ingatlan eladás után fizetendő adó


andkuty # 2008.02.05. 10:59

11 oldal melyik része?... :-)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.05. 11:41

Kezdjük a rendelkező résszel.

hosszumosoly # 2008.02.05. 12:38

Tisztelt kbs!
Kérem szépen ha tud segítsen nekem.A kérdésem a következő:10 évvel ezelőtt nem fizettem be egy igen magas összegű illetéket.Behajtani nem tudták,mert semmilyen vagyonnal nem rendelkeztem(se munka se semmi).Most szeretnék venni egy lakást a nevemre de nem tudom,hogy fennáll-e még ez a régi tartozásom.Valaha egyáltalán elévül-e?
Köszönöm a segítséget!

Hell1975 # 2008.02.05. 12:51

sziasztok ismét!
Kérdésem lenne mi az a lakásszerzési kedvezmény?
és hogyan lehet figyelembe venni!
válaszotokat előre is köszönöm.

nandy # 2008.02.05. 13:05

Hell:

lakásszerzési kedvezmény: [Lásd az 1995/CXVII. törvény 63. §-ában.]
Nem változott. Egy átmeneti szabály beiktatásával a 2008. január 1-je előtt megszerzett ingatlanátruházásból származó jövedelem után továbbra is jár a lakásszerzési kedvezmény. Lakásszerzési kedvezmény: az ingatlan, vagyoni értékű jog átruházásából származó jövedelem után fizetett adóból visszajár (vagy nem kell azt megfizetni) a jövedelem azon része utáni adó, amelyet a magánszemély saját maga vagy közeli hozzátartozója vagy volt házastársa részére a jövedelem megszerzését megelőző 12 hónapon belül vagy az adóbevallás benyújtásáig - például 2007-ben eladott ingatlan esetében 2008. május 20-áig -, illetve az eladást követő 60 hónapon belül lakáscélú felhasználásra fordított.
Lakáscélú felhasználásnak minősül:
n belföldi lakás tulajdonjogának, a lakáshoz kapcsolódó földhasználati jognak a megszerzése adásvétel vagy más visszterhes szerződés keretében;
n belföldi lakótelek tulajdonjogának megszerzése adásvétel vagy más visszterhes szerződés keretében, ha azon a magánszemély, közeli hozzátartozója vagy volt házastársa az értékesítést megelőző 12, illetve az azt követő 60 hónapon belül lakást épít, építtet;
n belföldi lakás építése, építtetése, alapterületének növelése legalább egy lakószobával; belföldi lakás haszonélvezetének, használatának vagy bérleti jogának megszerzése;
n idősek otthonában vagy fogyatékos személyek lakóotthonában férőhely - visszavásárlási és továbbértékesítési jog nélküli - megszerzése (ideértve a térítési díj előre történő megfizetését is).
[Lásd az 1995/CXVII. törvény 63. § (1)-(5) és az adómódosító törvény 468. § (9) bekezdéseiben.]

andkuty # 2008.02.06. 08:42

T. K B S!

Alperes: ex, felperes: én (II.r. alperes bank)
Ítélet:
Alperes fizetendői, amibe a többlethasználati díj, a közös pénz és kamatai, az ingóságok összege és az illeték összege van megállapítva.
Indoklás: per menete, alperes és felperes vmint tanuk nyilatkozatai. Többször leírva, hogy "az alperes az általa hivatkozott pénzösszegek származását illetően a per során többször egymásnak ellentmondó, bizonytalan nyilatkozatokat tett, melyeket a tárgyalásokon és beadványaiban többször módosított."
"alperes ellentmondásos nyilatkozatai"
"alperes állításai között logikai ellentmondások mutatkoznak, azok egymást kizárják"
Véleményem szerint ez a meghatározó rész:
"Minthogy az alperes mindössze 8 forint meglétét igazolta és viszonylag szerény bevételekről tett említést -jelentős törlesztési kötelezettségei mellett- a bíróság úgy ítéte meg, hogy a felperesnek megávltás esetén járó 19 ft (a tulajdoni illetőség és a haszonélvezeti jog együttes értéke) teljesítésére nem képes. Ebből következően a tulajdonközösség magáhozváltás útján történő megszüntetésére sincs lehetősége. A fentebb kifejtettek miatt a kereset ingatlan közös tulajdonának megszüntetésére vonatkozó része nem bizonyult alaposnak"
A továbbiakban az ingóságokra és a többlethasználati díj megállapítására tér ki.
A végén:
" A per tárgyának értéke az ingatlanból és az ingóságokból a felperest megillető rész, valamint a többlethasználati díj egy évi összegének és a megtakarítási számlán lévő, továbbá a viszafizetett kölcösnre vonatkozó összegek alapul vételével együttesen 22 forintban állapítható meg"
PErköltség viselése...
Aláírás

