szja örökölt ingatlan értékesítés után


Golyós # 2018.04.24. 14:04

Üdvözlöm!

Segítségét kérném mert kétféle információt találok a témában.

Adott egy ingatlan amit nagymamám halála után (2017) idén öröklünk meg.
2 örökös van, én és a tesvérem, most az 1/4 - 1/4 részét örököljük, a másik 1/4 - 1/4 részét már apám halálakor (2010) megörököltük.
Még idén eladnánk a lakást és ennek az adózása után érdeklődnék.
Az 1. információ szerint az 5 évnél régebbi tulajdonrész után nem kell adózni, csak a most örökölt fele után kell 15% szja-t fizetni.

a 2. info szerint idézem : " egyenes ági öröklés esetén nem kell adót és illetéket fizetni jelenleg Magyarországon, de értékesítéskor más lesz a helyzet, mivel SZJA fizetési kötelezettség adódik. Az adó alapja az eladási ár, valamint a hagyatéki leltárban rögzített öröklési érték különbözete lesz, de ezt módosíthatják még különböző tételek, például jelzáloghitel költsége vagy néhány felújítási tétel, de még a közvetítői jutalékról készült számla is."

Melyik a hiteles?
köszönöm segítségét.

Krisztinka13 # 2018.04.27. 09:14

Üdvözlet!

Segítségre volna szükségem! Édesapám egy hónapja hunyt el. Halála elött már közösen terveztük a háza eladását...megromlott egészségi állapota miatt közösen akartunk új házat venni. Halála után kiderült sajnos, hogy a 80-as években épült félig elkészült ( a felső szinten még válaszfalak sem épültek meg) ház papírjai "nincsenek rendben" konkrétan van egy építési engedélyünk 1986-ból...lekértem a tulajdonlapot amin sajnos ház nem szerepel mert mint kiderült édesapám nem intézte el annak idéjén a használatbavételi jogot. Ezt mi a férjemmel most elkezdtünk intézni ... Nem tudom mik a kritériumok a családi házzá nyilvánításnak (üdülőövezet volt régen most már zártkertből kivett ) két szintes masszív téglaház de sajnos rendkívül el lett hanyagolva illetve a nyílászárók nagyon rossz állapotúak a ház nincs szigetelve az alsó szinten a beltéri burkolat linóleum a fürdőben nincs csempe a falon, gáz nincs bevezetve fafűtéses cserépkályha van, víz-csatorna bevezetve......mérnököt május 7-re várunk aki felméri a ház állapotát.... Amint lehet el szeretném adni a házat , és szeretnék másikat vásárolni. Ilyenkor is kell majd adóznom utána? Illetve a használatbavételi jog ügyintézési díja több százezer forint lesz ...ez a költség valamilyen módon "leírható" a rám kirótt adóból ? Még egy dolog...az önkormányzatnál megemlítették, hogy 5 évre visszamenőleg kiróhatnak rám ingatlan és/vagy telekadót. Ezzel kapcsolatban az volna a kérdésem hogy melyiket ....szabhatják ki rám jelen esetben? A hagyatéki tárgyalás sem zajlott még le kb 1-4 hónap ha minden igaz azt sem tudom melyik dolog intéződik el előbb a hagyatéki tárgyalás vagy a használatbavételi jog elintézése...és hogy ennek van e valami jelentősége ?
Előre is hálásan köszönöm a segítséget...........!!!

drbjozsef # 2018.04.27. 09:35

Golyós,

nincs ellentmondás a kettő között.
Mindkettő helyes.

Talán az lehet zavaró, hogy "egyenes ági öröklés esetén nem kell adót és illetéket fizetni", mert öröklésnél teljesen értelmetlen adófizetésről beszélni. De ha eladod, igen, ahogy írja.

A 2010-ben örökölt rész után nem kell adót fizetni.

