ingatlan eladás után fizetendő adó


nandy # 2008.02.16. 20:26

Így van.

kisseva # 2008.02.16. 22:41

Sziasztok, köszönöm mindenkinek a válaszokat. Nem merünk mi erre a méltányosságra alapozni, nem szoktunk mi ilyen dolgokat kapni általában... Úgyhogy ha mégsem mérsékelnek, akkor a befizetendő adóból le lehet vonni a lakásvásárlási illetéket? Nem baj, hogy 2 év alatt, részletekben fizettük ki az illetéket? Tehát mondjuk ha 400.000 lenne az adó, és 700.000 illetéket fizettünk be annak idején, akkor nem is kell adót fizetnünk? Mert az aztán mesés lenne! Köszönöm előre is a választ!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.17. 07:37

Úgyhogy ha mégsem mérsékelnek, akkor a befizetendő adóból le lehet vonni a lakásvásárlási illetéket?
Nem. Az eladási árból lehet levonni az eladott ingatlan megszerzésekor fizetett illetéket.

kisseva # 2008.02.17. 10:33

Köszönöm! Tehát ha mondjuk 13,5 m-ért vettük, 16 m-ért eladjuk, és közel 0,7 m illetéket fizettünk be, akkor a 2,5 m-ból levonhatjuk a 0,7 m-et, és akkor az 1,8 m időarányos része (2005. januári szerzés) után fizetendő a 25 %. Ez a2 1,8 m mivel csökkenthető még? Pl. ügyvédi díj, közjegyzői díj a hitel után? Köszönöm szépen!!!

kisseva # 2008.02.17. 10:44

Ja, igen, még valami... 2005. januári szerzés esetében 2005, 2006 100% után adózik
2007 10% kedvezmény, tehát 90% adózik
2008 40% kedvezmény, tehát 60% adózik
2009 70% kedvezmény, tehát 30% adózik
2010-re elfogy, tehát akkor már nem adózunk utána...
??????

Vagy nem így van? És ha 2005 januári szerzés, akkor hol fordul az év? Tehát ha mostanában adnánk el, akkor 60% után fizetnénk az adót, ha 2009. februárjában mondjuk, akkor már csak 30 % után?

Ne haragudjatok, hogy ennyire sötét vagyok hozzá....

nandy # 2008.02.17. 11:20

Az ügyvédi díj, közjegyző díja is a lakásszerzéssel összefüggő kiadás, tehát levonható.
Ha két éven belül a lakást felújítottátok, és a felújítás értéke meghaladja az eladási ár 5%-át, akkor az is levonható. A felújítás költségét számlával kell igazolni (számla a munkadíjról, anyagról), saját munka nem számít költségnek.

A törvény úgy szól, hogy a szerzés évét követő 5. adóévben értékesített lakás jövedelme után nem kell adót fizetni.
Tehát teljesen mindegy, hogy 2005. januárban, vagy 2005. decemberben vettétek a lakást, az 2010-től már adómentesen értékesíthető.
Ugyanígy kell számítani a 90,60,30%-ot is.

Ildee # 2008.02.17. 11:48

Sziasztok!

Ismét én lennék. Csak alig akarom elhinni a korábban érkezett választ.
Tényleg nem kell adót fizetni? De vajon apukámnak fel kell tüntetnie valamit az szja-bevallásban?

Nem igazán értem, most mely adatok lesznek fontosak a bevallásban.(örökölt érték (2006): 9M, eladási ár (2007): 8 M, vásárolt lakás (2008): 7,3 M

Kérem, "világosítson" fel valaki! Köszönöm.

Emlékeztetőül a szituáció:
Édesapám örökölt egy házat 2006-ban, a hagyatéki tárgyalás után a 9 M-ra értékelt házra kivetett örökösödési illetéket is kifizette.
Az örökölt ház 2007-ben értékesítésre került 8 M forintért.
Ebből a pénzből részemre 2008 elején egy (használt) lakás lett vásárolva 7,3 M-ért.
Tudomásom szerint édesapám bevallásában fel kell tüntetni mindkét összeget a lakásszerzési kedvezmény érvényesítéséhez.

