ingatlan eladás után fizetendő adó


Bea1 # 2017.08.18. 20:13

Akkor 225 000.

drbjozsef # 2017.08.18. 18:03

Nem, dehogy.

A nem állapítható meg az az ingyenes juttatásra vonatkozik, vagyis például ha ajándékozással szerzed. Egyáltalán nem választhatsz, ha visszterhes vagyonátruházással (=adásvétel) szerezted az ingatlant, akkor a szerződésnek része volt a szerzési ár is.

A kérdés, mikor szerezted az ingatlant, és mikor adtad el.

Bea1 # 2017.08.18. 18:01

Én 60 000-re tippelek, mint maximum, bár nem tudni, mennyi idő telt el a vétel és az eladás közt, illetve hogy milyen típusú ingatlanról is van szó.

moncsi0314 # 2017.07.18. 12:03

Nagyon köszönöm a segítséget. Így most már teljesen világos.
Még egyszer nagyon-nagyon köszönöm.

drbjozsef # 2017.07.18. 05:48
drbjozsef # 2017.07.18. 05:46

moncsi,

a 2004-ben szerzett fél után nincs adófizetési kötelezettséged, mindegy mennyiért szerezted.

Ha a 4 millió forintért szerzést arra a félre érted, amit vagyonközösség megszüntetéssel szereztél, akkor azt 5.5M-ért adod el (a 11 fele), 1.5millió a jövedelmed (minusz még pár tétel lehet, lásd NAV kalkulátor, pl. ügyvédi költség), ennek 15% lesz az adó.

moncsi0314 # 2017.07.17. 18:53

Nagyon köszönöm a választ.

A jelenlegi lakásom fele tulajdonjogát 4 millió forintért szereztem Akkor mennyit kell adóznom?

ObudaFan # 2017.07.17. 18:46

Az egyik fele után nem kell adóznod, a másik fele után lehet, hogy kell. Hogy kell-e, az attól függ, milyen értéken szerezted.

moncsi0314 # 2017.07.17. 18:08

Nagy szükségem lenne a segítségre, mert nem tudom hogy az én esetemben hogyan érvényes rám a szjadózása.
Arról lenne szó, hogy 2004ben vettünk egy lakást az akkori férjemmel fele-fele tulajdoni hányaddal. Most 2017ben a válásunk követően házastársi vagyonközösséget megszüntető szerződéssel enyém lett ennek az ingatlannak az ő része is. Vagyis csakis az én tulajdonomba került. Úgy alakult hogy másik városba kell költöznöm. Így ezt az ingatlant eladom kb.11 millió forintért és a másik városba ebből veszek kb. 10,5 millió forintért egy másikat.
Szóval azt értem hogy szja fizetni kell ha az ingatlan 5 éven belül eladom. De az én esetemben 2004 óta 1/2 tulajdont birtokoltam, 2017ben a másik felével együtt az egészet. Akkor most a jelenlegi ingatlanom 13 éve vagy 0 éve az enyém? Mennyi lesz az én esetemben a szja? Nagyon köszönöm a választ és segítséget.

drbjozsef # 2017.07.17. 18:04

Nálad a nem keletkezett jövedelem már nyereség? Nem vagy egy kicsit kishitű? Te ingyen dolgozol, ezek szerint. Irigyellek, biztos valami karitatív dolog lehet...

Nem, nem lehet összevonni. Amiből nem keletkezett jövedelem, ott nem kell adót fizetni, ahol keletkezik az után kell.

Ez a törvényi hely :
https://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

59-64 paragrafusok.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.07.17. 15:14

Nem lehet összevonni.

Target # 2017.07.06. 12:26

Köszönöm szépen!

drbjozsef # 2017.07.06. 10:33

Nincs. Az 5 évnél régebben szerzett ingatlan eladása után nem kell adót fizetni, ÉS bevallási kötelezettségetek sincs. Tedd el az adásvételi szerződést, oszt kész, adóbevallásba írni semmit sem kell.

Target # 2017.07.06. 09:19

Pár hozzá szólással lejjebb, vázoltam a helyzetünket.
Mai napon ,eladtunk egy üres épitési telket, ami 2011-es hagyatéki tárgyalás óta van édesanyám nevén.

Voltunk az ügyvédnél, rendezték az anyagi és szerződéses részét.
Arról már felvilágositást kaptam, hogy adó mentes, mivel több mint 5 éve van édesanyám nevén.

Az a kérdésem, hogy van bármilyen bejelentési kötelezettség bárhová vagy bárkinek is ?
Mivel adó mentes nem tudom, hogy ettől függetlenül be kell e jelenteni majd adó bevalláskor ?

