Kiskorú nevére szeretném ajándékozni autót.


ch22 # 2012.03.27. 17:45

...ha jol emlekszem, 2-3 hete foglalkozott az öröklessel a Kossuth Radio delelötti müsoraban, es mintha arrol beszelt volna, hogy az auto kivetel az öröklesben is, nem szamit bele az illetekmentessegi hatarba sem... Ezert jobb az illetekfizetesi-meglepetesre inkabb felkeszülni...

guba" # 2012.03.27. 17:47

Az ajándékozási illeték alóli mentességet pedig a 17.§ (1) p pont tartalmazza, és itt nincs semmilyen speciális szabály gépjárműveknél.

Azért, mert a gépjárművekre az a szakasz vonatkozik, amit beidéztem.

eurosolar # 2012.03.27. 19:10

http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

12. § (1) b
12. § (4)
17. § (1) p

eurosolar # 2012.03.27. 19:27

Szóval a 17. § (1) p miért írja felül az általánosként leírt 12. § (1) b (lakást), és miért NEM az általánosként leírt 12. § (4) (gépkocsit) ???

eurosolar # 2012.03.28. 10:58

Ma megkérdeztem egy budapesti székhelyű nemzetközi ügyvédi iroda (AO) adóügyekkel foglalkozó kollegáját, és ő is azt mondta amit az okmányirodában az ügyintézők, hogy illetékmentesen ajándékozhattam anyukámnak a gépkocsit, mert egyenes ági rokonok vagyunk.

Lehet, hogy a Kossuth rádióban éppen Kovács Béla Sándor beszélt, vagy guba, vagy Gabicsek. :)))

Részemről befejeztem ezt a témát, inkább hiszek a tapaszatalatnak, meg a személyes találozás mellett adott információnak, mint az itteni online szakembereknek.

eurosolar # 2012.04.09. 12:56

Hmmm

Azt hittem az itten szakemberek valamivel megvédik a mundér becsületét.
Az kevés, hogy: eurosolar hülye vagy, és nem tudsz jogszabályt olvasni, meg: "Megint egy népi jogász."

Tudom, hogy problémás a jogszabály némelyeknek, de azért próbálkozni lehetne linkekkel, hátha meggyőzik a túloldalt a paraszti logika által diktált következtetésekkel.

Mindenestre durva, ha egy ilyen egszerű kérdésre nem tudnak tényekkel alátámasztott véleményt közölni az itteni szakértők!
Itt a kérdés továbbra is:

Ha édes gyermekem nevére akarom íratni az autót, akkor azt illetékmentesen megtehetem???

Immaculata (törölt felhasználó) # 2012.04.09. 19:47

Az egyenesági rokonok között mindenféle ajándékozás illetékmentes, így a gépjármű ajándékozása is, ahogyan a 17. §. (1) bek. /p pont írja.

Az illetéktörvény csoportokba sorolja a megajándékozottakat, az egyenesági rokonok egyik csoportba sem tartoznak.
A 12. §. (4) bek. egy csoporthoz való rendelés esetére vonatkozik. Csak azért lett a gépjármű kiemelve egy külön bekezdésbe, mert a gépjármű illetéke a csoportokhoz való rendelés esetén is eltér az általános mértékű illetékezéstől.

Az öröklési illeték külön foglalkozik az egyenesági rokon közötti öröklésről és az I. csoportba tartozók öröklési illetékéről. 16. §. (1) c/ és /i pont.

Jutka27 # 2012.04.11. 08:30

Jó napot kedves fórumozók!
Én segítséget szeretnék kérni abban hogy vásároltam egy használt autót de a kiskorú gyermekem nevére szeretném íratni.Az adásvételire is az ő neve került tulajdonosnak.Úgy szeretnénk megcsinálni ,hogy én mint szülő lennék az üzembentartó.Mik kellenek ehhez,hogy át tudjuk íratni?Előre is köszönöm válaszukat.

eurosolar # 2012.04.11. 14:00

Remélem jól értem, és már a neveden van a kocsi, és nem most veszed.

