ingatlan eladás után fizetendő adó


Ildee # 2008.02.16. 07:53

Kedves Fórumozók!

A lakásszerzési kedvezménnyel kapcsolatosan lenne a következő a kérdésem.
Édesapám örökölt egy házat 2006-ban, a hagyatéki tárgyalás után a 9 M-ra értékelt házra kivetett örökösödési illetéket is kifizette.
Az örökölt ház 2007-ben értékesítésre került 8 M forintért.
Ebből a pénzből részemre 2008 elején egy (használt) lakás lett vásárolva 7,3 M-ért.
Tudomásom szerint édesapám bevallásában fel kell tüntetni mindkét összeget a lakásszerzési kedvezmény érvényesítéséhez.

A kérdésem az lenne, hogy a két ár különbözetét (8 M - 7,3 M = 700 ezer Ft) lehet-e még további költségekkel csökkenteni:

  • pl. a lakásvásárláskor felmerült ügyvédi költséggel, illetve
  • pl. a megvásárolt lakásra kivetésre kerülő nevemre szóló illetékkel (amely valószínűleg nem fog megérkezni az adóbevallás benyújtásáig). Ha nem érkezik meg, akkor a jövőre valahogy felhasználható?
  • vagy milyen egyéb költségek számolhatók még el az fizetendő adó csökkentésére?
  • Az örökösödésnél említett 9 milliós adat ,illetve az örökösödési illeték levonható valahol az adóbevallásban vagy az már lejárt ügy?
  • Szerintetek kell majd adót befizetni (lakással kapcsolatosan) ilyen adatok ismeretében?

A lakásvásárlást az én adóbevallásomban is fel kell-e tüntetni vagy csak az édesapám adóbevallásában?

Választ előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.16. 09:23

Azaz mentesülök-e az ingatlanadó alól így, hogy lakáscélú a befolyt összeg felhasználása.
Nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.16. 09:28

Dombi Ágoston alaposan félreolvasta a törvényt.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.16. 09:33

Milyen összeg után kell neki adózni, illetve mennyi annak az összege? Lehet ezt bármivel csökkenteni.
A szerzéskori értékből levonhatók a megszerzés költségei (ügyvédi munkadíj, illeték, földhivatlai szolgáltatási díj) valamint az esetleges értéknövelő beruházások. Ezen összeg és a eladási ár különbözetének 7,5%-a lesz az adó.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.16. 09:35

Tudomásom szerint édesapám bevallásában fel kell tüntetni mindkét összeget a lakásszerzési kedvezmény érvényesítéséhez.
Milyen kedvezmény? Hiszen jövedelme sem volt!

Te majd illetéket fogsz fizetni, nincs mit feltüntetni az adóbevallásodban.

donx # 2008.02.16. 10:23

Tisztelt Kovács Béla Sándor!
Köszönettel vettem segítségét. Akkor én rossz információkkal bírtam, úgy olvastam, hogy 20% az adó az eladott ingatlan után, mivel nem fektetem be újra ingatlanba. Tehát ha jól értelmezem, akkor az akkori vételár (6000000 ft) és a mostani eladási ár (6500000 ft) közti különbség 7,5%-a lesz az adózott? Elnézést a tudatlanságomért.

Tisztelettel: donx (Kovács Zoltán)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.16. 10:42

25% az adó.
Azonban a szerzést követő negyedik évben annak a bizonyos különbözetnek a 30%-a az adóalap. 30/4=7,5.
Gondoltam, az eredmény érdekel, nem a számítás menete. :)

nandy # 2008.02.16. 10:51

Nemena:

Dombi Á. a lakáscélú HITEL törlesztésének kedvezményére vonaktozó átmeneti szabályt akarta egy kalap alá vonni a lakásértékesítés jövedelmével, pedig a kettő nem ugyanaz!

http://www.apeh.hu/…thuzodo.html

Hidd el, a törvény egyértelműen kimondja, hogy a 2007.dec.31-ét követően értékesített lakás már az új, 2008-tól érvényes szabályok szerint adózik.

