Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


nonolet # 2018.05.17. 15:14

Vélhetően a vízügy...

grabovszki # 2018.06.03. 07:23

Sziasztok!
Szeretném megtudni, hogy honnan-hogyan deríthetem azt ki, hogy egy kb. 15-20 éve végzett bővítéshez kapott-e engedélyt anno az akkori tulaj? Az e-hiteles térképen ui. nem egyezik meg az alaprajz a jelenlegi álapottal. Ez azt is jelenti, hogy nem volt engedélye, vagy a rajz módosíttatása egy külön eljárás és csak az maradhatott el, vagy tényleg ennyire lassan dolgoznak a térképi adatokon a hivatalban? Ha nem volt, akkor kell újraterveztetni, vagy vmilyen szakvéleményeket beszerezni mielőtt pl. egy Építésügyi hatósági bizonyítvány igénylek? Ha volt, akkor elegendő 'csak' a földmérőt hívni? A válaszokat előre is köszönöm!
kis Grabovszski

nonolet # 2018.06.03. 10:54

10 év után már egyszerű az eljárás ...

1.
"Hatósági bizonyítvány" kérésre a tényekről.

  • épület léte
  • funkciója

(illetéke van)

2.
Ha megvan a hatósági bizonyítvány, hívod a fölmérőt.

  • felméri
  • változási vázrajzot készít
  • intézi a térképre rajzolást

(munkadíj 40-60 eFt körül és illeték és adatdíj)

Ezzel a valóság kerül a térképre.

- -

Az építésügyi hatóság az ingatlan-nyilvántartási átvezetéshez adhat ki hatósági bizonyítványt.

95. § [A hatósági bizonyítványra vonatkozó szabályok]

(1) A hatóság a jogszabályban meghatározott esetekben

az ügyfél kérelmére

a felhasználás céljának feltüntetésével!!!!

adat igazolására hatósági bizonyítványt ad ki.

  • -

(5) Az építésügyi hatóság jogszabályban meghatározott esetekben tény, állapot, egyéb adat igazolása céljából

  • az ingatlan adataiban bekövetkezett változásnak
  • a külön jogszabályban meghatározottak szerint
  • az ingatlan-nyilvántartásban történő átvezetéséhez
  • helyszíni szemle alapján
  • hatósági bizonyítványt állít ki
nonolet # 2018.06.03. 10:56

Semmi más nem kell, csak

  • hatósági bizonyítvány megkérése

aztán

  • a földmérő megbízása
grabovszki # 2018.06.03. 16:38

Köszönöm a gyors választ!

Rumcájsz # 2018.06.11. 19:10

Tisztelt fórumozók!

A 10 évnél régebben épült és használatba vett épület eltért a kiadott építési engedélytől, ezért meg tagadja az építési hatóság a hatósági engedélyt ebben a határozatban az is szerepel, hogy az eltérés miatt nem alkalmaz szankciót, de megtagadja a hatósági engedély kiadását. hm..
ezzel mit tudok kezdeni?

Rumcájsz # 2018.06.11. 19:16

Opsz ez lemaradt.

Ha viszont jogom van fennmaradási engedélyt kérni.

Immaculata # 2018.06.11. 19:39

:) Jogodban áll kérni, a hatóságnak meg joga van megtagadni.

Csak olyan épületre ad ki fennmaradási engedélyt, ami a kiadáskor megfelel az építési szabályoknak.

Rumcájsz # 2018.06.12. 03:50

Tisztelt Immaculata!

Lehet rosszul értelmezek valamit?
Nem fennmaradási engedélyt kértem, hanem hatósági bizonyítvány az épület ottlétének igazolására.
Ha nem kapok ilyen bizonyítvány az ingatlannyilvántartás nem lesz közhiteles. Az épület elbontására átalakítására az idő miatt nem kötelezhetnek,(közel 20 éve épült és lett használatba véve) szóval a hatósági bizonyítvány megtagadásával emelkedik a törvénytelen állapotok száma.
Szóval most itt megakadtam kissé.
Van még 10 napom de a fellebbezésbe ezek után nem tudom mit kellene írnom:-(

nonolet # 2018.06.12. 07:33

Hát hivatkozz a jogszabályokra...

http://kormanyablak.hu/…9/JEGYZ00014

"A kormányrendeletben meghatározott kivétellel, kérelemre, vagy az ingatlan-nyilvántartást vezető első fokú ingatlanügyi hatóság hivatalból folytatott eljárása esetén az OÉNY-ből megismerhető adat, tény, állapot, vagy helyszíni szemle alapján az építésügyi hatóság az Étv. 34. § (5) bekezdése céljából

  1. a telken építmény meglétére vagy hiányára,"

- - -

Az építésügyi hatóság az ingatlan-nyilvántartási átvezetéshez adhat ki hatósági bizonyítványt.