A kérdésem az lenne, hogy a két ár különbözetét (8 M - 7,3 M = 700 ezer Ft) lehet-e még további költségekkel csökkenteni:

  • pl. a lakásvásárláskor felmerült ügyvédi költséggel, illetve
  • pl. a megvásárolt lakásra kivetésre kerülő nevemre szóló illetékkel (amely valószínűleg nem fog megérkezni az adóbevallás benyújtásáig). Ha nem érkezik meg, akkor a jövőre valahogy felhasználható?
  • vagy milyen egyéb költségek számolhatók még el az fizetendő adó csökkentésére?
  • Az örökösödésnél említett 9 milliós adat ,illetve az örökösödési illeték levonható valahol az adóbevallásban vagy az már lejárt ügy?
  • Szerintetek kell majd adót befizetni (lakással kapcsolatosan) ilyen adatok ismeretében?
Ildee # 2008.02.17. 11:48

Sziasztok!

Ismét én lennék. Csak alig akarom elhinni a korábban érkezett választ.
Tényleg nem kell adót fizetni? De vajon apukámnak fel kell tüntetnie valamit az szja-bevallásban?

Nem igazán értem, most mely adatok lesznek fontosak a bevallásban.(örökölt érték (2006): 9M, eladási ár (2007): 8 M, vásárolt lakás (2008): 7,3 M

Kérem, "világosítson" fel valaki! Köszönöm.

Emlékeztetőül a szituáció:
Édesapám örökölt egy házat 2006-ban, a hagyatéki tárgyalás után a 9 M-ra értékelt házra kivetett örökösödési illetéket is kifizette.
Az örökölt ház 2007-ben értékesítésre került 8 M forintért.
Ebből a pénzből részemre 2008 elején egy (használt) lakás lett vásárolva 7,3 M-ért.
Tudomásom szerint édesapám bevallásában fel kell tüntetni mindkét összeget a lakásszerzési kedvezmény érvényesítéséhez.

A kérdésem az lenne, hogy a két ár különbözetét (8 M - 7,3 M = 700 ezer Ft) lehet-e még további költségekkel csökkenteni:

  • pl. a lakásvásárláskor felmerült ügyvédi költséggel, illetve
  • pl. a megvásárolt lakásra kivetésre kerülő nevemre szóló illetékkel (amely valószínűleg nem fog megérkezni az adóbevallás benyújtásáig). Ha nem érkezik meg, akkor a jövőre valahogy felhasználható?
  • vagy milyen egyéb költségek számolhatók még el az fizetendő adó csökkentésére?
  • Az örökösödésnél említett 9 milliós adat ,illetve az örökösödési illeték levonható valahol az adóbevallásban vagy az már lejárt ügy?
  • Szerintetek kell majd adót befizetni (lakással kapcsolatosan) ilyen adatok ismeretében?
nandy # 2008.02.17. 11:58

Az eladásból származó bevételt csökkenteni lehet a szerzési árral.
Eseteben a szerzési ár magasabb, mint az eladási ár, tehát nem kell adózni. Hidd el.
A bevallásba viszont be kell írni bevételként és költségként a teljes összeget (0753-as bevallás 05-ös lap), mivel a szerzés 1992. évet követően történt.

nandy # 2008.02.17. 11:59

mivel a szerzés 1992. évet követően történt.

Helyesbítek: 1982. évet követően...

nandy # 2008.02.17. 12:01

Hogy teljesen egyértelmű legyen:

Bevétel: 8 MFt
Költség: 9 MFt

ezt kell beírni

Ildee # 2008.02.17. 12:52

Köszönöm szépen. Így már teljesen érthető.

hheni # 2008.02.17. 17:43

Köszi a választ nandy :), most olvastam!

kisseva # 2008.02.17. 20:20

Köszönöm a választ! Anyukámnak is lenne egy kérdése, ha nem gond, azt is feltenném valamikor. Előre is köszönöm, igazán hálás vagyok, hogy segítetek!

donx # 2008.02.18. 06:05

Sziasztok!
Mindenkinek köszönöm a hozzászólásokat és a hozzáértő segítséget.
Tisztelettel: donx (Kovács Zoltán)

fuleskutya # 2008.02.18. 14:27

Sziasztok!

