Szakvizsga - "A " rész (polgár)


mamhaaa # 2012.08.07. 19:09

Én szerintem aki nem foglalkozik a pp-vel annak nem elég a jogszabály. Én megtanultam a jogszabályt... de elég sok mindent nem vettem észre a tv-ben... ami amúgy nagyon logikus, ha a könyvet is nézi hozzá az ember.Minden szónak olyan jelentősége van, amit csak az tud, aki ezzel foglalkozik.. vagy látta már a gyakorlatban..illetve olvasta a könyvet vagy a kommentárt.
Igaz, hogy a kommentár már a régi, de a fő dolgok nem változtak benne.

mamhaaa # 2012.08.07. 19:05

Lehet, hogy dátum elírás van... nem tudom... cikkből másoltam.. elolvasni meg nem volt kedvem... nem érint... csak sajnos már az új vizsgázókat... mondjuk valaki jobban szeret írni, mint szóban vizsgázni... kinek mi a jobb

mamhaaa # 2012.08.07. 19:04

100%. hogy aki már elkezdte a vizsgát, az a régi rendszerben vizsgázik.....hisz hátrányunkra nem módosíthat a jogszabály visszamenőleges hatállyal..és a jegyek is másképpen számítódnak. 2013-ban pedig még lehet választani...

fabma # 2012.08.07. 12:24

2012. jauár már eléggé elmúlt, és ha csak 2013. jan. 01-ig lehet vizsgázni a régi rendszerben az nagy szívás!!!Nincs itt valami dátum elírás????

valykaly # 2012.08.07. 09:42

Köszi a választ Bandi4, tényleg elképesztő mennyiségű az anyag. Eddig akikkel beszéltem mindenki törvényekből készült, nekik elég volt a vizsgához, remélem nálunk is így lesz. Kitartást mindenkinek!!

mamhaaa # 2012.08.03. 22:34

A rendelet 2012. január 1-vel lép hatályba, de még további egy évig, tehát 2013. január 1-ig mindkét vizsgarendszerben lehet majd vizsgázni.

jasminka # 2012.08.03. 16:08

Sziasztok! Én is szeptember elején megyek (3 hónapja foglaltam a helyet, akkor még lehetett), ma lett meg nagyjából minden anyagom, valóban elég nagy helyet foglal :)
Hajrá...

Bandi4 # 2012.08.02. 11:46

Üdv, tekerj vissza pár oldalt, lényegében még a legjobb felfogású emberkék is azt mondják, hogy technikailag majdnem képtelenség mindent átnézni.

Anyagi jogból érdemes Novissimás könyveket használni, Pp ből és Gt ből meg az arányok miatt szinte csak törvényt érdemes nézni.

Nem egyszerű, de meg lehet csinálni. Én begyűjtöttem az anyagot, egyenlőre csak méricskélem őket, súlyzónak kiválóan megfelelnek.

valykaly # 2012.08.02. 10:45

Sziasztok!

Szeptemberben megyek szakvizsgázni, de amint összeszedtem az anyagot pánikhangulatom lett: meg lehet ezt tanulni??? Vagy legalábbis van olyan része, amit lehet hanyagolni? Vagy itt is abszolút a bizottságtól és a hangulatuktól függ, hogy honnan kérdeznek?

Bandi4 # 2012.08.01. 21:54

Ez jó. Vicc ez a rendszer.

hekate # 2012.08.01. 13:32

Igen :) és akkor majd az okleveleden az lesz rajta, hogy sikeresen teljesítetted a jogi szakvizsgád elégtelen eredménnyel :DDDDDD

Amúgy én még mindig nem vágom :P
ugyebár 3 jegyet kapsz egy vizsgára, ami az előző példámon mondjuk: 1,1,2
utána megcsinálod 5,5,5-re most akkor az első sikertelen vizsga 1 db 1-esnek számít, vagy számít mind a 3 db jegy??? És akkor hánnyal osztunk??? +1-el vagy +3-al?
Tehát 1+1+2+5+5+5=19/6
vagy az egy sikertelen vizsga (1,1,2) az egy 1-esnek számít és akkor: 1+5+5+5=16/4

Na melyik verzió???

