Kettös állampolgárságú gyermeknek járó juttatások az EU-ban


Rexor # 2004.03.16. 15:12

Ez nem választás kérdése. Mivel a vázolt helyzetben mind az állandó lakóhely, mind a tevékenység végzésének helye, mind a létérdek központja Németországban van, a német TB szabályok lesznek érvényesek május 1-től (1408/71 Tanácsi Rendelet). Május 1 előtt a német magyar szocpol egyezményt kell megnézni, de emlékeim szerint ez is hasonló szabályokat tartalmaz. Egyébként miért fizet Magyarországon TB-t???

Zoltán György # 2004.03.16. 12:29

Szerintem egy helyen kell végig csinálni.
Természetesen a Németországit válaszd, még akkor is, ha esetlegesen most kevesebbet kapsz, mert munkaviszony!

AuroraCafe # 2004.03.16. 10:22

Kedves Fórumozók! Az alábbi témában szeretnék segítséget kérni:

Magyar állampolgárságú nö vagyok, élttársam német állampolgár.

Németországban élünk. Èlettársamnak német munkahelyéröl származó jövedelme van. Èn nem dolgozom, háztartásbeliként vagyok otthon.

Elsö közös gyermekünk júniusban (tehát az EU-csatlakzás után fog megszületni), ö kettös állampolgárságú lesz.

Kérdésem a következö:

Jól tudom-e, hogy ebben az esetben szabadon dönthetjük el, hogy a gyermek után járó juttatásokat (TGYÀS, GYED, GYES, családi pótlék, családi adókedvezmény) Németországban, vagy Magyarországon vesszük igénybe?

Ezt két dolog miatt lenne fontos tudnom:

  1. A német jutattások összege magasabb, mint magyarországon – kivéve az elsö 168 napra járó TGYÀS-t. (Az elmúlt évben én még Magyaroszágon dolgoztam és minden más szükséges feltételnek is megfelelek, ezért Magyaroszágon jogosult vagyok a terhességi gyermekágyi segélyre. Ennek összege magasabb, mint amennyire jelenleg Németországban jogosult lennék, ezért ezt szeretném Magyarországon igénybe venni.)
  2. A német jutattások viszont csak rövidebb ideig járnak, mint a magyarországiak.

Megtehetem-e, hogy

  • a szülés utáni közvetlen idöszakban a magyarországi TGYÀS-t igénylem,
  • a gyermek féléves korától a németországi ellátást,
  • a gyermek kétéves korától pedig a magyarorszái GYES-t?

(Magyarországi betegbiztosításomat folyamatosan fizetem.)

A családi pótlékot, családi adókedvezményt mindenképpen Németországban vesszük igénybe.

A hozzáértö segítséget elöre is köszönöm szépen!

Egy magyar kismama Németországból