A 2017-ben örökölt 1/4-1/4 után kell, és úgy, ahogy írja, a hagyatékiban szereplő érték és az eladási ár különbözete után, illetve, a szerzéssel közvetlenül összefüggő költségeket is le lehet vonni (akinek a nevére szól a számla, az), és ami marad az után kell 15% adót fizetni. (minden tulajdonrész-arányosan, ugye)

drbjozsef # 2018.04.28. 11:54

Krisztinka,

hogy ez hogy fog előreláthatóan lezajlani, arra valszeg nem sokan mernének tippelni.

Első körben azt gondolom, hogy Te egy telket fogsz örökölni. Legalábbis ez fog bekerülni a hagyatéki leltárba a tulajdoni lap alapján. Igazából neked érdeked, hogy a házat is figyelembe vegyék, úgyhogy a jegyzőnél, illetve a helyi önkormányzatnál is érdeklődjél (ők adják ki az ingatlan értékbizonyítványát a közjegyzőnek), hogy magasabb ár kerüljön bele, szóval vegyék figyelembe, hogy bár a tulajdoni lapon nincs feltüntetve, ott a valóságban mégis áll egy ház.

Egyenesági öröklésnél nincs illeték, tehát mindegy, milyen értéket örökölsz, viszont ha el akarod adni, az esetben csak akkor nem kell adóznod, ha nem adod el többért, mint amennyi értéken bekerül a hagyatéki végzésbe. Ha többért adod el, akkor is csak a különbözet után kell adózni, szóval neked az az érdeked, hogy minél magasabb értéket írjanak be. Ha csak kívülről nézik meg, az pláne jó, mert ha a helyi négyzetméterárral becsülnék fel, és nem látják, hogy belül nem tökéletes állapotú, akkor több fog bekerülni értéknek.

Egyszóval, rá kellene venni az önkormányzatot, hogy nézzék meg a helyszínen, és úgy állítsák ki az értékbizonyítványt. Ezzel spórolhatsz az adóból majd.

A használatbavételi meg az ügyintézés (esetleges bírság pláne) nem írható le az adóalapból. Az a Ti, illetve édesapád sara sajnos.

Sajnos nem tudom, mi lenne jobb neked. Talán jobb lenne, ha az épületfeltüntetés, és a legalizálás fejeződne be előbb, és akkor a jelenlegi állapotot aktualizálva örökölnél már nem egy telket, hanem egy házas ingatlant. Fordított esetben legfeljebb is csak az adó lehet több, más hátrányát amúgy nem látom a dolognak.

drbjozsef # 2018.04.28. 11:55

jegyzőnél, illetve a helyi önkormányzatnál is

HELYETT HELYESEN

közjegyzőnél, illetve a helyi önkormányzatnál is

Krisztinka13 # 2018.05.02. 07:32

drbjozsef!

Nagyon köszönöm a segítségét !!!!........beszéltem az önkormányzaton illetékes hölggyel elvileg családi házként fogja felértékelni...és csak kívülről nézi meg az ingatlant....

lazarro # 2018.05.02. 08:27

Tisztelt drbjozsef!

2016-ban elhunyt édesapám után örököltünk nővéremmel egy lakás 1/2-ed részét,amelynek értéke a hagyatéki végzés szerint 4,25 millió forint.2017-ben eladtuk az ingatlant 9,5 millió forintért és mivel édesanyánk igényt tartott a haszonélvezeti jogra ezért nővéremmel fejenként 1,97 millió forintot kaptunk.Kérdésem kell-e adóbevallást készítenünk?Többért adtuk el az ingatlant,mint amennyi a hagyatéki végzésben szerepelt,de a haszonélvezeti jog miatt kevesebbet kaptunk.Hagyatéki végzésben szereplő árból le kell-e vonni a haszonélvezet értékét?Ekkor keletkezne csak adózási kötelezettségünk!?

köszönettel
Lázár László

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.02. 09:49

Nekem úgy tűnik, pont a szerzési értéken adtátok el az ingatlant.

drbjozsef # 2018.05.02. 11:03

2 x 4,25 = 8,5
Haszonélvezet nélkül nézve drágább a 9,5M eladás.

drbjozsef # 2018.05.02. 12:08

lazarro,

nővéremmel fejenként 1,97 millió forintot kaptunk

vs.

