Adósság öröklése


Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.19. 21:19

Hmmm... Azt mondta az ügyvéd, hogy az örökhagyó életében egyoldalú nyilatkozattal nem lehet lemondani az örökségről? Ha mondta, akkor elfogadható a munkadíj. HA nem mondta, akkor viszont ezer forint is sok lenne.

pollito # 2010.08.19. 18:59

Kedves Forumozok!

Oroksegrol lemondo nyilatkozatot szeretnek keszitettni (sok-sok adossag miatt, amit felo, hogy orkolnenek a testveremmel), meg is kerdeztem egy ugyvedet. 30.000Ft realis ar egy ilyen nyilatkozatert?
Koszonom

Katalin

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.18. 19:18

Széttárod a kezeidet, és erősen sajnálkozol. De nem fizetsz.

Apophis03 # 2010.08.18. 14:48

Köszönöm a gyors válaszát.
Még egy kérdésem van, ha nem gond.
Ha a hagyatéki leltár "üres" (ahogyan említettem, nincs sem ingatlan, sem ingóság), ám elég sok tartozás van, akkor egyáltalán lesz hagyatéki tárgyalás? Vagy már a jegyzőnél lezárul ez a dolog?
Ha igen, akkor milyen dokumentumot kapok erről, és mit kell tennem, ha jelentkezik egy hitelező?

ObudaFan # 2010.08.16. 12:21

Van olyan LB ítélet, ami szerint a tartozás kiegyenlítéséig nem kötelesek új szerződést kötni, így szerintem ki kell fizetni.

Apophis03 # 2010.08.16. 12:06

Annyit javítanék, hogy nem Anyukám nevén volt a lakás, hanem Apuén, de Anya volt a szerződő fél, a felhasználó. Így aztán az eon ügyfélszolgálatán minket, mint örökösöket és Aput, mint a lakás tulajdonosát felváltva "megkérnek", hogy fizessünk.

Apophis03 # 2010.08.16. 12:02

Üdvözlet Mindenkinek!
Előre is elnézést, ha már volt ilyen kérdés...
Sajnos édesanyám a múlt hónapban elhunyt. Ő az eon-nál védendő fogyasztó volt, de még ilyenné válása előtt egy jelentős összegű villanyszámla tartozást halmozott fel.
Hagyaték nincs (a leltárfelvétel még folyamatban, de tudjuk, hogy se ingatlan, se ingóság), ergó - ha jól tudom - ezért a tartozásért sem kellene felelnünk örökösként.
Az eon ugyanakkor a tartozás kiegyenlítéséig nem hajlandó új szerződést kötni, így nem lehet kiadni Anyukám lakását (hisz azt se tudjuk, ha a kártyás mérőórát feltöltjük, azt meddig használhatjuk... hisz abban sem segítenek, hogy az maradhat-e... majd, ha a tartozást kiegyenlítettük, akkor segítenek...)
Mit lehet ebben az esetben tenni?

ObudaFan # 2010.08.13. 19:18

A végrehajtási költség be, úgyhogy célszerű lenne anélkül is teljesíteni. Ha a hitel volt nagyobb, mint az örökség, az a rész már nem. De a késedelmi kamatok megint csak igen.

ildi2005 # 2010.08.13. 17:00

Tisztelt ügyvédúr!

Kiskorú gyermekeim örököltek 1/3mad részben ingatlant, amin jelzálog terhelés is van.A bank felmondta a hitelt nem fizetés miatt,és árverezésre kerül sor.Ha esetleg az árverezési költségek és a hitel összege nagyobb mint az árverezési eladási ár,a fent maradó összeg behajtható e az örökösökön?Előre is köszönettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.12. 13:03

Krisz, ne haragudj, de nem értem ezt a "másik" kölcsönt. Ki szerződött kivel? Az rendben van, hogy az örökhagyó volt a kezes. De ki az adós? És ki a hitelező?
És azt se értem, hogy ez miért másik ügy. Hiszen épp ezt kérdezted elsőre is: a néhai kezes volt, az örökösei felelnek-e.

ObudaFan # 2010.08.12. 11:03

Ebben az esetben ha az örökös nem utasította vissza az öröklést, szerintem akkor teszi legjobban, ha az örökrészét bírói letétbe helyezi el.

krisz_31 # 2010.08.12. 10:42

Egy ügyvédileg ellenjegyzett kölcsönadási szerződésről van szó.Ami ugyan akkora értéket képvisel mint a másik szerződés,de itt csak az elhunyt a kezes.
Az egyik örökössel szerződött.