Látszik, hogy jogászok vagyunk :) csak számolni ne kelljen :DDD

Bandi4 # 2012.08.01. 11:00

Picit fáradt vagyok: akkor mi van, ha valaki 10 szer bukik mindenből, utána meg kettessel átmegy.

1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 1 + 2 + 2 + 2= 16

16/13=1.23 as átlag egy tárgyra, ami 2 est ér

Ez komoly?

Bandi4 # 2012.08.01. 10:17

Meg kell csinálni ezt a szakvizsgát valahogy, mert keményen szigorít az új tervezet. A korábbi tervezetből szinte semmit nem vettek át, magyarul a régi szakvizsgarendszer szigorítása és drágítása a nagy reform. Ehhez csak gratulálni lehet. Én szívesen mentem volna a 3 írásbelis és 1 szóbelis új rendszerben.

Most velem mi lesz, én november, decembernél előbb nem tudok menni, mert a rendszer legkorábban november 21 re enged jelentkezni?

Pippa # 2012.08.01. 09:05

Igen, a sikertelen részvizsgát is figyelembe kell venni az osztásnál, a tervezet is azt írja, hogy osztani kell a sikertelen részvizsgák számával úgy, hogy a sikertelen részvizsgát egy elégtelen érdemjegyként kell figyelembe venni. Az általad leírt esetben ha 3-al osztanánk eleve 5 egész feletti eredmény jönne ki. A szakmai indoklásból is ez derül ki. Ha nem így lenne, érdemes lenne megbukni a jobb átlagért (bár így az állam is több vizsgadíjat szedhetne be:)

Ami még érdekes lehet, hogy ha mondjuk 2 részből megbuksz, a harmadikra viszont 5-öst kapsz, akkora ugye a harmadikat is meg kell ismételni, és ilyen esetekre is vonatkozik az, hogy a sikertelen részvizsgát egy elégtelen érdemjegyként kell figyelembe venni.

De ne izgulj hekate, ez rád nem fog még vonatkozni, mert októberben megcsinálod az utolsó vizsgád is :)

hekate # 2012.08.01. 05:59

És akkor annyival osztani? Mert ha igen akkor ez szemétség, ha nem akkor tényleg jelentene valamennyi pluszt, ahogy a tervezet fogalmaz méltányolható, mi ebbe a méltányolható??????
Tehát tegyük fel ha mondjuk egy vizsgán kaptál 1,1,2, érdemjegyeket, akkor ismételned kell ugye, utána elmész, kapsz 5,5,5-öt akkor mennyi az átlagod? 1+1+2+5+5+5/6? vagy /3-al? Mert a tervezet azt írja hogy a részvizsgák számával kell osztani, de a bukott részvizsgákéval is??? Ha igen akkor ez szemétség, ha nem akkor ez valamennnyire méltányolható lenne :)

Pippa # 2012.07.31. 17:34

hekate

Igen, jól értelmezed, ha ismételsz akkor a bukott vizsgát is bele kell számolni az átlagba. Szerintem az őszi vizsgákra még nem lép hatályba, mert azokra már bejelentkeztek az emberek. Legalábbis így lenne logikus, bár tudom hogy ez nem számít :)