Többért adtuk el az ingatlant,mint amennyi a hagyatéki végzésben szerepelt

Ez a kettő együtt nem lehet igaz. Mi szerepel pontosan az adásvételi szerződésben. A vevő javára mondott le a haszonélvezetről édesanyátok, és ő fizette ezt ki neki, Ti pedig a szerződés szerint kaptatok 1,97milliót fejenként, vagy édesanyátok a Ti javatokra mondott le a haszonélvezetről, ti kifizettétek ezt neki, a vevő pedig nektek utalta a teljes, 9.5 milliós vételárat?

Kowy107 # 2018.05.15. 11:55

Üdvözletem!

Édesanyám után örököltem egy lakóingatlant 2014-ben (édesapám holtig tartó haszonélvezeti jogával), melyet emiatt a hagyatéki leltárban 12.9MFt-ban határoztunk meg. Édesapám halála után az ingatlant 21.9MFt-ért értékesítettem 2017-ben, így szja-t kell fizetnem.
Kérdésem, hogy az adófizetésnél figyelembe vehetem-e a haszonélvezeti jogot (azaz számolhatok-e az ingatlan "valós" értékével, ami haszonélvezet nélkül kb. 16MFt), vagy a rögzített értéket kell levonnom az eladási árból?

Tisztelettel, Gábor

drbjozsef # 2018.05.15. 12:54

Szerintem, hozzánemértő laikus paraszt szerint, a 2014-ben szerzett 50% után a hagyatéki szerinti értékkel kell számolni ((21.9/2 - 12.9/2)0.60.15), a (feltételezem) tavaly örökölt rész után pedig az akkori hagyatéki végzésben szereplő érték lesz az irányadó (kellene benne lennie), ugyanezzel a képlettel, csak a 0.6 szorzás nélkül. Ha a tavalyi érték a 21.9 körül volt, akkor az után nem kell majd sokat fizetni.

drbjozsef # 2018.05.15. 12:55

elrontotta a képletemet : különbözet szorozva 0.6 szorozva 0.15

bezareg # 2018.05.16. 11:36

Tisztelt Tanácsadók!
Kérem Önöket, hogy segítsenek egy 65 éves diplomás, de adóügyekben teljes mértékben járatlan özvegy asszonynak! Az elhunyt férjem után örököltem 1/2 házrészt, -mivel gyermekeink lemondtak az öröklési jogukról - így a férjemmel addig közös tulajdonunkban levő lakás másik 50%-a is a nevemre került. Férjem elhalálozásának éve 2015. Hagyatéki végzés jogerőre emelkedésének éve: 2016. 2017.-ben a lakást értékesítettem, de a hagyatéki végzésben szereplő értéken alul. Kell-e adóznom? Mivel hajléktalan nem akartam lenni,ezért vettem egy másik lakást - drágábban, mint ahogy eladtam a sajátomat - befizettem a vagyonosodási adót utána. Ez jelent valamit adózás szempontjából???? Kérem sürgős válaszukat, mivel közeledik az adóbevallások beadásának határideje!!!!

drbjozsef # 2018.05.16. 11:45

Ha a hagyatéki végzésben szereplő értéknél olcsóbban adta el, akkor nem keletkezett adóköteles jövedelme, nem kell adót fizetni, és nem is kell semmit beírni az adóbevallásban. Ha csak emiatt kellene csinálni, akkor nem is kell beadni adóbevallást.

wers # 2018.05.16. 11:55

Off
Most olvasom a lábjegyzezedet drbjozsef :))
Mikor követted el?
On

erkanemeth # 2018.05.16. 12:44

Üdvözlöm! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz tanácsért:

  1. 1977-ben Édasapám az én nevemre vásárol egy ingatlant (54/120, ikerház fele)
  2. 3-3/120-ad rész szüleim haszonélvezeti joga
  3. 2012-ben édesapám halála után megörököltem a 3/120 -ad részt
  4. 2015-ben édesanyám halála után megörököltem a maradék 3/120-ad részt (a hagyatéki végzésben ennek forgalmi értéke 2.100.000 Ft
  5. 2017-ben eladtam az ingatlant 72 m Ft-ért.

