Tartozás elévülés 5 év után létezik?


reku001 # 2018.02.14. 14:32

Koszi! Ezt magamtol is tudtam! A kerdes nem ezvolt!Egyebkent azo ugyfelfogadasi idejukben dolgozom! Kepzeled!

ObudaFan # 2018.02.14. 14:50

Pedig a végrehajtótól lehetne beszerezni azt az információt, hogy milyen ügyről van szó. Megpróbálhatod írásban is, de arra sok esélyt nem adnék. Esetleg még (jogi) képviselő útján.

nonolet # 2018.02.14. 14:59

reku001

Attól ideges-hülye módjára reagálsz...
Még az a gyakorlati megoldás, hogy elsétálsz a végrehajtóhoz.

Csak meg tudod oldani :-)

Vadsuhanc # 2018.02.14. 16:36

Kedves reku001!

Az alábbiakat írtad, idézem:

.."Olyan problemam van,hogy az iden januarban felvettem hitelt egy szamomra fontos dologra...”"

Ha idén januárban vetted fel a hitel, az még biztos nem került a végrehajtás szakaszába. De a hitelt még fel sem mondták.

Ami miatt inkasszó van a számládon az egy teljesen más tartozás miatt lehet. Hívd fel a végrehajtót - gondolom azért telefonálni tudsz - és kérdezd meg pontosan mi miatt indult ellened eljárás, de, hogy nem az idén januárban felvett hitel miatt abban biztos vagyok.

gazda88 # 2018.02.15. 09:26

Az alábbi kérdésem lenne:
2013. szeptemberében elkezdtem egy fizetős OKJ-s képzést. A beiratkozási költséget kifizettem, és az első havi részletet is. Az iskolát még abban a hónapban otthagytam, melyről kérelmet nem írtam (nem tudtam h kell ilyet írni.). És most a behajtó cég 58 ezer forint befizetését követeli.
Az lenne a kérdésem, hogy ha megkezdtem az iskolát, kérelemmel nem éltem, ugyanakkor a szolgáltatást nem vettem igénybe, akkor is jogos a követelés?
Ennek a tartozásnak van elévülési ideje?
Bár listára emiatt felkerülhetek?
A fizetésemből letilthatják az összeget?

Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.15. 09:38

Kötöttél egy felnőttképzési szerződést. Azt olvasgasd!

Blanka90 # 2018.02.20. 21:49

Kedves fórumozók!

Az én problémám kicsit összetett, és több kérdésem is van, hátha valaki tud nekem hasznos tanácsot adni.

Testvéreimmel örököltünk egy fél házat, rajta 2 db bejegyzett tartozással a tulajdonlapon (összesen 395e Ft ami a tulajdonlapon szerepel), 2012-ben hunyt el az örökhagyó. A házat nem tudtuk eladni, mert haszonélvező élt benne, aki most hunyt el, így meghirdettük az ingatlant, bár nem ér sokat.

Felkerestem a két tartozást bejegyző céget, Intrum, és otp faktoring. Az egyik tőketartozás 150e Ft, ami mára kamatokkal együtt 750e Ft-ra nőtt, a másik 245ezer, ami mára 450e Ft, és azóta is kamatozik. Így a házra bejegyzett ~400e helyett már 1,2M Ft-ot követelnek.

Ezt az összeget fedezi a ház eladási árának a fele, amit örökültünk, viszont érdekelne, hogy valóban meg kell-e térítenem az összeget, ha azóta eltelt 11 év és 7 hónap? Mindkét tartozást 2006-ban adta át a bank a fent említett két követeléskezelőnek, és az örökhagyó halála után 3 évvel jegyezték be a házra.

Minden tanácsot szívesen fogadok!

nonolet # 2018.02.20. 22:04

gazda88

Nem vetted igénybe és? magánügy.

DE!!! lekötötted, a rendelkezésedre állt...

Ezért fizetsz.

Jogosan.

nonolet # 2018.02.20. 22:08

Blanka90

Meg kell fizetned.
Esetleg alkudozhatsz, peren kívüli egyezségben.
Tegyél ajánlatot.

Az örökséggel együtt járt a teher is.

HA AKKOR rögtön fizettél volna,
amikor örököltél,
akkor nem nőtt volna meg a fizetni való.

De te inkább tovább tartoztál...
Naná, hogy a kamatok jogosak.

Ennyi.

Blanka90 # 2018.02.20. 22:12

nonolet, köszönöm a gyors választ!

