GYED,GYES, táppénz


nandy # 2009.03.03. 11:35

A GYET-et érintő új szabályozás még csak tervezet.

A munkaviszony megszűnése után passzív jogon fogod kapni a GYED-et.

nandy # 2009.03.03. 11:37

A táppénzt viszont nem ajánlanám már ilyen korán elkezdeni, hacsak nincs rá valódi orvosi indok.
Mert a táppénz csak 60% lesz, míg a munkabér 100%.

tobar # 2009.03.03. 21:26

Kedves nandy!!!

Köszönöm az eddigi segítségedet,de tudnál még tanácsot adni?

"Köszönöm válaszod, igazából mi is így gondoltuk .....Kolleganők vagyunk és a helyzet az, hogy egyszerre mentünk el szülni és előbb velem kekeckedtek bentről( sajnos nem tudtunk megegyezni /esélyt sem adott rá a főnök/ hogy részmunkaidőben menjek vissza dolgozni így valószínű mielőtt lejár a gyesem felmondok/nem nagyon van más lehetőségem/ ha addig sikerül munkát találnom), most meg a kollegínával próbálkoznak… Érdekes a munkáltató hozzáállása. A kolléganő közben ismét szült, valószínű ez nem annyira tetszik a munkáltatónknak…Ez van.

Amúgy nekem lassan egy éve nem bírták még kiszámolni ,hogy mennyi lenne a szabadságom, azt tudták csak megmondani hogy a szülés évében kimerítettem a 26 nap szabadságomat de hogy szülés előtti 3 hónapos betegállományra, a Tgyás idejére és természetesen a Gyed első évére mennyi járna, 1 éve próbálják kiszámolni…si­kertelenül.Mit tudok ilyenkor tenni????És még 2 kérdés, ha a gyes lejárta előtt felmondok a munkáltatóm kötelezhet a felmondási idő letöltésére, és a szabadságomat köteles kifizetni a munkáltatóm????

Köszönjük a segítséget és a gyors választ: tobar"

lisz # 2009.03.03. 21:36

Tisztelt fórumozók!

A gyes lejárta után közös megegyezéssel megszűnt a munkaviszonyom. Ezt követően tudtam meg, hogy ismét babát várok. Ha elmegyek álláskeresési járadékra, és a járadék folyósítása alatt szülök, azt szüneteltetve, mi lesz a tgyás és a gyed alapja?

átabota # 2009.03.04. 10:01

Kedves Fórumozók!

2002.februárjától határozatlan idejű szerződéssel munkaviszonyban vagyok cégemnél.2007.májusában született kislányom, akivel idáig GYED-en voltam. Most májustól kellene GYES-re mennem,amihez,ha jól tudom fizetés nélküli szabadságot kell/kötelező, igénybevennem. Jövőre, a GYES lejárta után,ha visszamegyek dolgozni munkáltatóm a legrövidebb úton szertné majd kitenni szűrömet. Kérdéseim:
1:30 nap fizetés nélküli szabadság után valóban nem jár a végkielégítés
2: a GYES mellett kötelező fizetés nélküli szabadságra mennem?
3: mia legjobb mód/magatartás/előre gondolás ilyen esetben?

Válaszukat előre is köszönöm!!

luisa # 2009.03.04. 12:26

Sziasztok!
Kérlek segítsetek, mert teljesen össze vagyok zavarodva a GYES/táppénz témában.
Kortörténet:
2007.02.21. első gyerek születése
2008.10.29-ig GYED
2008.10.30-tól GYES visszamentem dolgozni, a szabadságom( 2,5hó) alatt 8 órában, majd 6 órában, jelenleg még nem telt le a 180 nap biztosított jogviszonyom...

Kérdések:

  • ha a gyerek jogán megyek táppénzre akkor a minimál bér 70%-át kapom táppénznek?
  • ha az én jogomon, akkor az első 15 nap a rendes bérem 70%-a? és utána?
  • lehet, hogy babát várok, első babóval is veszélyeztetett terhes voltam, hogyan járnék jobban, ha kivárnám a 180 biztosított napot és utána mennék táppénzre vagy előtte, mert akkor talán az első gyerek születése előtti táppénzalapom lenne az alap?
  • hogy számolnák mind a 2 esetben a táppénzt?TGYÁST?GYED-et?