Kérdésem: mennyit kell adózni ez után a 3/120-ad rész után?
Válaszát előre is köszönöm.

drbjozsef # 2018.05.16. 13:17

wers
off
délelőtt. Azt hittem, innentől lesz, de ez a fórummotor visszamenőleg berakta mindenhova. No nem mintha baj lenne.

drbjozsef # 2018.05.16. 13:24

3-3/120-ad rész szüleim haszonélvezeti joga

Azt nem örökölted, az biztos. Nem haszonélvezet lesz az.

Ha a 3/120-ad eszmei hányadot örökölted 2.1M értékben, és gondolom az ikerház feledet adtad csak el (60/120) 72M forintért, akkor a 3/120-ra eső bevételed 3.6M forint.
A (3.6M-2.1M) adóalapnak a 90%-a után kell 15% adót fizetned, 202.500.- forintot. Ha jól tévedek.

erkanemeth # 2018.05.16. 13:39

Kedves József! Igen, igaz, nem haszonélvezet, hanem tulajdonjog volt.
A teljes tulajdon volt a 60/120, a másik fele az ikeré.A 2.1 m az irányadó az értéknél? Ezt a közjegyző mi alapján határozza meg? Nem a teljes épület értékéből vonódik le (amit nem tudunk, mert a szerzési érték ismeretlen, hiszen ezt a szüleim építették és soha nem volt értékelve.

erkanemeth # 2018.05.16. 13:46

...valamint a 60/120 a 100 %, nem a 120/120. A teljes tulajdon a 60/120

Gee17 # 2018.05.19. 08:06

Kedves József!
Két éve örököltem egy családi házat, abból a telekből szeretnék eladni egy kis részt a szomszédnak, ezután kell valami adót vagy illetéket fizetnem, és a szomszédnak?
Köszööm

drbjozsef # 2018.05.22. 08:33

erkanemeth,

Nem értem, mit nem értesz.
60/120-at eladtál 72M forintért.
Ezárt a 3/120 eladási értéke 3,6M.
A többi rész után nem kell adózni.
Örökölt rész eladásakor a szerzési értéknek - amivel csökkenthető az eladási ár - a hagyatéki végzésben szereplő érték számít. Ezt nem a közjegyző határozza meg, hanem az önkormányzat ad ki értékbizonyítványt erről a közjegyzőnek. Elvileg a hagyatéki jogerőssé válása előtt ezt lehetett volna vitatni, ha szerinted jelentősen eltér a valós értéktől.

drbjozsef # 2018.05.22. 09:04

Gee17,

Minden bizonnyal kell adóznód, mert csak 2 éve szerezted.
Meg kell határozni a telekrész szerzéskori értékét, amit nehezít, hogy épület is van az ingatlanon, szóval nem csak a teljes telek nm és az eladandó aránya számít.
Ha az megvan, akkor az eladási ár és a szerzéskori érték különbözete után kell 15% adót fizetni. Ha a 2 éve azt jelentni, hogy 2016-ban örökölted, akkor ennek csak a 90%-a lesz az adó.

A vevődnek is kell majd feltehetőleg vagyonszerzési illetéket fizetnie, illetve, a szokásjog szerint általában a vevő fizet minden a telkek átalakításával járó költséget. Földmérő, telekátalakítások, bejegyezés.

Ildiko70 # 2018.05.31. 05:57

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A férjem és unokatestvérei örököltek az elhunyt unokatestvérük után. Az örökség pénzben érkezik, egy lakás vételára, amit több év alatt fizet ki a vevő. Ez még az örökhagyóval kötött megállapodás szerint történik.
Mekkora az illeték százaléka (9 vagy 18) és ez csökkenthető-e akkor ha az örökséget a saját lakásunk felújítására fordítjuk. Az elhunyt számláján lévő össze és az azóta kapott összeg is a vételárból származik, amit a vevő utalt, tehát bizonyítható. Mivel a teljes vételár még nem került kifizetésre ezért a hagyaték még nincs lezárva.
Segítségét köszönöm!