zártkerti ingatlan adásvétele


dropi # 2017.06.19. 15:18

Kedves Fórumozók!

Adott egy zártkerti ingatlan, amelyre vonatkozóan korábban haszonbérleti szerződést kötött a tulajdonos, ami jelenleg is fennáll (2020ig), azonban időközben zártkerti művelés alól kivetté minősíttette, valamint annak eladása mellett döntött.

A kérdésem az, hogy a kivetté minősítés érinti-e a haszonbérleti szerződést, valamint, hogy a haszonbérlőnek van-e elővásárlási joga.

Segítségeteket előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.06.19. 15:55

Nem és nincs. (Hacsak a szerződéssel nem alapítottak neki.)

dropi # 2017.06.19. 16:25

Köszönöm!

lajcsó # 2017.06.19. 21:20

"kivetté minősítés érinti-e a haszonbérleti szerződést,"
A törvény ezt nem nevesíti megszűnési oknak, az viszont tény, hogy a haszonbérlőt törölni fogják a földhasználati nyilvántartásból.

"valamint, hogy a haszonbérlőnek van-e elővásárlási joga."
Neki sincs, meg másnak sincs.

MajorDomus # 2017.06.21. 20:27

Szabadon eladható?

lajcsó # 2017.06.22. 06:52

Így szabadon (hatósági jóváhagyás nélkül) eladható.

MajorDomus # 2017.06.22. 21:23

Köszönöm(érintett vagyok)

bibababa # 2017.06.23. 08:34

Üdvözlet !

Szeretnék venni egy családi házat. A családi házon a ház áránál kevesebb jelzáloghitel van.
Ezt az eladó nem közölte csak miután ki lett kérve a tulajdoni lap, de több mint egy milliót akart foglalónak (10%), és még ekkor sem közölte hogy van hitel a házon. Ez után lett a tujadoni lap kikérve.
Gyanus volt. A bankkal folyamatban van az ügy, a szerződésben is minden rögzítve lenne, de mi van akkor ha a szerződésben foglaltak szerint nem adja át az ingatlant. A kilakoltatás meddig húzódhat.
Találkozott már valaki ilyen esettel ?

lajcsó # 2017.06.23. 09:47

"Találkozott már valaki ilyen esettel ?"
Te se akarj találkozni vele, felejtsd el az egészet!
Ha már az elején kavar az eladó, akkor nem kizárt, hogy később is érhetnek téged meglepetések.

bibababa # 2017.06.23. 09:57

Köszönöm.

Nagyon meg kell gondolni.
Annyi van hogy jön a gyerek gondolom, hogy sok lenne a hitel meg a gyerek. A helyi Önkörmányzatnál dolgozik, nem tudom, hogy kockáztatná az állását is ezért.

MajorDomus # 2017.06.23. 21:46

Az előlegből rendezze le az eladó!

Bea1 # 2017.06.24. 04:07

Családi ház zártkerten?

Jelzáloghitel zártkerten?

Az adásvételinek, de már az előszerződésnek is tartalmaznia kell a fizetési feltételeket, lehet, az eladó nem tudja, hogy hogyan lehet hitellel terhelt ingatlant eladni.

Önnek kell majd rendeznie a bank felé a jelzálogot, majd a maradék összeget átutalni az eladónak.

1-1,5%-ot kérnek a bankok "kárpótlásként" ilyen esetekben pluszban.

Éppen az ilyen "mégsem költözök ki" esetek miatt kell ezt a lehetőséget is belefogalmazni a szerződésbe, napi összeggel szankcionálva, amely napi összeg fedezi az Önök szállodai költséget, mondjuk 20 000 ft/nap.

Nem tudom, csak kérdezem, hogy ilyen esetekben (elhúzódó adásvétel) nem lehet-e egy kilakoltatási záradékot szerkeszteni?

nonolet # 2017.06.24. 12:55

"Az előlegből rendezze le az eladó!"

Ennyi pénzt nem bízunk rá az eladóra előre... ép ésszel.
Szerintem.

nonolet # 2017.06.24. 13:00

"Családi ház zártkerten?"

Szemre simán annak LÁTSZIK egy csomó "gazdasági épület".
Ezért KELL a tulajdoni lapot IS megnézni, hogy

  • lakóépület-e

vagy

  • csak gazdasági

Mert hitelnél, CSOK-nál, stb.-nél nagyon nem mindegy.

Ahogy azt is meg kell nézni, hogy

  • szerepel-e a térképen
  • akkora- és olyan alakú-e mint a térképen
  • a légi fotókon van-e változás... 2005-től

"Jelzáloghitel zártkerten?"

Ez sima ügy, miért ne lehetne?

MajorDomus # 2017.06.25. 18:20

Kétemeletec ,,gazdasági épületek,, vannak.