- -

95. § [A hatósági bizonyítványra vonatkozó szabályok]

(1) A hatóság a jogszabályban meghatározott esetekben

az ügyfél kérelmére

a felhasználás céljának feltüntetésével!!!!

adat igazolására hatósági bizonyítványt ad ki.

-

!!!!!!

(5) Az építésügyi hatóság jogszabályban meghatározott esetekben tény, állapot, egyéb adat igazolása céljából

az ingatlan adataiban bekövetkezett változásnak
a külön jogszabályban meghatározottak szerint
az ingatlan-nyilvántartásban történő átvezetéséhez
helyszíni szemle alapján
hatósági bizonyítványt állít ki

nonolet # 2018.06.12. 07:38

!!!!
a telken építmény meglétére vagy hiányára
!!!!

NINCS szó az épület jogszerűségről!
CSAK a TÉNYEK megállapításáról van szó.

Kimegy, megnézi, leírja amit látott.
pl., hogy: valóban létezik és lakásnak használják

Ennyi a hatóság dolga.

Nem kell túl lihegnie...
Elég, ha a feladatát elvégzi.

- -

A többi pedig már a földmérő és a földhivatal ügye.

Rumcájsz # 2018.06.12. 15:16

Köszönöm!

A beépíthetőség jelenleg 3% a tény 3,25% és az építmény magassága nem felel meg a HÉSZ-nek, de érdekes módon az épület magasságát említi építmény magasság esetén ( tudtommal nagyon nem ugyan az ) és erre hivatkozva utasította el a kérelmet.

nonolet # 2018.06.12. 19:08

Mint írtam nem kel vizsgálnia a megfelelőséget.
Ha te nem kérted...

HA nem kérted, akkor hivatkozz rá,
hogy
te CSAK az épület LÉTÉT és FUNKCIÓ-ját kérted igazolni.

A jogszerűségét, megfelelőségét pedig nem kérted.
...és annak így 10 év után nincs is már jelentősége
Tehát ne is vizsgálgassa fölöslegesen, a kérelmeden önkényesen túlterjeszkedve.

-

Ha mégis kérted, akkor meg ne fellebbez.
Hanem adj be egy új kérelmet, ésszerűen kérve :-)

anti2009 # 2018.06.17. 17:23

Tisztelt Fórumozók.
Szeretnék érdeklődni ,hogy Gksz-1 besorolású telket hogy lehet átminősíteni más telekformátumra? (kereskedelmi gazdasági terület) Egy társasházban lakunk és a telek mindenkinek felosztott udvar. Az összes telek átfogóan Gksz-1 besorolásban van ami azt teszi lehetővé hogy még egy kutyaólat sem tehetek a telkemre. Hogy lehet egymás mellett levő telkekből kivonni és átminősíteni a saját telkemet hogy 2db 50 légköbméter alatti tárolót fel tudjak állítani.
A segítségüket előre is köszönöm.

nonolet # 2018.06.17. 18:01

GYakorlatilag sehogy... ezzel az indokkal.

Amúgy a rendezési terv módosítást a képviselő testületnél kell kezdeni egy INDOKOLT kérelemmel.

-

"a telek mindenkinek felosztott udvar"
"egymás mellett levő telkekből kivonni és átminősíteni a saját telkemet "

Elég pongyola így az az információ.

Önálló telkek... valahogy kétlem.
Nem úgy van az inkább, hogy csak önálló albetétben vannak a telekrészek?

A telekrészeket külön átminősíteni biztosan nem lehet.
Csak ez egész telket egyben lehetne.

- -

De... aligha a GKSZ-1 gátol az építésben.
OTÉK 19. § és 20. § elég engedékeny.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

A HÉSz ezen persze még szűkíthet... és ezzel gátolhat.

