szomszedok jogai


bimba # 2009.03.08. 15:54

Elég lenne ha csak egy petárdát dobsz a kutya fejére,soha többé nem fog abba a sarokba menni ugatni.

itya # 2009.03.07. 20:09

pár ezer ft-ért lehet kapni ultrahangos riasztót(kutyára,macskára is jó)
emberi fül nem hallja,az állatot viszont nagyon zavarja

efi99 # 2009.02.28. 09:04

Egy kettest...

monalisa1 # 2009.02.27. 22:33

A kérdező még nem írta, hogy nyert a lottón...

efi99 # 2009.02.27. 21:46

Nem úgy van az! A szomszéd után is van egy következő szomszéd és ha azt a házat is meghirdetik...? :)

Grád András # 2009.02.27. 20:57

További lehetőség: megvenni a szomszéd házát is, ekként a saját szomszédja lehet, ennél jobb szomszédság nem lehet!


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

monalisa1 # 2009.02.27. 18:52

Semmiképp nem befolyásolhatod azt, hogy ki veheti meg ill. ki nem a más tulajdonában lévő ingatlant. A szomszéd bizonyára örül annak, hogy vevő akad a házára - a pénznek nincs szaga...

Két dolgot tehetsz: 1. még a szomszéd adásvétele előtt nagy sietve eladod a sajátodat..., 2. beletörődsz a megváltozhatatlanba.

A 3. pont pedig az, hogy megpróbálni jó kapcsolatban lenni az új szomszédsággal.

Monalisa
laikus hozzászóló

efi99 # 2009.02.27. 17:39

Hááát, szerintem nem lehet. Időnként én is rettegek ilyesmitől, mi lesz, ha egyszer valamikor a szomszéd úgy dönt, hogy eladja, és éppen...?

nokia # 2009.02.27. 17:05

Kedves nanemaaa!

Félreértettél, vagy én fogalmaztam rosszul.
Nem társasházról beszélek, hanem önálló családi házas övezetről. A mi házunk normál méretű és kivitelű, a környékünkön is ilyenk vannak. A szomszéd épület viszont kicsi. Ha betörnek a norvégok 10 purdéval akkor bővíteniük kell. Ezt ill. a beköltözésüket meg lehet e gátolni?? Ha nem akkor itt pokoli életünk lesz...

nanemaaa # 2009.02.27. 10:47

Attól függ. Ha osztatlan közös tulajdon az ingatlan, akkor élhetsz az elővásárlási jogoddal. Ha viszont társasház, akkor nem tehetsz semmit.

A ház átalakításához (vajh mire gondoltál ez alatt????....én arra, hogy teherhordó szerkezetet, vagy egyéb osztatlan közös tulajdonú építményrészt érintő) és bővítéséhez kell a társtulajdonosok hozzájárulása, amit elvileg megtagadhatsz..... de osztatlan közös esetén ez esetleg bíróságon pótolható, ha meg társashás, és te maradsz kisebbségben, akkor a közösség döntése rád nézve is kötelező... főleg, he nem mész ellene bíróságra.

nokia # 2009.02.26. 22:20

Tisztelt mindenki!

Szeretném megtudni, hogy van e valami lehetőségem rá, hogy elhunyt szomszédom örököse a házat a kisebbségnek adja el, tönkretéve ezzel a nyugalmunkat és értéktelenné, eladhatatlanná téve házunkat?
Ha az adásvételt nem is a ház bővítését, nagyobbítását megakadályozhatom e?

Előre is köszönöm

gabi.baba # 2009.02.19. 21:01

Kedves monalisa!
Kicsit sértőnek érzem,hogy helyettem gondolkodsz....mint írtam,eddig nem iroda volt "az ablak mögött",igen,eddig nem zavart.Nehogy már bárki is azt mondja,hogy egy szobaablakban is valaki non-stop a szomszédot lesné.................pláne,ha itt 50x50es ablaknak kéne lennie,és pláne,ha egész estig 10-12 ember közvetlen ablaknál ülve dolgozik,hogy ez így ugyanaz.

monalisa1 # 2009.02.19. 09:13

Szerintem amikor vettétek a lakást az abszolut földszint + kertkapcsolat kedvező volt számotokra, ez a ti döntésete volt. Az meg az esetleges vevő döntése, hogy ő inkább máshol...

