Hagyaték!


hajka # 2024.01.28. 15:15

Tisztelt segítő szakértők!
Az ingatlan, amiben a szüleim éltek, édesapám nevén volt. Az ő halála után 50-50%-ban testvéremmel örökültük, édesanyánknak haszonélvezeti joga volt a házon, és ő élt benne egyedül. Sajnos most ő is elhunyt. A kérdésem, hogy ilyen esetben is sor kerül-e hagyatéki tárgyalásra, vagy "csak" a hagyatéki eljárást folytatják le?
A hagyatéki eljárás lefolytatásához kaptunk egy formanyomtatványt (nyilatkozatot). Ebben van egy rovat, amelyben meg kell becsülnünk az ingatlan árát. Mennyire fontos, hogy ez pontos legyen? Mert nem biztos, hogy jól határozzuk meg az összeget. Ebből kifolyólag: okozhat-e bármilyen gondot, ha nem jól becsüljük meg az ingatlan értékét? Mit befolyásol az általunk megadott összeg? Úgy tudom, a hagyatéki eljárás költségeinek számításánál van ennek jelentősége.
Édesanyánknak egy lakossági folyószámlája volt, amire a nyugdíját utalták. Semmilyen vagyona, üzletrésze, értékpapírja stb. nem volt.
Mekkora hagyatéki eljárási díjra, és milyen egyéb fizetési kötelezettségre számíthatunk?
Előre is köszönöm a segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.28. 17:59

melyben meg kell becsülnünk az ingatlan árát.
Úgy értették, ha lenne. De nincs.

drbjozsef # 2024.01.28. 18:05

hajka,

https://mokk.hu/…eki-eljaras/

5. pont.
Ha nincs hagyatéki vagyon, nincs hagyatéki eljárás.
Ugyanakkor ha volt bankszámlája, és annak volt pozitív egyenlege a halálakor, akkor azt hagyatéknak kell tekinteni, ha csak párezer forint is.
Ez esetben talán személyes hagyatéki tárgyalás nem lesz (pláne ha nincs vita, élettárs, meg ilyenek), de végzés igen, és a közjegyző legombol rólatok néhány tízezer forint eljárási díjat.

hajka # 2024.01.28. 18:54

Köszönöm szépen @drbjózsef és @KBS!

Majordomus # 2024.01.28. 21:40

A költség az biztos lesz...

Paimon # 2024.06.06. 08:16

Sziasztok!

Szeretnék egy jogi kérdést feltenni, ami egy különleges helyzettel kapcsolatos. A következő a helyzet: egy közeli rokon elhunyt, és a végrendeletében jelentős összeget hagyott rám, amit egy online kaszinóban szerzett. Érdeklődnék, hogy vannak-e specifikus jogi szempontok vagy előírások Magyarországon, amelyekre figyelnem kellene az ilyen típusú örökség esetén. Továbbá, szeretném megosztan i veletek a https://kaszino-hu.com/ weboldalt, ahol található információk a kaszinó világáról, ami talán segíthet jobban megérteni a helyzetemet.

Előre is köszönöm a tanácsokat és a segítséget!

Zöldövezeti11 # 2024.06.06. 08:56

Mennyire fontos, hogy ez pontos legyen? Mert nem biztos, hogy jól határozzuk meg az összeget.

hajka,

Esetünkben -vidéken és a fővárosban is az ingatlan értékeket az önkormányzat határozta meg.

Aztán az küldte tovább a közjegyzőnek az adatokat.

Dominika84 # 2024.06.21. 05:54

Tisztelt Fórumozók!

Tanácsot szeretnék kérni. Egy letétbe helyezett végrendeletet keresek ami az 1973-as években lett letétbe helyezve az akkori közjegyzőnél. Már felvettem a kapcsolatot a fővárosi levéltárral, a MOKK levéltárával illetve a Törvényszéki irattárral. Ezidáig mindenhonnan elutasító választ kaptam, hogy náluk nincs. Biztos információ van arról, hogy ez a végrendelet létezik, de ezen a ponton megakadtam a keresésben, mert nem tudom, hova lehetne még fordulni. Az örökhagyó már elhunyt, de a hagyatéki eljárásban ez a keresett végrendelet nem szerepelt. Van arra bármilyen esély, hogy más hivatalnál fel lelehető ez a dokumentum?
Köszönöm a válaszokat előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2024.06.21. 09:10

Biztos információ van arról, hogy ez a végrendelet létezik

Azt akarod mondani, hogy létezett...

osztap # 2024.06.21. 16:35

az akkori közjegyzőnél

Hol volt a közjegyző székhelye?

Ha nem tudod: hol lakott akkor a végrendelkező? Gondolom, nem ment át az ország másik végébe közjegyzőért.

Dominika84 # 2024.06.25. 06:14

Az I. kerületben volt az akkori közjegyző. De sajnos név szerint nem tudjuk, hogy ki volt, ráadásul akkor még Állami Közjegyzői Hivatal működött.

osztap # 2024.06.25. 11:21

Dominika84,

Három úton mennék a helyedben.

1. Olvasd el ezt a cikket. Ez ugyan húszéves, azóta változhatott, hogy hol őrzik az iratokat, de valahol el kell indulni. Selejtezni nem selejtezték azóta, szerintem.
https://library.hungaricana.hu/…mle_52_2002/?…
A levéltári listádból hiányzik a Fővárosi Törvényszék Közjegyzői Iratokat Kezelő Irodája (KIKI). A cikk függvényében őket is érdemes lehet megkereseni, a weblapjukkal ellentétben a Markó utca 27-ben laknak. A Munkásmozgalmi Intézet iratait (ha releváns), kutatni kell, hogy ki vette át.

2. Érdemes lehet megkeresni Rokolya Gábort. Sokáig Budapesten volt közjegyző, de emellett a Kádár-kori közjegyzőség kutatója, több cikket publikált a témában. Valószínűleg fejből tudja, hol lehetnek az iratok, és hogyan érdemes rájuk keresni. Már nem közjegyző, de Gyalog Orsolya közjegyző van most a helyén, talán tud segíteni elérhetőséggel.
https://folyoirat.ludovika.hu/…90/2145/8422
https://epa.oszk.hu/…04_16-22.pdf

3. A levéltárak adatai nem mindig pontosak. Személyesen többre megy az ember, ha a levéltárossal együtt tud próbálkozni a keresésekkel. Egyszer Kiss Mihályné (fiktív név) hagyatékátadó végzését kerestem, de végig kellett menni Kis Mihályné, Kiss Mihály Lajosné, Kissné Szabó Jolán, Szabó Jolán stb. változatokon is, mire meglett. Jobb, ha ilyenkor ott ülsz a levéltáros mellett...

Dominika84 # 2024.06.25. 12:52

Hálásan köszönöm a segítséget kedves Osztap! Meg fogom próbálni amiket ajánlottál, nagyon szépen köszönöm a segítőkészségedet, pontosan ilyen útmutatást kerestem.