ingatlan eladás után fizetendő adó


kisseva # 2008.02.19. 11:29

Sziasztok! Nos, akkor feltenném Anyukám kérdését is. Előre is bocsánat, hogy kicsit hosszú lesz...
2002-ben meghalt Papa (Anyu apukája), a 2 testvér (Anyu és a tesója) megörökölték a 1/2 házat ketten. (a ház 100 %-ban Papa nevén volt, mivel a telek az ő öröksége volt, ráépítettek Mamával, és akkor derült ki, hogy nem lehet felesben a nevükre íratni a telek miatt, ezért maradt csak a Papáé. Mikor Papa meghalt, a Mama visszakövetelte a 1/2 házat, ami életben maradó házastárs vagy micsoda jogcímen a nevére került, ezért osztozott a 2 tesó felesben a fél házon). Tehát a Papa halála után felbecsülték a házat, a teljes értéket 4 m Ft-ban határozták meg. Ennek a felét örökölték ketten, levonták a költségeket, így 1.426.300 Ft-ot örökölt a 2 tesó, ebből Anyukám része 713.200 Ft volt. Ezután kifizette az örökösödési illetéket, 18.830 Ft-ot.
2005-ben meghalt Mama is, így újra felbecsülték a házat, immár 8 m Ft-ra, így ebből 4 m Ft-ot örököltek ketten. Ebből levontak költségeket, így az illetéket 3.902.300 Ft után fizették meg ketten, ebből Anyura 1.951.200 Ft jutott, mely összeg után 48.780 Ft illetéket fizet Anyukám.
2007-ben 8 m Ft-ért eladta a két testvér a házat, Anyukám 4 m Ft-ot kapott értelem szerűen. Anyukámnak az idei adóbevallásában ezt szerepeltetnie kell, de mennyi adót kell fizetnie? Nem lehet ezt valahogyan csökkenteni? Pl. fizettek a közjegyzőnek 2x a hagyatékikra-Papa, Mama, illetve van számlájuk a síremlékről, 600.000 Ft-ról. Illetve szívesen bővítenének a saját házukon is Anyukámék, hogyan lehetne mérsékelni az adót? Nagyon szépen köszönöm, ha válaszoltok, és tényleg elnézést, amiért ilyen hosszú lett, de nem tudom, mi a szükséges info és mi nem. Köszi, Évi

fuleskutya # 2008.02.19. 11:55

Kedves KBS!
Nem kéne illetéket fizetnie abban az esetben, ha úgy vásárolta volna meg a tulajdonrészemet, hogy ez házassági közös tulajdon megszüntetése miatt történt?

Elvileg - minden tavaly történt egyébként, az én házvételem is - az adóbevallási segédlet szerint ha nincs bevételem, nem kell bevallanom...
"Az ingatlanértékesítésbôl származó bevétel
minden esetben adóköteles, de nem kell azt bevallania akkor,
ha jövedelme abból nem keletkezett, illetve, ha a szerzés
1992-ben vagy az azt megelôzô években történt." (útmutató 2007. évi adóbevalláshoz - 23. oldal)

Beszéltem a férjemmel, az ügyvéd megnézte, állítólag illetéket minden vagyonosodás után fizetni kell :s

piramis # 2008.02.19. 13:09

Segítséget kérek!
2007-ben Szüleim meghaltak, örököltem egy házat, amit 2,5 M-ban értékeltek fel a hagyatékiban, és ez után fizettem meg az illetéket. A házat 2007. őszén csereszerződéssel értékesaítettem, (szerződésben nincs összeg!), és kaptam a ház fejében egy lakást, plusz 1,7 M Ft-ot. A különbözet 1,7 M Ft után még 2007-ben megfizettem az illetéket.
Az 1,7 M Ft-ot gyermekemnek adtam, aki lakást+garázst vett 2007-ben.
A lakásra most lenne vevőm 4 M Ft-ért.
Kérdéseim? 1. kell-e, és mi után és mennyi adót fizetnem?
2. Tudom-e valamivel csökkenteni az adót?
3. Másik kérdésem, ha a 4 M Ft-ot szintén ingatlanba forgatom, mentesülök-e (akár részben?) az adófizetés alól?
Azt hiszem én ebbe nagyon belebonyolódtam, kérem segítsen valaki kibogozni az esetemet. Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.19. 13:10

Nem kellene illetéket fizetnie, ha nem vásárolta volna, hanem a vagyonközösség megszüntetése révén, az őt megillető hányad keretében kapta volna.

Volt bevételed. Ne keverd a jövedelemmel.