Vélem ameddig nem jött szóba, hogy eladjátok a lakást addig a szemközti iroda nagy ablaka nem zavart benneteket...

gabi.baba # 2009.02.19. 00:41

Köszönöm a segítségeket,nem szerettem volna vitatémát inditani....
Mint említettem ez nem utca felőli oldal,itt csak 50x50es és 60x60as ablakok vannak,kivéve nálunk....nem hiszem,hogy valaki a wc ablakból lesne minket...és ez a hatalmas ablak sem zavarna,de mióta irodaként működik,napi 12órában 10ember ül minimum az ablakban...a kettő szerintem nem ugyan az.
Az Önkormányzatot mielőbb felkeresem,esetleges kérdéseim,ha lehet,a továbbiakban is feltenném.
Köszönöm.
Gabriella

monalisa1 # 2009.02.18. 10:34

Amúgy én is azt javasoltam, hogy a problémás üzlet kialakításának engedélyezési terveit meg kell nézni, és etlegesen annak alapján így utólag...

monalisa1 # 2009.02.18. 10:29

Pjotr, kedves, felsőbb lakószíntről gyakorlatilag bárkihez belátnak, azonos színbeliek egymáshoz is. Aki ezzel nincs tisztában ill. "ez" zavar vegyen toronyházban legfelső lakást...

nanemaaa # 2009.02.18. 08:21

Akkora kerítést, hogy még az emeletről se lehessen belátni? Az már nem kerítés, hanem börtönfal. Szerintem ettől nem lesz értékesebb a telek, sőt, pont fordítva.
Melelsleg a kerítést a saját telkeden megépítheted, egyetlen eleme, része sem lóghat át a szomszédba. A tömör kerítés max magassága 2,50 m lehet. Ha magasabbra sikeredik, akkor az építésügyi hatóság elbontathatja, vagy átalakíttathatja.
Ha a szomszédnak gondja lesz a kerítés árnyékvetélsével, akkor ő bírósághoz fordulhat értékcsökkenés, vagy birtokvédelem ügyében....

Pjotr # 2009.02.18. 07:31

Monalisa már több topicban is kifejtette, hogy nem zavarja, ha belátnak, hozzá, de, hogy egy kis segítség is legyen, be kell menni az önkormányzathoz és ott megnézni, hogy rendben van-e minden a tervekkel engedélyekkel.
Ha nem, akkor lehet folytatni az ügyet, ha igen, akkor sajnos ez van.

monalisa1 # 2009.02.17. 21:01

Jut még eszembe: nem egy helyen az újjonan épült abszolút földszinti lakásért kevesebbet kérnek - és itt most figyelmen kívül kell hagyni a saját kertrészt -, mint az I. ill. II. emeleti ugyanakkor lakásért, mívelhogy egy alsó lakás mindig kedvezőtlenebb adottságú.

monalisa1 # 2009.02.17. 20:56

Annak idején a gyermekek miatt kedvezőnek tünt a földszinti + kertkapcsolatos lakás, ma azonban az esetleges eladáskor ez visszajára üthet...

monalisa1 # 2009.02.17. 20:52

Ha a lakásukba be nem is, de az önök feletti- és oldalt/szemközti emeletekről bárki "lekíváncsízkodhat" a teraszukra aktuális unalmában. Sőt az oldalt/szemközti alsóbb emeletekről még a lakásukba is beláthat ki- ki a saját szobaablakából.
Szerintem.

