Hagyaték


Szomorú örökös # 2021.01.25. 17:43

KBS

Igaz, elnézést, félreérthetően és rosszul fogalmaztam.
Hasznosításra is jogosult, de amennyiben bérbe akarja adni, abból a társtulajdonost nem hagyhatja ki. Csak akkor kiadható harmadik személynek, ha arra a társtulajdonos nem tart igényt.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.25. 17:31

De. A haszonélvező a hasznosításra is jogosult.

Szomorú örökös # 2021.01.25. 17:25

B.Trixi

haszonélvező függetlenül attól, hogy ki a tulajdonos, élete végéig kizárólagosan is jogosult használni az adott ingatlant, ha így döntene.

Így van! Használni és nem hasznosítani.
Te utóbbit szeretnéd, abból pedig őt nem hagyhatod ki.

Szomorú örökös # 2021.01.25. 17:21

B.Trixi

A haszonélvezet a birtoklás és használat szempontjából erősebb jog a tulajdoni jognál, ez azt jelenti, hogy a haszonélvező függetlenül attól, hogy ki a tulajdonos, élete végéig kizárólagosan is jogosult használni az adott ingatlant, ha így döntene.

Ez még nem változtat azon, hogy ő is társtulajdonos, tehát a haszonélvezeti jog nem szünteti meg az ő tulajdonjogát. Jelenleg ő is az ingatlanban él, ott van az állandó lakcíme, tehát kirakni, fiktiváltatni a címét nem áll módodban, mert simán birtokvédelemmel élhet a jegyzőnél, ahogy írtam.

Sőt ha ő ugyanazon feltételekkel hajlandó bérleti díjat fizetni, mint amennyit egy külső személytől kérnél, akkor bizony neki erre előjoga van, nem adhatod ki másnak. Szóval ne úgy kezeld, mint egy teljesen vadidegent, hiszen ő joggal ragaszkodik az édesapja örökségéhez. Lehet azt érzi, hogy ki akarod teljesen semmizni.

B.Trixi # 2021.01.25. 17:08

Ezt találtam egy ügyvéd tanácsadó oldalán:
A haszonélvezet a birtoklás és használat szempontjából erősebb jog a tulajdoni jognál, ez azt jelenti, hogy a haszonélvező függetlenül attól, hogy ki a tulajdonos, élete végéig kizárólagosan is jogosult használni az adott ingatlant, ha így döntene.
A probléma melegágya a további vagyon, aminek a fele alapból az enyém a másik fele három részre osztódik /két gyerekem van/ A problémás gyerek rosszul értelmezte a jogot, azt gondolta, hogy a 100% vagyon osztódik három részre. Ebből adódik felém való, egyre kibírhatatlanabb viselkedése.

Szomorú örökös # 2021.01.25. 16:28

B.Trixi

Ha a pandémia után visszahívják a munkahelyére Nagy Britanniába, és nem fog a lakcíméről kijelentkezni, mintahogy tizenegy éven keresztül nem tette, a későbbiekben jogosan használhatja azt az ingatlant, amin nekem teljes haszonélvezetem van?

Sőt, még drbjozsef által ajánlott zárcsere és a lakcím-fiktiválás is befigyelhet egyből, ha már nem tartózkodik életvitelszerűen, addig viszont nem teheted meg, mert birtokvédelmet fog kérni és téged meg is büntethet a jegyző ezért. Nem beszélve arról, hogy ő mint társtulajdonos akár időnként ellenőrizheti is az ingatlan állapotát veled történő előzetes egyeztetés után. És vica-verza ha az ingatlanon komolyabb javítás-felújítás-átalakítás történik, akkor azt is le kell vele egyeztetned, mert abból neki is ki kell vennie anyagilag a részét - persze nem a napi működési költségekből, mert azokat neked kell haszonélvezőként fizetni. Sőt az sem jó ötlet, hogy mindent majd saját költségen csináltatsz meg, aztán meg jogot formálsz az ő tulajdonrészére is cserébe.

Az már más kérdés, hogy a fiktiválást be kéne-e vállalni, mert bármelyik oldalról is nézzük, ő is tulajdonos marad az ingatlanban, csak te nem akarod úgy kezelni őt és lehet ezért van részéről az ellenkezés. Attól, hogy neked özvegyi haszonélvezeted van, neki még ugyanúgy megvan a tulajdona az ingatlanban és pl. nélküle még csak el sem adhatod, max. a saját részedet. Szóval ha jó indulattal tanácsolhatom, tartsd tiszteletben az ő tulajdonrészét, ne kizárólag saját tulajdonodként bánj az ingatlannal, mint ha ő nem is létezne, hanem fogadd el, hogy ő a te tulajdonostársad ott, ugyanis az ő édesapjáé volt a másik fele az ingatlannak, amit ő törvényesen örökölt.

