ingatlan eladás után fizetendő adó


csavokaleb # 2021.12.22. 08:22

Üdvözlöm!
Szülők utáni örökölt ingatlant szeretném eladni és a gyermekem nevére ingatlant vásárolni.
Van teendő NAV felé?Kell valamilyen adót megfizetni?
Válaszát előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.12.15. 17:58

Ez ilyen. (Nemrég még a vevőre is kiszabták az illetéket - aztán rájöttek, hogy az azért túlzás. Kis lépések...)

Ancsa01 # 2021.12.15. 13:20

Üdvözletem!
Tulajdonjog fenntartással eladott ingatlan adóját mikor kell megfizetni? A NAV ügyfélszolgálatánál azt mondták, hogy maga az eladás számít, és a földhivatali érkeztetés, nem az, hogy megkaptam-e már a teljes vételárat és lekerült-e a nevemről. Az ingatlan örökölt, egyelőre a pénz fele sem érkezett be a hagyatéki végzésben szereplő árhoz képest, nemhogy a plusz, és elvileg adóköteles bevétel.
Mindamellett a vevő illetékét még nem szabták ki, mert "széljegyként van csak feltüntetve", és "mert még nem tulajdonos". Nem is az..
Mi ez a kettős mérce? Én fizessek adót, noha még tulajdonos vagyok - és egyelőre pluszjövedelmem sem keletkezett -, ő nem fizet, mert még nem tulajdonos? Vagy a NAV ügyfélszolgálat tudta rosszul? Mindegy, kifizetjük, csak jó lenne pontosan tudni. Több tulajdonos is van, az egyik gondnokság alatt; nem szeretnénk még pluszban a Gyámhivatallal is ujjat húzni, mert valamit rosszul tudunk.
Köszönöm.

drbjozsef # 2021.12.06. 05:21

yesss,

Igen. Ha öt éven belül van jövedelem lakáseladásból, akkor adót kell fizetni.

yesss # 2021.12.05. 19:52

Szomorú örökös,

Köszönöm... Nagyon nehezemre esik elfogadni. Sajnos volt egy rész kivásárlás is, ami miatt nem járok túl jól. :(

Szomorú örökös # 2021.12.05. 19:49

yesss

Tehát SZJA-t kell fizetnem mindenképpen, akkor is, ha egy éven belül ingatlant vásárolok az összegből?

Már nagyon sok éve nincs az a szabály, hogy ha a teljes összegből lakást vásárolsz, akkor nem kell adózni.

yesss # 2021.12.05. 19:20

drbjozsef,

Nagyon szépen köszönöm a választ!
Másik kérdésre lenne szíves megerősíteni a választ szakemberként?
Tehát SZJA-t kell fizetnem mindenképpen, akkor is, ha egy éven belül ingatlant vásárolok az összegből? Még ma is kaptam eltérő válaszokat, de attól tartok, hogy jól gondolom és kell SZJA-t fizetnem mindenképp.

Nagyon szépen köszönöm.

drbjozsef # 2021.12.05. 09:20

yesss,

Igen, az értékbizonyítvány szerinti érték levonható, de pl. az ingatlanra eső közjegyzői díj is (mint a megszerzésre fordított költség). De ingatlanközvetítő, hirdetés, ügyvédi díj is.

yesss # 2021.12.05. 09:01

Kedves Szomorú örökös!

Köszönöm szépen a választ. Teljesen igazad van. Nagyon köszönöm a segítséged! Időközben rátaláltam erre, hátha segítség lesz másnak is, így beillesztem:

6. 1. Megszerzésre fordított összeg
A megszerzésre fordított összeg

  1. az átruházásról szóló szerződés (okirat, bírósági, hatósági határozat) szerinti érték;
  2. a cserébe kapott ingatlan, vagyoni értékű jog esetében a csereszerződésben rögzített érték;
  3. a kárpótlásról szóló törvényekben szabályozott vételi jog gyakorlása során szerzett termőföld esetében a vételi jog gyakorlása során vételárként szereplő összeg;
  4. helyi önkormányzattól vásárolt lakás estében a szerződésben szereplő tényleges vételár;
  5. az építés, ráépítés, létesítés, alapterület-növelés megszerzésére fordított összeg a hivatalos használatbavétel napjáig, a hivatalos használatbavételben megjelölt feltételek teljesítésének határidejéig, ha nincs hivatalos használatbavétel, akkor a tényleges használatbavételig, ennek hiányában az átruházásig kibocsátott, az építő (építtető) magánszemély vagy házastársa, bejegyzett élettársa nevére kiállított számla szerinti érték, de legalább a beépített anyag-érték;