Nem fizettem valóban, 2015-ben volt a hagyatéki tárgyalás, az örökhagyó halála után 3 évvel, azóta én még most is csak tanuló vagyok, tehát nincs jövedelmem. Akkor ezek szerint marad az összeg, mert csak diákhitelem van.

drbjozsef # 2018.02.21. 06:07

Blanka,

2006-ban kerül a követeléskezelőkhöz, és 2015-ben jegyezték be az ingatlanra? Akkor simán lehet, hogy elévült. Egy próbát megér. Tudni kellene, hogy magát a végrehajtást (gondolom, az van bejegyezve, hm?) mikor indították.

Szerintem jó esélyed van rá. Vagy megvárod, míg az Intrum küldet egy fizetési meghagyást a közjegyzővel, és annak ellentmondasz 15 napon belül, vagy indítasz egy végrehajtás megszüntetése iránti pert elévülésre hivatkozva.

De persze azt, hogy tényleg biztosan elévült, nem tudhatjuk, még Te se. Vagy bizonyítja majd az Intrum a bíróságon, hogy nem, vagy bukja.

nonolet # 2018.02.21. 07:02

blanak90

Hogy mi a jó francért nem lehet normálisan időrendben leírni az eseményeket, hanem a segíteni akarónak kell
rejtvényt fejteni
Ezt talán sosem értem meg...

"2006-ban adta át a bank a fent említett két követeléskezelőnek, és az örökhagyó halála után 3 évvel jegyezték be a házra"

" 2012-ben hunyt el az örökhagyó"

Azaz 2015-ös a végrehajtás kezdete HA MINDEN IGAZ.
Innen indul az elévülés....
Ennek MÉG NINCS 5 éve tehát kivédhetetlen a fizetés.

HA így van...

- -

De igazából azt se lehet tudni biztosan a leírásodból, hogy hol tart az ügy most.

Csak levelezgetsz az Intrummal és Faktoringgal?

VAGY

Már küldtek MOKK közjegyzős "Fizetési meghagyás"-t is?

VAGY

Már bejegyzett végrehajtási jog van a tulajdoni lapon?

Szóval...

Mi van pontosan a tulajdoni lapon?

  • még csak a jelzálog ?

vagy már

  • a végrehajtás is ?

Hol tartanak az ügyek valójában az ügy az Intrummal és Faktoringgal

gerbera317 # 2018.02.21. 09:16

Blanka posztja több sebből is vérzik. Ezt írja
örököltünk egy fél házat, rajta 2 db bejegyzett tartozással a tulajdonlapon (...) Mindkét tartozást (...) az örökhagyó halála után 3 évvel jegyezték be a házra.
Először is: ha teherrel örökölték, akkor az a teher már akkor be volt jegyezve. Ha viszont csak később, az öröklést követően jegyezték be, akkor pedig nem teherrel örökölték. És akkor a tartozás nem is az örökhagyóé volt, hanem valamelyik örökösé. Azt se árulná el a drága, hogy kinek a tulajdoni hányadára van bejegyezve a teher. Arról nem is beszélve, hogy eleve csak fél házat örököltek. Az sem kizárt, hogy a teher a nem örökölt fél ház tulajdonosáé.

Blanka90 # 2018.02.21. 10:50

Kedves fórumozók!

Elnézést, ha nem jól írtam le az esetet. A mi részünkre van ráterhelve a tartozás, ez biztos.

Megpróbálom a lehető legpontosabb időrendet összerakni, újra.

2006. nyarán vette át az otp faktoring a tartozást az otp bank nyrt-től
2012-ben elhunyt az örökhagyó
2015. júliusban kaptuk meg a hagyatékátadó végzést, amin a hagyatéki teher már szerepel (otp nyrt-ként)
A tulajdonlapon ez áll: Terhelés: Bejegyzés: 2015. augusztus. Végrehajtási jog X ft, jogosult: otp faktoring.. végén pedig önálló bírósági végrehajtó megkeresése alapján.

Én azóta nem kaptam semmilyen levelet. Nem volt eladható a ház, most az lett, ezért felkerestem őket, hogy pontosan hogy is állnak. Ekkor kaptam egyenlegértesítőt, tételesen felsorolva, hogy mennyi a tőke, kamat, költség. Ez végrehajtási jog,mert azt írják a levélben, hogy a végrehajtási jogot megállapodás, tartozás rendezése, illetve végrehajtási költségek rendezését követően áll módukban töröltetni.

nonolet # 2018.02.21. 11:46

"Bejegyzés: 2015. augusztus. Végrehajtási jog X ft, jogosult: otp faktoring. "

Akkor ez jelenleg elévülés címszó alatt kivédhetetlen.
Hisz bőven az 5 éven belül van még.

Ezt korábban lehetett volna kivédeni.
Amikor a "Fizetési meghagyás" érkezett.
Annak kellett volna ellent mondani... időben.

