ingatlan eladás után fizetendő adó


drtosi # 2017.03.17. 02:28

Kedves Szakértők, Fórumozók!

2014-ben vettünk lakást, amit gyermekeink születése miatt 2016-ban eladtunk, a teljes összeget saját lakáscélú vásárlásra fordítottuk. A lakásárak felfutását nem kértem... :) Amennyivel drágábban adtunk el, annyival, sőt... többe került az új lakás is. Hitelt is kellett még felvenni... Mégis jócskán fizetnünk kellene most jövedelemadót.
Méltányosságot szeretnénk kérni a NAV-tól.

A NAV 2017-es tájékoztatójában szerepel a méltányosság lehetősége az Szja tv. 63. § (7)-re hivatkozással. Kifejezetten nevesítik a felhasználás célját:
"A jövedelem felhasználását illetően különösen méltányolható az a körülmény, ha a magánszemély az ingatlan, a vagyoni értékű jog értékesítéséből származó jövedelmét saját maga, közeli hozzátartozója, vagy a vele egy háztartásban élő élettársa, volt házastársa lakhatását biztosító célra fordítja. "

Néhány korábbi hozzászólást találtam a témában itt a topikban és tudom, hogy ez nem automatikus kedvezmény és nyilván a teljes összeget nem engedi el a NAV, de nyilván érdemes próbálkozni, stb.

Érdeklődöm, hogy méltányosság kérés terén vannak-e és milyen tapasztalataik? Mérlegeli-e egyáltalán a NAV, vagy egyáltalán nem alkalmazza, csak papíron létezik méltányosság? Esetleg mérséklést szokott adni, vagy részletfizetést?
Köszönöm a tapasztalatokat!

kedvesné # 2017.03.08. 12:46

Köszönöm!

drbjozsef # 2017.03.08. 11:54

kedvesné,

ajandekba kapott ingatlan eladasa eseten, az eladasi ar (nem a kulonbozet) 25% szamit jovedelemnek, es ez utan kell 15% adot fizetni.

Esetetekben 150.000.- Ft-ot.

kedvesné # 2017.03.08. 11:39

1 évvel ezelőtt ajándékoztam gyermekemnek egy ingatlant. (7 millió ft értékben) Most eladné, de jóval kevesebbért sikerül, 4 millió ft. Érdekelne, hogy mennyi SZJA-t kell fizetni utána?

kardosgabor # 2017.02.22. 13:13

Tisztelt Szakértők!

2013 nyarán vásároltam egy műhely besorolású ingatlant, egyéni vállalkozóként, a földhivatali bejegyzés is így készült el.
Jelenleg bonyolítjuk az adás-vételt, és felmerült, hogy miért nem módosíttattam a bejegyzést egyéni vállalkozóról magánszemélyre, és miért nem így adom el. Az lenne a kérdésem, hogy a vételi- és eladási ár különbözetének hány százalékát kell befizetni egyéni vállalkozóként? Ha minden igaz, magánszemélyként 15-16ot olvastam.
Ha e.v-ként sokkal kedvezőtlenebb, még lenne lehetőség módosíttatni az adás-vételit.

Válaszukat előre is nagyon köszönöm,
Gábor

drbjozsef # 2017.02.15. 18:39

KBS

OFF
Hol? Hol? :)
ON

fuloplacc,

hát sajnos az ingatlanértékesítések jelentős részénél ez a helyzet. És akkor még nem beszéltünk a nem jövedelem alapú adókról, a vagyonadóról, az ÁFÁról, satöbbi, satöbbi.

fuloplacc # 2017.02.15. 17:10

3,6 millió jövedelem után kellene adózni 15 %-ot,de ez az összeg rá is lett költve az ingatlanra,csak már nincsenek meg a számlák.Az a bajom,hogy olyan után kell adóznom ami valójában nem is jövedelem.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.15. 16:05

Egy szakvélemény díja hatszámjegyű. Az adó mennyi lenne?

(Amúgy ez nekem régi és eléggé kétes hitelű szövegnek tűnik.)

fuloplacc # 2017.02.15. 15:56

Erre gondolok:

Az Szja-törvény külön hangsúlyozza, hogy „legalább a beépített anyagérték” megszerzésre fordított összegnek minősül. Így lehetőség van arra, hogy abban az esetben is el lehessen költséget számolni, ha az igazolások eltűnnek, esetleg megsemmisülnek. Ez egyben azt is jelenti, hogy épített ingatlan értékesítése esetében, ha a magánszemély a jövedelemszámítás során azt a módszert választja, hogy a bevételt megosztja a szerzési összegek arányában, akkor az épített ingatlan szerzési összegének legkevesebb a beépített anyag összegével meg kell egyeznie. (Természetesen a beépített anyag költségét akkor is el lehet számolni, ha az egyszerűbb – nem megosztásos – módszert választja a magánszemély.) Ha hiányoznak a bizonylatok, a beépített anyag értékét szakértővel kell megállapítatni. A szakértőnek természetesen nem az eladáskori, hanem az ingatlan építésekor aktuális anyagértékeket kell megállapítania.

