Bankszámla egyenleg és lakástakarék öröklése


Majordomus # 2024.02.09. 20:59

Ird meg ha sikerült...

kayla # 2024.02.09. 15:55

Köszönöm a segítségeteket :)

Majordomus # 2024.02.08. 22:14

Na,megint tanultam valamit....

osztap # 2024.02.08. 13:34

kayla,

A meghatalmazás kapcsán - próbáljatok meg egy másik fiókot. Ha nem állnak kötélnek, egyszerűbb, ha hazajössz, mintha pert indítasz.

A számlák lezárása kicsit tovább fog tartani. Első lépésben rendezned kell az ltp-számlán levő vagyon tulajdonjogát. Utána lezárod az ltp-számlát, utána pedig a főszámlát.

Az ltp-szerződés a leírásod alapján engedményezve van a víziközmű-társulat javára. Ez anno egy teljesen bevett mód volt arra, hogy egy terület lakói részletekben fizethessék a víz- és csatornabekötés díját, meg kapjanak rá valami állami támogatást.

Most az történt, hogy egy megszűnt cégnek (a vk-társulatnak) új vagyoneleme került elő, és ezért a Cégtörvény 119. § szerinti vagyonrendezési eljárást kell lefolytatni. Ez egy nemperes eljárás (általában sokkal gyorsabb, mint egy per), és ha kicsi az egyenleg, akkor a bíróság a pénzt a számlatulajdonos tulajdonába adja.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Ehhez igazolnod kell, hogy az ltp-számla létezik (számlakivonat), aztán, hogy a vk-társulat az engedményezett (az OTP levele, a közjegyző fog másolatot adni, vagy előkeresed az eredeti engedményezési nyilatkozatot, ha megvan), és hogy a követelésed jogalapja az, hogy Ti vagytok az örökösök (hagyatéki végzés). A nyomtatványt az ÁNYK-programmal tudod kitölteni:
https://birosag.hu/…elem-ctv-119
Illetékes a vk-társulat utolsó székhelye szerinti törvényszék. Nézd meg az e-cégjegyzékben, hol volt az.

Ezzel lesz egy jogerős végzésed, hogy a pénz az elhunyté. Már kezdődhet is a póthagyatéki eljárás.
Ott kaptok egy jogerős végzést, hogy Ti vagytok az ltp-számla örökösei. Onnan már le tudjátok zárni a számlákat.

drbjozsef # 2024.02.08. 12:19

Egy biztos : az OTP-vel nehéz lesz zöldágra vergődni.

Csak azt tudom javasolni, hogy ha valamit nem akarnak megcsinálni, ami szerinted kellene, akkor kérd, hogy a jogi osztályt hívjátok fel együtt, és ÍRÁSBAN kéred az indoklást, hogy mit miért nem tesznek meg. Addig nem megyünk sehova.

Ha arra hivatkoznak, hogy az LTP szerződés miatt, ahol a vízközmű a kedvezményezett, és ezért semmi közötök hozzá, nem tartozik a hagyatékba se, szóval amiatt nem hajlandóak lezárni a folyószámlát, akkor ezt kérd írásba, és legyen benne az is, hogy ez az ő döntésük, te kérted a lezárást és a megszüntetését, ettől a perctől fogva ne nektek (mint jogutódoknak) számlázzanak ki bármilyen számlaköltséget, hanem maguknak vagy fehér ló fiának, mert innentől az OTP saját hülyeségének tekintitek a lezárás hiányát, kenjék a hajukra a folyószámlát, tőled aztán élhet az.

Hátha akkor elgondolkoznak a dolgon.

kayla # 2024.02.08. 11:59

Köszönöm a választ. Szóval ezt a zárolást ne úgy értelmezzem, hogy a víziközmű társulás zároltatta, hanem hogy ö a kezdeményezett? Ha jól emlékszem, az önkormányzatnál azt mondták, a víziközmű társulás a szennyvíz-elvezető csatornahálózat építése miatt jött létre a 90-es években és 2002-ben megszűnt, tartozás nem volt.

A meghatalmazás első alkalommal pár napos volt, második alkalommal pár hetes. Otthon írtuk alá, ezért is nem értem az egész "nincs benne az aláírásom a rendszerükben" dolgot. Keltezés helye Szolnok. Úgy tűnik, azt személyesen tudom csak elintézni akkor, mikor hazatévedek.

Majordomus # 2024.02.07. 21:10

Mondjuk tényleg az a legegyszerűbb ha a húgod megkérdezi az OTP-t hogy mire hajlandó kifizetni a lóvét?

drbjozsef # 2024.02.07. 19:52

kayla,

1 : Milyen keltezésű az a meghatalmazás? Ha magyarországi, akkor szerintem el kellett volna fogadniuk. Ütheted a vasat, kérheted a jogi osztályt, fenyegetőzhetsz valami felettes szervhez bejelentéssel. De nem egyszerűbb megkérdezni, mi a fene kell nekik PONTOSAN?
Ha nem Magyarországon keltezett a meghatalmazás, vagyis külföldön írta alá a testvéred, akkor az itt csak felülhitelesítéssel érvényes csak, amit a kinti követségen lehet intézni.