Az enyém is!

zolnagy # 2017.08.24. 18:02

Kedves Fórumozók!

Művelés alól kivont zártkertet értékesítettem, amit korábban 2011-ben vásároltam. Nem tiszta számomra, hogy szerepeltetnem kell-e az SZJA bevallásban jövőre, vagy sem. Ugyanis tavaly még úgy tudom külön volt szedve a lakóingatlan és a többi 5 ill. 15 évre. Azaz ha ennyi ideig a tulajdonom volt, akkor nem kellett adózni utána. Most viszont azt olvasom a NAV honlapján, hogy megszűnik a megkülönböztetés. Máshol viszont nem ezt olvasom, ill az ügyvéd is azt mondta, hogy adóznunk kell szerinte. Mi az igazság?
Ill még egy dolog. Már nem érint, de érdekel. A művelés alól kivont zártkertnek tényleg 10%-a beépíthető? Vag ez változhat önkormányzatonként?

Köszönöm előre is a segítséget!

Bea1 # 2017.08.24. 18:28

Idéntől 5 év, mint minden más ingatlan, jól látja!

Sajnos jövő év végéig vezethetik be az önkormányzatok, valaki már megtette, valaki még nem.

Bea1 # 2017.08.24. 18:31

Nálunk például maradt 3%, ugyanakkor megnövelték a legkisebb beépíthető méretet, így valakinek a telkeire például már nem lehet 3 %-ot se építeni, mert 16 négyzetméterrel a határ alá került.

drbjozsef # 2017.08.25. 05:25

zolnagy,

2017.01.01-től egységesen adózik minden ingatlan. Ha idén adtad el, akkor az adóbevallásodban sem kell szerepeltetned egyáltalán.

nonolet # 2017.08.25. 08:52

"A művelés alól kivont zártkertnek tényleg 10%-a beépíthető? Vagy ez változhat önkormányzatonként?"

A 10% a lehetséges felső határ az OTÉK szerint.

Az önkori pedig ezen szigoríthat, ha

  • úgy dönt

és

  • kap rá jóváhagyást az Országos Főépítésztől

Tehát mindig az éppen ÉRVÉNYES HÉSZ a mértékadó.

zolnagy # 2017.08.25. 15:37

Bea1, drbjozsef, nonolet,

köszönöm szépen a válaszokat.

Akkor az adózás alól mentesül, ez jó hír.
A 10% pedig a felső határ. Tehát a helyi önkormányzattól kell megkérdezni, hogy az adott helyen mi a szabály.

Üdv

Denito # 2017.09.08. 17:51

Kedves Forumozok!

Par hete vettem egy, a mar meglevo zartkerti telkem szomszedsagaban levo telket. Termeszetesen muvelesbol kivont a kerdeses ingatlan, felepitmeny nincs rajta, evek ota teljesen elhagyatottan all. A tegnapi nap folyaman egy szinten szomszedos telektulajjal torteno beszelgetes soran kiderult, hogy szerinte ez az o telke, mert az elozo tulajdonos, akitol en vettem es akinek a neve a tulajdoni lapon szerepelt, jo par evvel ezelott eladta szamara a kerdeses ingatlan, allitasa szerint errol kezzel irott bizonyiteka is van. A telket jelentektelen osszegert vettem, igy nem jelentene nagy szivfajdalmat, ha vegul megsem lenne az enyem, de ilyen esetben megis mire szamithatok? Jogilag ennyi ev tavlatabol megallja a helyet egy fecnire irt szerzodes, amely az evek alatt nem kerult bevezetesre a foldhivatalnal? Esetleg van barmi eselyem, hogy a telek megis az en tulajdonom marad?
Koszonom elore is a valaszaitokat!
Szep estet!

  • Denes-
nonolet # 2017.09.08. 18:09

A "vevő" ezek szerint ingatlan nyilvántartáson kívüli tulajdonos volt... ami az ő kockázata.

Be kellett volna jegyeztetnie a tulajdon szerzést és akkor nem jár így.

Veled szemben nem léphet fel! hisz te

  • jóhiszeműen
  • a KÖZHITELES nyilvántartásban bízva

vásároltál, ezért védve vagy tőle...

Ő meg lesz szíves ebbe beletörődni.

Persze pert indíthat az ellen, aki másnak is eladta.
Hisz ő tudta, hogy egyszer már eladta.
(sőt ez bűncselekmény is lehet)

De ez legyen a kettőjük ügye.
Közöd hozzá semmi.

A te tulajdonjogod biztos és támadhatatlan.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.08. 19:00

A "vevő" ezek szerint ingatlan nyilvántartáson kívüli tulajdonos volt..
Nem volt tulajdonos. Hacsak el nem birtokolt.

nonolet # 2017.09.08. 21:38

Megvette... csak nem jegyezte be...