Mert amikor valaki földszinti és kertkapcsolatos lakást vesz akkor azzal tisztában kell lennie, hogy bizonyos értelemben "nyított" a családi élete...

gabi.baba # 2009.02.17. 19:55

Tisztelt monalisa 1!
a wc ablak mérete 60x60cm,a jelenlegi ablak pedig 350cm x 120cm.Az ablak önmagában nem zavarna,de ez egy irodának a komplett fala szinte,ahol reggel fél 8-tól este 9ig kb.10-12ember dolgozik az ablak mellett,mert az iróasztalok is itt kerültek elhelyezésre,ami a kicsi helyiségben érthető részükről.Az alkalmazottak az egész napunkat végignézhetik,akár a mi ablakunkon keresztül,vagy ha kint vagyunk,igazából ez akkor zavaró.Mivel van két gyermekem,miattuk kertkapcsolatos a lakás amire választásunk esett,ez medencézés,teregetés,natúr kintlét alatt is zavaró.Mikor ideköltöztünk,ez egy szekrényekkel takart helyiség volt,"nem működött"az ablak,nem is zavart.

monalisa1 # 2009.02.17. 17:19

Személy szerint szívesebben látok/nézek egész üvegfelületet mint WC-ablak sorokat...

Amikor az a studió kialakításra került az eltérő homlokzat miatt bizonyára engedélyeztetni kellett, na azt a határozatot kellene elkérni és átnézni. (Halkan jegyzem meg: Ön bizonyára nem tiltakozott az üvegportál ellene...)

Monalisa
laikus hozzászóló

gabi.baba # 2009.02.17. 04:08

Üdvözlöm Önt/Önöket
Mielőbbi segítségükre lenne szükségem.
A 13.kerületben egy társasházban lakom.Földszinti,kertkapcsolatos lakásban,fentről nézve a házunk olyan,mint egy fésű,a főútvonalon elterülő front részről 4 lépcsőház fésűszerűen nyúlik,ezek közti területek az udvarok.
A kérdésem a következő.
El szeretném adni a lakásom,de a szemben benyúló lépcsőház aljának teljes egészében egy ajtó-stúdió üzlet helyezkedik el,mig az összes többi lépcsőházban ugyanekkora alapterületen 7 lakás van.Amikor én a teraszomra kiállok,akkor minden emeleten wc és fürdő ablakokat látok,kivéve a földszinten,ahol a teraszommal megegyező méretű ablak-fal van.Ezt általában a vevők kifogásolják lakáseladásnál.Kb.15méterre van ez az ablak,kérdésem az,nem ütközik-e törvénybe ez,hiszen tudomásom szerint itt csak-mint a többi emeleten is-kicsi ablak lehet.
köszönöm válaszukat
Gabriella

nanemaaa # 2008.11.15. 17:53

szeline!
Örülök, hogy jó irányba fordult a kémény ügyed. :-)
És, ha itt kaptál segítséget hozzá, akkor pláne.
Ha mindezt bevette a szomszéd, akkor immáron lényegtelen, hogy mi a valóság. Mint a pókerben, nem baj ha blöffölsz, a lényeg, hogy az ellenfeled bevegye.
Azt azért ne mondd el a szomszédnak, hogy az építési hatóság szerint is súlyos bírság elé nézne per által, mert ez a kis elszólás az ügyed vesztéséhez vezethet. Ha tényleg kellett volna az építési hatóság engedélye (mert mint írtam már, nem kellett volna), akkor nem a bíróságon büntetnék meg, hanem hatósági eljárás keretében maga a hatóság büntette volna a "szabálytalan" építkezőt, törte volna kerékbe, s tűzte volna a fejét a sarki bástyára. A KÉTÜSZ meg nem hatóság, így azután tőle pláne semmire nem kell engedély. Ha maga által megoldhatatlan probléma elé kerül s zolgáltató, akkor ő is az építési hatósághoz fordul (mert a jogszabály ezt írja elő számára).