De a fő gondod, inkább az, hogy egy társasház keretein belül akarsz önállóan építeni.
Amihez kell a társasház együttműködése IS!

Aligha lehet csakúgy önállóan odatojni egy-két kalyibát egy társasház közepére a többiek nélkül.

Az SZMSZ mit ír erről?!

Picur2008 # 2018.06.17. 18:30

Tisztelt Fórumozók!
Segítséget szeretnék kérni a következő problémámban:
Mi a teendőm, kihez fordulhatok, ha egy mostani E-hiteles térképmásolat nem egyezik meg a tulajdononban lévő, 2004-ben készült hivatalos térképmásolattal? (A ház alakja is más, illetve eltüntek melléképületek.)
Valóban be kell szereznem hatósági bizonyítványt, földmérőt kell hívnom? Nem a mi hibánkból "változott" a térképmásolat!

A másik kérdésem: ha a bank kiküld egy értékbecslőt az ingatlan felértékeléséhez, de a tulajdonos erről nem tudott, helyesen járt-e el a bank, vagy kérhető új értékbecslési eljárás?
Előre is köszönöm válaszukat!

drbjozsef # 2018.06.18. 04:35

Picur,

ha a térképpel gondod van, nyilván én az ingatlannyilvántartáshoz fordulnék. Melyik ábrázolja a valóságot, a régi, vagy az új? Ha jól értem, inkább a régi. Egyébként szokták a térképeket korrigálni légifelvételek alapján, de pont a valós állapot rögzítése miatt.

Értékbecslés: kérni bármit lehet. Hogy meg is teszik-e? Nem biztos. Egyrészt nem kötelesek. Nem Te akarsz hitelt? De amúgy sincs sok értelme - hacsak tényleg nem nagyságrendi a különbség a piaci (nem a _szerinted_ piaci!) ár és a becsült között. Egy ingatlan értékét, ha az kívülről rendezett, és feltételezhető, hogy belül nem egy kiégett rom van, akkor a belső berendezése csak igen kevéssé befolyásolja.

Picur2008 # 2018.06.18. 06:02

Köszönöm a választ!
A dolog ennél kicsit bonyolultabb.. Az ingatlanom eladás alatt áll, a vevő banki kölcsönt venne fel, ehhez jött ki felmérni az értékbecslő, és a vevő.
Mivel az értékbecslő térképvázlatán nincsenek feltüntetve a melléképületek, alacsonyabb árat kalkulált, és így a vevő nem kaphat banki hitelt. Csak akkor, ha kérem ezen melléképületek fennmaradását a hatóságtól, illetve ha korrigáltatom a térképvázlatot.
(Ezért írtam, hogy egy régebbi térképvázlaton más rajzok szerepelnek, de ezt nem tudtam megbeszélni az értékbecslővel, mivel nem voltam ott...)
Ami valóban hiányzik a térképvázlatról, az egy présház+pince, de ez pedig 12 m2-nél kisebb, és ha jól tudom, akkor ilyenkor nem kötelező annak feltüntetése.

anti2009 # 2018.06.18. 07:30

Tisztelt Nonolet.

Köszönöm a válaszát. A telkek a társasház körül helyezkednek el saját lakásétól külön helyrajzi számmal rendelkeznek csak azért gondoltam hogy esetleg lehet mert mindig a Gksz-1 -re hivatkoznak de a szomszédnak lakóházra adtak engedélyt a másik területre garázs épülhetett csak ugye az illető annak az önkormányzatnak a villanyszerelője. Mikor a főépítésznek mondtam hogy a szomszédnak 370 m2 a telke és hogy van rajta lakóház mikor az enyém 490 és egy ólat se építhetek rá az volt a válasz hogy azon a területen 3000m2 alatt nincs építési engedély és lehet hogy terület összevonás történt. Csak az a bibi az egészben hogy a telkek 95-óta saját helyrajzi számmal magánkézbe vannak így hogy tudták összevonni mindenki tudta nélkül??????

nonolet # 2018.06.18. 07:51

Picur2008

"(Ezért írtam, hogy egy régebbi térképvázlaton más rajzok szerepelnek, de ezt nem tudtam megbeszélni az értékbecslővel, mivel nem voltam ott...)"

Mindegy!
Úgysem érdekelte volna a te régi térképed.

