Gyerektartàs


Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.16. 16:24

Bele kellene írni a keresetlevélbe. Célszerű lenne kérni ideiglenes intézkedést is.

Mrshorvatski # 2022.02.16. 13:37

Köszönöm szépen a gyors választ. Addig amíg nem történik meg a válás a bíróságon, hol tudom követelni a gyerektartást?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.16. 12:18

Mindig is fizetnie kellett volna. De csak hat hónapra visszamenőleg követelheted. Ergo: minél később kezded el követelni, annál többet vesztesz.

Mrshorvatski # 2022.02.16. 11:04

Édesapától két gyermekemmel albérletbe költöztem 2021.12.25-én. Édesapa maradt a saját tulajdonú ingatlanjában. A válási szándékomat már benyújtottam a bíróság felé. Kérdésem a gyerektartásra irányul. Mikortól kell neki fizetnie gyerektartást? Kizárólagos felügyeleti joggal szeretnék a válás után rendelkezni, mert nem egy városban élünk már most sem. Mindenben jó a kommunikáció köztünk, de a gyerektartasban egyáltalán nem. Nem akar fizetni.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.08. 15:00

Nem feltétlenül. A módosítás iránti perlés lehetősége elvileg mindig adott.

bigdady # 2022.02.08. 12:15

Köszi.
Ha ebben a 12 hónapban volt egy nagy összegű eseti bónusz ami nem garantàlt lesz-e ujra akkor is a gyerek 18 éves koráig kéne fizetni ez az utolsó 12 hónap miatt aranyosan ennyivel többet?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.02.08. 11:02

Összegszerűen kell meghatározni a tartás mértékét. Az összeg meghatározásakor továbbra is a gyermek szükséglete az elsődleges szempont, de figyelemmel kell lenni a szülők vagyoni, jövedelmi viszonyaira, teljesítési képességeire. Továbbra is fontos szempont a különélő szülő (utolsó 12 hónapra számított) átlagos havi nettó jövedelmének nagysága; a gyermekenkénti tartásdíj általában ennek 15 és 25% közé kell essen.

bigdady # 2022.02.08. 08:33

Sziasztok
Mi most a gyerektartás összegének megállapításának az alapja? Megszűnt a korábbi százalékos rendszer? Bíró dönti el de mi alapján lesz belőle összeg? Mi a gyakorlat? Köszi

drbjozsef # 2022.01.19. 05:48

ildi3443,

Nem. A törvény nem változott, Gytv. 24.§(1).
Három évre jár, ami legfeljebb egyszer újabb három évre meghosszabbítható.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

drbjozsef # 2022.01.07. 15:19

Marika88,

Ptk. XX. fejezet.
Tartásra továbbra is jogosult lehet, ha önálló életvitelre képtelen. Mértéke nincs meghatározva, elsősorban megegyezés szerint, ha az nincs, akkor a bíróság állapíthatja meg. Elsősorban a tartásra szoruló szükségletei, körülményei alapján mérlegel a bíróság.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Marika88 # 2022.01.07. 14:53

Jó napot kívánok!
Gyermekem 23 éves, nagykorú és 75 százalékos autista. Jelenleg képzőbe jár, de utána sem lesz képes önálló életvitelre. Volt férjemtől gyerektartásdíjat kapok. Szeretném kérdezni hogy meddig jár a gyerektartásdij? Utána milyen ellátásra vagyok jogosult?

Inci72 # 2022.01.07. 07:58

drbjózsef.

Köszönöm a válaszát. Valami igazolást kell hozzá csatolni vagy csak jelezni, h kéri a megszüntetést.

drbjozsef # 2022.01.07. 05:57

Inci72,

Ez esetben nem "kérheti", hanem természetesen kötelessége jelezni, és leállíttatni a gyerektartást, hiszen arra már nem jogosult.
Ha a jogosult nem teszi meg, akkor a kötelezett is kérheti (ez az egyetlen eset), és meg fogja szüntetni a bíróság, esetleg a jogosult bírságolásával egyetemben. Szóval tegye meg, de gyorsan - ez az ő kötelezettsége.

Inci72 # 2022.01.07. 05:23

Mivel a gyerekek ki repültek és saját keresetük van így kérheti a megszüntetését. Mert csak addig kell fizetni amíg nappali tagozatos iskolába jár. Egy próbát megér ha meg elutasítást kap akkor gondolom jelzik, hogy mit kell csinálni.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.06. 17:54

Szigorúan véve nem is kérvény az, hanem csak bejelentés. Bejelenti, hogy megszűnt a jogosultság. (Halkan teszem hozzá, hogy le nem mondhat a tartásdíjról, az sértené a gyerek érdekeit.)