Akkor:

Kell eredetiség vizsgálat: 18000 Ft (Google-ban keresel egyet)

Új törzskönyv: 6000 Ft (Okmányiroda, postán csekken)
Új forgalmi: 6000 Ft (Okmányiroda, postán csekken)

Gépjármű ajándékozás nyomtatvány:
http://www.proviti.hu/…des_2011.rtf

Üzembentartói jog ajándékozása nyomtatvány:
http://www.proviti.hu/…kozat_uj.pdf

Értelemszerűen mindkét nyomtatványon az INGYENES szót jelöld be, mert ajándékozod autót a gyeremnekednek, ő pedig neked ajándékozza ugyanabban a percben az üzembentartói jogot.

Megjegyzés rovatba írjátok be, hogy egyenes ági rokonok vagytok, és erre hívd fel az okmányirodai ügyintéző figyelmét, valamint vidd magaddal a születési anyakönyvi kivonatát a gyereknek, amiből látszik, hogy az édesanyja vagy.

Én a budapesti központi okmányirodát javaslom, mert ott értelmesek, és nem fognak átírási illetéket kérni. (1133 Budapest Visegrádi utca 110-112
tel: 06 1 273-4800)

Ezen a fórumon is sokan vitatták, hogy ingyenes lenne az ajándékozás, ezért kifoghatsz ilyen véleménnyel egy ügyintézőt, és csak a gondod lesz vele.

Ha már van kötelező biztosítás a nevedre, akkor biztosítást nem kell újat kötnöd, folytatólagosan mehet tovább. De miután megkaptad az új forgalmit, be kell mutatni a biztosítónak, és adnak új kötvényt már az új forgalmi sorszámával.

eurosolar # 2012.04.11. 14:02

Oké, nem jól értettem.
Szóval már a gyerek nevén van az autó...

Akkor csak az üzembentartói jogot ajándékozza neked, Te köss biztosítást. Eredetvizsga nem kell.
Törzskönyv sem, mert csak tulajdonosváltásnál kell.

Új forgalmi viszont kell: 6000 Ft.

eurosolar # 2012.04.11. 14:17

Most látom, hogy a gyerek nevére is most LESZ csak írva, mert még csak az adás-vételin szerepel mint tulajdonos. (kicsit nehézkesen írtad le)

Akkor eredetiségvizsgálatot kaphattál az eladótól, ha nem, akkor meg kell csináltatni.

Törzsköny és forgalmi is kell.
Biztosítás is!

Visszterhes átírási illeték is lesz, mert a gyermeked gondolom idegentől VÁSÁROLTA, és nem ajándékba kapta. http://kalkulatorlap.hu/…or_2012.html

(Tényleg, ilyenkor honnan van a kiskorú gyermeknek ennyi pénze? Tőled kapta ajándékba? Nem kell bejelenteni a NAV-nak?)

Melesleg volt az apeh oldalán egy leírás ami szerint csak az átírási illeték 75%-át kell kifizetni, ha azonnal ajándékozásra kerül az üzembentartói jog.
Érdemes rákérdezned, bár nekem erre azt mondták az okmányirodában, hogy tudják, hogy ott van az apeh oldalán, de hülyeség.

Dr.Attika # 2012.04.11. 14:18

Jó napot Jutka 27!
Azt kellett volna csinálni, hogy az adásvételt harmaik személy ( gyermek) javára kellett volna megkötni. Ebben a szerződésben ki kellett volna kötni a haszonélvezeti jogot. Ez a szerződés már eleve biztosította volna, hogy Önt jegyezzék be üzembentartónak. Sőt azt is biztosította volna, hogy nem kell a gyámhatóság engedélye. Most mehetnek a gyámhatósághoz, ami nem egyszerű eljárás.

eurosolar # 2012.04.11. 14:19
eurosolar # 2012.04.11. 14:21

Dr.Attika!

Jogos!!!
Gondolom még lehet új szerződést írni az eladóval.

guba" # 2012.04.12. 10:52

Ennek megfelelően, ha a szülő vásárol egy személygépkocsit, majd még ugyanazon a napon – akár ugyanabban az okiratban – a gyermeke számára ingyenesen üzembentartói jogot alapít rajta, akkor a szülő az egyébként fizetendő illeték 75 százalékát köteles megfizetni, míg a gyermek illetékmentesen szerzi meg a vagyoni értékű jogot, amennyiben igazolja, hogy az ajándékozó egyenes ági rokona.

Vagyis, ha valaki az adásvétel napján enged használati jogot egyenesági rokonnak, akkor 25%-al kevesebbet fizet, mint az aki saját célra veszi...Ehhez nincs is mit hozzátenni.

eurosolar # 2012.04.12. 13:34

Igen ezt írta az apeh honlap, meg az újság is, viszont az okmányirodában azt mondták rá, hogy hülyeség.

