Ingatlanügyek


Zöldövezeti11 # 2023.02.15. 14:44

Más !
Úgy talán 40 éve amikor a fürdőszoba rekonstrukció volt / teljes kibelezés,új nyomó és lefolyóhálózat, új szaniterek,teljes padló és falburkolás a kor anyagaiból /saját szervezéssel is tartott kb. 2 hónapig.
Kritikus az első kettő hét volt. Bontás, a lefolyók elhelyezése a második hét végén beállítottuk a fürdőkádat és használtuk.
Kettő műanyag veder,egy meleg vizes és egy langyos vizes .A kád mellé egy gyalultdeszka a járásra, ,bele a kádba, melegvíz egy nagy csuporral, majd szappanozás és öblítés a langyos/hideg vizzel. egy 3 és egy 5 éves gyerekkel megoldottuk.
Aztán a szakík (kőmives, burkoló vízvezeték szerelő és a segédje, villanyszerelő 2 hónap alatt megoldották a feladatot.
Fővállalkozóval fele annyi idő, dupla költség. Én voltam az anyagbeszerző, a műszaki ellenőr és a koordinátor

Majordomus # 2023.02.15. 20:48

Na jó,de ez már egy átadott lakás!

Ügyvédi levél jogy költözöl hotelbe az ő költségükre ha február 20-ig nincs kész!
Két burkolónak addig ezt meg kell enni!

sanyika # 2023.02.16. 07:08

üdvőzlömmi korábban megvásároltunk egy lakás 2/8ad részét most a másik tulajdonostárs meg szeretné szüntetni biróság úgy dőntőtt hogy fizessen nekünk 1,25 milió forintott .mi vagyunk birtokon belül.elvehetik tőlünk ezért az összegért.mert mi nem tudunk máshova menni 2 kiskoru gyerekkel.vállaszát előre is köszönöm

Szomorú örökös # 2023.02.16. 07:24

sanyika

korábban megvásároltunk egy lakás 2/8ad részét most a másik tulajdonostárs meg szeretné szüntetni

Tehát ezek szerint úgy látszik, hogy a 2/8 tulajdonrész birtokában ti a teljes ingatlant használtátok. Nyilván a másik tulajdonos szeretné látni a részét pénzben, amit elképzelhető, hogy korábbi jelzések ellenére ti nem tudtatok kifizetni a számára, ezért bírósághoz fordult közös tulajdon megszüntetése céljából. Sajnos az ingatlan nagyobb része az övé, ezt el kell fogadni.

biróság úgy dőntőtt hogy fizessen nekünk 1,25 milió forintott .
mi vagyunk birtokon belül.elvehetik tőlünk ezért az összegért

A bírósági határozat végrehajtható, tehát simán. De ne lepődjetek meg,
ha majd a bírósági per illetékének rátok eső részét is ki kell fizetni.

mi nem tudunk máshova menni 2 kiskoru gyerekkel

Pedig ideje keresni másik lakhelyet. A gyerekek nem fognak megvédeni attól,
hogy akár végrehajtás útján is kitegyenek benneteket a lakásból.
Ahogy a pénzt megkapjátok, gyakorlatilag el kell hagyni a lakást.

drbjozsef # 2023.02.16. 08:27

sanyika,

Kértétek a perben a Ptk. 5:84.§(4) szerinti haszonélvezetet?
Ha igen, de elutasította a bíróság, akkor azért, ha nem is kértétek, akkor meg azért kell elhagynotok az ingatlant.

groszfater@gmail.com # 2023.02.16. 09:13

Sanyika!
Azt nem írod mi a jogcíme annak 1.25 milliónak.
Nem kell elhagynotok a lakást ha kiskorú gyermek lakhatását kell biztosítani. ( lásd bírósági határozatok)

drbjozsef # 2023.02.16. 10:00

groszfater@gmail.com,

Ha jól értem, (jogerős?) bírósági ítélete van a közös megszüntetéséről. Szerintem kizárt, hogy ebben ne rendelkeztek volna a birtokbaadásról. Márpedig, ha így kérdez, feltehetőleg ki kell költözniük. A kiskorú gyermek nem minden esetben és generálisan véd attól, hogy kilakoltassanak....

groszfater@gmail.com # 2023.02.16. 10:26

Láttál egy számot és gyártottál a Magad számára egy történetet.
És most még meg-is magyaráznád...:))))

drbjozsef # 2023.02.16. 10:33

Meg, ha tudnám miről van szó. Számot?

groszfater@gmail.com # 2023.02.16. 10:44

Igen, egy számot az 1.25 M. egy szám hiszen nincs jogcímezve, amiről azt feltételezed, hogy egy ingatlan 4/8-a....

groszfater@gmail.com # 2023.02.16. 10:45

jav: 6/8-a

Szomorú örökös # 2023.02.16. 11:26

Az én olvastam szerint - bár az nektek nem szokott számítani - a 2/8, azaz a kisebbségi tulajdonos, aki egyben a kérdező is, tulajdonrészének az ellenértéke a kérdéses összeg.

drbjozsef # 2023.02.16. 11:51

groszfater, már megbocsáss, de én egy fia számot nem írtam, se kapcsolatban vele semmit, se 1.25, se 2/8, se 6/8-at. Legfeljebb egy Ptk. paragrafust.
De látom már, örökössel keverhetsz.

Szomorú örökös # 2023.02.16. 13:43

drbjozsef

De látom már, örökössel keverhetsz.

