szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


Pronyex # 2009.05.11. 07:39

Komplett kidolgozott „C“ tételsor eladó. (ár: 10.000 Ft)
Tel: 20–223-9240

melcsi100 # 2009.05.11. 08:51

Szia Zummike!
Igen, június 4-én. És Te?

Zummike # 2009.05.11. 14:09

Szia Melcsi100,

Szintén aznap:-)

Pronyex: alkudni lehet?:-)

Zummike

dimmi # 2009.05.15. 18:36

Sziasztok!

Végre befejeztem… A LÜ-n voltam, a bizottság nagyon rendes volt, bár az egyik vizsgáztató nagyon bele ment a részletekbe (Alkotmányjogból).

Alkotmány-közig:

  • Kormányból több kérdés (rákérdezett a

    helyettes és a közigazgatási államtitkárra

    is, pedig ilyen már nincs is)

  • Kormányülések rendje
  • Jegyző jogállása
  • Felügyeleti szervek által lefolytatható

    döntés felülvizsgálati eljárás

EU:

  • EU Tanács
  • Maastrichti Szerződés és az Amszterdami

    Szerződés

  • Másodlagos közösségi jog

Munka-TB:

  • rendes felmondásnál milyen indokokra lehet

    hivatkozni, felmondási tilalmak

  • ki lehet köztisztviselő, a közszolgálati

    jogviszony létesítésének feltételei

  • saját jogú nyugellátások felsorolása
  • mi a különbség a rokkantsági és a baleset

    rokkantsági nyugdíj között

  • a nyugellátás iránti igény érvényesítése
  • táppénz elejétől a végéig
  • milyen változtatásokat terveznek a

    táppénzzel kapcsolatban?

Ha látták, hogy tudom a kérdést, pár mondat után leállítottak és belekérdeztek.
A vizsga jó hangulatú volt, a vizsgáztatók pedig kedvesek és jóindulatúak.

Mindenkinek kitartást, aki vizsga előtt áll!!

dimension75 # 2009.05.18. 09:42

Sziasztok!

Valaki el tudná küldeni a TB minimumot, mert a Gmail-en nem találom. Címem: dimension75@citromail.hu
Nagyon kéne...

evao # 2009.05.19. 13:56

Sziasztok!
Tudna nekem valaki segíteni? Az EU-s tételekből az "Aktualitások" tételekhez nem tudna nekem valaki anyagot küldeni? Nagyon hálás lennék!!!!
evaorsos@freemail.hu
Előre is köszönöm szépen

Zummike # 2009.06.04. 14:21

Sziasztok,

Ma átestem a C részen, így - mivel nekem is sokat segítettek - leírom a kérdéseimet.

Munka-TB:

  • munkaviszony alanyai, ki lehet munkáltató, ki munkavállaló, életkorra vonatkozó szabályok
  • hogyan szüntethető meg a határozott időre megkötött munkaszerződés
  • ki lehet közalkalmazott és ki köztisztviselő
  • milyen hozzátartozói nyugellátások vannak

EU:

  • Bizottság felépítése, működése, feladatai
  • mit tesz a Bizottság, ha tagállam által elkövetett jogsértést tapasztal, hogyan zajlik az eljárás

Alk-Közig:

  • a választási jogorvoslatok
  • hogyan lehet megszüntetni a polgármester tisztségét
  • a Ket. tárgyi hatálya

A LB-on voltam, nagyon rendes bizottságnál, 15-20 perc volt a vizsga, tényleg egyszerű kérdéseket tettek fel.

No para!

üdv

melcsi100 # 2009.06.05. 10:52

Sziasztok, tegnap én is átestem a "C" részen, és mivel nekem is sogat segített ez a fórum, ezért megosztom veletek tapasztalataimat.
Alkotmányból a Dialog Campusos könyvet 1x elolvastam (AB határozatok bőven elegendőek belőle), és mellette természetesen az alkotmányt alapasobban átnéztem. Közigből elég a Ket.
Kérdéseim ebből: Információs alapjogok, Kormány, az egyes állami szervek önkormányzatokkal kapcsolatos feladat és hatásköre (ezt őszintén szólva meg sem néztem, bár tétel volt, ott rávezetett a vizsgáztató), Határidők a Ket.ben.

EU: olvastam itt a fórumon, hogy a szegedi ügyvédi kamara honlapján van egy jó kis jegyzet, rövid, és végig a tételsort dolgozza fel. Én CSAK ebből tanultam, és bőven elég volt. Bár én a napi aktualitásokat azért megnéztem hozzá. Pl. most hétvégi EP-választások. Kérdésem is pont ezzel volt kapcsolatos, és mellette a személyek szabad áramlása.