2-3-4-5 : Ha volt kedvezményezett megnevezve, akkor nem tartozik a hagyatékba, nincs teendőtök vele, felesleges volt a póthagyatéki eljárás. Nyilván ez egy olyan LTP, amit a vízbevezetéshez csináltak, ezért a vízmű a kedvezményezett, ezt az összeget ők vehetik fel.

kayla # 2024.02.07. 18:08

Édesapánk halála után szerettük volna felvenni a bankszámláján maradt pénzt és megszüntetni azt. Mivel külföldön élek több mint 10 éve, ezért húgom intézte a papírokat, írtunk is egy meghatalmazást, ami szerint ö járhat el mindenben helyettem. Az OTP-s ügyünkhöz külön az oldalukról letöltött meghatalmazást használtuk. Sehol nem volt gond a meghatalmazásokkal, kivéve az OTP-t.

Első körben, mikor a hagyatékadó végzéssel és a meghatalmazással bement egy OTP fiókba, csak ö kapta meg a saját részét pár napon belül, az enyémet nem tudta elintézni, mert az ügyintéző szerint hiába van meghatalmazás, az én aláírásom nincs az OTP rendszerében, így nem tudja ellenőrizni/összehasonlítani, hogy valóban én írtam-e alá. Nem értem, hogy létezik-e ilyen. Szerintem ezért van a két tanú.

1, Lehetséges, hogy nem fogadja el az OTP a meghatalmazást?

A másik kérdésem még ennél is bonyolultabb. Szintén OTP, szintén édesapánk.

Mikor húgom másodjára próbálta intézni a bankszámla lezárását, egy másik ügyintéző mondta neki, hogy nem lesz rá lehetőség, mivel volt egy lakástakarék számla is, ami nem szerepel a hagyatéki végzésen. Erről kaptunk is egy levelet ("felhívás dokumentum benyújtására" tárggyal) az OTP-töl:

"A xxxx számú jogerős hagyatéki végzés nem tér ki a lakástakarék szerződésre, ezért kiegészítő- vagy póthagyatéki végzés felvétele szükséges a számla öröklésére vonatkozóan. [...] A szerződés rendezése kiegészítő hagyatéki végzés alapján lehetséges, amely rendelkezik a lakástakarék számla örököse felől."

A póthagyatéki eljárást indítottunk, melyet a közjegyző megszüntetett a következő indoklással:

____

Hivatalból indult hagyatéki eljárás xxx Jegyzője előtt, ahol xxx napján került sor a hagyatéki leltár felvételére. A hagyatéki leltárba a hagyatéki vagyontárgyak között egy darab OTP Lakástakarék Zrt.-vel szembeni lakástakarék számlakövetelés került felvételre.

Közjegyző megkeresésére az OTP Lakástakarék Zrt. nevében eljáró OTP Bank Nyrt. azt a tájékoztatást adta, hogy az örökhagyó lakás-előtakarékossági betétszámlája a Viziközmű társulás javára zárolt.

A takarékbetétről szóló 1989. évi 2. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Tbtvr.) 10. §-a szerint a nagykorú betétes a takarékbetét elhelyezésekor úgy rendelkezhet, hogy elhalálozása esetén a takarékbetétet az általa megjelölt kedvezményezett részére kell visszafizetni; az így elhelyezett takarékbetét nem tartozik a takarékbetétes hagyatékához, a kedvezményezett takarékbetét felett a hagyatéki eljárás lefolytatásától függetlenül rendelkezhet. A rendelkezést a Tbtvr. 1. §-ának (6) bekezdése értelmében a természetes személyek fizetésiszámla-szerződés és betétszerződés keretében hitelintézetnél elhelyezett pénzeszközeire megfelelően alkalmazni kell.

A fentiekre tekintettel a közjegyző a fent megjelölt betétszámla-követelést a hagyatéki leltárból törölte.

____

2, Itt most teljesen feleslegesen indítottunk póthagyatékit és fizettük ki a közjegyzői díjat?

3, Hogy lehet zárolva ez a számla a Viziközmű társulás javára? Nem kellene ehhez valami bírósági végzés?

Amikor húgom harmadjára volt bent, és mondta, hogy apunknak semmilyen tartozása nem volt, az ügyintéző azt mondta, menjen a víz- és csatornaművekhez emiatt. Természetesen az nem a Viziközmű társulás, szóval onnan elküldték az önkormányzathoz, akik mondtak, hogy a 90-es években volt ilyen, de ott nincs semmilyen tartozás, így nem értik.

A napokban jött egy lakástakarék számlakivonat, amin említve sincs, hogy az zárolva lenne. Ha jól emlékszem, apunk csak azért nyitotta ezt anno, mert így olcsóbb lett a bankszámla havidíja. Egyébként a lakástakarék számlán jelentéktelen összeg van, szívesen otthagynánk ezt nekik, csak szüntessék meg végre, és kapjam meg a bankszámlán maradt összeget.

4, Hol tudnánk végre kideríteni, hogy mi ez, ki és hogyan zárolta a számlát?

5, Érdemes emiatt panaszt tenni az OTP-nél? Vagy mivel lehetne ezt megsürgetni?

Bármilyen segítséget előre is köszönök :)