Akkor nem vált volna jogerőssé automatikusan
ÉS
HA a követelés valóban elévült már akkor is,
akkor az most nem lenne végrehajtás alatt.

- -

HA!

Úgy gondolod, hogy anno NEM érkezett fizetési meghagyás.
PEDIG a jó címek szerepeltek a szerződésekben.

Akkor esetleg lehet az időben visszamenni.
De ebben már gerbera317 az illetékes.

ernesto47 # 2018.02.26. 14:54

Segitsetek mi a teendő? Lekértem a saját hiteljelentést azaz a Bár tudakozványt. Ezek alapján 2005 máj. és 2005 jun. felvettem 2 hitelt ami a Khr adatok alapján az egyik 90 ezer a másik 212 ezer ft. 2010 ig aktív dolgozó voltam , azóta nyugálomáyba vonultam , igy jövedelmem rendszeres.Bejelentett állandó lacímemen sem kerestek 2010 ig, utána elköltöztem albérletbe egy nagyobb városba , leveleket kb 1 évig oda írányítottam de akkor sem kaptam értesítést az uj tartózkodási helyemre. azota meg nem tudom mi is va kaptam e oda levelet vagy sem . A mai napig meg sem próbálták behajtani rajtam (letiltani) az össszeget ill értesítéseket sem kaptam. hogyqn lehetne ezt elévülté nyilvánítani,vagy lehet e egyáltalá valamit csinálni. Ha nem kérem le BÁR tudakozványt most sem tudom meg hogy ... feltettek Mulasztási adat szerint 2010 ben és azóta ott felejtettek. Valaki valami okosságot ? megköszöném előre is : Ernesto

Annamary79 # 2018.03.03. 09:27

Tisztelt Fòrumozòk!
Az lenne a kérdésem,hogy lìzingszerződéssel vàsároltam egy autòt 2005.07.22.-én.2011.05.16.-án felbontották velem a szerződés,és elvitték az autòt.2015.04.07.én küldtek egy ajánlott levelet a tisztességtelenül elszámolt összegről és egy 600.000ft-os tartozásròl.2017.oktòberében pert ìndìtottak.Az lenne a kérdésem,hogy ebben az esetben beszélhetünk elévülésről?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.03. 10:43

Beszélni bármiről lehet. Például arról is, hogy vajon púznak-e az angyalok.

drbjozsef # 2018.03.03. 12:39

Annamary,

nem nagyon látok összefüggő 5 évet, ami alatt nem kerestek (már ha az az ajánlott levél tértivevényes is volt), tehát nem nagyon.

Ha elévül egy követelés, azt elsősorban a jogosult tudhatja csak biztosra, ilyenkor zaklat levelekkel, vagy követeléskezelőnek továbbadja, hogy az zaklasson, de ritkán indít pert. Ha pert indít, akkor több, mint valószínű, hogy tudja bizonyítani az elévülés megszakadását.

Úgyhogy nem nagyon reménykednék a helyedben.

Annamary79 # 2018.03.03. 13:44

Köszönöm szépen válaszát.Igen tértivevényes ajánlott levél volt.Ezek szerint az ùj ptk. a régi szerződéskötésre nem vonatkozik.

Vadsuhanc # 2018.03.03. 14:33

Kicsit részletesebben nem lehetne leírni a tartozással kapcsolatos információkat? Ki a hitelező a kocsit mikor vitték el pontosan milyen alapon stb:

Annamary79 # 2018.03.03. 14:42

Kérdésére válaszolva!
A hitelező a Lombard Lìzing zrt.Az autòt 2011.06.06.-án vittek el.Milyen alapon?Azt én sem tudom.Bejött két nagydarab ember az udvaromba és elvitte,mert a megadott hataridőre nem adtam le a megadott helyen Szegeden.A szerződést 72ezer ft tartozás miatt bontotta fel.

gerbera317 # 2018.03.03. 18:02

Milyen alapon?
Övé volt az autó, te pedig szerződésben vállaltad, hogy viheti, ha nem fizetsz.
De miért itt kérdezel? Olvasd el inkább a szerződést. Neked az megvan, nekünk viszont nincs. Szerinted?

Annamary79 # 2018.03.03. 18:18

Ha talán elolvasnád az előzményeket látnad,hogy nem kérdés volt hanem válasz.Nem is a szerződésen van a hangsùly!

gerbera317 # 2018.03.03. 19:57

Ne aggódj, olvastam azt is, és KBS válaszához nincs mit hozzátenni. Ellenben az, hogy „Milyen alapon?”, mióta nem kérdés?