fuloplacc # 2017.02.15. 15:52

Akkor számlák hiányában nincs semmi megoldás?Lehet fizetni az adót:(((

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.15. 15:06

Amíg igényt alapoz rájuk.

fuloplacc # 2017.02.15. 14:59

Hány évig köteles az ember megőrizni a számlákat az értéknövelő beruházásról?
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.14. 16:12

OFF
Megdicsértünk, de azért ne bízd el magad.
ON

drbjozsef # 2017.02.14. 14:23

Nem engedélykötelesek, és minden ingatlannál engedi a törvény elszámolni az rétéknövelő beruházásokat. A fűtési rendszer, vagy hőszigetelés nyaraló vagy pajta esetén is elfogadandó beruházások (hogy szükségesek-e, az szubjektív, és nem számít). A nyílászárócsere alapból nem biztos hogy értéknövelő, de ha az modern műanyag nyílászárók 30 éves fa ablakok helyett, akkor én beállítanám a levonásba vitassuk meg utólag a navval alapon.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.14. 14:15

Még az új ingatlan illetéke szempontjából se számít, mert az eladott nem lakóingatlan. (Szerintem ezért lesz gond a "beruházásokkal is; ezek valószínűleg engedély nélküli, és szükségtelen munkálatok egy "szerszámoskamrán" vagy "tárolón".)

drbjozsef # 2017.02.14. 12:59

Értéknövelő beruházások levonhatóak a jövedelemből, amelyekről számla vagy bizonylat van.

Mivel a 13. évben került értékesítésre, ezért a (maradék) jövedelem 20%-a után kell csak 15% adót fizetni.

Egy éven belüli ingatlan vásárlása nem számít.

tomi777 # 2017.02.14. 11:03

Tisztelt Fórum !
2003 szerzett és 2016 ban eladott zártkert után adózni kell-e ha haszonnal lett eladva illetve az érteknővelő beruházások ( gáz- fűtési rendszer kiépítése, nyílászáró csere , hőszigetelés minden számla megvan ) elszámolhatóak-e
Illetve a teljes vételárból ingatlan lett vásárolva 1 éven belül
Kell-e adózni???? Köszönöm a válaszukat előre is!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.13. 06:11

63. § (2) Ha a jövedelem bevallására nyitva álló határidőt megelőzően az ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelmet (vagy annak egy részét) a magánszemély saját maga, közeli hozzátartozója, élettársa részére idősek otthonában, fogyatékos személyek lakóotthonában vagy más hasonló (pl. ápolási) intézményben (bármely EGT-államban) biztosított férőhely - visszavásárlási és továbbértékesítési jog nélküli - megszerzésére használja fel (ideértve azt az esetet is, ha a férőhely biztosítása egyösszegű térítési díj előre történő megfizetésével történik), és ezt a tényt adóbevallásában feltünteti, az (1) bekezdés rendelkezése szerint megállapított és bevallott adót (vagy annak a felhasznált jövedelemmel arányos részét) nem kell megfizetnie.

drbjozsef # 2017.02.13. 05:39

Bocs, nem, jogos. Nekem nem volt fura, ezért nem gyanakodtam a kérdésednél se, de akkor valamit nem tudok. Majd most.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.12. 20:50

Nem gyanakszol, hogy ha már kérdeztem, akkor csak van jelentősége? Pedig előtte még kifejezetten céloztam is rá.
Ennyire lebecsülsz?

drbjozsef # 2017.02.12. 19:40

Adózás szempontjából indifferens. Rokonnál, vagy a polghivtól visszabérelheti, mindegy, szjat fizetni kell (ha kell).

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.12. 17:54

Van szűk körben mentesség, ha meghatározott célra fordítja. De itt mit kellene azon értenünk, hogy "gondozásra fordítja"? Hol fog lakni?

drbjozsef # 2017.02.12. 17:28

bfefefe,

a kérdésednek nincs ilyen formában értelme, mert az, hogy az eladott lakás árából másik lakás vásárlása esetén kevesebb adót kellett fizetni, már sok éve nem hatályos.

Ha eladja, akkor szja-t kell fizetnie akkor, is ha utána másik lakást vesz. Viszont ha 6 évnél régebben van a nevén az eladandó lakás, akkor már nem kell SZJA-t fizetnie. Ha 6 évnél kevesebb ideje, akkor egy táblázat alapján sávosan jár kedvezmény az adófizetésből. De ezen kívül más kedvezmény már nincs.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.12. 11:43

???

bfefefe # 2017.02.12. 10:53

Tisztelt Fórum ! Szeretném megkérdezni! Az unokatestvérem lakását a város megvásárolja,de közben súlyos egészségkárosodást szenvedett! Sajátmagát ellátni nem képes. Fordíthatja-e a gondozásra a befolyt összeget? Mivel lakás vásárlásra nem tudja ? Vagy ebben az esetben is keel adót fizetni ? Köszönöm a válaszukat !