ingatlan eladás után fizetendő adó


ispan29 # 2017.10.16. 11:04

Tisztelt Rexor!
Igen áfa alany a cég, viszont mi nem választottunk az ingatlan értékesítésre adókötelességet, nem vagyunk ingatlanokkal foglalkozó társaság ( ez egy egyedi eset csak)

Jogosultak lennénk jelenleg visszaigényelni az áfát, de az eladás miatt a 240 hónapos szabály miatt, azt hamarosan úgyis be kellene fizetnünk

Akkor ha jól értettem:
Megvesszük a fordított áfás ingatlant, bevalljuk, befizetjük az áfát,de amikor eladjuk, akkor már nem számítunk fel áfát.

Rexor # 2017.10.16. 10:49

A lentieknél feltételeztem, hogy a cégetek áfa alany (pl. alanyi mentességnél már nem működik ez).

Rexor # 2017.10.16. 10:47

Ez alapvetően nem kívánságműsor. Főszabály szerint (ha nem építési ingatlanról vagy új ingatlanról van szó) az ingatlan értékesítés tárgyi mentes. Tehát a fordított áfa levonható áfa részét nem érvényesíthetitek, viszont nem kell áfát sem felszámítanotok.

Ha viszont az ingatlan értékesítésre választottátok az adókötelessé tételt -ami ebben az esetben ésszerű megoldás-, akkor levonhatjátok az áfát, de ti is fordított áfával értékesítetek (ha a vevő szintén áfa alany) vagy áfáa (ha a vevő nem áfa alany).

ispan29 # 2017.10.16. 10:38

Tisztelt Fórum!

Banktól fordított ÁFA számlázással ingatlant vásárol cégünk, melyet tovább fogunk értékesíteni egy 3. cégnek.

Az világos, hogy ha visszaigényeljük az ÁFA összegét, akkor csak ÁFÁ-san adhatjuk el a továbbiakban.

Amennyiben az ÁFA nem kerül visszaigénylésre, akkor az ingatlan esetleges jövőbeni értékesítése során számlázhatjuk az eladást ÁFA nélkül?

Köszönöm

ObudaFan # 2017.09.24. 08:23

Az adásvételi szerződés földhivatali benyújtásától.

florinda # 2017.09.24. 06:23

Szép jó napot kívánok!

Vásároltam egy lakást, melybe beköltöztem 2014. november 17-én előszerződéssel. Egy eljárási hiba folytán a végleges szerződést nem tudtuk megkötni akkor, mivel kiderült, hogy az örökösnél a 11 évvel azelőtt elhunyt anyukájáról felvett leltár nem került át a közjegyzőhöz, ezért póteljárást kellett indítania, így a végleges szerződést 2015. februárjában tudtuk megkötni, bár én 2017. novemberétől birtokban voltam előszerződéssel. Jelenleg ez a lakás eladás alatt áll, s mivel 5 éven belül adom el, adófizetési kötelezettségem van.

A kérdésem arra vonatkozik, hogy mikortól számíthatom az adózást, a birtokbavételtől-e, vagy az adás-vételi szerződés végleges megkötésétől.
Nem mindegy nekem, hiszen a vételár-különbözet szempontjából így vagy 2, vagy 3 évet számolhatok el az adóban, és vagy a különbözet 60, vagy 90 %át vehetem alapul.

drbjozsef # 2017.09.13. 05:18

Deniwrx,

nem azonos a fogalomkör amiről beszélsz.

Ajándékozás = ingyenes átruházás.
Adás-vétel = visszerhes vagyonátruházás.
és így tovább.

Mi a problémád konkrétan?

ObudaFan # 2017.09.12. 18:33

Az átruházás nem adásvétel, nem ajándékozás, hanem átruházás. Annak a jogcíme lehet például ajándékozás, vagy adásvétel, vagy sok minden más is. Pl. tartási szerződés, életjáradéki szerződés, bizalmi vagyonkezelés, vagy valamilyen atipikus szerződés.

Deniwrx # 2017.09.12. 18:29

Tisztelt Fórumozók,

Létezik olyan, hogy ingatlan tulajdonjog átruházás?
Ami nem ajándékozás nem adás-vétel?

