szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


myrtocle # 2009.03.04. 16:31

Nekem sajna nincs, és a 12-13-as olyan tanulhatatlannak tűnik a törvényből, pedig már lassan illene tudnom.

Szisz78 # 2009.03.04. 18:29

12-13.
Szintén törvényből, és egyetértek, tanulhatatlan, el lehet veszni a részletekben. :(

22, 28 pedig sztem nagyon jó a Novissimás könyvben.

pink29 # 2009.03.05. 09:23

Helló!

Nekem is meg van a Novissima könyv fénymásolata az ügyészi szervezetig, de an 28 tétel a rendőrség nincs benne.

Szisz78 # 2009.03.05. 13:31

Uhhhhhhhhh:(

Afelett teljesen átsiklottam, nem is vettem észre, h van rendőrséges tétel is.

Akkor marad a törvény:(

:(:(:(

nataljaivanovna # 2009.03.05. 19:41

Sziasztok!

Nekem is segítség volt, hogy írtatok tanácsokat, meg kérdéseket, tapasztalatokat, ezért most rávettem magam arra, amit egyébként sosem csinálok:-)) írok egy fórumra:-))) Így fair:-)))

Én ma végeztem az utolsó vizsgával és akkor gyorsan megírom még Nektek, hogy tőlem mit kérdeztek.

EU
•Beszéljek az irányelvről – milyen jogforrás, jogesetet is kérdezett, de kimondta magát a jogesetet, tehát nem kellett magamtól mondjam, és amikor nem tudtam rögtön mi az, akkor mondta a kulcsszót (női börtönőrök:-)) és abból már eszembe jutott
•OLAF – mi az, mit vizsgál, Magyarországon mely szerv alá tartozik
•Látja ügyvédjelölt vagyok – hogyan lehetek ügyvéd majd az EU területén, milyen szabályozásról tudok ezzel kapcsolatban

Alkotmányjog
•Beszéljek az információs alapjogról
•Ha a barátnőm mobilt szeretne venni, és kérik a személyijét, hogy lefénymásolják és ezen ő fennakad én mit mondok neki ezzel kapcsolatban – információs önrendelkezési jogra szeretett volna így rákérdezni:-))
•Beszéljek a polgármesterről- hogyan választják? (itt tett egy kísérletet rá, hogy mi volt régebben, de azután kiszámolta, hogy még a régi Áe.-ből is az erre vonatkozó új szabályozást tanultam, így nem tudhatom –régen nem volt közvetlen választás), ki gyakorolja a munkáltatói jogot? ha bíró szeretne polgármester lenni, mit tud csinálni? (már a jelöltetéshez is „tisztának” kell lennie – azt tudja csinálni, hogy szünetelteti a munkaviszonyát), mit lehet csinálni a sorozatosan törvénysértő polgármesterrel?
•Hatósági közvetítő intézménye
•Képviselet a közigazgatási eljárásban – a 15 éves lánya lehet-e meghatalmazott?

Munkajog
•Ki lehet köztisztviselő és ki közalkalmazott – külön beugratós kérdés, ha valaki 16 éves, az lehet-e köztisztviselő, vagy közalkalmazott? - közalkalmazott lehet, a köztisztviselőknek kell a középiskolai végzettség
•Rendkívüli felmondás – feltételei, részletszabályok, ill. ha jogellenes a munkavállalói rendkívüli felmondás, akkor mit kap a munkáltató?
•Elévülési idő
•Munkaügyi jogvita – pontosan végigmondatta, hogy mikor 30 nap a keresetindításra nyitva álló határidő
•Biztosítási alapelvek – melyik mit jelent, mondjak példát olyan ellátásra, mely a biztosítási jogviszony hosszától is függ

Az LB-n voltam, és nem volt kellemetlen.

Legyetek nagyon ügyesek! Tudom, hogy nagyon rossz még annak, aki előtte van, mert vizsga előtt lenni semmihez sem fogható szorongás. Ismeretlenül is szurkolok mindenkinek!!!

shiiva # 2009.03.09. 21:10

sziasztok!

