ajándékozási illeték


FNA74 # 2010.08.21. 17:26

T. Fórumozók!

Hogyan alakul az ajándékozási illeték, ha az apuka a fiára és feleségére íratta 1994-ben a házát, azonban a fia és a feleség között megromlott viszonyra tekintettel a fiú szeretné, ha apuka nevén lenne újra a ház? A fiú nem akarja, hogy a szülők fedél nélkül maradjanak!
Feleség kikerülése nélkül jól sejtem, hogy nemigen lehet semmit tenni?
ajándékozzon haszonélvezetet?

pmd_ # 2010.08.22. 15:53

Van valakinek tapasztalata az új egyenes ági illetékmentesség kapcsán a 10B400-as adatlappal? Létezik hogy az APEH nem frissítette a nyomtatványkitöltő programot?

h_gabi # 2010.09.01. 09:33

Tisztelt Válaszadó!

2002.-ben vettük meg első lakásunkat a férjemmel, hitelre. Én vagyok az adós, ő az adóstárs. 2007.-ben elváltunk, de a lakás még a mai napig mind a kettőnk nevén van, de a volt férjem nem tart rá igényt, mivel ő újra nősült és külföldön él. Kérdésem: ha a volt férjem az ő részét a lányomnak ajándékozza, van-e nekem valamilyen bejelentési kötelelzettségem a hitelt nyújtó intézmény felé? A volt férjem továbbra is maradna adóstársnak. Az átíratásnál jelenthet-e gondott?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.01. 09:55

Ha a kölcsönt elidgenítési tilalom biztosítja, akkor a jogosultja hozzájárulása nélkül az ingatlant átruházni nem lehet.

sziszi1977 # 2010.09.01. 11:20

Tisztelt Válaszadó!
Segítséget szeretnék kérni az álábbi ügyben, az édesapa 2010.06.02-én elhalálozott kettő db gépjármű szerepelt a nevén. A járműveket egyiket egyik, másikat másik gyermeke örökölte. A hagyatéki tárgyalás 2010.08.17-én zajlott és lett jogerős. Szeretném megtudni fizetnek-e örökösödési illetéket az Itv. változásai fügvényében?
Köszönettel: Sz.

bauerandi # 2010.09.02. 10:04

Jó napot kívánok. Érdeklődni szeretnék. 2010 június 7.-én vettünk egy házat. A ház 6 testvéré, 5-öt kifizettünk, a hatodik a férjem édesanyja aki az ő részét ajándékozta, ami után adózni kellett. Az illeték befizetési határozat kelte 2010 július 23. Szeretném kérdezni, hogy a törvény módosítása miatt ez visszaigényelhető? Köszönöm a választ.

ronix # 2010.09.08. 05:30

Üdvözlök Mindenkit!

Most, miután illetékmentessé tették az egyenesági rokonok közötti ingatlan ajándékozást, ha a szülő ajándékoz gyermekének ingatlant, akkor kell ajándékozási szerződést kötniük, vagy elégséges csak az ajándékozás tényét bejelenteni az APEH felé, úgy mint a nagyobb összegű pénz ajándékozása esetén?
Elmondaná valaki a hivatalos menetet?
Köszönettel: ronix

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.08. 05:59

Sziszi: nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.08. 06:01

Ronix: mégis hogyan jegyeznék be a gyerek tulajdonjogát a telekkönyvbe írásbeli szerződés nélkül? Eddig sem az APEH-nak kellett.

(Megjegyzem: szerződés mindenképpen van, legfeljebb nincs írásba foglalva. De az ingatlan ajándékozása csak úgy érvényes - a tulajdonjog megszerzéséhez pedig ügyvédi ellenjegyzés is kell.)

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.08. 06:03

Szeretném kérdezni, hogy a törvény módosítása miatt ez visszaigényelhető?
Befizettétek? Akkor szerintem nem lehet visszaigényelni. Fellebbezni kellett volna.
Talán a felügyelő szervet meg lehetne kérni szépen, hogy vizgsálja felül a meghagyást.

ronix # 2010.09.08. 07:13

Sándor, igazad van! Nem gondoltam végig.
Köszönöm a gyors választ. ronix

vadvirág (törölt felhasználó) # 2010.09.08. 12:47

Szeretném megkérdezni,most miutaán illetékmentessé tették az egyánesági rokonok közötti ajándékozást,az ajándékozás tényét be-e kell jelenteni az APEH-felé. Nagyobb összegű kp -ról van szó,amiről bizonylat nincs.
vadvirág

kalava # 2010.09.14. 05:08

Szép napot! Szeretném megtudni, hogy mi a lehetőségem abban az esetben, ha a lányomnak ajándékozta az én nagymamám ( tehát a dédnagymama ) az ingatlanrészét, tavaly augusztusban. Az APEH már kiszabta az illetéket. Lehet fellebbezni az illetékmentességre hivatkozva? Elfogadják, vagy csak a július 1 után megkezdett ügyekre lehet alkalmazni az új jogszabályt? Köszönöm a mielőbbi választ....