Ha viszont mindenáron sajátodként akarod kezelni, akkor beszéld meg vele, hogy megvásárlod az ő ingatlanrészét és akkor máris azt csinálsz vele, amit akarsz. Ez lenne talán a legjobb megoldás. Ugyanis ha túl sokat háborúzol vele, akkor a végén akár ő fog közös tulajdon megszüntetése iránti pert indítani és ott neked is komoly költségeid lesznek, mivel ott a felek a tulajdonrészük arányában fizetik a perköltséget.

B.Trixi # 2021.01.25. 16:12

Ha a pandémia után visszahívják a munkahelyére Nagy Britanniába, és nem fog a lakcíméről kijelentkezni, mintahogy tizenegy éven keresztül nem tette, a későbbiekben jogosan használhatja azt az ingatlant, amin nekem teljes haszonélvezetem van?

Szomorú örökös # 2021.01.25. 15:41

david1111

Erre szerintem még én is tudom a választ!
Keresd meg azt a közjegyzőt, akinél a hagyatéki tárgyalás volt és jelezd neki, hogy szeretnél a hagyatéki végzésről egy hiteles másolatot. Tuti, hogy ő mindenről tájékoztatni fog.

B.Trixi # 2021.01.25. 15:31

drbjozsef
Szándékosan nem jelentkezett ki a lakcímnyílvántartóból.

B.Trixi # 2021.01.25. 15:24

Ne legyen rá szükségem! Ha mégis, akkor miért van haszonélvezeti jog? Most tekintsünk el az ingatlan kiadásától. Ha csak a nyugodt életet szeretném.
Egy másik kérdés a használati tárgyakkal kapcsolatban. Az a szekrény, amiben a ruháimat tartom, de az 1800-as években készült értékesebb régiség haszonélvezet tárgyát képezi vagy nem?

B.Trixi # 2021.01.25. 15:05

drbjozsef
Igen, szerepel a nyílvánrartásban, a választásokra is kap és a kormányhivataltól is megkapja rendszeresen a kérdőíveket

drbjozsef # 2021.01.25. 14:56

B.Trixi,

Nem értetted a lényeget. CSAK elfelejtette leadni a lakcímkártyát (de kijelentkezett Magyarországról), vagy még be van jelentve a nyilvántartásba is ez a lakóhely neki?

Nem mindegy.

Most úgy írtad, mintha az első lenne, de akkor nincs értelme a kérdésednek, hogy "hogyan lehet töröltetni".

david1111 # 2021.01.25. 14:56

Kedves Szakértők!

Elveszítettem édesanyám jogerős hagyatéki végzését. Milyen módon tudom kérni az újra postázását és milyen költségekkel jár?

Köszönettel,
Dávid

B.Trixi # 2021.01.25. 14:45

Wers
Jól fogalmaztál: "ELFELEJTETTE" leadni a lakcímkártyáját. Viszont a hely Nagy Britannia, ahol sajátos a lakcím fogalma. Ott van a lakcímed, ahol laksz. Ha a házinéninél, akkor ott. simán nyithatsz rá bankszámlát, kaphatsz hitelkártyát. Nincs olyan szigorú lakcímnyílvántartás, mint nálunk.

wers # 2021.01.25. 11:18

mi több ottani kettős állampolgár,

mert állandó lakcíme az ingatlan címe

Nem tudom hogyan történt anno, de vagy az egyik igaz vagy a másik. Szerintem ha kettős állampolgár, akkor Németországban nézték, hogy hol van a bejelentett lakóhelye. Két helyen nem lehet. Magyarországon be kellett jelenteni, hogy külföldön élő magyar állampolgár amivel megszűnik a magyar lakóhely. Persze "elfelejthette" leadni a lakcímkártyáját.

külföldön él, a lakcímkártyáját szabályellenesen megtartotta

Ez így nem pontos megfogalmazás.

Szomorú örökös # 2021.01.25. 11:04

B.Trixi

Sajnos a korábban agyonkényeztetett gyermek kezd tulajdonosként viselkedni a lakásban

Naná, hiszen az is, ahogyan írtad.

Az özvegynek lehet töröltetni a lakcímnyílvántartónál a gyermek adatait?

Ha jelenleg életvitelszerűen a lakásban tartózkodik, akkor szerintem nem.

Szomorú örökös # 2021.01.25. 11:00

B.Trixi

Ha valaki tartósan külföldön tartózkodik, ott él, mi több ottani kettős állampolgár, ott van munkahelye, akkor kötelessége kijelentkezni

Te írtad az elején, hogy jelenleg itthon van és az állandó lakcímén lakik, mivel táv munkában dolgozik. Ebben semmi szabályellenes nincs, főleg hogy kettős állampolgár, mi több akkor lenne az, ha nem lenne bejelentve most itthon, mivel gondolom orvoshoz se külföldre rohan helyből, hanem itthon intézi.

