Jogosítvány honosítása


AlexKirályfi # 2009.09.28. 06:14

Köszi szépen kismukk, de az a helyzet, hogy az illető, aki kb 2 éve vezet itt nálunk angol jogsival, olyan magasról tesz mindenre, hogy őt hiába kérdezem. Esze ágában nincs honosíttatni, azt mondja, nagyon jó ez így neki. Tehát ő nem sokat vacakol ezzel a 90 nappal, de érdekes egy dolog ez, mert ismertem francia párt is, mármint vegyes házasság volt, és azok is éveken keresztül voltak itt nálunk francia jogsival, francia rendszámos kocsival stb, és amikor ezt mondtam nekik, akkor egyszerűen hülyének néztek. Én tényleg abban látom itt a "problémát", hogy manapság ez a 90 nap annyira meghatározhatatlan, az én esetemben Madridban aztán a lehető legforgalmasabb helyen lakok, ott ha 5 évig fekszem holtan a lakásban, az se tűnik fel senkinek, nem hogy ilyesmi. Itt meg szerintem erről a szabályozásról legtöbben nem tudnak, na meg honnan tudnák, hogy nekem éppen spanyol jogsim van ....? Nekem ez olyan átláthatatlan, és nem beszélve arról, hogy a 90 nap alatt én ténylegesen legalább egyszer megfordulnék Madridban, azaz akkor még abszolút legálisan is teszek mindent, mert indul újra a 90 nap?

(ui: spanyoloknál se divat az időszakos orvosi, egyszer, a kiadáskor van egy elég formális vizgsálat, aztán annyi, többet nem foglalkoznak ott se vele, mint nálunk pl, csak akkor korlátozzák vagy vonják be, ha jelentősebb egészségi változás következik be, a másik dolog, náluk nincs PÁV-I se, és a szirénás kocsikat és abszolút "sima" jogsival vezetik)

AlexKirályfi # 2009.09.28. 06:14

Köszi szépen kismukk, de az a helyzet, hogy az illető, aki kb 2 éve vezet itt nálunk angol jogsival, olyan magasról tesz mindenre, hogy őt hiába kérdezem. Esze ágában nincs honosíttatni, azt mondja, nagyon jó ez így neki. Tehát ő nem sokat vacakol ezzel a 90 nappal, de érdekes egy dolog ez, mert ismertem francia párt is, mármint vegyes házasság volt, és azok is éveken keresztül voltak itt nálunk francia jogsival, francia rendszámos kocsival stb, és amikor ezt mondtam nekik, akkor egyszerűen hülyének néztek. Én tényleg abban látom itt a "problémát", hogy manapság ez a 90 nap annyira meghatározhatatlan, az én esetemben Madridban aztán a lehető legforgalmasabb helyen lakok, ott ha 5 évig fekszem holtan a lakásban, az se tűnik fel senkinek, nem hogy ilyesmi. Itt meg szerintem erről a szabályozásról legtöbben nem tudnak, na meg honnan tudnák, hogy nekem éppen spanyol jogsim van ....? Nekem ez olyan átláthatatlan, és nem beszélve arról, hogy a 90 nap alatt én ténylegesen legalább egyszer megfordulnék Madridban, azaz akkor még abszolút legálisan is teszek mindent, mert indul újra a 90 nap?

(ui: spanyoloknál se divat az időszakos orvosi, egyszer, a kiadáskor van egy elég formális vizgsálat, aztán annyi, többet nem foglalkoznak ott se vele, mint nálunk pl, csak akkor korlátozzák vagy vonják be, ha jelentősebb egészségi változás következik be, a másik dolog, náluk nincs PÁV-I se, és a szirénás kocsikat és abszolút "sima" jogsival vezetik)

AlexKirályfi # 2009.09.28. 11:22

Megkérdeztem a NKH-t és azt válaszolták, hogy nem kell honosítás a PÁV-I vizsgálathoz, jó lesz a spanyol jogsi és a külön fogl. eü-i orvosi papír.
Na ennyivel is előrébb járunk ....
De a lényeg még nincs meg.

kismukk # 2009.09.28. 18:04

Köszi az infót, akkor jó.
A bejelentéshez:
a schengeni országokban a munkavállaláshoz (általában) az adott országban tartós tartózkodásra jogosító regisztrálást kérnek.

zkazsi # 2009.09.29. 15:54

Kedves mindenki,

egy témába vágó kérdés: most váltottam át a magyar jogsimat egy schengeni országban - aminek nincs hasonló lejárati ideje, mint a magyarnak
A magyar jogsim 2013-ig érvényes.