Köszönöm előre is!!!!

nedo # 2009.03.04. 15:29

elküldöm mé1szer a kérdésem hátha tud rá valaki válaszolni…tisztelt szakértő! A KÖVETKEZŐT KÉRDEZNÉM APUA VAGYOK ÉS 2009-FEBRUÁR 25 ÉTŐL IGÉNYELTEM A GYEDET A KÖVETKZŐT KÉRDEZNÉM HOGY HÁNYNAP SZABADSÁG JÁR A GYED ÉS AZ UTÁNNA KÖVETEZŐ GYES IDEJÉRE ÉS MÉG ANNYIT HOGY 96000FT A BESOROLÁSI BÉREM AKKOR ENNEK HÁNY SZÁZALÉKA A GYED VÁLASZÁT ELŐRE IS KÖSZÖNÖM

anita222 # 2009.03.04. 17:30

Üdvözlet mindenkinek!

A kérdésem az lenne,ha egyéni vállalkozóként táppénzen vagyok(2 hétről van szó),akkor az beszámít-e a nyugdijba? Azt az infot kaptam,hogy a táppénz nem számít be.
A választ előre is köszönöm!

nandy # 2009.03.04. 19:32

nedo:

A GYED az előző évi bruttó bér 70%-a. Rendes szabadság a fizetés nélküli szabi (GYED) első évére jár.

nandy # 2009.03.04. 19:36

luisa:

Mivel azért nincs 180 nap táppénzalapod, mert GYED-en, stb... voltál, így a táppénzt az előző ellátás alapjának figyelembevételével fogják számolni. Tehát ami után a GYED-et is kaptad.

lehet, hogy babát várok, első babóval is veszélyeztetett terhes voltam, hogyan járnék jobban, ha kivárnám a 180 biztosított napot és utána mennék táppénzre vagy előtte, mert akkor talán az első gyerek születése előtti táppénzalapom lenne az alap?

A TGYÁS-nál, GYED-nél már nincs "előnyszabály", így annak alapja:

  • ha GYES-ről mész szülni, akkor a minimálbér kétszerese
  • ha munkából, akkor a tényleges jövedelmed (pl. idei munkabér, betegszabi stb.)
nandy # 2009.03.04. 19:41

átabota:

Mt. 95. § (3) A végkielégítésre való jogosultság feltétele, hogy a munkaviszony a munkáltatónál a (4) bekezdésben meghatározott időtartamban fennálljon. A végkielégítésre való jogosultság szempontjából figyelmen kívül kell hagyni

  1. a szabadságvesztés, a közérdekű munka, valamint
  2. a harminc napot meghaladó fizetés nélküli szabadság, kivéve a közeli hozzátartozó, valamint a tíz éven aluli gyermek gondozása, ápolása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság

időtartamát.

  1. Tehát a GYED, stb. időtartamára is jár a végkielégítés.
  2. GYES mellett nyugodtan dolgozhatsz (ha a gyermek elmúlt egy éves), sőt, a munkáltató köteles is foglalkoztatni!
  3. Azt neked kell eldöntened, mihez van ideged, és mihez nincs.

De jogod van dolgozni!

nandy # 2009.03.04. 19:42

lisz:

A munkabéred. Az álláskeresési járadék nem alapja a GYED-nek (stb...)

nandy # 2009.03.04. 19:44

tobar:

A végére tudok válaszolni:
És még 2 kérdés, ha a gyes lejárta előtt felmondok a munkáltatóm kötelezhet a felmondási idő letöltésére, és a szabadságomat köteles kifizetni a munkáltatóm????

Nem, mert ha fizetés nélküli szabid van, az alatt letelik a felmondási idő is. :) A szabadságot köteles kifizetni!

átabota # 2009.03.04. 20:11

Kedves nandy!

Nagyon-nagyon szépen köszönöm a gyors segítséget!!!

Egy dolog jutott eszembe: Lejárt a GYED,GYEST igénylek,de mellette visszamegyek dolgozni - ebben az esetben meddig illet a felmondási védelem? Ha ki tudok fejleszteni addig kötélidegeket és a GYES végéig járna a védelem visszamennék dolgozni...lakáshitel:(

mégegyszer köszönöm!

tobar # 2009.03.04. 21:34

Kedves nandy!

Nagyon hálásan köszönöm neked a válaszokat!!!!!!!!!!!!!
Más témában is tudnál majd nekem tanácsot adni?
Üdv: tobar

lisz # 2009.03.05. 06:59

Kedves nandy!

Köszönöm szépen a válaszod!

Dödölle1 # 2009.03.05. 13:27

Kedves Szilvi! (Twerdy)
Kezdjük az elejéről.

1. THGY-ra az jogosult aki biztosított, (Ez általában azt jelenti, hogy az igénylő munkaviszonyban áll, de lehet főállású egyéni, vagy társas vállalkozó, közalkalmazott, köztisztviselő, bíró, ügyész stb. , illetve biztosított még az álláskeresési járadékban részesülő személy is.