Inci72 # 2022.01.06. 16:45

Nem én kérem a megszüntetését hanem az akinek fizetek azaz exemnek. Mivel minden hónapban levonta a cég a gyerektartást így nincs elmaradásom sem. Tehát akkor az exemnek akinek fizetek, kell írnia egy kérvényt a bíróság felé, hogy kéri a gyerektartás megszüntetését velem szemben? Itt ez a kérdés. Gondolom a bíróság meg majd a cégemhez küld egy levelet, hogy nem kell tovább utalniuk a gyerektartást.

gerbera317 # 2022.01.06. 16:29

Akkor még ennél is egyszerűbb: Az adós semmilyen jogcímen nem kérheti a végrehajtás megszüntetését. Az adós csak a végrehajtás befejezését kérheti, miután a tartozását megfizette. Ha ezt a végrehajtónál teszi, akkor az minden további nélkül befejezi a végrehajtást. Ha viszont az adós a végrehajtást kérőnek fizeti meg a tartozását, akkor a végrehajtást kérő köteles ezt bejelenteni a végrehajtónál, valamint nyilatkozhat, hogy nem kéri a további végrehajtást (merthogy a gyermektartás az folyamatosan növekszik, tehát nyilatkozat nélkül soha nem ér véget). Az adósnak ekkor már csak a végrehajtási költségeket kell megfizetnie a végrehajtónak.

Inci72 # 2022.01.06. 15:40

Gerbera317.
Azért kérdezek ekkora marhaságot mert nem voltam még ilyen helyzetben. Amúgy én vagyok aki fizeti a tartásdíjat, meg kért a volt párom, hogy segítsek neki mert nem tart tovább igényt a tartásdíjra. Ezért szerettem volna tudni, hogy hogyan is induljunk neki.

gerbera317 # 2022.01.06. 15:02

@Inci72
55. § (1) a) A végrehajtást foganatosító bíróság a végrehajtást köteles végzéssel megszüntetni, haezt kívánta a végrehajtást kérő, és a megszüntetés, illetőleg korlátozás másnak a jogát nem sérti,
(2) Nincs helye a végrehajtás megszüntetésének az (1) bekezdés a) pontjában foglalt esetben, ha a végrehajtási költség megfizetésére a 34. és 41. § szerint nem került sor.
Megmagyarázva: Nem derül ki, hogy te az adós vagy, vagy a végrehajtást kérő. Valószínűleg a végrehajtást kérő vagy, mert az adós nem kérdezhet ekkora marhaságot. Ebben az esetben az eljáró végrehajtó illetékessége szerinti bíróságot kell kérni, hogy szüntesse meg a végrehajtást. Amaz meg fogja kérdezni a végrehajtót, hogy mit szól mindehhez, aki azt fogja válaszolni, hogy szó sem lehet róla, amíg a végrehajtási költségeket meg nem fizette valaki. Erre a bíróság el fogja utasítani a kérelmedet.

Inci72 # 2022.01.06. 13:18

Üdvözlöm!

Kérdésem lenne ha megszeretném szüntetni a gyermektartást, mire van szükség,vagy elég ha írok a bíroságnak egy levelet amiben kérvényezem a megszüntetést?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.01.06. 06:44

A munkáltató akkor követett volna el jogsértést, ha nem ragaszkodik a bíróságtól kapott felhíváshoz.
Beszámíthatsz (ha esetleg valamit nem, azt pedig a bíróságtól követelheted kártérítésként).

Misi67 # 2022.01.06. 04:19

Tisztelt Szakértők!
Gyerektartásdij miatt a bíróság elsőfokon közvetlen munkabér letiltást rendelt el. A másodfokú ítélet csökkentette a tartásdíj összeget és törölte a bíróság közvetlen munkabér letiltásra vonatkozó rendelkezését. 2020 decemberében kaptam kézhez az ítéletet.
A bíróság a másodfokú ítéletét a munkáltatónak nem küldte meg. Ügyvédem megküldte az ítéletet a munkáltatómnak, egyuttal kérte a bíróságtól is hogy kiküldjék meg. A munkáltató az ügyvédtől nem fogadta el a jogerős ítéletet, ragaszkodott hozzá hogy azt a bíróság küldje meg. Kérdésem, hogy ez így jogszerű-e?
A bíróság 2021 decemberében küldte meg az ítéletet a munkáltatónak.
Kérdésem hogy ezt már így el kell fogadni, vagy még szükség van-e további intézkedésre? Élhetek-e a túlfizetés beszámításával?
A válaszokat köszönöm!

groszfater@gmail.com # 2021.12.16. 21:41

csokibaba!
A keresetlevéllel együtt kaptatok egy VÉGZÉST is, el-kéne olvasni!

csokibaba # 2021.12.16. 20:32

2021. dec. hónapban lett beadva tartásdíj megállapítása iránti keresetA keresetben az áll, hogy a kötelezett 2020. évi jövedelmét (egyéni vállalkozó)vegyék figyelemben. Az anya beadta a 2021. évi jövedelemigazolásokat. a tárgyalás 2022-ben lesz előreláthatólag.
Kérhetjük, majd, hogy az apa 2021. évi jövedelmét vegyék figyelembe, tekintettel, hogy a tárgyalás időpontjában a 2021. lesz az előző évi jövedelem, és az anya is a 2021.. évi jövedelméről adott be igazolásokat.Pótkeresetet kell beadni, vagy elég a tárgyaláson kérni?

Válaszukat köszönöm előre is.

drbjozsef # 2021.12.15. 13:06

etti,

A "van értelme" típusú kérdések nem jogi jellegűek.
Leírásod alapján igen, van esélyetek a mérséklésére.
Ugyanakkor a tartásdíj elsődleges szempontja a gyermek szükségelet, azt a tartásra kötelezett szülő a saját tartásának terhére is biztosítania kell. De az, hogy a háztartásotokba született egy új eltartandó gyermek, minden bizonnyal valamekkora csökkenést eredményezni fog.