Gyámság alatt lévő haszonélvező


drbjozsef # 2024.04.28. 04:58

87 éves édesanyámnak én vagyok a gyámja.
Már egy ideje nagykorú, tehát helyesen a gondnoka.

A haszonélvezet megváltását a törvényben meghatározott számítással kell figyelembe venni, vagy kisebb összeg is lehet?
Lehet kisebb összeg is. A törvényi számítás az illetéktörvényben van, csak az illeték meghatározásának körében kell azt használni, azon kívül nincs relevanciája. De, gondolom, te is észrevetted, hogy ebben az ügyletben ellenérdekelt fél vagy édesanyáddal szemben, ezért itt nem képviselheted, mint gondok. A gyámhatóságtól kell kérni eseti gondnokot, majd ő megmondja, mennyiért mondhat le róla anyukád. Ha így lesz, akkor valszeg igen közel lesz a törvényi számításhoz, de szerintem ilyenkor nem ezt fogja kérni a gyámhivatal, hanem azt, hogy édesanyádnak az új ingatlanra legyen "átjegyezve" a haszonélvezeti joga.

Tunder # 2024.04.27. 18:55

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni a következőben: 87 éves édesanyámnak én vagyok a gyámja. Van egy lakásom, ahol ő holtig tartó haszonélvezeti joga van. Ezt szeretném eladni és venni egy kis házat. A haszonélvezet megváltását a törvényben meghatározott számítással kell figyelembe venni, vagy kisebb összeg is lehet? Ugye a gondnokoltat nem érheti kár. Igaz, ha valami történne anyuval az a pénz is örökség lenne. Jelenleg is velünk él . Köszönöm szépen.