(Mindezek jogi alapja megtalálható az 1997. évi LXXX törvény (Járulék, vagy fedezeti törvény) 5.§-ban) ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 180 biztosításban töltött idővel, magyarul a szülést megelőző 2 éven belül dolgozott, alkalmazott volt, vagy álláskeresési járadékot kapott stb. (Erről pedig a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII-as törvény 40.§. rendelkezik.)

Fontos az ÉS, azaz a két feltételnek együtt kell teljesülni, csak ez keletkeztet jogosultságot.

Tehát ha a szülés napján (vagy ha a szülési szabadságot a szülés várható időoentja előtt 28 nappal veszed igénybe akkor ezen a napon biztosított vagy) e kettő feltételnek eleget teszel jogosult vagy THGY-ra. (Ez a fő szabály, ami azt jelenti, hogy vannak kivételek, amit most nem sorolok fel. Szintén ez a fő szabály vonatkozik a GYED-re is.)

2. A GYED feltétele nem az, hogy valaki a szülés napján legyen biztosított, hanem az, hogy a GYED igénylésének a napján legyen biztosított ÉS a szülést megelőző 2 éven belül legyen 180 biztosításban töltött napja. Ahogy írtam ez a fő szabály. Jogosult GYED-re az is akinek megszűnt a biztosítása, a biztosítás megszűnése a THGY igénybevétele (folyósítása) alatt szűnt meg.

3. Esetedben mit lehet tenni? Ehhez nyújt segítséget az OEP Főigazgató helyettesének 10064/2008. számú körlevele, valamint az ez alapján készült, az OEP Felügyeleti Ellenőrzési Főosztálya és az OEP Pénzbeli Ellátási Főosztálya által készített tájékoztató. (Ez nem jogszabály, csak jogértelmezés az a bíróságot nem köti, viszont az országban történő egységes jogalakalmazás érdekében a REP dolgozóknak kötelezően végrehajtandó utasítás.)

Az itt található útmutatás és leírt példák alapján álláspontom szerint a szülésig vedd igénybe az álláskeresési járadékot.

Ha 2009.03.30-án szülsz csak 2009.04.03-án igényeld meg a THGY-t 2009.04.01-től. (Egyben 2009.04.01-vel kérd a járadék szüneteltesét. Ezzel a szülés időpontjában biztosított vagy, hiszen álláskeresési járadékot kaptál. Ha jól 2 éven belül van 180 biztosításban töltött napod is, azaz mind a 2 feltételnek eleget teszel. (bizosítás+180 biztosításban töltött nap)

(Az igényed 2009.03.30-ra és 03.31-re elutasításra kerül, de jogosultá válsz THGY-ra. Lásd még az elutasítást bővebben lent a GYED-nél)
A THGY elbírálásakor kapsz egy tájékoztatót, hogy mikor jár le a THGY. Ekkor menj el pár napra (mondjuk 10 napra) ismét járadékra, majd ha ez lejárt a 10. napon nyútsd be a GYED igényt úgy, hogy Te az 5. naptól igényeled a GYED-et. Ekkor ugye biztosított vagy, a szülést megelőző 2 éven belül a fentiek alapján megvan a 180 biztosításban töltött napod, így jogosult vagy GYED-re. A 10. napptól egyben kérd a járadék szüneteltetését.

A REP elutasítja majd az igényedet az 5., 6., 7., 8. és a 9. napra azzal, hogy arra az időre járadékot kaptál, de a 10. naptól a gyerek 2 éves koráig megkaphatod a GYED-et.

Fentiek tájékoztató jellegűek, az a megadott adatok alapján és a rendelkezésemre álló információk alapján –legjobb tudásom szerint- készült, bármilyen adat változása esetén a továbbiak is borulhatnak.

Remélem minden adatra odafigyeltem és nem tévesztettem el semmit. Azért neked is javasolom, hogy élj a lehetőséggel és kérd a REP Pénzbeli Ellátási Osztályvezetőjének a segítségét. Bővebben:

4. Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet. (Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki ha valamit kimond azt rajta kívül senki meg nem változtathatja, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását felülbírálhatja a revizora, illetve az osztályvezetője. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. (Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem ad meg.)

Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –ha teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a bemutatott okmányok alapján készséggel segít, ha kell dolgokra visszakérdez….

Én ennyit tudtam segíteni.

Üdv.

Dödölle1 # 2009.03.05. 13:44

Helyesen: THGY-t 03.30-tól igényelni a járadékot 04.01-től lemondani, így 03.30-án és 03.31-én fennáll a biztosítás.

barcika # 2009.03.05. 14:57

Sziasztok,

Lenne két gyors kérdésem.