A hagyatéka csak az egyik szerződést fedezi,azt is éppen hogy.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.12. 10:39

??
Próbáld meg ezt jogászkodás helyett egyszerű köznyelven megfogalmazni. Úgy érted egyenes adósként van más kölcsöntartozása is? Hát Istenem, akkor az van, hogy van neki más tartozása is. Megesik ez mással is. Sőt, azt hiszem, az a ritka ember, akinek csak egy tartozása van.

ObudaFan # 2010.08.12. 10:37

Mármint kik között született, milyen tartalmú szerződéssel?

krisz_31 # 2010.08.12. 10:24

és mi van abban az esetben,ha az örökös egy másik kölcsönadási szerződéssel rendelkezik,ami korábbi mint a kezességi papír?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.08.12. 10:03

Ezen egyszer már jót vitatkoztunk itt. Szerintem az örökös is kezes lesz - az örökrész erejéig.

krisz_31 # 2010.08.12. 09:04

Üdv mindenkinek,

Lenne egy kérdésem:

Adott egy céges hitel,aminek két kezese volt.
A cég bedőlt,így a kezeseknek kell törlesztenie.
De az egyik kezes meghalt.
Ilyenkor az örökösökre száll át a kezesség általi törlesztés?Vagy a másik kezes viszi tovább egyedül?

Előre is köszi a segítséget

ObudaFan # 2010.08.07. 08:04

Az örökrészed értékének erejéig igen.

kata73 # 2010.08.06. 20:23

szeretnék érdeklődni, hogy a Tb és nyugdíjjárulék valamint a jogosulatlan kórházi ellátásból eredő felhalmozott tartozást örökölhetem-e édesanyám után?
Köszönettel
kata73

ObudaFan # 2010.06.22. 11:32

Ez így fedezetelvonó ügylet lesz, tehát ez a közüzemi tartozás ebből az ingatlanból az ajándékozás után is végrehajtható lesz.

Az ajándékozási illeték mértéke 18 millió forintig 6%.

aniko.1973 # 2010.06.21. 21:00

Üdvözlöm,
az alábbi helyzet megoldásában kérném a segítségét, a segítségüket.
2005-ben elváltam, a volt férjem 600.000.- Ft értékkiegyenlítést kellett volna fizessen, de nem áll módjában, azt gondolom nem is fog módjában állni a kifizetés. Az özvegy édesanyja keresett meg a napokban a következővel: Sajnos 300,000.- Ft közüzemi tartozása van, amelyet a gyermekei sem tudnak rendezni (6 testvér), így a gyermekeknek akarja ajándékozni a házát haszonélvezeti jog megtartásával, hogy ne árverezzék el a házat a közüzemi tartozások miatt. (Ha nincs a tulajdonában semmi, nem tudnak mit árverezni címmel....) Mivel a volt férjemnek rengeteg adóssága van, így arra gondolt, hogy a közös fiunkra (októberben lesz 15 éves) íratja a volt férjem részét, így letudva az értékkiegyenlítést. Értékben ez körülbelül meg is egyezne, illetve nem is nagyon van más lehetősségem arra, hogy valaha is megkapjam ezt az összeget, (illetve így nem én, hanem a fiam, de nekem ez így is megfelelő lenne) azonban:

  • illetéket fizetni kellene, ha igen mennyit?
  • az adósságot az ajándékozással együtt megszerzi, illetve mi történik akkor, ha további közüzemi tartozások jönnek hozzá?
  • ha később ingatlant akar venni (felnőttként), ez az 1/12-ed rész miatt már nem lesz első lakáshoz jutó, elesik a kedvezményektől?
  • katona szeretne majd lenni, azt hogy kaphat-e szolgálati lakást ez a tulajdon befolyásolja?

A legfontosabb kérdésem: mit tegyek? Várom tanácsát, köszönettel: aniko.1973

Dr.Attika # 2010.06.18. 17:11

Öroklési jogban is járatlan vagy. Muszáj ezt erőltetni.

monalisa1 # 2010.06.18. 17:08

Attika! Ha a férj lemond az örökségről ill. visszautasítja majd a hagyatékot, a nagyszülők után az unokák örökölnek...

monalisa1 # 2010.06.18. 17:05

Meg kell nézni a papírokat, nincs-e egyikhez-másikhoz un. hitelfedezeti biztosítás?!

Dr.Attika # 2010.06.18. 17:03

Szép jó estét kívánok. Ha a hagyaték értéke kevesebb, mint a hagyatéki tartozás, akkor jogában áll a férjének, hogy az örökséget visszautasítsa. Ez esetben nem örököl, de a hagyatéki tartozás sem terheli. A visszautasítás legegyszerűbb módja, az illetékes közjegyzőhöz intézett nyilatkozat.