Köszönöm !

lajcsó # 2017.06.27. 08:59

Nem biztatni akarlak, de a jogtalan kedvezmény igénybevétele csak egy adórevízió során derül(het) ki.

susenox. # 2017.06.27. 08:13

elég vegyes az álláspont az elszámolható/nem elszámolhatóval kapcsolatban, kérdeztem már több könyvelő ismerőst is. Akkor visszatérve a kérdésemre, ha elszámolom, és a NAV szerint nem szabadott volna, akkor mi történik, nagyon megbüntetnek (kb 150 ezer forinttal kevesebb adót kellene így fizetni)? Ha most nem számolom el, pedig el lehetett volna, akkor ezt a pénzt az ablakon is kidobhatnám.

lajcsó # 2017.06.26. 12:32

Az én álláspontom az, hogy a tervezési díjat a megvalósult beruházással együtt lehet elszámolni.
A tervezési díj önmagában nem minősül értéknövelő beruházásnak.
"32.Értéknövelő beruházás:
az ingó, ingatlan szokásos piaci értékét növelő ráfordítás, azzal, hogy szokásos piaci értéket növelő ráfordításnak minősül az az igazolt kiadás is, amely

  1. az ingó dolog átruházása esetén annak eredeti használhatóságát növeli, javítja és/vagy az átruházást megelőző 12 hónapon belül és az átruházásról szóló szerződés szerinti bevételnek az 5 százalékát meghaladó mértékben az eredeti használhatóságának megőrzése, helyreállítása céljából történt;

b)ingatlan átruházása esetében az átruházást megelőző 24 hónapon belül és az átruházásról szóló szerződés szerinti bevételnek az 5 százalékát meghaladó mértékben az ingatlan állagmegóvása céljából történt." (SZJA törvény)

susenox. # 2017.06.26. 11:41

Valakinek van ötlete esetleg?

susenox. # 2017.06.21. 12:43

értem köszi. ha elszámolom, de a NAV szerint nem lehetett volna, akkor mi történhet? egyáltalán ez mikor fordulhat elő, csak akkor, ha egy komoly ellenőrzést csinálnak 5 éven belül? és ha igen, akkor emiatt megbüntethetnek, vagy csak az általuk vélt adóhiányt fizettetik meg? hogy forintosítsam a dolgokat, ha beleszámolom a tervezést költségnek, kb 150.ezer forinttal kell kevesebb adót fizetnem. nem tudom ennek van-e jelentősége ha meg akarnak büntetni. mondjuk nem tartanám jogosnak de gondolom ilyenkor fölösleges vitázni velük mert úgysem nekem adnak igazat.

drbjozsef # 2017.06.21. 07:08

Valóban, ha ObudaFan is azt mondja, akkor számold el. Feltéve, ha egy teleknél a ráépítendő, még nem létező ház terveztetése értéknövelő beruházásnak számít. Mert a szokásos piaci értékét a teleknek nem növeli önmagában, hiszen lehet, hogy a vevő egy teljesen más házat akar építeni rá. Vagy nem is akar építeni rá. Az, hogy Ti beleszámoltátok a vételárba, az önmagában szerintem a _szokásos_ piaci árat nem befolyásolja általánosságban.

De én nem értek hozzá. Viszont én mondjuk elszámolnám, az biztos, aztán rinyáljon a NAV, ha nem tetszik neki valami.

ObudaFan # 2017.06.20. 15:30

Én nem látok az Szja törvényben olyan szabályt, ami kizárná, hogy a tervezés költsége levonható legyen.

susenox. # 2017.06.20. 13:46
köszi a tisztázást a 1
  • >5éves szabályra.
Viszont az értéknövelésnél nem értem a logikát, hiszen pont a tervezéssel növeltem meg az értékét a teleknek, mert az új tulajnak nem kellett terveztetnie. Ahogy mondtad, hogy így eladtam neki, akkor pont úgy gondolnám,hogy beleszámít (a szerződésbe nem írtuk bele,hogy a tervekkel együtt, de az én nevemen van a számla az építésztől, de a terveket már közös néven adtuk be). Vagy mi az ami értéknövelésnek számít? Ha pl építettem egy kis tárolót a telek sarkába, az már értéket növel? Ez is relatív, mert lehet,hogy az új tulajnak nem kell és le kell bontani ami költség, tehát értékcsökkentő beruházás volt az ő szempontjából.
drbjozsef # 2017.06.20. 06:43

susenox,

biztosan nem, önellenőrzésnél is az eladáskor érvényes szabályok az irányadóak.

A tervben nem lennék teljesen biztos, de 99%, hogy nem számolhatod el. Elég szűk a köre, az elszámolható értéknövelő beruházásoknak, nemigen hinném, hogy ez beleférne. Amúgy is eladtad a terveket is végülis a telekkel együtt.

susenox # 2017.06.19. 20:09

sziasztok, 2012-ben vásárolt nem lakóingatlan 2016-os értékesítése során lehet már az új, 2017-ben bevezetett 15 helyett 5 év alatt eltűnő adókötelezettségi szabályt alkalmazni, avagy ezt már nem tehetem meg a 2016-os évre?(önrevízió keretében csinálom most).

valamint szerintetek a lakóingatlanra ha terveztettem egy családi házat, ami alapján az új tulaj felépített egy házat, az építész tervezési költségét elszámolhatom értéknövelő beruházásnak?

drbjozsef # 2017.06.06. 18:41

Ha ajándékozással kerül a nevedre, akkor - a mai szabályok szerint - amikor eladod, akkor az eladási ár 25% lesz a jövedelmed, és az után kell 15% adót fizetni, és ez még csökken az eltelt évekkel, de ha idén vagy jövőre adod el, akkor nem csökken semmivel.

Ha édesanyád nevén marad, és ő adja el, akkor nem kell adót fizetnie. Utána a pénzt neked ajándékozhatja illetékmentesen.