LászlóK # 2008.02.19. 14:13

Nyugdíjas vagyok.
Tavaly megörököltem 4 testvéremmel szüleink házát, amit eladtunk ugyanazon az áron, ami után az illetéket is kifizettük.
Kell-e adóbevallást csinálnom emiatt, vagy nem kell?
Elöre köszönöm a választ.

péter 54 # 2008.02.19. 16:44

Vélhetően többször átbeszélt kérdést vagyok kénytelen feltenni mert kezdek elveszni a csalitosban ingatlan eladás után fizetendő adót illetően.
Öt éven belül/jelesül 1 éve / vásárolt uj épitésü igatlan eladásakor a teljes összeg adófizetés alá vont vagy csak a szerzés és az értékesités között keletkező rész?
Ügyvéd ismerősöm az első variációt állitja de számomra ez az értelmezés nem egyértelmü.
Tekintettel arra ,hogy eladás előtt állok nem az ármegállapodás után akarok szembesülni a realitással.
Köszönettel:Péter54

akyl # 2008.02.19. 17:25

kisseva

Az anyukád esetében így néz ki a jövedelem:
bevétel: 4.000.000 Ft
költségek: 713.200 + 1.951.200 + 18.830 + 48.780
Jövedelem: 1.268.020 Ft ezt csökkentheti még az esetleges hirdetési és ügyvédi költség. Síremlék és hagyatéki költség, közjegyző szerintem nem írható le.
A jövedelem után az adó 25% 317.005 Ft

Lakásszerzési kedvezménnyel tovább csökkenthető az adó, ha a bevallás benyújtásáig vagy 60 hónapon belül lakást vásárol, épít, alapterületet növel a meglévő házon, stb.
Ennek pontos részleteit most nem írom le.
Remélem segítettem

akyl # 2008.02.19. 17:28

péter 54

Természetesen csak a különbözet után kell adót fizetni.
A bevételből levonható a szerzéskori érték, a szerzéssel és az átruházással kapcsolatos költségek (illeték, ügyvédi díj, stb).

péter 54 # 2008.02.19. 17:56

akyl!
Köszönöm szépen.Ez némiképpen megnyugtató az én olvasatomban is igy volt értelmezhető.Most már csak-ügyvéd ismerősömön tul-azt nem értem ezzel mi változott mert ha jól tudom ez eddig is igy volt.Gondolom illeték ügyben mi sem változott,ott a jelenlegi eladási és a következő vételára közötti rész az illeték köteles a megszokott sávos rend szerint.
Péter54.

Pascal1 # 2008.02.19. 19:10

T. Fórumtársak!

Egy lakást+garázst szeretnék megvásárolni egy házaspártól, akik félig külföldi állapolgárok. A férj német és magyar állampolgár, bejelentett mo.-i lakcímmel, de az életvitele Németországhoz köti egyértelműen. A feleség német állampolgár, szintén németországi életvitellel.
A lakást+garázst 1997-ben vásárolták meg és most szeretnék eladni, de adózás szempontjából zavaros a kép.

A lakás eladása után az új ingatlan adózás szerint nem kell adót fizetniük. De a 0 Ft jövedelemről kell-e adóbevallást benyújtaniuk Mo-on v. Németországban?
A garázs eladása után adózniuk kell, ha jól tudom (15 éven belül van). De hol? Mo-on kell mindkettőjüknek benyújtani adóbevallást v. Németországban?

Előre is köszönöm a választ.

fuleskutya # 2008.02.19. 20:15

KBS, köszönöm szépen a segítséget... igen, a saját pongyola megfogalmazásomban lazán kevertem a bevételt és jövedelmet, de az én értelmezésem szerint a bevételemet nem kell bevallanom, ha abból jövedelmem nem származott - tehát oké vagyok.. :) Vagy nem?
Valahogy félreérthető lehetett a házzal kapcsolatos megfogalmazás is. Itt nem arról volt szó, hogy mondjuk volt két házunk, és az egyik az övé lett, a másik meg az enyém. Volt kp. forgalom, hiszen feles tulajdonosok voltunk egy házban. Ő jelzáloghitelt vett fel és "kiváltott" a fél tulajdonrészemből. Ha jól értelmezem, ebben az esetben, ha én nem vásároltam volna ingatlant ezen a pénzen, akkor nem kéne utána adót fizetnem, mivel a házassági közös tulajdont szüntettük meg. Azonban vettem, ugyanabban az értékben.
Nem akarok itt össze-vissza keverni tovább, lényeg, hogy az én értelmezésem szerint nekem nem kell ezt a továbbiakban feltüntetnem az adóbevallásomban - ld. lenti idézetem az adóbevallási útmutatóból. Ugye jól értelmeztem? :-)
Nagyon köszönöm, szép estét Mindenkinek!