És lehet is benne valami.
Mert a 100%-ból tényleg le lehet vonni 25%-ot, ha üzembentartói jogot is adunk valakinek, mert a levont 25%-ot viszont az üzembentartó fizeti ki.

Ha viszont egyenes áginak ajándékozzuk, akkor nem kell semmit fizetnie, így a semmit kéne levonni a 100%-ból, tehát fizetheti ugyanúgy a 100% illetéket az autóvásárló szülő. (szerintem)

jucus.no1 # 2012.07.20. 08:32

Üdv!
Bocsánat, de nem találtam köelebbi topikot, ezért itt kérdezem:
Apám 16 éves unokájának (fiamnak) ajándékozná mezőgazdasági vontatóját. Hogyan teheti meg ezt? Mire van szükség az átíráshoz és ennek mi a menete?
Nem baj, hogy a gyerek még nem nagykorú?
Úgy tudom, hogy a traktor nem gépjármű, csak jármű.
Ugyanolyan szerződés -A közúti közlekedési nyilvántartásba bejegyzett jármű tulajdonjogának változását igazoló teljes bizonyító erejű magánokirat- kell hozzá, mint a gépkocsihoz, vagy milyen?

Briguska # 2012.07.23. 16:57

Tisztelt Fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni az alábbi helyzetben. Az én és a párom nevén köztartozás szerepel a NAV-nál, fizetésünkből folyamatosan törlesztjük adósságunkat.
Idén tavasszal megbetegedett anyósom, ezért mindenképp vásárolnunk kellene személygépkocsit, amivel kórházba hordanánk kezelésekre. Na már most. Gépjárművásárlás esetén a NAV jelen esetben lefoglalhatja a tulajdonunkba került járművet. A kérdésem az lenne, ha kiskorú gyermekem nevére (aki a páromnak nem vér szerinti gyermeke) történne a tulajdonjog átíratása, és a párom lenne az üzembetartó (ő rendelkezik jogosítvánnyal), legális lenne e a dolog...A NAV számon kérné e tőlünk, hogy miből is vásároltuk a járművet?
A válaszokat előre is köszönöm!

kfgabri # 2012.07.23. 17:25

Briguska, a NAV nem fogja betárolni a kocsit, ha rendesen fizettek, "csak" elveszi a törzskönyvet.
Ha kápés a kocsi, akkor megoldható, nem?

kfgabri # 2012.07.23. 17:26

Plusz feltételezem, hogy anyóspajtást nem Q7-tel kell vinni dokihoz...

Veronika21 # 2012.08.22. 07:28

Kedves Szakértők, Fórumozók!

Szeretném megkérdezni, hogy van nekem egy 17.éves autóm (suzuki siwft)Szeretném a fiamnak ajándékozni Ő 18 éves de nincsen jogsija a közel jővöben nem is lesz.Meg tehetem-e és milyen költséggel járna?Itthon lakik velünk még tanuló. Én havonta 1-2alkalommal vezetek mivel a beteg édesanyámat viszem az orvoshoz.De szeretném ha nem lenne a nevemen az autó.Sajnos van hitel tartozásom amit nem tudok már fizetni és félek hogy el viszik.az értéke nem nagy kb 200 ezer ft de nekem nagy érték.Meg tehetem hogy a fiamnak ajándékozzam, így a családban maradna.Válaszukat Köszönöm Erzsébet

Rexor # 2012.08.22. 08:04

Kedves Veronika,

Megteheti, de ez még nem jelenti azt, hogy az autót kivonhatja a végrehajtás alól. Szóval én sok értelmét nem látom a dolognak.

guba" # 2012.08.22. 18:53

Jogszerűen a hitelőző hozzájárulása nélkül nem ajándékozhatja el.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.22. 19:05

Miért? Nem mondta, hogy elidegenítési tilalom lenne bejegyezve. Sőt, azt se mondta, hogy kölcsönből vásárolta az autót.

guba" # 2012.08.22. 19:14

Igaz, nem azt mondta, hogy az autón van a tartozás. Abban az esetben elajándékozhatja.
(Egyébként autó esetében nem bejegyzésről van szó, elég az is, ha a szerződés szerint a kocsi a kölcsön biztosítékaként szolgál.)