A 14 oldalas TB-t nem találom sehol a gmail fiókban, megint kitörölte valaki? :(

Amúgy meg általános kérdéseim ezek lennének azokhoz, akik mostanában vizsgáztak, előre is köszönöm, ha válaszoltok.
(Előrebocsátom, hogy nem a kitűnőre hajtok, ez az utolsó szakvizsgám, és szeretnék csak egyszerűen végre túlleni már ezen az egész hercehurcán.)

  1. A Novissimás alkotmányos könyvben kb feleannyi anyag van 1-1 tételhez, mint a Dialóg Campusban. A Novissimásban pl. kb 50 oldal az emberi jogos rész, a Dialógosban 150... Persze a Dialógosban van egy csomó részletmagyarázat is kisbetűvel, ez oké, de akkor is sokkal több kérdést érint, és sokkal részletesebben. Most akkor ez igazából tök "felesleges", és elég a vizsgára az, ami a Novissimásban van...?
  2. Az egyik alkotmányos szakvizsga könyv 2006-os a másik 2007-es lezárású sajnos, és ez főleg azért nagy gáz, mert embertelen mennyiségű törvényt foglalnak ugye össze, azt valami iszonyat gány meló végignézni egyenként, hogy melyik hogyan változott 2006 illetve 2007 óta... Vannak ismerőseim, akik ezért megkockáztatták, hogy összehasonlítás nélkül mennek el vizsgázni, csak a könyvet tanulva, és eddig mindenki átment. Vagyis akkor ez annyira nem nagy rizikó itt vajon? Vagy csak baromi nagy mázlijuk volt, és kénytelenek vagyunk hatályos törvényből tanulni? Jó persze, tudom, hogy az lenne az ideális, meg szép "jogászias", de baromi szar egy olyan jól összeszedett, rendszerezett, tagolt, lényeget kiemelt könyvet a sutba dobni, mint amilyennek nekem elsőre a Dialóg látszik egy rakás tagolatlan ömlesztett törvény kedvéért, amit nulláról végig kell olvasni, hogy kihámozzam belőle a lényeget... :(

Vagy Ti mindenhol "frissítettétek" a könyveket?

Nagyon megköszönném azok tanácsát, akik mostanában vizsgáztak, hogy mit gondolnak erről.

csajun # 2009.03.10. 13:31

Shiiva!

A gmailes fiókban van egy márc. 5-ei email, aminek a mellékletei között megvan a TB is, TB mimnimum néven. Ez alulról az első C-vel jelölt email.

Egyébként én csak Novissimás könyvet tanultam, és ha jól emlékszem 2006-os volt. (kölcsönbe kaptam, nem emlékszem pontosan) Szerintem felelsleges az összes törvényt hozzá nézni, mert nem hiszem, hogy ennyi jogszabály változott volna, nem is hallottam róla. Egyébként olyan áltlános dolgok, mint pl. a különféle szervek jogállása szerintem nyugodtan megtanulható a könyvből. És én nekem bőven elég volt az alkotmányos jogokból is annyi, mint a Novissimás könyv. :)

Kitartás!
Judit

TOGU # 2009.03.11. 14:03

Sziasztok!

Szakvizsga C/3 részéhez (EU) szükségem lenne a 78-79-es kidolgozott tételekre. Ha valakinek megvan legyen kedves átküldeni a bapci@freemail.hu-ra. Előre is köszönöm!!!

myrtocle # 2009.03.11. 21:41

Sziasztok!

Túl vagyok az első vizsgámon, végre!

Az írásbeli kérdésem alkotmányból:
Az oktatási miniszter előterjesztést tesz egyetemi tanár kinevezésére, aki megfelel a törvényi feltételeknek, de a KE szerint nem rendelkezik azzal az erkölcsi integritással, ami elengedhetetlen egy egyetemi tanár esetén.
Kérdés: Megtagadhatja-e a KE a kinevezést?