f) az illeték-kiszabáshoz figyelembe vett érték, ha
fa) a szerzési érték az a)-d) pont szerinti esetben nem állapítható meg,
fb) az ingatlan, ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kötelezett vagyoni értékű jog
szerzése örökléssel, ajándékozással történt
azzal, hogyha az illeték kiszabása az átruházásból származó jövedelem adókötelezettségének teljesítésére nyitva álló határidőig nem történik meg, öröklés esetén a hagyatéki
leltárban feltüntetett, vagy a hagyatéki eljárás során az ingatlan értékeként feltüntetett
egyéb értéket, egyébként az átruházásból származó bevétel 50 százalékát kell figyelembe venni, és az így megállapított adókötelezettséget az illeték-kiszabás alapján önellenőrzéssel később módosítani lehet;
g) ha az fb) pontban említett esetben az illetékügyi hatóság nem szab ki illetéket,
ga) örökléssel szerzett ingatlan, vagyoni értékű jog esetében a hagyatéki leltárban feltüntetett, vagy a hagyatéki eljárás során az ingatlan értékeként feltüntetett egyéb
érték;

gb) ajándékozással szerzett ingatlan, vagyoni értékű jog esetében az átruházásból származó bevétel 75 százaléka, azzal, hogy más kiadás költségként nem vonható le a
bevételből.

Szomorú örökös # 2021.12.05. 07:38

yess

Pl. Az ingatlanrész eladási ára 5 millió, hagyatéki végzésben szereplő értéke 4 millió. 5 millió után fizetek 15%ot vagy pedig 5-4=1 millió után?

Nagy valószínűséggel az utóbbi. A jövedelem után kell szja-t fizetni, az pedig az örökölt érték és az eladási érték közötti pozitív különbség. A kiszámított adóalapból persze természetesen levonhatod az eladással felmerült költségeket.

Fontos: szülőtől örökölt, nem vásárolt.

Az teljesen mindegy, ez nem számít, ha eladod az örökölt ingatlant.

mentesülök-e a 15% SZJA megfizetése alól, amennyiben az ingatlan eladásából származó bevételt másik (drágább) ingatlan vásárlásra fordítom?

Ez egészen biztosan nem így van már nagyon sok éve. Az illeték kiszabásánál számíthatod be az eladott ingatlant és akkor nagy valószínűséggel nem kell illetéket fizetni, csakis az értékkülönbözet után.

yesss # 2021.12.04. 20:58

Kedves Szakemberek!

Örökölt ingatlan értékesítésével kapcsolatban lenne kérdésem.
2020-ban szülőtől örökölt ingatlant adnánk el még 2021ben, amiben ingatlanrészem van.
Kérdésem:
A 15% SZJA-t meg kell-e fizetni a (rám eső) TELJES eladási ár után vagy levonható a bevételből az ingatlanrész hagyatéki végzésben szereplő értéke? Pl. Az ingatlanrész eladási ára 5 millió, hagyatéki végzésben szereplő értéke 4 millió. 5 millió után fizetek 15%ot vagy pedig 5-4=1 millió után? Fontos: szülőtől örökölt, nem vásárolt.

Másik kérdés: mentesülök-e a 15% SZJA megfizetése alól, amennyiben az ingatlan eladásából származó bevételt másik (drágább) ingatlan vásárlásra fordítom?
Ha igen, akkor mennyi időn belül kell ezt megtennem?

Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

Üdvözlettel,

Dénes

drbjozsef # 2021.05.14. 16:24

Schoffi,

Ha nem keletkezett jövedelmed, akkor nem kell adót fizetni, és bevallani sem kell a NAV-nak semmit.

Nincs teendőd.

Elvileg.

Gyakorlatilag viszont egyáltalán nem számít, hogy mennyi az "értéke" az ingatlannak, bárhogyan is érted ezt.

Akkor nincs jövedelmed, ha kevesebbért adtad el, mint amennyiért szerezted. Ez utóbbit természetesen igazolni kell. A nevedre szóló számlával, adásvételi szerződéssel, bármilyen pénzügyi bizonylattal.

Ha ti építettétek, és nem nagyon van ilyened, akkor sajnos valószínű, hogy keletkezett jövedelmed.

Ha nem vallod be, mert szerinted nincs jövedelmed, akkor csak 6 évet kell várni, hogy elévüljön, és ezen idő alatt a NAV ne tartson nálad ellenőzést. Ha tart, akkor neked kell igazolnod az ingatlan bekerülési költségét.

Schoffi # 2021.05.14. 14:34

Kedves Olvasók!

A következőkben szeretném a segítséget kérni:

Adott egy 2020-ban átadott új építésű családi ház, melynek eladtam az 50%-os tulajdon jogát.

Jövedelmem azonban nem keletkezett, mert a kifizetett vételár jelentősen kevesebb, mint az ingatlan tényleges árának az 50%-a (Csak annyi pénzt fizettettem ki, amennyit valóban hozzá tettem a házhoz, így azt kaptam, amit beleraktam jövedelem nélkül).

Hogyan tudom bizonyítani a NAV felé, hogy nem származott jövedelmem az ügyletből? Egyeltalán be kell e vallani az ügyletet a NAV felé?

Köszönöm a javaslatokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.01. 12:36

Ja. Akkor lesz adó rendesen. Ne számold egybe, kettőbe kell.
(Bár, az hogy nincs adó, nem jön ki akkor se, ha egybe számolod.)

bettinah # 2021.05.01. 11:25

Köszönöm a választ.
Bocsánat, nem fogalmaztam pontosan.
A 3/6 rész adó- és értékbizonyítvány szerinti értéke 3 MFt, mindkét hagyatékátadó végzésben.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.01. 08:04

Ehh. Fórummotor.