Remélem, erre a részre/részekre gondolt

Köszönettel

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.06. 09:16

Tisztul a kép.
Ha jól értelmezem, te azt kérted, a bíróság a közös tulajdont úgy szüntesse meg, hogy kötelezze az alperest a tulajdonrészed megváltására. A bíróság megállapította, hogy az alperes erre nem képes. A bíróság a kereseti kérelemhez kötve van, azon túl nem terjeszkedhet. Ezt a kötöttséget a bíró úgy értelmezte, hogy explicit kérés hiányában nem térhet át más megosztási módra, példának okáért az elárverezésre.
Több lehetőséged is van:

  1. A megítélt használati díjra kérhetsz végrehajtást, az ingatlan tulajdoni hányada elárverezésének nem lesz akadálya a bank jelzálogjoga, ő is bekapcsolódhat a végrehajtásba. Igaz, ezt úgy fogja tenni, hogy felmondja a kölcsönt - neked is, és az egy összegben lesz esedékes. Nem biztos, hogy a befolyó összegből marad valami.
  2. Indíts újabb megosztási pert, kérd, hogy te váltod magadhoz az alperes tulajdonrészét, a megváltás összegével szemben beszámítod a használati díj tartozását.
andkuty # 2008.02.06. 09:43

Köszönöm.

Ezt nem tudom értelmezni: "Nem biztos, hogy a befolyó összegből marad valami." Az árverezés után befolyóra gondol, mármint, hogy alacsony értéken megy el?
A másik, hogy, ha én nem tudom magamhoz váltani az ő részét, nincs tizenmillió forintom, akkor 3. személynek eladhatom e, akár lakottan is? Vagy banknak felajánlhatom e az én részemet?
Egyáltalán van valaki, akár befektető, aki így megvenné az én részemet?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.06. 11:20

Ha árvereznének, a befolyt összegből a bankot kellene elsődlegesen kielégíteni. Ami ezek után maradna, annak a fele lenne tiéd, illetve a másik felét beszámíthatnád a használati díjba.

Azt mondtad, jókora összeget ítéltek meg neked használati díjként. Mégis mekkorát?

(A tulajdonrész eladásával hasonló a helyzet, mint az árverezéssel. Vagy nincs vevő, vagy csak bagóért.)

andkuty # 2008.02.06. 11:26

Megítélt összeg tulajdon+haszonélvezet után 19M, használati díj 2,3M+kamatai 2006.04.01-. +tartozik az ingóságok értékével, és a közös szlán lévő összeggel, össz 25M-val.
A hitel összege elenyésző ehhez képest, öss 1,1M! (nem írtam el, 1M 100E ft.
Ingatlan értéke 40M.

andkuty # 2008.02.06. 11:27

Az fennmaradó hitel összege, 1M100E Ft miatt filózok, hogy kifizessem e én a hitelt, és megpbróbáljam eladni a részemet.

bandita75 # 2008.02.06. 16:20

Tisztelt hozzáértők, "nandy"!

egy konkrét kérdésem lenne így az adóbevallások elkészítése előtt a lakásszerzési kedvezményről!

eladtam egy telket 2007 őszén 6 millió forintért amelyet 4 millió ft vételár + 400 e ft illeték költégért vettem 2004ben.
tehát a jövedelmem 1.6 millió forint ami után 25 % adót kellene fizetnem.
még a telek eladása előtt vettem egy félkész házat amit részben ezen bevételemből kívánok befejezni, tehát megvalósul hogy "60 hónapon belül lakást épít".
akkor most az adóbevallásomban nem is kell szerepeltetnem ezt a bevételem (6 millió ft) és ezt a jövedelmem (1,6 millió ft)?
valamilyen módon ezt a felhasználást igazolnom kell az apeh felé? hogyan, mikor, mivel meddig?:)
az ügyvéd a telek adásvételi szerződésének aláírásakor egy 06400 apeh adatlapot is kitöltött és aláíratott. ezzel adózás szempontjából mit kell tennem?