Mivel MINDIG az AKTUÁLIS térkép a mérvadó!!! hivatalból.

Mert az az éppen KÖZHITELES állapot.

Ezért amíg az ellenkezője nem bizonyosodik be,
addig az aktuális térkép az érvényes CSAK.

A régi pedig a lőtéri kutyát se hatja meg...

- -

Besétálsz a földhivatalba és jelzed a gondod.

Ha jogszerűtlenül került le, akkor eljárás indul és visszakerül, idővel.

nonolet # 2018.06.18. 08:05

anti2009

Ha ez valóban egy önálló, saját külön helyrajzi számmal bíró telek és nem egy társasházi albetét csak.

Akkor mi a büdös francnak is kevered ide a társasházat...?
Hisz akkor a társasháznak semmi köze az ügyhöz.

Az önálló telekre önállóan vonatkozik az OTÉK és a HÉSz is.

Az átminősítése is kérhető elvben önállóan.

Add be az indokolt kérelmed a képviselő testületnek.

Minden évben van a szokásos, normál HÉSz módosítás eljárás.
Ha most beadod a kérelmed az még vélhetően a jövő évi eljárásban kerül elbírálásra.
(általában augusztus végéig lehet beadni a jövő évi módosítási kérelmeket)

- -

"az illető annak az önkormányzatnak a villanyszerelője"

Az ilyen szardumákat felejtsd el...
Nem visznek előre és vélhetőn amúgy is csak általad kitalált marhaság.

- - -

Azt, hogy lehet-e amit szeretnél.

Csak KÉT!!! dolog dönti el...

Az OTÉK és HÉSz előírásai.

Ezeket értsd meg!!!! és ha engedik, akkor építheted amit akarsz.

Ha nem engedik, akkor

  • vagy nem építesz
  • vagy próbálsz övezet módosítást elérni a HÉSz-ben,

hogy lehessen...

Ennyi, nem kell ezt túl bonyolítani és marhaságokat kitalálni közben.

csexo # 2018.07.06. 10:27

Kedves Mindenki!

Felhívtam a székesfehérvári építésügyi hatóságot.
Azt mondták -a szokásos lekezelő stílusban-, hogy ha valamire létezett építési engedély, akkor az hiába áll már 10 éve, fennmaradási engedélyt kell rá kérni. Kértem külön választ a hatósági bizonyítvány esetére: kicsit vegyes, nem tiszta válaszként azt kaptam, hogy az nem járható út, ill. egy csomó igazolás kell műszaki vezetőtől, ... .

Gyanítom, ez az amire többször is írtátok, hogy nem egyszerű eset ez sem a hivatalokban.

Egyébként kérnék is fennmaradási engedélyt, de 10-12%-kal nagyobb a hőszigeteléssel számolt külső alapterület, mint a zártkertben építhető max. 5%. Erre meg csak annyit mondott, hogy fel kell mérniük. Az ember meg nem akar már több zsákbamacskát.

Talán a kérdésem: ha volt építési engedély 2005-ben, és a ház elkészült 2006-ban, akkor is járható út a hatósági bizonyítvány kiállíttatása, majd a térképre rajzoltatás?

Köszönöm

nonolet # 2018.07.06. 17:24

"egy csomó igazolás kell műszaki vezetőtől,"

Ehhh... túlbuzognak.

- -

Akkor is járható út, ne hagyd magad.

10 év után a hatóság már SEMMIRE nem kötelezhet.
(kivéve élet- és vagyon veszély esetén)

Fennmaradásira sem!

- -

Kérd ÍRÁSBAN a jogszabály helyet
és az indoklást ami alapján mondják
amit mondanak.

Mindjárt szerényebbek lesznek :-)

csexo # 2018.07.06. 21:28

köszönöm nonolet.

még annyi, hogy telken áll egy kb. 20 m2es nyitott fedett autóbeálló és egy 8m2-es fámvázú zárt szerszámos 2011 óta. ezek mi lenne a sorsa, ha kijönne a hatóság ténymegállapításra?

köszönöm

nonolet # 2018.07.07. 13:07

HA NEM felelnek meg a szabályoknak
és
tudomást szerez róluk a hatóság, akkor az gáz lesz.

Bontás és bünti.

Mivel a 10 év még nem telt el.

- -

Azt neked kell tudni, hogy jogszerűen vannak-e ott....