ingatlan eladás után fizetendő adó


AntalKujalek # 2019.09.05. 11:49

Üdvözlöm!

Eladtam a használt lakásomat és a vételárat teljes egészében, plusz még egy kicsit, egy újépítésű ház vásárlására fogom fordítani.
A NAV ilyen esetben mennyire elnéző a szerzett bevétel adójának a kiszabásánál? Van egy olyan passzus, az illetékkedvezményeknél, hogy ez “különösen méltányolandó”. Tènyleg méltányolják vagy nem foglalkoznak ilyenekkel és a teljes adót be kell fizetni?

Köszönettel,
Kujalek Antal

oligaliga # 2019.09.05. 12:10

AntalKulajek

Azt a tényt, hogy a lakásvásárlásból származó jö9vedelmet másik lakás vásárlására fordítod, a megvásárolt lakás illetékének számításnál kell figyelembe venni.

A NAV nem számolgatja a bevételed után fizetendő adót, mert azt 1. nem a bevétel után kell kiszámítani, 2. nem biztos, hogy fizetni kell. Az adó mértékét befolyásolja az ingatlan megszerzése és eladása között eltelt idő, valamint a megszerzésre fordított összeg és a vételár közötti különbözet. Magyarul: az adó attól függ mikor és mennyiért szerezted (vetted, örökölted, ajándékba kaptad, stb.), mennyi idő múlva és mekkora összegért adtad el.

drbjozsef # 2019.09.05. 12:33

... de attól egyáltalán nem, hogy mire fordítja utána. Másik lakás vásárlása kedvezmény nincs (ahogy csak az utóbbi 25 hozzászólásban szerepel vagy hatszor).

1Peter # 2019.11.05. 03:18

Tisztelt Fórumozók!

Nem nagyon vagyok otthon a témában, ezért szeretnék segítséget kérni.
Ingatlan eladása után a befizetendő illeték összegét (?) az illetékes hatóság mikor fogja megküldeni, jelezni?

Köszönöm a választ.

Üdv.,

Péter

wers # 2019.11.05. 05:20

Az ingatlan eladása nem illetékköteles.

Adókötelezettség keletkezhet, ha van jövedelem. De azt az adózónak kell bevallania és befizetnie.

1Peter # 2019.11.05. 15:54

Ha el lett adva az ingatlan, akkor az így kapott összegből mennyi pénzt kell befizetni? Hogy működik ez (a NAV fog szólni, vagy az egykori tulajdonosnak kell adóbevalláskor bevallania)?
Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.05. 17:28

Önbevallásos. Ha egyáltalán van jövedelem.

drbjozsef # 2019.11.05. 17:57

1Peter,

Ha öt évnél régebben szerezted, nem kell bevallani se, adót fizetni se, nincs semmi teendőd.

Ha öt éven belül szerezted az eladás előtt, akkor attól is függ az adó, hogy milyen jogcímen szerezted : öröklés, ajándék, adásvétel.

Egyébként 15% az adókulcs.

1Peter # 2019.11.06. 02:29

drbjozsef: köszönöm a választ!
5 éven belül, örököléssel (de nem családtagtól).

A "befizetést" az adóbevallásnál kell megtenni?

Köszönöm.

drbjozsef # 2019.11.06. 06:58

1Peter,

Öröklés esetén a hagyatéki végzésben van egy érték az ingatlanra. Ha jól értelek, fizettél öröklési illetéket. Ezt add hozzá ehhez az értékhez. Ha ennyiért, vagy olcsóbban adod el, nincs adó, nincs teendő.

Ha többért adod el, akkor az eladási árból levonhatod a fenti összeget (hagyatéki érték+illeték). A különbözet lesz az alap. Ez sávosan csökkenthető öt év alatt : ha a szerzés évében, vagy a következőben (hónap-nap nem számít) adod el, akkor a fenti alap 100%-át, ha a következőben akkor a 90%-át, ha az azt követő akkor 60%-át, a következő évben 30%-át kell csak venni, az azt követő, vagyis (a szerzést követő) ötödik évtől pedig 0%-át. Ez a csökkentett érték a jövedelmed, ez után kell 15% adót fizetned.

Bevallani az eladás évére vonatkozó adóbevallásban kell, ezt az azt követő év május 20-ig kell beadni és addig be is kell fizetni az adót. Van rá az adóbevallásban egy külön sor "ingatlan értékesítésből származó jövedelem és adója" néven, csak ezt kell értelemszerűen kitölteni, csatolni meg nem kell semmit, csak megőrizni az adásvételi szerződést.

Dezidérius # 2019.12.22. 09:54

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Azt szeretném kérdezni, hogy 2019 szeptember 10. Én el adtam az osztatlan közös tulajdon részemet és a közjegyző általi értéken,tulajdon részes részére.
Ezzel kapcsolatban szeretném kérdezni, hogy az illeték megfizetett áron felül van e bevallási köteleségem,ha azon áron adtam el amit a közjegyző megállapított?
És azt hogyan tudom el érni a nyomtatványt?

drbjozsef # 2019.12.22. 10:40

Dezidérius,

Kicsit zajosra sikerült ez, de ha a "közjegyző általi értéket" úgy érted, hogy a részedet örökléssel szerezted, és a hagyatéki végzésben szereplő összegért adtad el (mindegy kinek), akkor nincs jövedelmed, nincs fizetendő adó, nem kell bevallani semmit.