Tailor # 2008.02.19. 20:43

Azért döbbenetes egy világban élünk...
Egy ingatlan eladása után egyszer adózom, illeték gyanánt, másodszor is adózom, Áfa gyanánt (pl. felújítás), aztán ha eladom, megint adózom, SZJA formájában.
Készen vagyok ettől... :(

Tailor # 2008.02.19. 20:45

Nem úgy szól a mondás, hogy egy marháról csak egyszer lehet a bőrt lehúzni?

kisseva # 2008.02.19. 20:49

akyl: Köszönöm szépen a választ! Nem szeretnék a segítőkészségeddel visszaélni, de kifejtenéd kérlek, hogyan működik ez a bővítéses dolog? Mármint meglévő házhoz építenének egy további szobát... Az adóalapból vonható le a számlák összege? Anyag és munkadíj is? Vagy magából a befizetendő adóból? Most kezdenének építeni. A használatbavételi dátuma számít? Ha addig nem készül el, be kell fizetni, és visszaadják? Az is jó, ha megmondod, hol tudom ezt elolvasni, milyen háttere van ennek, hátha valamennyit megértek belőle... Köszönöm szépen!

nandy # 2008.02.19. 22:39

LászlóK:

Az adóbevallást erősen ajánlott inkább megcsinálni (nehogy később az APEH szólítson fel rá).

LászlóK # 2008.02.20. 11:48

Köszönöm a válaszod nandy.

ekidnut # 2008.02.20. 14:15

Tisztelt Fórumozók!

A barátnőmnek 2005-ben meghalt az édesanya. Akkor megörökölte a szüleinek a fél házát. Sajnos az idén januárban elveszítette apukáját is. Még hagyatéki tárgyalás nem volt, de ő az örökös, úgyhogy mostmár az egész ház az ő nevére kerül. Ha most eladná milyen fizetési kötelezettségei lennének az állam felé?
Előre is köszi a választ.
Ekidnut

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.20. 15:18

Öröklési illeték és valószínűleg személyi jövedelemadó.

Sasful # 2008.02.21. 11:57

A kérdésem a következő:
Ha van egy kb. 4 milliót érő lakásrészem (50%), ami 2005. novemberében lett megvéve, és most eladnám, akkor milyen illeték, illetve adózási feltételek várnak rám?

Úgy tudom, hogy most év elején változtak a feltételek, csak nem egészen tudom, hogy hogyan.
Ha még az évbe befektetem a lakás eladásból származó jövedelmem, illetve ha csak később vennék ebből ingatlant, akkor mire számítsak?

Vagy érdemes megvárnom az eladással, hogy már 5 éve a tulajdonomban legyen?

Válasz(oka)t várok! Köszi! S.

nandy # 2008.02.21. 13:23

Ha még az évbe befektetem a lakás eladásból származó jövedelmem, illetve ha csak később vennék ebből ingatlant, akkor mire számítsak?

Tulajdonképpen semmire, ugyanis 2008-től lakásszerzési kedvezmény már nem érvényesíthető. Legalábbis nem automatikusan. Méltányosságból elengedheti az adót az APEH, megfelelő feltételek megléte esetén (Szja tv. 63. §)

Ha idén értékesítitek a lakást, akkor az új szabály szerint a (bevétel - kiadás) 60%-a az adóalap.

Ha jövőre, akkor 30%, ha 2010-ben, akkor már nem kell adózni utána.

Sasful # 2008.02.21. 17:08

Ha idén értékesítitek a lakást, akkor az új szabály szerint a (bevétel - kiadás) 60%-a az adóalap.

Ha jövőre, akkor 30%, ha 2010-ben, akkor már nem kell adózni utána.

A megvélet napjától számítítanak az évek vagy pedig naptári évekkel kell számolni?

nandy # 2008.02.21. 17:10

Naptári év. Teljesen mindegy, hogy januárban vagy decemberben történt a szerzés.

Sasful # 2008.02.22. 10:20

Közben olvasgattam a 60-64 közötti paragrafusokat is. És még mindig nem tiszta minden.

Ha:
2005. novemberében 8,2 millióért vásárolt ingatlan 50%-ban az enyém. Ha eladom a részem ebben az évben 4 millióért (tehát veszteségesen), akkor nem keletkezik hasznom. Ebben az esetben kell valamifajta adót fizetnem?
Vagy csak akkor, ha nem forgatom be újabb ingatlanba?

S.

nandy # 2008.02.22. 11:24

Ne csöpögetsd az információkat, ha érdemi választ szeretnél kapni.

Mivel kevesebbért adod el, mint amennyiért szerezted, így nem keletkezik adóköteles jövedelmed.

magius # 2008.02.22. 17:27

Tisztelt Fórumozók!

Egy 2007-ben felépített ingatlant szeretnék megvásárolni 16 millióért. Az eladó nem fog másik ingatlant vásárolni. Levonhatja az adóalapjából a telek és a számlával igazolt építőanyag árát a tulaj, vagy a 16 millió 25%-át fizeti?

m