Munkajog: törvény, de azért én olvastam emellé a novissimás szakvizsga könyvet is, azért jó, mert sokmindenre rávilágít, amire nem gondolna egyből az ember hacsak a törvényt olvassa, nekem sokat segített abban, hogy a vizsgán gondolkodni tudjak, és ne a törvény rendelkezéseire próbáljak csak emlékezni.
Kérdéseim: munkaviszony (mv.) egyéb jogviszonyoktól való elhatárolása, mv. létesítése kötelező elemek, m.tató tájékoztatási kötelezettsége, próbaidő Mt.-ben, a Ktv.-ben, és a Kjt.-ben, mi nem terjed ki a vezető állású m.vállalókra (kollektív szerződés, tgyás, és gyed a várható változásokkal.(itt is követtem a napi híradásokat.) Szerintem napi félóra belefér a tájékozódásba..

Nem mindent tudtam pontosan, de segítettek, rávezettek. Úgy láttam, hogy kb. 20 percet szántak mindenkire, és ezért elég pörgős volt, gyors kérdésekre, gyors rövid és velős válaszokat vártak, ugyanakkor volt, hogy feldobták a témát, és akkor arról röviden tömören beszélnem kellett, de nem hagyták, hogy túlságosan belemenjek a részletekben. Ja, és az OIT-ban voltam. 5,5,5 lett.

Mindekinek kitartó felkészülést kívánok, csatlakozva drnagyzs-hez, ha látják, hogy felkészültél, mindenhez tudsz szólni,és alapvető dolgokat tudsz, akkor biztosan sikerül.

melcsi100 # 2009.06.05. 10:52

Sziasztok, tegnap én is átestem a "C" részen, és mivel nekem is sogat segített ez a fórum, ezért megosztom veletek tapasztalataimat.
Alkotmányból a Dialog Campusos könyvet 1x elolvastam (AB határozatok bőven elegendőek belőle), és mellette természetesen az alkotmányt alapasobban átnéztem. Közigből elég a Ket.
Kérdéseim ebből: Információs alapjogok, Kormány, az egyes állami szervek önkormányzatokkal kapcsolatos feladat és hatásköre (ezt őszintén szólva meg sem néztem, bár tétel volt, ott rávezetett a vizsgáztató), Határidők a Ket.ben.

EU: olvastam itt a fórumon, hogy a szegedi ügyvédi kamara honlapján van egy jó kis jegyzet, rövid, és végig a tételsort dolgozza fel. Én CSAK ebből tanultam, és bőven elég volt. Bár én a napi aktualitásokat azért megnéztem hozzá. Pl. most hétvégi EP-választások. Kérdésem is pont ezzel volt kapcsolatos, és mellette a személyek szabad áramlása.

Munkajog: törvény, de azért én olvastam emellé a novissimás szakvizsga könyvet is, azért jó, mert sokmindenre rávilágít, amire nem gondolna egyből az ember hacsak a törvényt olvassa, nekem sokat segített abban, hogy a vizsgán gondolkodni tudjak, és ne a törvény rendelkezéseire próbáljak csak emlékezni.
Kérdéseim: munkaviszony (mv.) egyéb jogviszonyoktól való elhatárolása, mv. létesítése kötelező elemek, m.tató tájékoztatási kötelezettsége, próbaidő Mt.-ben, a Ktv.-ben, és a Kjt.-ben, mi nem terjed ki a vezető állású m.vállalókra (kollektív szerződés, tgyás, és gyed a várható változásokkal.(itt is követtem a napi híradásokat.) Szerintem napi félóra belefér a tájékozódásba..

Nem mindent tudtam pontosan, de segítettek, rávezettek. Úgy láttam, hogy kb. 20 percet szántak mindenkire, és ezért elég pörgős volt, gyors kérdésekre, gyors rövid és velős válaszokat vártak, ugyanakkor volt, hogy feldobták a témát, és akkor arról röviden tömören beszélnem kellett, de nem hagyták, hogy túlságosan belemenjek a részletekben. Ja, és az OIT-ban voltam. 5,5,5 lett.

Mindekinek kitartó felkészülést kívánok, csatlakozva drnagyzs-hez, ha látják, hogy felkészültél, mindenhez tudsz szólni,és alapvető dolgokat tudsz, akkor biztosan sikerül.