Válasz az egyik AB határozatban van, hogy nem.

A szóbelin fenntartottam, és azt mondták helyes, mert jeles, de írtam egy mondatot, hogy az ellenjegyzés érvényességi kellék kinevezésnél, és kérdezték tudom-e melyik esetben nem. Mivel nem tudtam azt mondta rávezet, eljutottunk a bírókhoz, innen LB elnökválasztás (erre mondjuk számítottam), aztán ott nem tudtam, hogy az OIT is szerepet kap, akkor rákérdezett és megkérdezte kik a tagjai.

Utána mivel látta, hogy önkormányzatnál dolgozom mondta hogy onnan kérdez. Törvénysértő polgármester, ki és mit tehet (írta más is hogy kérdezték), aztán itt a minősített többségre kérdezett rá, hogy az ott mit jelent, aztán hogy miért a bíróság teheti ezt, mondtam hogy hát mert az állampolgárok választják, mire megkérdezte kinek van választójoga. Utána még megkérdezte, hogy működik a törvényességi ellenőrzés, én elmondtam, ami az Ötv-ben van, persze a közig hivatalt mondtam, aztán megkérdezte van-e még olyan, mondtam hogy nincs, mire kérdezte, hogy mi az utódja és az teheti-e mondtam hogy hát biztos, mire ő hogy képzeljem nem, és akkor kérdezte ezt mi szabályozza, mondtam hogy az Ötv, és hát az 2/3-os. Szóval akkor itt most megint érdekes a szabályozás.

Aztán munka. Munkaviszony elhatárolás, mitől szeretném, mikor elkezdtem mondani hogy minősítő jegyek mondta hogy látom olvasta az irányelvet. Aztán munkaszerződés kötelező tartalmi elemei, Hogyan módosítható a munkaszerz. Egyoldalú módosításra példa. Rendes szabadság kiadása, ki adja ki, vagy veszi ki. Itt megkérdezte, hogy tudom-e mikortól van a 3 napos lehetőség, mondtam hogy azt nem, de ő is csak mosolygott. Aztán kérdezte, hogy ha nem jön be dolgozni a munkavállaló csak úgy és ezzel kárt okoz a munkáltatónak hogy felel, és hogy ha elismeri a kárt le lehet-e vonni a béréből. Aztán nyugdíjnál voltak érdekes kérdések, pl hogy jan. 1-től meg kell szüntetni annak a munkaviszonyát aki előrehozott vagy csökk. össz. előrehozott öregségi nyugdíjba megy, illetve hogy ha a minimálbér 12szeresénél többet keres egy évben a nyugdíjas, akkor választania kell hogy a nyugdíj vagy dolgozik. Ezeket nem tudtam. Aztán még megkérdezte hogy ha meghal a férj és nincs gyerek mikor kaphat az özvegy özvegyi nyugdíjat, mondtam hogy ha rokkant, és kérdezte tudom-e hány % kell, amit nem tudtam, de 50.
Munkából kérdeztek a legtöbbet, de nagyon aranyos volt a vizsgáztató hölgy.

EU-n meglepődtem, mert ennyit kérdezett:
EUs állampolgárok jogai, irányelv és mondjon egy jogesetet, amikor nem ültette át a tagállam határidőre az irányelvet.

Összességében tényleg nagyon rendesek, segítőkészek voltak, ha valami nem jutott eszembe rávezettek, és bár néhány dolgot nem tudtam, mégis mindenből 5-öst kaptam, azt mondta az elnök, hogy nem olyan nagy baj, hogy nem tudtam a nyugdíjnál ezeket az új dolgokat.

Köszi mindenkinek a kidolgozott anyagokat, nagy segítség volt, még ha hozzá is olvastam a törvényt.

Szóval mindenkinek hasonlóan jó bizottságot és kérdéseket kívánok. Én meg eldöntöm mi legyen a következő.

evao # 2009.03.13. 14:30

Kedves Myrtocle!

