ajándékozási illeték


monalisa1 # 2010.10.22. 16:24

Önnek csak egyszer kell majd a bankot/takarékpénztárt felkeresni. Bármekkora összeg ajándékozható. Elég az egyszeri ügylet. Igen, feltétlen meg kell jelölni az ajándékozást mint jogcím, de ezt az ügyintéző már tudni fogja.

Ha még nincs saját számlája a nyításhoz a személyes jelenléte szükséges, ergo egyeztetni kell vele mikor lesz otthon. (De nyíthat bármelyik nagyobb banknál is magának a tanulmányai helyszínén és betesz mondjuk 10.000 Ft-ot, ehhez nem kell hazautaznia.)

A bankon/takarékpénzátoron belüli számláról-számlára az utalás akkor az költségmentes, más pénzintézet számlájára az összegtől függően pár ezer forint a fizetnivaló - majd levonják ama 10 ezer forintból.

30 napon belül az ajándékozónak kötelessége az APEH megyei Illetékfőosztályát levélben tájékoztatni az ügyletről, azt hogy erre van-e formanyomtatvány nem tudom. (E-mailban előzőekben kérdezze meg.) Ajánlott-tértivevényes levelet kell küldeni.

Esetleg a levelet egy ügyvéd/jelöltje is megírja 5-10 ezer forintért és akkor biztosan jogszerű lesz a szövege.

A számlához kérhető bankkártya.

Javaslom még hogy olvassa vissza ezt a topicok, hasonló kérdések előzőekben voltak már itt.

Minden jót!

monaLuis
laikus hozzászóló

Miko60 # 2010.10.22. 10:32

Tisztelt Szakértők!

Tanácsukat kérem arra vonatkozóan, hogyan lehet hivatalosan ajándékozni a saját gyermekemnek, aki elmúlt 22 éves, ha 700 e Ft. eddig az én nevemen volt elhelyezve bankszámlán, vagy takarékjegyen. Most ezt szeretném illetékmentesen neki ajándékozni.
A következőket szeretném megtudni, mivel mozgássérült vagyok, nem mindegy, hányszor kell a hivatalokba mennem a tájékozatlanságomból adódóan:

  1. Van-e összeghatár, vagy több részletben kell ajándékozni, milyen időközönként, milyen összegben egyszerre?
  2. Hogyan történik? Fel kell-e tüntetni a bankban, hogy ajándék címén történik a gyermekem nevére a pénz elhelyezése?
  3. Mindegy-e, hogy bankszámla, takarékszelvény, stb. az a forma, amire befizetünk, vagy muszáj takarékbetétkönyv legyen?
  4. Az ajándékozás idején nyissuk a nevére, pl. a bankszámlát, vagy legyen előzőleg már az megnyitva a nevén, és arra átutalással történjen a befizetés?
  5. Kell-e bejelenteni az ajándékozás tényét, ha igen, hova? Hány napon belül kell bejelenteni?
  6. Ha ő nincs itthon folyamatosan (Bp-en tanul), az ő nevében hogyan lehet bejelenteni, ha itt az állandó lakcíme (írjon-e nyilatkozatot hét végén, amikor itthon van és a szülő leadhatja-e a nevében, vagy kell a részéről meghatalmazás)? Esetleg van erre a célra nyomtatvány a hivatalban?
  7. Milyen díjjal kell számolni?
  8. Esetleg van-e más valami, amire oda kell figyelni?

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.30. 10:25

Nem díjtalan, de illetékmentes.

Golden # 2010.09.30. 10:02

Üdvözlet !

Kérdésem a következő : Díjtalan egyenesági rokonnál az ajándékozás ?

ildihd # 2010.09.29. 12:26

Jó napot. Az lenne a kérdésem, hogy a lakás, amiben lakunk, a Párom anyukájának a nevén. Most szeretnénk megoldani, hogy ajándékozással a Párom nevére írassuk. Valószínűleg nem jó helyen kerestem, de nem találtam meg, hogy pontosan jelenleg kell-e még illetéket fizetni, vagy van-e valami költsége a folyamatnak.
Előre is köszönöm a segítséget:)

sziszi1977 # 2010.09.15. 09:35

Kedves KBS!
Köszönöm megnyugtató válaszod! Sz.

vadvirág (törölt felhasználó) # 2010.09.14. 09:06

kbs.
Köszi a választ,csak még az nem tudom ha több alkalommal mi vásároljuk meg az épitőanyagott ajándék cimén a gyerekeknek vagy a pénzt adjuk oda ami 150000 ft- nál kevevsebb összeg akkor be e kell jelenteni? EZ lehet 2- 4 heti időszakokban is ,ahogy az épitkezés üteme kivánja.
vadvirág

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.14. 07:28

Akkor valószínűleg lejárt már a fellebbezési határidő; így a kérdésed merőben elméleti.
Egyébként azokban az ügyekben kell alkalmazni az új szabályt, amelyekben július 10-éig nem született jogerős döntés.

kalava # 2010.09.14. 05:45

Hát.... nem tegnap. Próbáltam halasztást kérni, mivel aki tartozik, az a lányom ( 19 éves ), főiskolán tanul, nincs saját, önálló keresete. Erre még nincs válaszom.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.14. 05:19

Kalava: mikor kaptátok meg a fizetési meghagyást?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.14. 05:18

Vadvirág: be. Eddig is mentes volt a takarékbetét ajándékozása - de be kellett jelenteni.