Viszont, tegyük fel, 10 év múlva (amikor már lejárt a magyar érvényessége, viszont a külföldi még érvényes) hazamegyek: hogyan jutok újra magyar jogsihoz? Orvosi viszga, és újra érvényesitik a magyart? Vagy ujra vizsga, stb? (hiszen a magyar már 6 éve lejárt...)

Elore is köszi.

monalisa1 # 2009.09.29. 16:08

Aki egyszer letette a vizsgát és megszerezte a vezetői engedélyt annak a továbbaikban csak az időszakos orvosi alkalmasság a gondja - nagy általánosságban.

Ha 2013-ig akár csak egyszer is itthon jársz "ugorj be" a háziorvoshoz: vérvétel, vizeletlabor és 2-3 napon belül ujabb 10 évre bizonyára alkalmas vagy ismét a vezetésre. (Valami 3.500 Ft-ot kell fizetni költségként, a doki ad róla nyugtát.)

"Lisa"
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2009.09.29. 16:17

Van egy másféle probléma: nemrég hoztak olyan rendelkezést, hogy aki 1 éven (= 365 napon) belül egyszer sem járt a háziorvosánál - minek ha egészséges, de ez más tészta -, akkor a dokinak őt ki kell írnia az orvosi körzetéből és erről az egészségbiztosítót tájékoztatni. (Itt tulajdonképpen a 4.500 Ft/hó egészségbiztosítási díj fizetésének ellenőrzéséről van szó.) Azt hogy külföldön élő magyar ezzel kapcsolatban miként is kell hogy eljárjon nem tudom.

Talán egy e-mailben kérdezd az Országos Egészségbiztosító Pénztárt: http://www.oep.hu vagy az adóhivatalt - lévén adóként őhozzá történik a befizetés: http://www.apeh.hu

További minden jót!

pasmabk # 2009.10.24. 09:05

Hello!

Nekem a következő lenne a problémám: bevonták a jogosítványomat kb 5-6 éve magyarországon, amit már utánképzéssel, pár éve visszakaphatnék, de közben csináltam egy jogosítványt angliában, amit most szeretnék honosíttatni, lehetséges ez?

kismukk # 2009.10.25. 07:45

Próbáld meg.
Szvsz bevont jogsi esetén nincs tilalom, hogy ne szerezz újat (max. ha közügyektől tiltanak el).

pasmabk # 2009.11.09. 16:31

Mi az az szvsz bevont jogsi?
Közügyektől nem tiltottak el, csak utánképzést kellene csinálnom, de mivel itt már letettem a jogsit, akkor minek kéne utánképzést csinálnom!?

kismukk # 2009.11.10. 12:29

szvsz = szerény véleményem szerint
Bevont jogsi = nem azt írtad, hogy M.o.-on bevonták?
Mi az az utánképzés?
Ha van angol jogsid, miért nem azt használod?

pasmabk # 2009.11.12. 01:48

Úgy írtad, hogy "szvsz bevont jogsi" erről én azt hittem, hogy a bevonásnak valamilyen módja. :)
Az utánképzés alatt azt értem, amikor bevonják a jogsidat több mint 6 hónapnál hosszabb időre és akkor el kell menned erre a tényfeltárás, utána kresz, gyakorleti, rutin vagy hasonló vizsgákra, hogy visszakaphasd a jogsidat.
Az angolt szeretném honosíttatni, de nem tudom, hogy lehet-e.

kismukk # 2009.11.12. 13:29

Kérdezted már kerületedben az okmányirodában? Ott megmondják.

kismukk # 2009.11.12. 13:30

De, 6 hónapig vezethetsz vele honosítás nélkül.

picipc # 2010.01.06. 20:35

Hello

Kismukk jól mondta: érdeklődj (akár e-mailben vagy telefonon) az illetékes okmányirodában. Azért is ajánlom ezt, maguk szerintem az okmányirodák sem egységesek e tekintetben.