nandy felvilágosított a múltkor, hogy "A házastársi vagyonközösség felosztása szja. tv. szerint nem minősül ingatlan értékesítésnek, így adót sem kell utána fizetni." Viszont meg tudná mondani valaki, hogy mi a teendő: egyáltalán nem kell bevallanom, vagy pedig hogyan kell feltüntetni az adóbevallásban.
Amikor a házrészemet eladtam a férjemnek, akkor az ő ügyvédje az illetékhivatal felé benyújtott egy adóbevallási ívet a nevemben (én írtam alá), amin szerepelt az összeg. Ennyi elég lenne?
Nagyon köszönöm a segítséget, szép napot mindenkinek!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.18. 16:29

Nandy nem azt mondta, hogy a házastársnak eladott ingatlan után nem kell adót fizetni.

Adóbevallási ívet az illetékhivatalnak? Érdekes...

fuleskutya # 2008.02.19. 07:39

Szia!

Ez házastársi vagyonközösség megszüntetése keretében történt eladás volt. Az ügyvéd a 06400-as számú adatlapot töltötte ki az ingatlanértékesítésről az adataimmal és iratta alá velem.
Közben letöltöttem az elektronikus adóbevallási programnak a súgóját is, úgyhogy megtudtam, hogy amennyiben bevételem nem származott az ingatlaneladásból (márpedig nem, hiszen a házastársi vagyonközösség megszüntetése céljából történt eladás nem számít annak, valamint ugyanannyiért vettem is ingatlant) nem kell bevallanom.
Lehet, hogy bénán adtam elő a dolgot, de valójában az illetékhivatal és az APEH ma már egyugyanaz - ez persze némi egyszerűsítés részemről :), de az APEH-hoz tartozik az illetékhivatal, tehát nagy baklövést nem követtem el talán... de tévedésemért bocs :-)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.19. 07:41

Ez házastársi vagyonközösség megszüntetése keretében történt eladás volt.

Körteízű alma?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.19. 07:42

tehát nagy baklövést nem követtem el talán..

Ha adásvételi szerződéssel ruháztad át a férjedre a tulajdoni hányadodat, akkor igen. Szerintem.

fuleskutya # 2008.02.19. 07:45

Na, akkor segítség! :-)
Légy olyan kedves, mondd el, hogy hogyan kellett volna...
Mondjuk annyiból "jó vagyok", minthogy ugyanannyiért vásároltam ingatlant - valahol lakni kell, ugye bár :D Előre is köszönöm!

fuleskutya # 2008.02.19. 07:49

Körteízű alma :-)))
De hát hogyan szűnik meg egyébként? Akkor pénzért nekiadtam... :)))) Másképp nehéz lett volna kiszállnom belőle...
Viccet félretéve: volt egy házassági közös tulajdont megszüntető szerződésünk, melyet ellenjegyzett az ügyvéd. Ezt adták be elsőre a Földhivatalba... ahol rövid úton el is utasították... Khm. :-)
Ezek után született egy szabályos adásvételi szerződés. Ebbe esetleg bele kellett volna foglalnunk, hogy miről szól a dolog?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.19. 08:01

volt egy házassági közös tulajdont megszüntető szerződésünk, melyet ellenjegyzett az ügyvéd. Ezt adták be elsőre a Földhivatalba... ahol rövid úton el is utasították...
Milyen indoklással?

fuleskutya # 2008.02.19. 08:18

Sajnos nem tudom :-(.
Tulajdonképpen nekem ez számít valamit abban az esetben, ha ugyanannyi pénzért vásároltam ingatlant? Végülis maga a házassági közös tulajdont megszűntető szerződés egyébként megvan, "él", hiszen azt adtuk be a bíróságra is (ingó és ingatlan vagyon megosztása, gyerektartás és -láthatás szabályozása van benne).
Köszönöm, hogy foglalkozol a kérdéseimmel! :-)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.19. 09:58

ez számít valamit abban az esetben, ha ugyanannyi pénzért vásároltam ingatlant?

Ha az eladásról szóló adásvételi szerződést még tavaly beadtátok a földhivatalnak, akkor számít, mert így adómentes a jövedelem. De bevallani akkor is be kell.

Ha viszont a házastársi vagyonközösség megszüntetése címén jutottál volna a bevételhez, akkor azt be sem kellene vallani. Mellesleg a férjednek sem mindegy, szerintem így illetéket kell fizetnie.