Én sem írtam összeget, mi több, azt sem írtam, hogy a 6/8 rész ellenértéke lenne, hiszen a kérdező egyértelműen leírta:

korábban megvásároltunk egy lakás 2/8ad részét.....biróság úgy dőntőtt hogy fizessen nekünk 1,25 milió forintott

Tehát a többségi tulajdonost kötelezte határozatban a bíróság, hogy fizessen a kisebbségi tulajdonosnak xxxxxx összeget és nyilván a kisebbségi tulajdonosnak meg ezért cserébe el kell hagynia az ingatlant. Én így értelmeztem már elsőre is.

csubuka # 2023.02.16. 13:48

Majordomus:

Köszönöm a választ! Megpróbálunk akkor rájuk hatni ilyen módon akár...

sanyika # 2023.02.16. 16:51

igen igy van de mi kiakartuk vásárolni csak mire őssze szedtük a pénzt addigra kifutott az idő mert pont karácsony előt volt de viszont ezt a tulajdonos társ nem fogadta el.

Majordomus # 2023.02.16. 20:18

Akkor 5 milliót ér az egész ingatlan?

Hol van ez a ház?

Szomorú örökös # 2023.02.17. 04:20

sanyika

mi kiakartuk vásárolni csak mire őssze szedtük a pénzt addigra kifutott az idő.......de viszont ezt a tulajdonos társ nem fogadta el

Vagy keveset akartatok érte ajánlani. Most viszont így ő fog benneteket kivásárolni és erről még bírósági határozat is van.

Majordomus # 2023.02.17. 20:20

Az idő meg sürget....

Miri # 2023.03.15. 22:34

Üdv.
A kérdésem az, hogy a mellettünk lévő szomszéd felujitja a házát. Természetesen bármikor kérte, beengedtük hogy tudja tenni a dolgát. Most a legujabb kérése, hogy a mi udvarunkba bejön egy bobcat-tal, és a háza fala mentén (nem a telekhatárra épült ház, és kb. 60-70 cm csöpögtető része van a mi udvarunkban) ebben a sávban le akarja tolatni a földet, betonszegélyt rak le, és kaviccsal tölti meg. Megteheti? Kötelesek vagyunk ezt engedélyezni? Erre a műveletre elég neki a 60-70 cm? Köszönettel.

Szomorú örökös # 2023.03.16. 05:14

Miri

Most a legujabb kérése, hogy a mi udvarunkba bejön egy bobcat-tal, és a háza fala mentén (nem a telekhatárra épült ház, és kb. 60-70 cm csöpögtető része van a mi udvarunkban) ebben a sávban le akarja tolatni a földet, betonszegélyt rak le, és kaviccsal tölti meg. Megteheti?

Ha ott most kerítés lenne a telekhatáron, akkor vajon hogy csinálná ezt meg? Lebontatná veletek? Amennyiben nem szeretnétek ezt, akkor gyorsan építsetek oda egy kerítést és akkor nem jut eszébe ilyesmi. De ha azt a 60-70 cm-t nem haladja meg ez a betonszegély, akkor szerintem megteheti. Nagyon oda kell figyelni rá, mert ha viszont átlépi ezt, akkor már azonnal irány a kormányhivatal és szabálytalan építés miatt azonnal bejelentést kell tenni, mert ha ezt elmulasztjátok, akkor előbb-utóbb éppen ennyivel kevesebb lesz a saját telekrészetek. Szóval a hivatalos telekhatárt ezzel nem lépheti át szerintem.

drbjozsef # 2023.03.16. 06:19

Miri,

Ptk. 5:25.§ (2) A tulajdonos a szomszédos földet kártalanítás ellenében használhatja, ha ez a földjén való építkezéshez, bontási, átalakítási vagy karbantartási munkálatok elvégzéséhez szükséges.

A lényeges szó itt a KÁRTALANÍTÁS. Vagyis ha tényleg szükséges a telkedre való belépése, sehogy máshogy nem tudja elvégezni a munkát a házán, akkor be kell engedned, de az építkezés végén vissza kell építenie a mostani eredeti állapotot. Ha feltúrja a földedet, le kell egyengesse, ha virágok voltak ott vagy zöldségek, akkor vissza kell ültesse, vagy meg kell fizesse az árukat.
Mutasd meg neki ezt a passzust, hogy jól gondolja át, mit akar tönkretenni a földeden.
(egyébként én nem értem ezt a 60-70 centit, most nincs kerítés, de a telek egy része még az övé a háza mögött, vagy hogy?)

nanemaaa # 2023.03.16. 11:57

Ha jól értem a kérdést, akkor a szomszéd háza úgynevezett csurgóra épült, ez általában 0,50 -1,00 m között szokott lenni. Elvileg ezen területen építhet víznyelő rétegrendet a szomszéd, de az a te telkedre már nem nyúlhatna át, az már birtokháborítás kategória.
A csapadékvíz elvezetés kérdésében az OTÉK 37. §-a az irányadó:
(3) Az oldalhatáron álló beépítési módú telken az oldalhatáron álló épület esetén, annak eresze a terepcsatlakozás felett legalább 2 m magasságban és legfeljebb 0,5 m-re a szomszédos ingatlanra átnyúlhat a csapadékvíz saját telekre való visszavezetésével.

Majordomus # 2023.03.17. 20:06

Hát ha a 60-70 cm még a saját telkén van,akkor semmi gond,csak ez nem derült ki a kérdésből.

nanemaaa # 2023.03.20. 10:13

MD
De kiderült. ;)
a háza fala mentén (nem a telekhatárra épült ház, és kb. 60-70 cm csöpögtető része van a mi udvarunkban) ebben a sávban le akarja tolatni a földet