előre is köszönöm a türelmet és a segítséget!

nandy # 2008.02.06. 16:58

Ha a bevallás beadásának időpontjában az összeg felhasználásra került, akkor a bevallásban érvényesíthatő a kedvezmény.
Ha később, akkor be kell vallani a kb. 1,6 millió forint adóalapot, meg kell állapítani a fizetendő adót (25%), és a bevallással egyidejúleg kérelmet kell írni az adóhivatalnak (fizetési halasztás, részletfizetés).
A 06400 adatlappal kapcsolatban nincs teendőd.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.06. 19:17

akkor a vételi ár 75%-át kell alapul venni.
Fordítva: 75%-ot kell levonni, a jövedelem 25%. Jelen esetben ez kb. 9 millió. Az adója meg egy és negyedmillió. Nem emlékszem, hogy a telekvásárlás lakáscélú felhasználásnak minősült-e.

nandy # 2008.02.06. 21:31

Mindenképpen érdemes fizetési halasztást kérni, szerintem 1 évnél hosszabb időre is lehet.

bandita75 # 2008.02.07. 08:02

Nandy!

köszönöm szépen a gyors választ!
még csak annyit, ha a május 20-i bevallás leadásának határidejéig felhasználom lakáscélra azt az 1.6 millió forint ingatlan értékesítésből származó jövedelmem, és azt szerepeltetem az adóbevallásomban, mint költséget is, ezáltal az adóalapom 0 lesz .
a számlák pedig majd akkor kellenek igazolásképp amikor az apeh esetleg tételesen ellenőrzi az adóbevallásom?

köszönöm előre is a segitséget!

nandy # 2008.02.07. 09:13

Május 20. a tv. szerinti határidő, arra kell figyelned, ha pl. március 30-án beadod a bevallást, akkor március 30-ig kell felhasználni a jövedelmet.
Ha a bevallásodban szerepelteted (mert addigra felhasználtad), akkor nem kell beadni a számlákat, de meg kell őrizni legalább 2013. december 31-ig.

nandy # 2008.02.07. 09:24

Arwen:

Lehetőleg ne központi ügyfélszolgálatra menj, hanem területi kirendeltséghez, ott általában kevesebbet kell várni, és az ügyintézők is segítőkészek.

MTündi # 2008.02.08. 14:59

1997 április-ban 7000000 Ft-ért vásárolt lakás,
2007-ben 14000000 Ft-ért el lett adva. Mennyi adót kell fizetni?

MTündi # 2008.02.08. 14:59

1997 április-ban 7000000 Ft-ért vásárolt lakás,
2007-ben 14000000 Ft-ért el lett adva. Mennyi adót kell fizetni?

nandy # 2008.02.08. 16:20

adóalap: (14 MFt - 7 MFt - egyéb költségek) x 0,5

Ha vettetek másik lakást, annak az ára is levonható

Az adóalap után 25% adót kell fizetni.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.08. 18:47

Az építőanyag vásárlása nem lakáscél.

MTündi # 2008.02.09. 07:56

Köszönöm nandy a választ.

Az hogy tíz éve volt a tulajdonunkban nem számít? Úgy hallottam ha 10 év után van eladva akkor 50 %-kal kevesebb adót kell fizetni 2007-ig. Ha 2008-ban adtuk volna el akkor nem kellett volna adózni utána.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.09. 08:06

Nézd csak: adóalap: (14 MFt - 7 MFt - egyéb költségek) x 0,5 -írta nandy.

Mercator # 2008.02.10. 13:06

Kedves Kovács úr!

Én igazán visszalapoztam, olvastam az előzményeket is.
Viszont az APEH 2007-es SZJA tájékoztatója szerint:
"Ha Ön a jövedelmét a bevallás benyújtásáig lakóingatlan megszerzésére fordította, akkor az
újonnan szerzett ingatlan megszerzésére fordított összeget kiadásként nem veheti
figyelembe, mert az nem minősül költségnek az ingatlan értékesítéséből származó
jövedelem megállapítása során."

Akkor most hogy is van?
Ha teszem azt a szerzéstől számolt 16 éven belül elad valaki egy ingatlant, akkor csak a regressziós kulccsal csökkentett értéket lehet figyelembe venni, azt nem, hogy lakást vásárolt a vételárból?

A fentiek mintha ellent mondanának a korábbi válaszokal, például lásd bandita75-öt...

Köszönettel:
Kristóf