Háromszor kétszer három...

Kovács_Béla_Sándor # 2021.05.01. 08:03

326=18 Miért kellene adózni?

bettinah # 2021.05.01. 06:38

Szép napot!
Az alábbi kérdésben kérnék segítséget, mert az SZJA tv értelmezése után, és a NAV oldalán található kalkulátor alapján számomra ellentmondás van a befizetendő adót érintően.
3 testvér, egyenlő tulajdoni hányadban tulajdonos egy családi házban, amit 2020. évben értékesítenek 14,9 MFt-ért. Örökléssel szerezték 2017. és 2018. évben (1/6-1/6-1/6 arányban mindkét esetben). A hagyatékátadó végzésekben 3-3 MFt-tal vannak feltüntetve az ingatlanrészek értékei. Értéknövelő beruházás, értékesítéssel összefüggő költség nem volt.
Értelmezésem szerint van fizetendő adó. Azonban a NAV-kalkulátorban, ha egy egészként kezelem az ingatlant,és a tulajdoni hányadhoz 1/6-ot jelölök meg, akkor 0 Ft adót kalkulál.
Tisztelettel kérem, hogy aki ebben biztos választ tud nekem adni, tegye meg.
Szép napot kívánok tisztelettel!

EmmaS # 2021.04.09. 17:51

Értem.
Nos, megosztás 2019-ben történt, eladás pedig tavaly decemberben.
Köszönöm a válaszát, drbjozsef! :)

drbjozsef # 2021.04.09. 17:14

A megosztás nem befolyásolja annak megszerzési évét. Ha az több, mint 5 évvel az eladás előtt volt, akkor nincs jövedelem, nincs adó, nem kell bevallani.

EmmaS # 2021.04.09. 16:55

Szép napot!

Kérdésem a következő.

Ingatlant örököltem, 1994 óta nevemen van, egyedüli tulajdonosként. Az ingatlant megosztottam. Ez után került eladásra.
(hátsó kerti rész, ment a vevőnek)
Megszerzésre nem fordítottam semmit, kivétel persze, hogyha a megosztást annak tekintik-e vagy sem. Az kb. 150.000 Ft volt.
Az összeg 1.200.000 Ft volt, amit kaptam érte. Kivett, beépítetlen területnek volt nyilvántartva.
Amúgy szántóföldnek használták bérben, és aranykorona értéke, kb. 1.000.000 Ft körül mozgott az eladáskor.
A kalkulátort próbálgattam, három összeg jött ki adófizetésre.
Tehát, kell-e adót fizetnem?

Voltam bent nav-os irodában, de a hölgy nem tudott pontos információt adni. Nem tudom, hogy miért, lehet új volt mindegy. Ezt, ne fejtegessük.
Tanácsként annyit mondott, hogy hívjam fel a 1819-et, ott talán többet tudnak mondani vagy könyvelő.
Könyvelő keresés folyamatban, de addig is, hátha valaki hasznos infót tud adni nekem.
Köszönöm a válaszokat, segítséget!
További szép napot!

drbjozsef # 2021.03.24. 06:46

(persze a 30% előtt kell levonni mindent, az az utolsó)

drbjozsef # 2021.03.24. 06:46

Mint szerzéssel összefüggő költség, ha a te nevedre szól a számla, akkor az ügyvédi (vásárláskori is, eladáskori is) költség elszámolható.

lásd: https://nav.gov.hu/…rok/ing_kalk

(„Megszerzésre fordított összeg és a szerzéssel összefüggő egyéb kiadások: [...], szerzéssel kapcsolatos más kiadások (ilyen például : ügyvédi, közjegyzői ...”)

Majzi # 2021.03.23. 17:16

Köszönöm!

Szomorú örökös # 2021.03.23. 16:16

Majzi

30%-a az adóalap? Ezt jövő májusig kell bevallanom és befizetnem?

Ez így igaz!

Levonható a vásárláskor fizetett 4% és az ügyvédi költség.

Az illeték igen, de az ügyvédi költség - úgy tudom - már nem vonható le belőle.

Az ingatlant szabadfelhasználású hitelből vettem, ennek költségeit le tudom vonni?

Ez sem szerepel a levonható költségek listáján.

Viszont ezek szerepelnek a listán:

  • a ingatlanszerzéskor kifizetett vagyonszerzési illeték,
  • az ingatlanon a vétel után végrehajtott értéknövelő beruházások értéke: tetőcsere, fűtéskorszerűsítés, nyílászáró csere stb.). Ezeket számlával kell igazolni!
  • Az eladási ár 5%-át meghaladó, az eladást megelőző két évben végrehajtott állagmegóvással kapcsolatos beruházások: festés, mázolás, tapétázás, járólap lefektetés stb. Ezeket szintén számlával kell igazolni!
  • Az eladáshoz köthető költségek: ingatlanközvetítői jutalék, értékbecslés díja, hirdetések, tulajdoni lap igénylése.