Nekem is a "C" lesz az első vizsgám. Szeretném megkérdezni, milyen könyveket, vagy anyagot használtál a felkészülés során. Én még nem kaptam időpontot, de szeretném mihamarabb elkezdeni a tanulást, mert munka mellett kell felkészülnöm.
Esetleg, ha még megvannak kidolgozott tételeid,el tudnád nekem küldeni?

Köszönöm előre is

myrtocle # 2009.03.13. 15:53

Szia!

Én nem vettem semmi könyvet, törvényből meg a tételsorban megadott ABH-kból, MK-kból stb. készültem, de hozzáolvastam a gamiles fiókban lévő rövidített anyagokat munkából és tb-ből, azok nagyon jók, sőt a tb minimum nevű anyag tanulni is megfelelő, csak néhány helyen irkáltam hozzá egy két dolgot a törvényből, meg hatályosítottam. EU-hoz elolvastam minden gmailes anyagot, de tanulni a legrövidebbet tanultam, a nekem az elég volt a vizsgára.

Ha nem ismered a gmail fiókot:
felhasználónév: szakvizsgazok
jelszó: szakvizsga
Ott sok hasznos anyagot találsz.

Azt mondják alkotmányból elég a Novissimás könyv, abban biztos benne van az ABH-k lényege, az volt sok még azokat végigolvastam és kiszűrtem a lényegüket, azt megspórolhattam volna, bár az írásbelin meg sanszos volt hogy onnan kérdeznek. Te melyik részből írsz?

Ha tudok szívesen segítek ha kérdésed van!

Én is nagyjából munka mellett tanultam, de egy hetet a végén hagytam mindent jól áttanulni, annyira nem mennek bele a részletekbe a vizsgán, azokban szerintem nem érdemes elveszni.

evao # 2009.03.13. 18:31

Köszi, hogy ilyen gyorsan válaszotál! Én munkajogból fogok írásbelizni, remélem nem döntöttem rosszul.
Alkotmány-közigből van egy egy campus kiadós könyv, nekem többen azt is javasolták. De mit gondolsz?
A szóbeli hogy működik, tételt húzol?

Ha nem gond, akkor maj néha kérdezek egy-két dolgot, jó?

Köszi

myrtocle # 2009.03.13. 19:17

Szia!

Nem gond, szívesen válaszolok. Én is rendszeresen olvasom a fórumot, innen tájékozódom.

Nem ismerem egyik könyvet se, de mintha azt írta volna itt valaki, hogy a Campus-osban sokkal hosszabb az alkotmányos rész. Szerintem minél rövidebb anyagból tanulsz annál jobb.

A szóbelin nem kell húzni semmit, először az írásbeliről kérdeznek meg fenntartod-e, vagy hozzáteszel valamit, módosítod, aztán tőlem azzal kapcsolatban kezdtek el kérdezni, és csak kérdeznek ami eszükbe jut, ameddig azt nem gondolják elég. Azt hallottam van hogy 40 percig is eltart, az enyém 20 perc volt kb.

Szisz78 # 2009.03.15. 10:52

Sziasztok!

A múlt héten én is sikeresen túljutottam a vizsgán, és mivel én is nagyon sok információhoz jutottam innen, ezért én is megosztanám Veletek a tapasztalataim.

A Legfőbb Ügyészségen voltam, anno azt hallottam, hogy ott a legdurvább a vizsga, én nem így tapasztaltam, korrektek és rendesek voltak, bár egy embert kivágtak, és személy szerint én is jobb jegyekre számítottam, de nem baj, a lényeg, hogy többet nem kell elővennem ezeket a förmedvényeket, tanulás céljából legalábbis:)

A vizsgára 3 hetem volt felkészülni, amit be kell vallanom, hogy nem használtam ki maximálisan, tehát akinek 2 hete van felkészülni, de az full tanulás, az ne izguljon, mert 2 hét alatt a C részt meg lehet csinálni simán.