Köszönettel,

drbjozsef # 2017.09.12. 16:45

Nem ők számolják. Te kiszámolod, bevallod a jövedelmed, befizeted az adót. Ha valami nem tetszik nekik, majd szólnak. Csatolni, bizonyítani nem kell semmit adóbevallásnál. Kérik, ha érdekli őket, addig 6 évre rakd szépen el, hogy meglegyenek a számlák.

florinda # 2017.09.12. 14:15

Hát remélem elszámolják, bár az is lehet, hogy állag helyreállításnak tekintik. Majd kiderül.

drbjozsef # 2017.09.12. 12:52

Én beszámítanám. Ha a régi gerébtokos fa ablakot modern többrétegű, jobb hőszigetelőre cserélném, akkor én azt elszámolnám.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.12. 11:37

Talán.

florinda # 2017.09.12. 11:34

Kicseréltem az összes nyílászárót az 1974-ben épült lakáson, elég ramaty állapotban voltak. Azt beszámíthatom?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.12. 10:29

Mert az tulajdonképpen az állagot állítja helyre.

drbjozsef # 2017.09.12. 10:27

Nem. Sajnos az sem számítható be.

Csak az értéknövelő beruházások számíthatók be, de ezt nem úgy kell érteni, hogy egy lelakott szar lenne felújítás nélkül, tehát növeli a felújítás az értékét.

Értéknövelő beruházás: az a ráfordítás, amely az ingó dolog, az ingatlan értékét (állagát) megóvó ráfordításokon felül annak forgalmi értékét növeli.

Tehát fűtéscsere cserépkályháról radiátoros rendszerre (csak az elöregedett cirkó meg radiátorok cseréje nem), komfortfokozat emelés (nem volt előtte WC a lakásban), új szoba hozzáépítése a házhoz. Meg ilyenek.

FElújítás nem.

florinda # 2017.09.12. 10:01

Köszönöm a válaszokat, közben utána néztem én is, legfeljebb megkeresem a a felújításnál kapott számlákat, úgy látom az beszámítható.

drbjozsef # 2017.09.12. 09:30

A 2015-ben vett lakásnál keletkezett vételár különbözet.

Ha ezt úgy érted, hogy a most eladandó lakás 2017-es eladási ára és a 2015-ös vételára között van (pozitív) különbözet, akkor igen, a különbözet 90%-ának 15%-a az adó. Nincs kedvezmény akkor sem, ha újra lakást veszel belőle.

Rexor # 2017.09.12. 08:30

Nem, de az illetéknél figyelembe lehet venni.

florinda # 2017.09.12. 08:15

T.Ügyvéd úr!

2015-ben vettem egy lakást, most eladnám, a lakás árát befektetném egy családi házba. A 2015-ben vett lakásnál keletkezett vételár különbözet. A kérdésem, hogy abban az esetben, ha azonnal új ingatlanba fektetem a vételárat, adómentes-e a lakásom vételár-különbözete?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.12. 05:09

Adót az eladás után kell fizetni, ha jövedelem keletkezik; illetéket pedig a megszerzett ingatlan után. Az adóra gyakorlatilag nincs kedvezmény; az illetékre van, de azt szerintem te már igénybe vetted a most eladni szándékozott ingatlan után.

petyac # 2017.09.11. 20:00

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Most adom el a lakásom, amit idén vettem. Viszont veszek helyette egy másikat. Kérdésem az lenne, hogy minden esetben kell adóznom? Akkor is, ha veszek egy másikat? Adót a vétel és eladási ár különbözete után kell fizetnem, valamint illetéket, az eladott lakásom eladási árának és a most vásárolt ingatlan árának különbözete után? Az adót el tudom kerülni valahogy? Mert így egy szép kis összeget kell fizetni akkor. Vagy van valami kedvezmény, amit igénybe tudok venni?

Köszönöm a választ

Cseke Péter

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.11. 08:33

Célszerűbb lenne együtt eladni, mert különben fizethetsz 9 (vagy 18%) százalék illetéket és 15% adót az eladási ár 12,5% után.

Deniwrx # 2017.09.11. 08:08

Köszönöm szépen a válaszokat.

Kicsit megbonyolítanám a lent leírt dolgot.
Adott a 2009-ben örökölt ingatlan ami után nem kell adót fizetni, viszont az ingatlan fele nem az én tulajdonom. Amennyiben ajándékozás útján rám kerül az ingatlan másik fele is akkor azt szintén illetékmentesen tudom értékesíteni vagy milyen költségek merülnek fel?

Kösöznettel

lajcsó # 2017.09.10. 06:30

Nem kell adót fizetni.