Öröklés, végrendelet,köteles rész


merti74 # 2023.10.28. 15:12

Tisztelt Jogászok, Szakértők!

Korábbi hagyatéki ügyembeen már nagyon sok hasznos tanácsot kaptam Önöktől.

  • Most nagyon röviden: Édesanyám 2020. szeptember 4-én ingyenes ajándékozási szerződést kötött testvéremmel egy ági vagyont képező ingatlanra (hagyatékin 8 millió Ft-ra lett érétkelve), hagyatéki leltárban szerepelt.

Megajándékozott Testvérem 2021.02.27-én hunyt el, majd Édesanyám 2021.03. 14-én elhalálozott.

  • Öröklési Bizonyítvány szerint özvegy kérésére a Közjegyző kivette a hagyatékből az ingatlant azzal, hogy hagyaték nincs.

Édesanyám elhunyta miatt az örökilési rendet megállapította a Közjegyző:

  • 2/6 -2/6 arányban az örökhagyó gyermekei, (megajándékozott testvérem elhalálozása miatt ketten maradtunk testvérek)

másrészről: egymás között egyenlő 1/6 - 1/6 arányban az örökhagyó testvérem gyermekei az örökösök.
Nem tudtam belenyugodni a hagyatéki eljárás végzésébe, pedig szerettem volna a peres eljrást elkerülni,, - amit többször irásban is kértem a hagyatékin - ezért is fordultam korábban Önökhöz. Most még is sajnos Polgári eljárás van folyamatban. Jelenleg hiánypótlásra szólított fel a Tisztelt Bíróság, nyilatkozzam, hogy miért a kiskorú örököstől kérem a kötelesrészt, valamint határozzam meg, hogy milyen összegben kérem a kötelesrészt.
Én az Öröklési Bizonyítvány szeint a kiskorú örökös, valamint nagykorú örökös gyermektől kértem a kötelesrészt a keresetlevélben, viszont a tulajdoni lapon már nem a kiskorú szerepel, mivel az özvegy jognyilatkozattal időközben elcserélte az örökölt ingatlant a nevén volt lakásingatlanra a kiskorú örökössel.

Segítséget szeretnék kérni, egyáltalán jogosult vagyok a kötelesrészre? A nagykorú gyermektől és az özvegytől kérhetem a kötelesrészt? az öröklési rend szerint mennyi lehet a kötelesrész összege, valamint a fizetendő illeték?

Válaszukat nagyon szépen megköszönöm, tisztelettel!

Majordomus # 2023.10.22. 19:15

Van illeték mert nem egyenesági az öröklés...

Szomorú örökös # 2023.10.22. 14:18

Napsugar05

kifizetjük az öröklési illetéket, adót is kell fizetni ha eladtuk a lakást amit örököltünk?

Az öröklési illeték és az adó két különböző dolog.
Az öröklési illetéket azért fizeted - természetesen csak ha nem egyenesági az öröklés - mert szereztél öröklés útján egy ingatlant.
Az adót pedig akkor fizeted csak, ha drágábban szeretnéd eladni az ingatlant, mint amennyi a hagyatéki végzésben szerepelt.

Majordomus # 2023.10.21. 20:35

Mivel jövedelmed keletkezik.

Majordomus # 2023.10.21. 20:35

Mivel jövedelmed keletkezik.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.10.21. 19:29

Előfordulhat.

Napsugar05 # 2023.10.21. 14:46

Drbjozsef, kifizetjük az öröklési illetéket, adót is kell fizetni ha eladtuk a lakást amit örököltünk?

Napsugar05 # 2023.10.18. 07:09

"drbjozsef" Köszönöm szépen, itt nem szeretném.

drbjozsef # 2023.10.18. 06:29

Napsugar05,

Nem használom az itteni emailomat.
Kérdezz itt nyugodtan.

Majordomus # 2023.10.17. 19:44

Az illetéket az örökség után kell fizetni. Az független attól hogy utána mit kezdesz vele...

Napsugar05 # 2023.10.17. 15:46

Ezek szerint nem értékesíted az örökséget..Majordomus . az befolyásolja az illeték fizetést hogy eladjuk vagy nem?

Napsugar05 # 2023.10.17. 15:43

"drbjozsef" Köszönöm ez megnyugtató. Tudnék magán levélben kérdezni Öntöl?