Én az alkotmány-köziget a Novissimás könyvből tanultam, olvastam itt campusos könyvről, amit nagyon részletesnek írtak le az alapjogok tekintetében. Szerintem a Novissimás bőven elég, én is kinyomtattam a rengeteg AB határozatot, egyet sem vettem elő, kizárólag azt tanultam, ami a Novissimás könyvben volt! Kivéve a menekültügy, külföldiek beutazása témaköröket (12-13.), mert az nem hatályos, és a rendőrségest (28.), mert az pedig nincs benne, ezeket tv-ből.

A munkajog részt kizárólag törvényből néztem, ill. a tb jogot a gmail-es fiókra feltett tb minimum anyagból, hálás köszönet érte annak, aki felrakta, az alapelvek tekintetében hozzáolvastam a törvényt, de alapvetően elég szerintem.

Az Eu-t egy korábbi könyvemből, Papp-Várnai, ill. Kecskés prof. könyvéből, valamint a gmail-es anyagokból, a Novissimás könyvet is megvettem, de ott nagyon sok a jogesetes rész, túl részletes volt nekem, nem akartam elveszni benne.
JA, jótanács, alapdolgokat, nem mennek bele a részletekbe, és összefüggések. Sztem erre hegyezik ki a dolgokat.

Kérdések:
Alk.-közig.:
népszavazás, országos, helyi, egy-két részletszabály, konstruktív bizalmatlansági indítvány (itt kérdés, hogy mit lehetett hallani a tévében Bokros Lajos kapcsán, hogy tudnám összekötni a bizalmatlansági indítvánnyal; itt visszautalnék egy korábbi hozzászólásra, hogy aki szakvizsgára tanul, nem igazán néz tv-t, szóval ezt passzoltam), Kormány,
Ket-ben a bírósági felülvizsgálat, a jegyző részletesen
Munka:
szakszervezeti jogok, kollektív szerződés, üzemi tanács, munkavállaló kártérítési felelőssége, alapeset, kivételek, gondatlanság, szándékosság, leltárhiány
tb: özvegyi nyugdíj elég részletesen (ideiglenes özv. nyugdíj)

EU:
EP szerepe, választása, minden, amit a választásról tudok,
Mo-on hogyan választják, hány hely van most (24, de 22 lesz!!!), miért nem tudjuk, h mikor lesz a választás, ki írja ki, hol találhatók a részletszabályok (1997. évi C. tv.)
2004. évi XXX. tv részletesen, 2003. évi CXXX. tv., előzetes döntéshozatali eljárás, Jogharmonizáció, EU jog hatása a mo-i jogalkotásra, alkotmányban hogyan, hol jelenik meg, ezen részletesen végigmentünk.

Nos hirtelen ennyi, olyan 30-35 percet volt benn mindenki.
Bocs, ha nagyon hosszú lettem, talán segítség lesz valakinek.
Mindenkinek kitartást!

Szisz

pink29 # 2009.03.15. 14:09

Sziasztok!

Valaki le tudná írni, hogy a rövidített TB minimum kidolgozása melyik résznél nem hatályos, mert nincs időm a törvénnyel való összeolvasásra?! Valaki tanulta a Ktv. és Kjt. rövidített kidolgozottat? Az jó? Köszi

myrtocle # 2009.03.15. 14:24

Szia pink29!

Én a Kjt-t Ktv-t a rövidítettből tanultam, annyi, hogy nincs benne a közszolgálati jogvita és a Kjt-nél változott az alanyi rész a 20. §.

A tb-ből hiányzik pár rész, ami a tételsorban van, pl a Megállapodás tb ellátásra, egészségügyi szolgáltatások stb., de az úgyis feltűnik hogy még mik ha összeveted a tételsorral. Aztán az öregségi nyugdíjnál már a 2009.01.01 után megállapításra kerülő rész kell 18-19. §. És még amik változtak az alapösszegek: minimálbér, nyugdíjminimum, nyugdíjjárulék plafon. Én is hozzánéztem az alapelves részt a törvényből és az egészségbiztosítási ellátásoknál a jogorvoslati részt is ki kell egészíteni a törvényből.