Legrosszabb esetben az alábbiak mindegyikét kérik:

  • Személyazonosításra alkalmas (fényképes) okmány
  • Lakcímkártya (magyar állampolgár) vagy idegenrendészeti hatóság tartózkodási engedélye (nem magyar állampolgár)
  • Külföldi hatóság által kiállított érvényes vezetői engedély (nemzetközi vezetői engedély, ha van)
  • Bizonyos esetekben egészségügyi alkalmasságot igazoló orvosi vélemény
  • Bizonyos esetekben a külföldi vezetői engedély hiteles magyar nyelvű fordítása
  • Bizonyos esetekben vizsga letételéről szóló igazolás

utóbbi három szükségességéről az okmányirodában adnak felvilágosítást.

Én negyedik éve vagyok Angliában és ritkán vezetek autót. Eddig csak egyszer igazoltattak, úgyhogy egy év múlva esedékes hazaköltözésemig már nem vállalom be az oda- és visszaváltási procedúrát.

Üdv,
picipc /Devon/

monalisa1 # 2010.01.07. 11:32

Egy évig itthon is lehet mászkálni külföldi rendszámmal, azt követően cseréltetni kell. (Tessék visszakeresni ezen topic első oldalát ott a jogszabályt részletesen bemásolta valaki.)

Amúgy, mível a határon már nincs útlevélellenőrzés, a ki- és beutazás ideje semmivel sem igazolható, de a rendőr sem tud utánajárni a dolognak hogy az egy évből aktuálisan mennyi van még vissza...

Van ismerős aki 6 éve cseh rendszámmal jár már, és bár tudja hogy ez szabálytalan, de neki bizonyos okokból így a jó...

"Mona"
laikus hozzászóló

Spagyesz # 2010.01.29. 20:14

Sziasztok!
Elég furfangos kérdéssel állnék elétek.
Angol 'B' kategóriás jogsim van jelenleg és Angliában elkezdtem egy motoros 'A' kategóriás tanfolyamot, egyedül a forgalmi vizsga lenne hátra. Nem rég haza költöztem Magyarországra és természetesen szeretném megszerezni a jogsit.
A kérdésem az lenne, hogy az Angliában elvégzett CBT teszt (ezzel lehet maximum 125 köbcentis motort vezetni) KRESZ és rutin vizsga papírjaival lehet-e Magyarországon forgalmi vizsgát tenni?

Előre is köszönöm a válaszokat!
Arnold

monalisa1 # 2010.01.29. 20:42

Javaslom érdeklődj a Nemzeti Közlekedési Felügyetelnél - régi nevén KPM-nél. (E-mailban történő megkeresésedre biztosan fognak érdemi válasszal segíteni.)

httt://web2.nkh.gov.hu/kozpfelugy

"Mona"
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2010.01.29. 20:43
monalisa1 # 2010.01.29. 20:46

Nemzeti Közlekedési Hatóság

http://www.nkh.hu

Gayle # 2010.09.21. 20:05

Sziasztok! Lenne kis problémám a honositásal. 1999 ota vagyok magyar állampolgár. 2004 ben honositotam A,B kategoriámat. Közben viszköltöztem külföldre, de megtartotam a magyarországi állando lakcimem is. Külföldön levizsgáztam C,D,E kategoriára, és most szeretném honositani ezket a kategoriáim. Elementem az okmányirodába és egy 2009 es törvényre hivatkozva nem akatták honositani. Ebben a törvényben az áll hogy akinek folyamatosan volt magyarországi tartozkodása és idöközben vizsgázot le külföldön nincs joga honositani azt.