nandy # 2008.02.16. 10:53

Annyit hozzátennék még, hogy az új szabály szerint az adóhivatal az adózó kérésére méltányosságból elengedheti vagy csökkentheti a befizetendő adót. Szja tv. 63.§ (7).

nandy # 2008.02.16. 10:56

Ildee:
Édesapád 9 millió forintért szerezte a lakást, most 8 millióért adja el, így jövedelme nem keletkezik (8 - 9 = -1).

nandy # 2008.02.16. 11:00

donx:

a különbség 10%-a után kell a 25%-os adót megfizetni.

(2004, 2005-ben: 100%, 2006-ban: 90%, 2007-ben: 60%, 2008-ban: 90%-kal csökkenthető a jövedelem)

nandy # 2008.02.16. 11:03

Elnézést, visszavontam.

Kbs számolt jól.

(helyesen a lavezetés vége: 2008-ban 70%-kal csökkentheti az adóalapot. Már összezavarodtam :) )

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.16. 11:05

30%. Szja tv. 62. § (6)
(megjegyzem: a törvény már nem is úgy fogalmaz, hogy emnnyivel csökkenthető - felesleges számtanpélda lenne - hanem expressis verbis megadja, hogy hány százalék az adóalap.)

nandy # 2008.02.16. 11:05

Annyit még donx-nak: hogyha a párod vár még egy évet az eladással, akkor már egyáltalán nem kell adót fizetnie.

nandy # 2008.02.16. 11:07

kbs. teljesen igazad van [szégyenében elpirul]

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.16. 11:09

Aliquando bonus dormitat Homerus.

nandy # 2008.02.16. 11:18

Hát igen, a tegnapi nap nagyon kimerített :)

nemena # 2008.02.16. 11:31

Köszönöm a hozzászólásokat!

Kovács_Béla_Sándor:

Lehet, hogy nincs igazam, de én nem így értelmezem ezeket a mondatokat:

"Az új szabály alkalmazásához 3 évre szóló átmeneti rendelkezés kapcsolódik, amely szerint a 2008. január 1-jét megelőzően megszerzett ingatlannak a 2008-2010. évben történő átruházása esetén, az ingatlanon az említett évek időtartamára eső szerzési időponttal megvalósult épített-ingatlan, illetőleg alapterület-bővítés megszerzésének időpontját a magánszemély – választása szerint – az Szja tv. 2007. december 31-én hatályos rendelkezései alapján állapíthatja meg, de ekkor a jövedelem adóköteles időszakát lakóház vagy lakás és hozzá tartozó földrészlet átruházása esetén is a 15 éves szabály alkalmazásával kell meghatároznia."

forrás:
http://www.ttmentor.hu/…ltozasok.doc

nandy # 2008.02.16. 12:14

Erre gondolsz?

Szja tv. 60.§
(3) Az (1) bekezdés rendelkezésétől eltérően, az ingatlan tulajdonban (birtokban) tartásának időszakában a 2007. december 31-ét követően az ingatlanon létesített épített ingatlan (épület, épületrész, építmény, építményrész) esetében - ideértve a megszerzéskor, illetőleg az említett időpont előtt meglévő épített ingatlan helyett létesített (újjáépített) épített ingatlan esetét is -, valamint a megszerzéskor, illetőleg az említett időpont előtt meglévő épített ingatlan helyiségei hasznos alapterületének hat négyzetmétert meghaladó növelése esetében a szerzést

  1. az utolsó használatbavételi (fennmaradási) engedélyről szóló határozat jogerőre emelkedésének időpontjával,

vagy a 62. § (1) bekezdésének b)-c) pontjában említett költségekkel csökkentett bevételnek a ráépítés, újjáépítés, alapterület-növelés megszerzésére fordított összegével arányos megosztásával választható, hogy