Majordomus # 2023.10.16. 19:29

Ezek szerint nem értékesíted az örökséget...

drbjozsef # 2023.10.15. 21:35

Napsugar05,

Ha nem kis összeg, akkor a kiszabás után kérhetsz 12 havi részletfizetést, amit általában indok nélkül megadnak.
Más kedvezményre ilyenkor nincs esélyed.

Majordomus # 2023.10.15. 20:12

Aki kiszabja az illetéket! Nav.

A 91 % tényleg elég sok,de ha 9 millót be kell fizetned a 100 milliós örökség után az elég kemény tétel.
Lásd a kérdező is részletet kér.

Napsugar05 # 2023.10.15. 15:32

"drbjozsef" Köszönöm szépen akkor ez minket nem érint. Viszont utána számoltam az illetéknek, lehet kérni részletfizetést ha az egy összegben nem menne? Jól tudom hogy ezt a navtól kell majd kérni?

drbjozsef # 2023.10.15. 14:17

Napsugar05,

Például ha egy használati jog vagy haszonélvezeti jog van bejegyezve az ingatlanra, akkor az a tulajdonos elhunyta után is fennmarad (egészen a használó/haszonélvező haláláig, már ha olyan jog, de ez jellemzően az szokott lenni), ezért ez nem is esik az öröklés, így az illeték alá sem.

Ez egyébként az örökösnek rossz abból a szempontból, hogy nem használhatja az ingatlant, de jó abból a szempontból, hogy a haszonélvezet törvény szerint számolandó értéke csökkenti az öröklési illeték alapját, és kevesebb illetéket kell fizetnie (hiszen nem egy tehermentes ingatlant örökölt, hanem egy olyat, amelyiken teher van)

drbjozsef # 2023.10.15. 14:13

Azért kicsit sok a 9 %! Mondjuk egy családi háznál.

Nézőpont kérdése.
Szerintem meg a 91% amit kap az elég sok.

Napsugar05 # 2023.10.15. 13:16

Szeretném kérni hogy valaki magyarázza el hogy ez mit jelent , köszönöm szépen előre is! „ Nem tárgya az öröklési illetéknek az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett olyan vagyoni értékű
jogra, amely a dolog tulajdonosának személyében beállott változásra (öröklésre) tekintet
nélkül marad fenn.

Majordomus # 2023.10.14. 22:13

Azért kicsit sok a 9 %! Mondjuk egy családi háznál.

Napsugar05 # 2023.10.14. 20:10

Drbjózsef! Senki nem él már sajnos csak mi ketten a nővéremmel. Köszönöm szépen a gyors választ!

drbjozsef # 2023.10.14. 19:10

Napsugar05,

Anyukád testvérének halálakor a leszármzói örökölnek, vagy a házastársa.
Ha egyik sincs, akkor az elhunyt szülei örökölnének.
Ha ők sem élnek, akkor az ő helyükön az ő leszármazóik örökölnek.
Ha másik testvére nem volt, akkor anyukád örökölne, ha ő sem él, akkor ti.
Ezt csak azért írom így, mert nem részletezted jobban, de ha nincs se élő nagynénétek/nagybátyátok, sem unokatestvéreitek, akkor te örökölsz és a nővéred fele-fele arányban.

Tekintve, hogy ez nem egyenesági öröklés, ezért illetéket kell majd fizetnetek. Főszabály szerint lakóingatlanra 9%, egyéb ingatlanra és ingóságok után 18% (gépjármű, termőföld lehet eltérő).

Napsugar05 # 2023.10.14. 18:25

Üdvözlök mindenkit! A kérdésem az volna hogy anyukánk testvére elhunytakor ki örököl törvény szerint, ha már csak én és a nővérem élünk? Ez oldalági öröklésnek számít?

Majordomus # 2023.10.07. 19:07

A biróság itélete a mérvadó....
Ha nem is mindig érezzük igazságosnak...

jucus1974 # 2023.10.06. 21:16

Rég jartam erre. Majordomus ! Nekem írta anno ,hogy kellene ügyvéd. Van csak nem a hagyaték a szakterülete. Egyébként a földügy ,még mindig. Most a törvényszék is helyben hagyta ,h az unokahúg örökölje. Pff. Felesleges a végrendelet.. .. Mar a masodikkal talalkozom ,ahol nem az van amir az örökhagyó akart...