tettek fel ami nem is létezett a tételsorban.

Amúgy szerintem is a kéthasábos elég az eu-ból, bár alkotmányjogból a gyik-hez először átolvastam és memorizáltam a novissima könyvet.

lepti # 2010.01.25. 22:34

Szia Talex,

Én munkajogból a Novissimás könyvet tanultam (mellé néztem a tv-t, főleg ami tételben nem volt benne), tb-ből a kéthasábosat összolvastam a törvénnyel (az öregségi nyugdíj változott meg a járulékok a társadalombiztosítási részből).

lepti # 2010.01.25. 22:37

talex,

azt akartam írni, hogy ami a könyvben nem volt benne,azt néztem a törvényből, mivel a tétlesorban szaksz szerint meg van adva melyi tételhez melyik kell.(lassan már magyarul is meg kell tanulnom, ez a sok jogszabály kiszorít a fejemből mindent) :)

talex # 2010.01.27. 19:34

Lepti

köszi
Közben átnéztem az anyagokat én a könyvet hanyagolom munkajogból. Az MK GYIK elég részletes szinte csak törvény, és a TB kidolgozás is elég lesz. Ennél kevesebb tanulásnál is mindig sikerült a mk. de mondjuk abban nekem amúgy is gyakorlati tudásom van.
Véleményem szerint a kidolgozások elégek lesznek, csak Alkotmány és közig.-ből tanultam a könyvből is, de a GYIK-es kidolgozások jók lesznek,ha nem valami vérmes, megmutatni akaró bizottsághoz kerülsz.

Igaz nekem a 2-es is elég.
:)

csilla001 # 2010.01.28. 21:05

Sziasztok!

Látom sokan a tb-ből a tömörített anyagot tanuljátok. Én is megnéztem, de nekem a nyugdíjnál úgy tűnik elég sok változás történt. Az egész egy kész káosz, keresgéltem valami használhatót az interneten(hiába), mert a törvény sem szimpatikus. Mennyire mennek rá vajon erre a részre? Valaki tud valamit ajánlani? Lehet, hogy csak én vagyok ilyen amatőr, de ez kifog rajtam.

kondidori # 2010.01.28. 21:46

Szia!

Nálunk az öregségi nyugdíjat senkinél se kérdezték. Az árvaellátás, özvegyi nyugdíj, meg a rehab.járadék volt a sláger.

drpony # 2010.01.29. 09:53

tolem oregsegit kerdeztek, de nagyon alapot. de mar nem tudom mit, de valamit a korhatarral kapcsolatban. ha az ember nez tv-t, tudta.
de tapasztalatom szerint mindenkitol kerdeznek tb-t, jo esetben helyen kezelve a dolgot, es mondjuk 5-6 munkajogi kerdes mellett 1 tb-s.
Rossz esetben lasd kicsit lejjebb, irm-es bizottsag...

arvanzs # 2010.01.31. 15:47

Sziasztok!

Most kezdem a TB részt, mennyire kell részletesen? Kéthasábos, 14 oldalas jegyzet nagyon kevésnek tűnik, mit gondoltok elég? Van OIT-os jegyzetem is, az bővebb de nem szeretnék elveszni a részletekben.