kalava # 2010.09.14. 05:08

Szép napot! Szeretném megtudni, hogy mi a lehetőségem abban az esetben, ha a lányomnak ajándékozta az én nagymamám ( tehát a dédnagymama ) az ingatlanrészét, tavaly augusztusban. Az APEH már kiszabta az illetéket. Lehet fellebbezni az illetékmentességre hivatkozva? Elfogadják, vagy csak a július 1 után megkezdett ügyekre lehet alkalmazni az új jogszabályt? Köszönöm a mielőbbi választ....

vadvirág (törölt felhasználó) # 2010.09.08. 12:47

Szeretném megkérdezni,most miutaán illetékmentessé tették az egyánesági rokonok közötti ajándékozást,az ajándékozás tényét be-e kell jelenteni az APEH-felé. Nagyobb összegű kp -ról van szó,amiről bizonylat nincs.
vadvirág

ronix # 2010.09.08. 07:13

Sándor, igazad van! Nem gondoltam végig.
Köszönöm a gyors választ. ronix

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.08. 06:03

Szeretném kérdezni, hogy a törvény módosítása miatt ez visszaigényelhető?
Befizettétek? Akkor szerintem nem lehet visszaigényelni. Fellebbezni kellett volna.
Talán a felügyelő szervet meg lehetne kérni szépen, hogy vizgsálja felül a meghagyást.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.08. 06:01

Ronix: mégis hogyan jegyeznék be a gyerek tulajdonjogát a telekkönyvbe írásbeli szerződés nélkül? Eddig sem az APEH-nak kellett.

(Megjegyzem: szerződés mindenképpen van, legfeljebb nincs írásba foglalva. De az ingatlan ajándékozása csak úgy érvényes - a tulajdonjog megszerzéséhez pedig ügyvédi ellenjegyzés is kell.)

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.08. 05:59

Sziszi: nem.

ronix # 2010.09.08. 05:30

Üdvözlök Mindenkit!

Most, miután illetékmentessé tették az egyenesági rokonok közötti ingatlan ajándékozást, ha a szülő ajándékoz gyermekének ingatlant, akkor kell ajándékozási szerződést kötniük, vagy elégséges csak az ajándékozás tényét bejelenteni az APEH felé, úgy mint a nagyobb összegű pénz ajándékozása esetén?
Elmondaná valaki a hivatalos menetet?
Köszönettel: ronix

bauerandi # 2010.09.02. 10:04

Jó napot kívánok. Érdeklődni szeretnék. 2010 június 7.-én vettünk egy házat. A ház 6 testvéré, 5-öt kifizettünk, a hatodik a férjem édesanyja aki az ő részét ajándékozta, ami után adózni kellett. Az illeték befizetési határozat kelte 2010 július 23. Szeretném kérdezni, hogy a törvény módosítása miatt ez visszaigényelhető? Köszönöm a választ.

sziszi1977 # 2010.09.01. 11:20

Tisztelt Válaszadó!
Segítséget szeretnék kérni az álábbi ügyben, az édesapa 2010.06.02-én elhalálozott kettő db gépjármű szerepelt a nevén. A járműveket egyiket egyik, másikat másik gyermeke örökölte. A hagyatéki tárgyalás 2010.08.17-én zajlott és lett jogerős. Szeretném megtudni fizetnek-e örökösödési illetéket az Itv. változásai fügvényében?
Köszönettel: Sz.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.01. 09:55

Ha a kölcsönt elidgenítési tilalom biztosítja, akkor a jogosultja hozzájárulása nélkül az ingatlant átruházni nem lehet.

h_gabi # 2010.09.01. 09:33

Tisztelt Válaszadó!

2002.-ben vettük meg első lakásunkat a férjemmel, hitelre. Én vagyok az adós, ő az adóstárs. 2007.-ben elváltunk, de a lakás még a mai napig mind a kettőnk nevén van, de a volt férjem nem tart rá igényt, mivel ő újra nősült és külföldön él. Kérdésem: ha a volt férjem az ő részét a lányomnak ajándékozza, van-e nekem valamilyen bejelentési kötelelzettségem a hitelt nyújtó intézmény felé? A volt férjem továbbra is maradna adóstársnak. Az átíratásnál jelenthet-e gondott?

pmd_ # 2010.08.22. 15:53

Van valakinek tapasztalata az új egyenes ági illetékmentesség kapcsán a 10B400-as adatlappal? Létezik hogy az APEH nem frissítette a nyomtatványkitöltő programot?

FNA74 # 2010.08.21. 17:26

T. Fórumozók!

Hogyan alakul az ajándékozási illeték, ha az apuka a fiára és feleségére íratta 1994-ben a házát, azonban a fia és a feleség között megromlott viszonyra tekintettel a fiú szeretné, ha apuka nevén lenne újra a ház? A fiú nem akarja, hogy a szülők fedél nélkül maradjanak!
Feleség kikerülése nélkül jól sejtem, hogy nemigen lehet semmit tenni?
ajándékozzon haszonélvezetet?

maryv # 2010.08.18. 19:20

Tisztelt Válaszadó!
A húgom nekem ajándékozná az ingatlanrészét. Az illetékmentesség érdekében elképzelhető-e, hogy első lépésben az édesanyánknak ajándékozza és majd második lépésben kerülne az én tulajdonomba? Van-e jogi akadálya, és mennyi lehet mindennek az átfutási ideje? Előre is köszönöm a választ!