ingatlan eladás után fizetendő adó


ObudaFan # 2017.09.10. 06:30

Eltelt az 5 év a szerzéstől, tehát nem.

Deniwrx # 2017.09.10. 05:57

Tisztelt Fórumozók!

Szeretném a segítségeteket kérni illeték megfizetés tekintetében.
2009-ben öröklés útján a tulajdonunkba került egy zártkerti telek, amit időközben átminősítettünk zártkerti művelés alól kivett területé. Ezen a területen van építési engedéllyel rendelkező ingatlan is.
Kérdésem, hogy eladás után kell adót fizetni vagy sem?

Köszönettel,
Dns

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.05. 09:40

(Az igaz, hogy nem az eladás miatt kell illetékelnie.)

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.05. 09:38

A kérdező vevő is.

Rexor # 2017.09.05. 09:28

De a vevő cég fizeti, nem az eladó.

Rexor # 2017.09.05. 09:27

Ez így van.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.05. 09:23

Nekem úgy rémlik, hogy a jogi személyek is fizetnek vagyonszerzési illetéket. (Az ingatlanforgalmazók kapnak feltételes kedvezményt.)

Rexor # 2017.09.05. 07:02

Elnézést, most látom hogy cégként vetted. Ha a társasági adó hatálya alá tartozol akkor is kell adózni, de a könyv szerinti érték és a kapott ellenérték különbözete után.

Rexor # 2017.09.05. 06:57

Illeték nem. Szja valószinű.

Spin.hun # 2017.09.04. 15:27

Tisztelt fórumozók.

Adott egy telek egy felszámolónál akitől megvettem cégként. a vételár nettó értéke kifizetésre került+az áfát pedig nekem mint vevőnek kell fizetni ez eddig világos kérdésem az lenne ha ezt a telket most tovább értékesítem egy másik cégnek akkor nekem keletkezik bármiféle ILLETÉK fizetési kötelezettségem ?

Köszönöm a válaszokat.

drbjozsef # 2017.09.01. 12:20

Igazság szerint a magyarázatoddal együtt sem értem a logikádat, de azt 100%-ban tartom, hogy abszolúte nonszensz a lakott értékkel számolni a tulajdonos esetén.

Ha az ingatlant (mondjuk végrendelet útján) a szomszéd néni örökli, a benne lakó haszonélvezetével terhelten, akkor, mint vagyoni értékű jog, az ő tulajdonjoga sokkal kevesebbet ér. Ha el akarja adni, kb. annyival olcsobban is tudja csak eladni, mint amennyiert szerezte a hagyateki lakott erteke szerint. Ha eladás előtt megváltja azt, akkor az is költségnek számít, tehát nem lakottan adja el - de kozben ugyanugy kevesebbet ert az ingatlan, mert ki kellett fizetni a haszonelvezot.

Rexor # 2017.09.01. 11:55

A másik, ha forgalmi értékről lenne szó, akkor senki sem fizetne adót, hiszen a forgalmi érték az, amennyiért el tudod adni a lakást piaci viszonyok között, nem az amit ráírnak a papírra a hagyatéki eljárás során.

Rexor # 2017.09.01. 11:53

Nem jól érted a logikámat. Az szja törvény a "hagyatéki eljárás során az ingatlan értékeként feltüntetett egyéb értéket" említ, nem forgalmi értéket. A hagyatéki eljárás során a beköltözhető érték a kiindulási pont (tehát mint egy számítás alapja), és ebből vezetik le a lakott értéket mint végeredményt. Ezért gondolom, hogy a lakott értékből kellene kiindulni.

drbjozsef # 2017.09.01. 11:22

Rexor,

Hát, ezzel nem magyaráztad meg implicite, hogy a két érték közül miért éppen azt veszed figyelembe, amit.

Maga az örökös lakik benne. Ettől a forgalmi értéke neki nem kevesebb.

Ha jól értem a logikádat, BÁRKI tulajdonos, aki el akar adni egy lakást amiben benne lakik, csak lakott értéken (vagyis a forgalmi érték 30-40%-án) adhatná el. Vagy, ha drágábban is adja el, az SZJA bevallásban csak annyival számolhatna. Nem?

Pedig ez nonszesz.

Rexor # 2017.09.01. 10:51

Én nem tennék ilyet. 1. Az szja törvény nem forgalmi értéket emílt, 2. A lakott érték is egyfajta korrigált forgalmi érték

drbjozsef # 2017.09.01. 06:12

Narancs,

mivel Te mind örökös voltál az ott lakó, ezért téged a lakott érték szja szempontból nem érint. Ha nem hallgattál el valamit (nagynénéd is örökölt belőle, vagy ilyesmi), akkor én szó nélkül adnám be az adóbevallásomat a forgalmi érték levonásával.

Narancs22 # 2017.08.31. 20:47

Köszönöm mindenkinek, hogy próbált segíteni. Ma beszéltem a NAV-val ès mondtàk, hogy kérjek írásos állásfoglalást, megszakértik alaposan a kérdésem, mielőtt végleges állásfoglalást adnának, de első ránézésre az a véleményük, hogy a beköltözhető értéket kell figyelembe venni majd szja bevalláskor.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.31. 16:27

Min változtatna? Mondtam, hogy nincs különbség: eladási ár mínusz megszerzés költségei szorozva 15%. (Az időműlással korrigálva.)

Vadsuhanc # 2017.08.31. 13:13

Tisztelt KBS!

Változtat valami az, hogy magát az ingatlant fele értékben én is árverésen vettem a többit örököltem ( másik felét )?

Tisztelettel köszönöm válaszod.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.31. 12:58

Valamiért szükségesnek tartotta a hagyatéki ügyintéző, hogy lakott értéket is rögzítsen. (Van az úgy, hogy megakad a szemed a bokron egy oda nem illő piros fonálon; és ahogy elkezded húzni, jön a végén egy elefánt.)

drbjozsef # 2017.08.31. 12:56

Az, hogy magad ott laksz, a számodra nem csökkenti az ingatlan értékét.

Akkor szerintem ennél többre már nincs is szüksége a kérdezőnek az adóbevallása kitöltéséhez.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.31. 12:53

Az örökkös ottlakó esetén nem szoktak ilyet?
Az, hogy magad ott laksz, a számodra nem csökkenti az ingatlan értékét.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.31. 12:52

Mindent kifizetnék maradna cca. 2 millió forint. Ebből kell adőznom?
Abból fizeted, amiből akarod és tudod. De számítani nem ebből fogják, hanem a 13 millióból.

drbjozsef # 2017.08.31. 12:49

Elnézést, ez nem ilyen egyértelmű. Zavaros a tényállás. Miért is rögzített a leltár lakott értéket? Az örökös bentlakása miatt aligha.

Ez lett volna a következő kérdésem. Miért került oda egyáltalán a lakott érték? Az örökkös ottlakó esetén nem szoktak ilyet?

Vadsuhanc # 2017.08.31. 12:17

Tisztelt KBS!

13 milliós ingatlanom ( ennyiért van rá vevőm most ) és 11 milliós tartozás ( mindenestől vh dij, vh. költség stb.) . A végrehajtást kérő hozzájárult az ingatlan eladásához.

Mindent kifizetnék maradna cca. 2 millió forint. Ebből kell adőznom?