hekate # 2012.07.31. 12:28

Elolvastam a tervezetet. Hát ez eddig a legrosszabb szerintem. Egyrészt emelkednek a vizsgadíjak, nem is keveset: 18.000 helyett 24.500!!!!!! Másrészt az írásbeli jegy nem számít már kettőnek, pedig szerintem az mindenkinek feldobta egy kicsit az átlagát. Ráadásul nem tudom, hogy ti hogy értelmezitek, de én nem értem, hogy mi az hogyha egy részvizsga sikertelen akkor azt egy elégtelen jegynek kell számolni???? És akkor azzal is osztani kell??? Magyarán még le is rontja az átlagot a sikertelen vizsga, akkor is ha utána 5-re vizsgázol belőle???? Ti hogy értitek? Mikor fog ez hatályba lépni???? Remélem október 4 után, mert ebbe én már nem akarok részt venni, illetve ha előbb akkor remélem a folyamatban lévő vizsgákra nem kell alkalmazni... Épp eleget szenved mindenki ezzel a szakvizsgával, még akkor szigorítság meg, meg tegyék drágábbá ezt is... ahhh...kiakadtam :)

Pippa # 2012.07.30. 11:25

Sziasztok!

Az alábbi linken elérhető a jogi szakvizsga rendelet módosításának tervezete, holnapig még véleményezni is lehet. Aki a jövőben megy, annak érdemes átnéznie (és ezek szerint az új szakvizsga rendszer helyett marad a régi):

http://www.kormany.hu/hu/dok?…!DocumentBrowse

fabma # 2012.07.27. 07:33

Szia Textilhal!
Végrehajtás területén dolgoztam, így inkább az eljárási rész áll hozzám közelebb.
Azt hiszem, hogy pp-ből fogok írni inkább.

Bandi4 # 2012.07.26. 10:46

Az normális, hogy a rendszer szerint októberre és novemberre is vannak még írásbelis helyek, de én csak a november közepe utáni helyekre tudok jelentkezni?

Ez hogy működik, másnál is ezt írja ki, vagy csak velem szórakoznak?

Textilhal # 2012.07.26. 05:54

...a polgári jog egy meglehetősen szűk szegmensével foglalkozom (ebben természetesen van anyagi jogi gyakorlat, de mondhatni csak ebben), s mivel ezen ügyek szinte kivétel nélkül bírósági eljárásban dőlnek el, a perjogi gyakorlat viszont a maga egészében adott.

Így helyes.:-)

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.25. 21:16

Azért az elég érdekes, ha valakinek az eljárásjogban van gyakorlata - anyagi jogi gyakorlat nélkül.

Bandi4 # 2012.07.25. 15:26

Fdori, köszi az infót.

Textilhal # 2012.07.25. 11:41

Miki, igazán nincs mit.

Fabma, ez így elég nehezen megválaszolható, ha egyik területtel sem foglalkoztál. Első körben ezért azt javasolnám, abból gondold meg az írásbelit, amilyen területen dolgoztál/dolgozol.

Ha valamilyen oknál fogva mégis csak a polgári anyagihoz vagy eljárásjoghoz ragaszkodsz, akkor én az utóbbit javasolnám, de mint már többször mondtam, nem tudok elfogulatlanul nyilatkozni, mert én szeretem nagyon ezt a területet és ebben van gyakorlatom is. Az anyagi jogi rész talán kicsit szerteágazóbb, mint az eljárásjog és talán jobban kell hozzá a gyakorlati tudás egy sikeres feladatmegoldáshoz. Ugyanakkor eljárásjognál sem mellőzhető a gyakorlat szerintem, különösen ha a formai követelményeket, mint igen releváns tényezőket veszem figyelembe. Talán itt könnyebb elsajátítani a jogszabályi hátteret, mint az anyaginál (de lehet itt is az elfogultság beszél belőlem).

Tudom, nem sokat segítettem...

Mi az, ami gyakorlati szempontból közelebb áll hozzád ezen a kettőn kívül, miben vagy jártas?

fdori # 2012.07.25. 08:15

Bandi4, addig tudsz ingyen módosítani, amíg nem véglegesítik az időpontodat. És mivel elég lassan dolgoznak, így lehet, h a befizetés után csak jó néhány héttel (hónappal) később könyvelik el neked a pénzt; szóval addig tudsz ingyen módosítani!!!!
Persze, nem fogják 15 nap után törölni az előjelentkezett időpontod:):)