Elöre is köszönöm a segitséget!

rolko10 # 2011.03.09. 11:00

T.Autójogász!2009 év dec vásároltam egy gépkocsit amit előtte Romániából hoztak be és már forgalomba volt helyezve egy vállalkozás tulajdonában.
Egy Autóházon keresztül lehiteleztettem,eredetiség vizsgáztattam,átírattam és azóta is használtam.
Tegnap reggel a NNI leoglalta az autót mert,hogy romániai lízingelt autó amit áthoztak és forgalomba helyeztek.
Állítólag 20-30 ilyen autóval játszották ezt el.
Szeretném megkérdezni,hogy milyen lehetőségeim vannak most?
Én nem tudtam erről az egészről.Állítólag körözés volt kiadva rá de majd 1.5 év eltelt és használtam,fent volt a rendszerbe.Az eredetiségvizsgálat mire ha nem erre való,hogy ezt elkerüljem?
Hitel van az autón most azt tovább kell fizetnem miközben nincs is nálam a kocsi és nem is tudom használni?Ki az aki felé jogorvoslattal élhetek?
Egy másik ügyben barátom nem kapta vissza a kereskedésbe beadott kocsiját amit tudtán kívül eladtak és most az a kocsi nincs lefoglalva és a vétlen vásárló ugyan úgy használja és az eredeti tulaj nem is tudja visszakapni tőle..jogerősen nála marad.Akkor most,hogy van ez?Egyik ügyben így a másikban úgy járnak el vagy azért más mert nem országon belüli az eset?
Kérem tanácsát és segítségét,merre induljak.
Köszönettel

olika57 # 2011.08.14. 10:42

Ausztráliából hazatérő 75 éves ismerősöm sohasem vezetett európai országban, de nemzetközi jogosítvánnyal rendelkezik. Makacssága miatt ne tudom lebeszélni hogy zsúfolt városunkba ne akarjon egyből autót vezetni. Meddig érvényes az Ausztráliában szerzett jogosítványa hazánkba és ha az lejár, kaphat e itt újra jogosítványt.
Válaszát köszönöm!

kismukk # 2011.08.14. 11:21

olika57:

Önkormányzati okmányirodában lehet honosítani, hiteles fordítást kérnek hozzá, több követség is megcsinálja a fordítást.
Nemzetközi jogsival vezethet, de tartós itt-tartózkodás esetén fél év elteltével megkövetelhetik a honosítást.

SuperMito # 2012.01.07. 15:04

Sziasztok!
Szerbiai származású vagyok, 2011októberében voltam az eskütételen(kettős állampolgár vagyok), nemrég megjött a lakcímkártya, ma voltam az okmányirodában és megcsináltattam a magyarországi címemre a lakcímkártyát, az van rajta hogy, lakóhely külföld, tartózkodási hely a magyarországi címem. Nem csináltatok személyigazolványt(nem is tudnék még hónapokig), mert külföldön élő magyar állampolgár vagyok most így(ha egyszer megjön a magyar születési kivonatom, akkor tudom indítani a szem.igazolványt, és akkor lehet a lakóhelyem a magyar címem). Mivel már fél éve itt dolgozom, ezért van adószámom, taj és tb, lakcímkártya, és szerb útlevél, szerv jogsi.
Autót szeretnék vásárolni, így, csak a lakcímkártyával az átíratáshoz szükséges dolgokat eltudom e intézni? És a szerb engedélyemmel hajtani?
(egyik helyen azt mondták így nem kell honosítani az engedélyt, az autót pedig át tudom íratni a lakcímkártyával akkor is ha csak tartózkodási helyem van, azért mert most külföldön élő magyar állampolgár vagyok, ahogy átíratom a lakcímkártyán a lakóhelyet a magyar címemre elkezdődik a 6hónap, ami alatt tanfolyammentes vizsgát kell hogy tegyek, mivel akkor már magyarországon elő magyar állampolgár leszek)

Az okmányirodában mindenfélét mondtak, nem tudnak pontos és biztos választ adni, csak találgatnak. Direkt ahol az autó átíratást végzik megkérdeztem, megnézte a lakcímkártyám és mondta hogy nem lehet átíratni, aztán telefonált és azt mondta át lehet íratni akkor is csak tartózkodási helyem van magyarországon. Felküldtek valami másik irodában ahol ilyenekkel foglalkoznak mint én, ők is csak tanácskoztak és arra jutottak ha így hagyom akkor vegyek autót és hajtsam a szerb jogsival... Köszi a választ előre is.