A rehab járulékos tvt fölösleges hozzáolvasni szerintem.

myrtocle # 2009.03.15. 14:25

Ja és a 13.havi nyugdíj is változott, hogy csak annak jár aki előző évben betöltötte a 62-t. Meg azok is változtak amiket tőlem kérdeztek nyugdíjjal kapcsolatban, azt lásd lentebb.

kunigunde # 2009.03.16. 15:08

Sziasztok! Múlt héten végre én is letudtam ezt a sok hercehurcát, nem mondom, eszméletlenül jó érzés! :))) A Legfőbb Ügyészségen voltam, a kérdéseim:

Munkajog: munkajogviszony és polgári jogi jogviszony összehasonlítása, fiatalkorúakra vonatkozó eltérő szabályok, Ktv. hatálya, öregségi nyugdíj
Alk-közig: Kormány ügyrendje, Ket-ből a szakhatóság szakértő összehasonlítása
Eu: jogeset volt, amiről a Dassonville-formulának, Keck-formulának kellett eszembe jutnia, Bizottság hatáskörei, székhelye.

Csak azt tudom mondani, hogy nagyon rendesek voltak, bár a Kormány ügyrendje kérdés kicsit sokkolt, az értékelés terén pozitívak a tapasztalataim, ahogyan az volt az előző kettő vizsga alkalmával is. Szóval hajrá mindenkinek!!

pink29 # 2009.03.19. 13:23

Sziasztok!

3 napom van az eu-ra, a könyv és a rövidített változat összehasonlítása miatt elvesztem a részletekben, így sose fogom befejezni. Szerintetek bitzos elég csak a legrövidebb eu kidolgozás, ami a gmail-en rajta van?

Szisz78 # 2009.03.19. 13:35

Pink29!

Szerintem elég.
Ahol nagyon kevésnek találod, főleg az első 3-4 tétel, a történeti tételek, ott a kidolgozott hosszabbakból hozzá tudsz olvasni. Ill. a 70. tétel felettieknél pedig tv.! ill. a felrakott anyagok.
A többinél simán elég!

laszlov # 2009.03.19. 18:02

Sziasztok! Eddig csak olvastam a hozzászólásokat, de mivel nekem is sokat segített, ezért most megosztom Veletek a kérdéseimet. Ma voltam a Legfőbb Ügyészségen, nagyon rendes és segítőkész bizottságnál!
munkajog:

  • közszolgálati törvény alanyai
  • ki minősül nyugdíjasnak az Mt. szerint, milyen speciális rendelkezések vonatkoznak rájuk
  • ha a miniszterelnök jogosult kinevezni, felmenteni egy országos hatáskörű szerv vezőtejét (pl. KSH), akkor kit kell perelni a jogellenes intézkedése ellen? (jó válasz, hogy a szervet, vagyis a KSH-t, mert annak ellénere, hogy nem ő hozta a jogellenes döntést, mégis őt terhelik jogkövetkezmények + a MEH perbe hívható)
  • társadalombiztosítási ellátások, ki igényelheti és ki, milyen járulékot fizet

alkotmányjog:

  • Független Rendészeti Panasztestület, és ezzel kapcsolatosan elég sok kérdés
  • vallásszabadság sérelmét jelenti-e, hogy egyház alapításához minimum 100 természetes személy szükséges

EU:

  • európai ombudsman: melyik szerződés hozta létre, mikortól létezik, mikor jogosult eljárni, ki fordulhat hozzá, mit tehet, kinek számol be, stb.
  • hátrányos megkülönböztetéssel kapcsolatos jogeseteket mondjak

Kívánom, hogy mindenki ilyen bizottság előtt vizsgázzon!

ghabbor # 2009.03.20. 11:44

Sziasztok!

LB-n voltam. Nagyon korrekt, kollegiális hangulat volt. A legapróbb részleteket nem is kérdezték, minden kérdésnek csak a felszínét kóstolgatták. Arra voltak kíváncsiak, hogy az alapvető összefüggésekkel, irányokkal tisztában vagyunk-e.