  1. a földterület (telek), valamint az ingatlan tulajdonjogának megszerzésekor, illetőleg az említett időpont előtt meglévő épített ingatlan bevételrésze tekintetében az (1)-(2) bekezdés szerinti szerzési időponttal és az épített ingatlan, illetőleg az alapterület-bővítés bevételrésze tekintetében az a) pont szerinti időponttal

kell azonosnak tekinteni.

nandy # 2008.02.16. 12:18

Magyarázat:
Ingatlan, vagyoni értékű jog szerzési időpontja
Változás 2008. január 1-jétől. Módosult a rá- vagy hozzáépítéssel bővített ingatlan szerzési évének meghatározása. Az ingatlan szerzési éve alapesetben továbbra is a földhivatali bejegyzés éve, azonban a 2007. év utáni építés, rá-, hozzá- és újjáépítés, bővítés esetében az utolsó jogerős használatbavételi engedély keltének (illetve a tényleges használatbavételnek) az éve. Ez utóbbi esetben a telek szerzési éve és az építmény megszerzési éve azonos, de ez szét is választható. Ha az átruházó magánszemély a szétválasztás mellett dönt, akkor az építmény szerzési éve a használatbavételii engedély kelte, a földterület, telek szerzési éve pedig az az év, amelyben a tulajdonjogot megszerezte (vagyis amelyben a tulajdonjog bejegyzése iránti kérelmet a földhivatalhoz benyújtotta). Megosztás esetén a bevételrészeket az értéknövelő beruházások és az átruházási költségek levonása után a szerzési értékek arányában kell kiszámítani.
Ha nincs használatbavételi (fennmaradási) engedély, a szerzés éve az ingatlan vagy építés hitelt érdemlően bizonyított tényleges használatbavételének éve. Ez igaz az ingatlan használatbavételi engedélyének megszerzését követő bővítésekre is (ami azt jelenti, hogy értékesítéskor adott esetben több szerzési évvel, szerzési értékkel kell számolni). Ha a tényleges használatbavétel hitelt érdemlően nem állapítható meg, az átruházás éve számít a megszerzés évének (ami ugyancsak több szerzési évet keletkeztethet).
A 2008 előtt szerzett ingatlanokra három évre szóló átmeneti rendelkezés vonatkozik. E szerint ha 2008. január 1-je előtt megszerzett ingatlanra 2008-2010-ben például ráépítés történik, és azt ebben a három évben értékesítik, választható a 2007. december 31-én hatályos rendelkezések (vagyis az eredeti szerzési időpont és a 15 éves szabály) alkalmazása.
[Lásd az 1995/CXVII. törvény 60. §-ában és az adómódosító törvény 468. § (8) bekezdésében.]

De te nem írtad, hogy ráépítési, bővítési munkákat végeztetek 2007.12.31-ét követően.
Úgyhogy ez elvileg rátok NEM VONATKOZIK.

nandy # 2008.02.16. 12:19

Ti meg tudtátok nyitni a belinkelt dokumentumot?

nemena # 2008.02.16. 12:26

mi nem, a vevő fog..

nemena # 2008.02.16. 12:34

Értem amit írsz, de amit írsz, de az idézőjeles részemből nem ezt veszem ki..

nandy # 2008.02.16. 12:55

2007.12.31-ét követően történt-e ráépítés, bővítés???

Ha nem, akkor totál feleslegesen vitatkozunk.

nemena # 2008.02.16. 13:57

Köszönöm, értem!

Akkor maximum ezzel próbálkozhatok:

"Adómérséklés és elengedés

2008. január 1-től az ingatlan értékesítés adóját az adóhatóság kérelemre elengedheti vagy mérsékelheti. Itt a jövedelmi, vagyoni és szociális körülmények mellett a felhasználás körülményire kell tekintettel lenni. A törvény emeli ki figyelembe veendő körülményként, ha az ingatlan értékesítésből származó jövedelemből újabb – lakhatást biztosító – lakás vásárlás történik közeli hozzátartozói körben. Ez a módosítás bizonyosan növelni fogja az adóhatóság munkaterhét – hiszen a lakás értékesítések többségét valóban másik lakás vásárlása követi."