Nincs teendőd. Csak rakd el az adásvételi szerződést.

ati1969 # 2019.12.31. 11:43

Üdvözlöm.

Olyan kérdésem lenne, a NAV milyen esetben állapít meg sorozat értékesítést, ha egyáltalán megállapít használt lakóház megnevezésű ingatlan eladása esetén. 2016-ban értékesítettem egy ingatlant ami állandó lakóhelyem volt, 2017-ben 2 db ingatlant értékesítettem állandó lakóhelyem volt mind a kettő. 2018, 2019-ben nem értékesítettem ingatlant, azonban 2020-ban tervezem a jelenlegi lakóhelyem értékesítését. Amikor keletkezett adóm természetesen az befizettem.
A válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.12.31. 13:55

Van konkrét problémád is?

ati1969 # 2020.01.02. 18:40

A NAV milyen esetben állapít meg sorozat értékesítést?

drbjozsef # 2020.01.02. 20:28

ati1969,

Az ÁFA törvény csak új építésű/beépítés alatt álló/építési telkek esetén értelmezi a sorozatértékesítést.

Ha ezek használt lakások voltak (és a használatbavételi/tudomásulvételi 2 évnél régebben volt), akkor ott ez fel sem merül.

ati1969 # 2020.01.06. 11:52

Köszönöm.

ati1969 # 2020.01.06. 11:54

Ha jól értelmezem akkor használt lakóházat illetve lakást, több darabot is értékesíthetek magánszemélyként, ha keletkező jövedelem után az adót befizetem.

drbjozsef # 2020.01.06. 14:46

ati1969,

Ez a sorozatértékesítésre vonatkozik. Azt kérdezted.

Ha a használt lakások adásvételét jövedelem elérésének érdekében rendszeresen, vagy üzletszerűen csinálod, akkor nem külön adózó lesz, hanem önálló tevékenységre vonatkozó szabályok szerint kell adózni.

Ennek nincs törvényi definíciója. Az összes körülmény együttesen döntheti el, minek minősül. Hogyan szerezted, miért szerezted, beköltöztél-e, ha nem miért, a világmindenség meg minden.

Olvasd el ezt pl.:

https://www.portfolio.hu/…eteben-45000

piheme # 2020.01.08. 10:13

Sziasztok!
Bocsánat, ha nagyon alap dolgot kérdezek, csak szeretnék biztosra menni. Tavaly apukám után örököltem egy ház negyedét, a hagyatéki végzésben az ingatlan értékét 11 200 000 forintban állapították meg. A házat pár hónappal később eladtuk 11 000 000 forintért, mely összegnek negyede lett az enyém. Ebben az esetben ugye nincs bevallási kötelezettségem? Ha jól értelmezem, nincs olyan jövedelmem, amit adó terhelne, hiszen valamennyivel kevesebbért értékesítettük az ingatlant, mint amekkora értékben illetékmentesen örököltem. Köszi a választ előre is!

drbjozsef # 2020.01.08. 12:13

piheme,

Így van, se fizetési, se bevallási kötelezettséged nincs. Nincs teendőd.

tofifi # 2020.01.16. 14:43

Tisztelt Fórumozók,

Eladtam egy "tanya" besorolású ingatlant 6 millió Ft-ért. Az ingatlant még 2001-ben vásároltam, de néhány éve 2016 ban átkerült ajándékozás jogcímén a lányom nevére, majd egy év múlva visszakerült a nevemre. A kérdés hogy kell-e az eladás után adózni, ha igen hogyan lehetne ezt minimalizálni, mert épp azt az összeget tudtam belőle kivenni, amennyit ráköltöttem, adózás után már bőven mínuszban lennék.

Köszönettel: Éva

ObudaFan # 2020.01.16. 15:02

Sajnos könnyen lehet, hogy igen, mert ajándékozás esetén ha nincs kiszabva ajándékozási illeték (köztetek az egyenesági rokonság miatt nem volt), akkor általánosságban az eladási ár 25%-a után a 15% szja-t meg kell fizetni. Ezt persze módosítja az, hogy az ajándékozást követően mennyi idővel történik az eladás, illetve a ti esetetekben a leírás alapján az is kérdés, hogy két ajándékozás történt, vagy egy ajándékozás és ennek a felbontása.
Tehát: látni kellene az iratokat.

drbjozsef # 2020.01.16. 17:17

tofifi

majd egy év múlva visszakerült a nevemre

Mivel adózás szempontjából neked ez a szerzés, jó lenne tudni a jogcímet. Vásárlás, ajándékozás, felbonás, miegyéb.

Tesó 75 # 2020.01.25. 17:22

Szép estét! Testvérem és én közösen örököltuk szüleink házát.A saját részemet eladtam neki.Az ügyvédünk azt mondta, egyikünk sem fizet semmit. Testvérem eladta előző házát és hogy engem kifizetett,így vásárolt is, így illeték mentes. De én? Ráadásul Katàs vállalkozó vagyok. Az ok, hogy jövőre szerepeljen a bevallásban,de hová ,mikor és mennyit fizetek? Köszönöm szépen a választ!