A kérdések:

Munkajog:

  • rendes felmodás, felmondási védelem
  • munkáltató kártérítési felelőssége
  • kollektív munkaügyi vita (csak vázlatosan kérte, érdekelte, hogty jogvita-e)
  • özvegyi nyugdíj
  • rokkantási-baleseti rokkantsági nyugdíj összehasonlítása

Közig:

  • irányítás-vezetés közötti különbség (elméleti alapon) (polgármester-jegyző esetében ki mit végez)
  • képviselőtestület kizárólagos hatáskörei (néhányat kellett felsorolni)
  • Ök-i társulási fomák
  • közig. határozatok fajtái,
  • jogosrvoslati rendszer a ket-ben
  • egyesület alapításának folyamata
  • gyülekezési jog (mire nem irányulhat, rendőrség mikor oszlathat)

EU:

  • lojalitási klauzula lényege
  • munkaerő szabad áramlása (csak alapokra voltak kíváncsiak jogeset nélkül)
  • EP parlamenti választások
  • Schengen ma hogy működik

Jó anulást, no para!

evao # 2009.03.25. 09:34

Sziasztok!

Szeretném megkérdezni, tudna-e nekem valaki küldeni "C" kidolgozott tételeket?
Néztem a kidolgozott anyagokat a gmail fiókban, de nem találtam konkrét anyagokat - csak GYIK- de gondolom azok nem elegendőek, vagy igen?

Előre is köszönöm!

x1psk # 2009.04.02. 04:07

Sziasztok!

Mivel én is sokat olvasgattam felkészülés előtt (és néha alatt is) a kérdéseket, gondoltam, hátha segítségére lehetek a jövőben szakvizsgázóknak és írok pár sort. A vizsgáról nem szeretnék sokat írni, a lényeg, hogy a "nagyon aranyosak, kedvesek" kategória az én esetemben nem állt meg, habár ha azt vesszük, hogy az előttem lévő két embert nem engedték át (az egyiknek az egész részt ismételni kell az írásbelivel együtt!), akkor végül is velem kedvesek, meg aranyosak voltak, mert átmentem.

Közig.-Alkotmány (ebből írtam, és a kérdések, amiket ezzel kapcsolatban feltett a cenzor, egyértelművé tette, hogy el sem olvasta!):

  • köztársasági elnök jogállása, választása (jelölés, fordulók, év, stb.), hatásköre, mit jelent a miniszteri ellenjegyzés?
  • polgármester jogállása, feladatai, mit jelent az, hogy közvetlenül válasszuk? Képviselő testület döntéshozatala, mikor egyszerű, mikor minősített többség? Milyen döntéseket hoz minősített többséggel?
  • alakszerű határozat indokolás részének tartalma

EU-jog:

  • Európai Bíróságról mindent (hány szintje van, azok milyen ügyekben járnak el, milyen típsú eljárásai vannak, előzetes döntéshozatali eljárásról mindent)
  • jogeset ismertetés: munkaerő szabad áramlása (Van Duyn-eset)

Munka-TB jog:

  • munkaszerződés kötelező és lehetséges tartalmi elemei, határozott idejű munkaviszony esetén próbaidő kiköthetőe-e?
  • rendes felmondásról mindent, lehet-e jogorvoslattal élni 3-4 hónappal a felmondás után, ha rendes felmondás esetén nem oktattak ki a jogorvolati lehetőségről? Mi biztosítja ezt?
  • árvasági nyugdíjról mindent (ki jogosult, milyen feltételek egyik-másik oldalról)
  • szolgálati idő igazolása

Mindenkinek kitartást a felkészülésre és sikeres vizsgát kívánok!

sz_ildiko # 2009.04.02. 07:22

Kedves x1psk!

Azt megírnád, hogy hol vizsgáztál? Április 15-én megyek,ez az utolsó, nagyon szeretném már letudni :).