Impossible # 2009.06.05. 11:41

melcsi,

"EU: olvastam itt a fórumon, hogy a szegedi ügyvédi kamara honlapján van egy jó kis jegyzet, rövid, és végig a tételsort dolgozza fel."

Hol van ez a honlapon? Nem találom. Belinkelhetnéd esetleg. Köszi.

doki79 # 2009.06.05. 17:56

EU: a kérdéses rövid, tömör anyagot a szegedi ügyvédi kamara honlapján a következőképpen találjátok meg:

keresésre kattintva beírjátok, hogy Európai Unió, és a három találat közül az egyik az lesz.

Üdv.

Impossible # 2009.06.05. 18:27

doki,

köszi!

Ennél balf.ácánabb módon nemis tehették volna fel...

kissdoktor # 2009.06.06. 14:59

Sziasztok!

Baleseti táppénz témában:

Tudna nekem valaki példát mondani arra, hogy a biztosítási jogviszony megszűnése után hogyan érhet valakit üzemi baleset?

A minimum tb kidolgozás szerint ugyanis "baleseti táppénz annak a biztosítottnak és baleseti ellátásra jogosultnak jár, aki a biztosítás fennállása alatt, vagy a biztosítás megszűnését követő legkésőbb harmadik napon üzemi baleset következtében válik keresőképtelenné."

Nagyon köszönöm!

Impossible # 2009.06.06. 15:58

Felrobban egy tartály, és lerobban a jobb keze. Pl. így érheti üzemi baleset. Egy kis fantázia kell csak hozzá.

kissdoktor # 2009.06.06. 16:31

Bocs, de a biztosítási jogviszony megszűnése után pl. a 2. napon hogyan érheti üzemi baleset?
Fantáziám van, de sose érdekelt a tb, és most ezt szeretném megérteni.

kissdoktor # 2009.06.06. 16:40

Pl.: tartály.

Már megszűnt a munkaviszonya 2 napja - tehát a biztosítási jogviszonya is - és visszamegy a gyárba, mert ott felejtette a sapkáját és akkor elszáll a jobb keze?

Köszi!

Impossible # 2009.06.06. 17:03

És mi a szar köze van ezeknek az üzemi balesethez??? Csak józan paraszti ész kell hozzá. Amúgy rohadtul nem értek a TB-hez, különben is egy fos, úgy ahogy van. :D

kissdoktor # 2009.06.06. 17:17

Hagyjuk, köszi.

Impossible # 2009.06.06. 18:02

üzemi baleset, nem rohadtul mindegy, hogy mi van a biztosításával meg a nemtudom mijével???? ne bosszants már fel, akkor is üzemi baleset, aztán kész, mit kell ezen ennyit rágódni?

Peace # 2009.06.06. 20:05

Impi, azért ennél többet vártam tőled.

kissdoktor # 2009.06.08. 13:41

Munka-tb írásbeli feladat:

M.I. dolgozó 46 éves, 15 éve dolgozik a vállalatnál segédmunkásként. Összes munkaviszonya 19 év. Havi bruttó átlagkeresete 60 000 Ft.
Átszervezés a munkáltatónál, megszüntetik azt a részleget, ahol M. I. dolgozik, ezért munkaviszonyát február 1. napjával felmondják.
Nem vett még ki idén szabit.
Írjam meg a felmondást.

Impossible # 2009.06.08. 13:46

Písz,

csatlakozom. :D

pjudita # 2009.06.08. 14:45

munka írásbeli feladat segitségül:

fiatal munkavállalók napi 8 órán túl egy kis zsebpénzért szerelnének még négy órát, a cégjogász meghallja, milyen utasitást ad a műszakvezetőnek?

a fiatal munkavállalókra vonatkozó különös szabályokat javaslom..

dibaggio # 2009.06.08. 17:57

Sziasztok!

Bocsánat hogy ilyen ismeretlenül irkálok. Lenne egy kérdésem/kérésem, ha esetleg tudna valaki segíteni. Szombaton lesz vizsgám munkajogból, a Munka törvénykönyvéről kéne nekem egy összefoglalás, ha esetleg valakinek van ilyen megtenné, hogy megosztja velem? Bármit lehet, ahogy a tanárom mondta "józan paraszti ésszel" írt összefoglalást kér. A címem dibaggio@freemail.hu Köszönöm előre is.

Impossible # 2009.06.09. 10:52

Mt.-nél tömörebben eléggé nehéz beszélni a munkajog egészéről. :D