  1. Lányom most áprilisban tölti be a három évet, tervezzük a második babát, de még nincs úton. Hogyha közben nem megyek vissza az eredeti munkahelyemre dolgozni, hanem otthon maradok, akkor ilyenkor mi a teendő és milyen választási lehetőségeim vannak?
  2. Hogyha második gyermekem külföldön születik, akkor is igénybe vehetőek-e a Tgyás, gyed és gyes?

Köszönöm segítségeteket előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.05. 15:49

Ezt hogy gondolod? A gyermek három éves kora után már nem a kényeden múlik, hogy visszatérsz-e a munkába.

barcika # 2009.03.05. 16:08

Hát, nem a kényről, kedvről volna szó, inkább arról, hogy férjem külföldön dolgozik és mi is sokat vagyunk úton, így nem tudok az eredeti pozíciómba visszamenni semmiképp. Ilyenkor saját cégbe érdemes alkalmazottként bejelentkezni, vagy munkanélküliként bejelentkezni?

Poci # 2009.03.05. 18:55

Szép estét!
Tudna-e nekem valaki segíteni a következő kérdésben?
Ha szülési szabadság, Gyes, gyed alatt Felügyelő bizottsági tagság miatt kapok tiszteletdíjat, az milyen következményekkel jár?
Ez elvileg jövedelemszerzésnek minősül, elképzelhető, hogy emiatt nem kapom meg a szülési szabadság, gyes, gyed idejére járó összegeket?
Köszönöm:
Tünde

luisa # 2009.03.06. 08:01

sziasztok, köszönöm az addigi válaszokat, de még egy kicsit pontosítok a kérdésemen, kérlek segítsetek, köszi

Rövid történet:
jelenleg gyesen vagyok és dolgozom, valószínű jön a következő babó, kicsit tanácstalan vagyok az ellátásokkal hogyan járok a legjobban, kérlek segítsetek...
Régi bérem:br240, ezzel mentem el először szülni
Kivettem a felgyülemlett szabijaimat:2,5 hó, ezidő alatt br 240-et kaptam, azota 6 oraban dolgozom br184
Még nem telt le a 180 nap, 120nál járok
Megvárjam, hogy leteljen vagy előbb érdemes táppénzre menni?
Hogyan kell kiszámítani a táppénzt?

  • ha nem telik le a 180 nap, akkor a régi bérem (240) 70%-a vagy 60 %-a?
  • ha letelik a 180 nap, akkor a ledolgozott napjaimra jaro atlag brutto 70%-a? ha 200 napot dolgozom azt átlagolják, vagy csak a legutóbbi 180 napra nézik? itt sajna mennel tovább dolgozom, annál kevesebb lesz, mert a bérem a 6 órával kevesebb, mint szabim alatt...

TGYÁS számítása:

  • 180 nap hiányában, a minimál bér 2* csökkentve adóelőleggel, ez 18%?
  • ha megvan a 180 nap, akkor a ledolgozott napok átlagára számolt bér 70%-a csökkentve adóelőleggel, vagy az utolsó 180 nap átlagának 70%a csökkentve adóelőleggel?

GYED:

  • nincs meg a 180 nap:ua, mint a tgyás csak csökkentve nyugdíjjárulékkal
  • megvan a 180 nap:max gyed-adóelőleg - nyugdíjjárulékkal (9,5%)

Bruttó 184-vel jár a max gyed?

Várom a válaszaitokat, és köszönöm előre is!

adsza # 2009.03.06. 08:37

Üdvözlet Mindenkinek!

A napokban jár le a gyedem, gyest a nagyszülő igényelt. Én ettől a naptól táppénzen leszek (jön a következő baba).
Levelet kaptunk az MÁK-tól hiánypótlásra, hogy nekem, az édesanyának munkáltatói igazolást kell küldenem.
A kérdésem: Én sehol sem találtam rá arra, hogy nagyszülő csak akkor igényelheti a gyest, ha az édesanya munkába áll, illetve, ha ez valóban így van, akkor a betegszabim/táppénzem annak számít-e? (10 éve van munkaviszonyom ugyanannál a munkáltatónál határozatlan idejű szerződéssel)

Köszönöm előre is asegítséget!
adsza

melina880 # 2009.03.06. 15:33

segítségeteket kérném!
ha a kezdetektől GYESen vagyok dolgozhatnék mellette,alkalmi munkavállalói kis könyvvel vagy valamivel?vagy egy évig semmit nem lehet mint a gyed mellett?(lehet a munkáltatóm kijelentett vagy be sem voltam jelentve)