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.14. 05:18

Vadvirág: be. Eddig is mentes volt a takarékbetét ajándékozása - de be kellett jelenteni.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.14. 05:19

Kalava: mikor kaptátok meg a fizetési meghagyást?

kalava # 2010.09.14. 05:45

Hát.... nem tegnap. Próbáltam halasztást kérni, mivel aki tartozik, az a lányom ( 19 éves ), főiskolán tanul, nincs saját, önálló keresete. Erre még nincs válaszom.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.14. 07:28

Akkor valószínűleg lejárt már a fellebbezési határidő; így a kérdésed merőben elméleti.
Egyébként azokban az ügyekben kell alkalmazni az új szabályt, amelyekben július 10-éig nem született jogerős döntés.

vadvirág (törölt felhasználó) # 2010.09.14. 09:06

kbs.
Köszi a választ,csak még az nem tudom ha több alkalommal mi vásároljuk meg az épitőanyagott ajándék cimén a gyerekeknek vagy a pénzt adjuk oda ami 150000 ft- nál kevevsebb összeg akkor be e kell jelenteni? EZ lehet 2- 4 heti időszakokban is ,ahogy az épitkezés üteme kivánja.
vadvirág

sziszi1977 # 2010.09.15. 09:35

Kedves KBS!
Köszönöm megnyugtató válaszod! Sz.

ildihd # 2010.09.29. 12:26

Jó napot. Az lenne a kérdésem, hogy a lakás, amiben lakunk, a Párom anyukájának a nevén. Most szeretnénk megoldani, hogy ajándékozással a Párom nevére írassuk. Valószínűleg nem jó helyen kerestem, de nem találtam meg, hogy pontosan jelenleg kell-e még illetéket fizetni, vagy van-e valami költsége a folyamatnak.
Előre is köszönöm a segítséget:)

Golden # 2010.09.30. 10:02

Üdvözlet !

Kérdésem a következő : Díjtalan egyenesági rokonnál az ajándékozás ?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.30. 10:25

Nem díjtalan, de illetékmentes.

Miko60 # 2010.10.22. 10:32

Tisztelt Szakértők!

Tanácsukat kérem arra vonatkozóan, hogyan lehet hivatalosan ajándékozni a saját gyermekemnek, aki elmúlt 22 éves, ha 700 e Ft. eddig az én nevemen volt elhelyezve bankszámlán, vagy takarékjegyen. Most ezt szeretném illetékmentesen neki ajándékozni.
A következőket szeretném megtudni, mivel mozgássérült vagyok, nem mindegy, hányszor kell a hivatalokba mennem a tájékozatlanságomból adódóan:

  1. Van-e összeghatár, vagy több részletben kell ajándékozni, milyen időközönként, milyen összegben egyszerre?
  2. Hogyan történik? Fel kell-e tüntetni a bankban, hogy ajándék címén történik a gyermekem nevére a pénz elhelyezése?
  3. Mindegy-e, hogy bankszámla, takarékszelvény, stb. az a forma, amire befizetünk, vagy muszáj takarékbetétkönyv legyen?
  4. Az ajándékozás idején nyissuk a nevére, pl. a bankszámlát, vagy legyen előzőleg már az megnyitva a nevén, és arra átutalással történjen a befizetés?
  5. Kell-e bejelenteni az ajándékozás tényét, ha igen, hova? Hány napon belül kell bejelenteni?
  6. Ha ő nincs itthon folyamatosan (Bp-en tanul), az ő nevében hogyan lehet bejelenteni, ha itt az állandó lakcíme (írjon-e nyilatkozatot hét végén, amikor itthon van és a szülő leadhatja-e a nevében, vagy kell a részéről meghatalmazás)? Esetleg van erre a célra nyomtatvány a hivatalban?
  7. Milyen díjjal kell számolni?
  8. Esetleg van-e más valami, amire oda kell figyelni?

Köszönöm

monalisa1 # 2010.10.22. 16:24

Önnek csak egyszer kell majd a bankot/takarékpénztárt felkeresni. Bármekkora összeg ajándékozható. Elég az egyszeri ügylet. Igen, feltétlen meg kell jelölni az ajándékozást mint jogcím, de ezt az ügyintéző már tudni fogja.

Ha még nincs saját számlája a nyításhoz a személyes jelenléte szükséges, ergo egyeztetni kell vele mikor lesz otthon. (De nyíthat bármelyik nagyobb banknál is magának a tanulmányai helyszínén és betesz mondjuk 10.000 Ft-ot, ehhez nem kell hazautaznia.)

A bankon/takarékpénzátoron belüli számláról-számlára az utalás akkor az költségmentes, más pénzintézet számlájára az összegtől függően pár ezer forint a fizetnivaló - majd levonják ama 10 ezer forintból.

30 napon belül az ajándékozónak kötelessége az APEH megyei Illetékfőosztályát levélben tájékoztatni az ügyletről, azt hogy erre van-e formanyomtatvány nem tudom. (E-mailban előzőekben kérdezze meg.) Ajánlott-tértivevényes levelet kell küldeni.

Esetleg a levelet egy ügyvéd/jelöltje is megírja 5-10 ezer forintért és akkor biztosan jogszerű lesz a szövege.

A számlához kérhető bankkártya.

Javaslom még hogy olvassa vissza ezt a topicok, hasonló kérdések előzőekben voltak már itt.

Minden jót!

monaLuis
laikus hozzászóló

vadvirág (törölt felhasználó) # 2010.10.22. 18:37

Miko60

1. Nincs összeghatár.
2,Amenyiben utalással történik az ajándékozás fel kell tüntetni,hogy ajándék cimen adja,Feltétlen szolj,mert nem mindegyik ügyintéző kérdezz rá hogy milyen cimen lessz az utalás.Lehet adni készpénzben is.
3,Utalásnál kell bamkszámlát nyitni kindegy melyik pénzintézetnél. Ennek kültsége pár ezer ft. Akkár egyszere elintézhetitek az utalást és a bankszámla nyitást föleg ha annál a pénzintézetnél nyit számlát a lányod.
4. 30napon be kell jelenteni az APEH hez ezt bármelyitötök megteheti, nincs formanyomtatvány elég pár sor irásban,( ki adta kinek mikor, menyit, milyen célböl, milyen formában,kp-utalás) Tisztább az utalás.
Nem kell ügyvéd.Az APEH 30-40 nap mulva visszaigazol.
Ezt mind tapsztalatból irom. vadvirág