Ha viszont véglegesen kiköltözik, akkor valóban kötelessége, de azt nem tudom, hogy tarthat-e itthoni lakcímet, erre azt mondom, hogy miért ne? Ha a hatóságnál jelezve van, mikor melyik címen elérhető, akkor szabályos. Nekem is lehet nyaralóm pl. Ausztriában vagy Horvátországban, ahol sokszor akár hetekig is ott vagyok és az is szabalyos.

B.Trixi # 2021.01.25. 10:11

Szomorú örökös
Ha valaki tartósan külföldön tartózkodik, ott él, mi több ottani kettős állampolgár, ott van munkahelye, akkor kötelessége kijelentkezni a TB ből, a NAV-nál, ami meg is történt. A lakcímnyílvántartóból nem jelentkezett ki és a személyi igazolványát is megtartotta. Bár utóbbi ugy tudom nem szabályellenes.
Kérdésem mindenkihez:
Sajnos a korábban agyonkényeztetett gyermek kezd tulajdonosként viselkedni a lakásban, és a lakcímére is hivatkozik. Az özvegynek lehet töröltetni a lakcímnyílvántartónál a gyermek adatait?

hambrus # 2021.01.25. 10:10

Tisztelt Kovács Béla Sándor,
Ugye ez az utolsó hsz. nem nekem szólt, én nem voltam gúnyos, nagyon köszöntem a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.25. 08:38

És ennek, amit most írsz, mi köze ahhoz, amit az előbb írtál? Ez két különböző, egymástól lényegesen eltérő tényállás.

Mi is a kérdésed tulajdonképpen? (A gúnyos hangnemet is mellőzd, ha megoldható. Attól nem fogsz kedvezőbb választ kapni.)

ezmostmi? # 2021.01.25. 08:05

Grave7 Köszönöm...
Pár hónapja tettem fel itt kérdést,: " Boldogan él idősebb házaspár feles tulajdonnal egy lakásban egy gyermekkel,- Anya meghal, részét fia örökli , Apa nem bir a vérével , hoz fiatal menyecskét a házhoz, de fele tulajdona marad. Telnek a hónapok , apa is meghal, kinek része is a fiáé. Kell a HÉ-jog a menyecskének , DE MENNYIRE?-mivel a fiú első 50%-a az édesanya öröksége , arra miért lenne HÉ-jog egy idegennek? Ezt itt akkor mindenki igy értelmezte-helyeselte. Több ügyvédet is megkérdeztem , válasz: a menyecskének csak az apai rész után van HÉ-joga. Hát ez érdekes. ( Biztos valamit félreértettem.:-))), de legalább Én bevallom ,nem szakterületem,)

hambrus # 2021.01.25. 07:54

Köszönöm a választ.
Már minden örökös visszautasította a hagyatékot, így remélem, hogy nemsokára az államé lesz. Addig tárolom az autót, ami nem ér annyit, amennyibe került volna a végén. Az ingatlanokkal pedig az volt a baj, hogy a legtöbb tuilajdonos 5-20 éve meghalt, és nem történt meg a leltárba vétel, ezért valójában azt sem lehet tudni, hány tulajdonos van már. Örököltem régen egy ilyen házat, ahol már ezren vagyunk tulajdonosok, de azt nem tudtam visszautasítani, így csak a gond van vele, és ingyen sem kell senkinek.
Még egyszer köszönöm a választ.

Grave7 # 2021.01.25. 07:46

@ezmostmi?: Ezt mondja ki a törvény. (Egyébként pl. szerződéssel is lehet haszonélvezeti jogot alapítani, ha ezt szeretnék a felek.)

2013. évi V. törvény
7:58. § [Házastárs öröklése leszármazó mellett]
(1) Az örökhagyó házastársát leszármazó örökös mellett megilleti
. a) a holtig tartó haszonélvezeti jog az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon; és [...]

Tehát a közös lakott lakásnak az elhunyt tulajdonában lévő 50%-át a leszármazó örökli, azonban arra az 50%-ra (1/2-ed tulajdoni hányad) az özvegy haszonélvezeti jogot kap.

ezmostmi? # 2021.01.25. 07:35

Wers , köszönöm , ezt nem tudtam , de pótolom,
Csak azt nem értem ,hogy van 2 ember , 50-50 % tulajdonjoguk a lakáson , hogy lehet az egyiknek a másik 50 % -án HÉ-jog?-hogy lehet ilyent szerezni?

ezmostmi? # 2021.01.25. 07:24

Valaki lenyúlta a hsz-em,,,, :-))))))))))))