GYED,GYES, táppénz


Szendi # 2008.10.01. 09:57

Köszi Rolcsiboy!

2008. január 15-e dolgozom, és 2009. január 23-ra vagyok kiírva. Ez nem volt egyértelmű, bocsi!

De köszönöm a gyors reagálást!

Szendi # 2008.10.01. 09:55

Sziasztok ismét!

Elfelejtettem, hogy engem valójában az időtartam érdekelne, szóval, hogy pontosan hány nap táppénz jár? Mert mindenfélét olvastam már, és sokan sokfélét beszélnek. Ha megvan a 180 ledolgozott napom, és a biztosítási jogviszonyom folyamatos jan. 15-e óta, akkor annyi nap táppénzre vagyok jogosult, ahány napot dolgoztam eddig?
És akkor már azt is megkérdezném, hogy ha csak rendszeres jövedelmem van, és 130.000 Ft bruttóra vagyok bejelentve, akkor a napi átlagkeresetem 60%-át bruttóban vagy nettóban számolhatom? (És nem egészen egy év munkaviszony után ugye 60%)
Köszönöm!

Rolcsiboy # 2008.10.01. 09:53

Van min. ledolgozott munkaóra-szám, ami a tartós táppénzhez szükséges (ha jól tudom 180 nap körüli). Ha ez az alső munkahelyed, nem nagyon jön ki a 180 nap mostanáig.
15 napot a munkaadó köteles fizetni (betegszabadság), utána az általános táppénzre vagy jogosult, majd a GYED/GYES. Ha passzív táppénzre gondolsz (mert esetleg felmondasz, vagy ne adj isten kirúgnak a terhesség miatt - bár akkor perelhetők) ahhoz is minimum munkaviszony szükséges - max. 3 hónap a passziv táppénz ideje.
Ezt "tapasztalatból" írom, közöm nincs a joghoz, tehát biztos vannak benne hibák... De majd valaki jól kijavít :) - addig is "irányadónak" jó lehet.

Szendi # 2008.10.01. 09:47

Sziasztok!

Január 23-ára vagyok kiírva, és december 31-ig szól a szerződésem. Szeretném megtudni, hogy ha január 15-e óta dolgozom, akkor mennyi táppénzre vagyok jogosult? Előtte sem betegszabin, sem táppénzen nem voltam.
Köszönöm!

martus49 # 2008.09.30. 15:12

Sziasztok!
Kislányom januárban lesz 3 éves a kistesó júniusban érkezik ha minden igaz.Most az lenne a kérdésem,hogy mi után fogom kapni a thgy-t és a GYED-et.Bruttó 150000-re lennék bejelentve.Januártól kb. márc 12-ig lennék szabin utána (papiron)visszamennék dolgozni május végéig majd előre megigénelném a Thgy-t.Viszont nekem kellene a köztes időre(kb.2hó) fizetnem a minimálbér és a br.150.000 járulékkülönbözetét.Valaki tudna kedvezőbbet tanácsolni?Betegszabira majd táppénzre azért nem szeretnék menni mert szerintem csökkentené a Thygs és Gyed összegét.Ezt jól tudom vagy mehetnék táppénzre? Nagyon nagyon várom a választ melyet előre is köszönök szépen.Nika

nandy # 2008.09.30. 14:03

Attól tartok, igazuk van.

Talán le kellene mondani a GYES-t és visszamennyi munkanélkülire. De ez csak egy ötlet.

Gica2 # 2008.09.30. 11:39

Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy GYES-en vagyok itthon a 2 éves kisfiammal és három hét mulva születik meg a második kisfiam.Mire leszek jogosult,mit igényelhetek most a második fiammal ha az álláskeresési segélyem lett szüneteltetve(még van 65 napom)?Az első fiammal mindenre jogosult voltam(TGYS,GYED...Stb)Most pedig azt mondták az OEP-ben,hogy nem leszek jogosult semmire csak a Gyes-re.Ez lehetséges???Mit tudok annak érdekében tenni,hogy ez ne így legyen!

Leiaa29 # 2008.09.27. 04:59

Vannak még csodák: a cégem simán elengedett közös megegyezéssel, semmiben nem gördített akadályt elém. hurrá!:)

1-jétől közalkalmazottként dolgozom majd, bár a bértáblán már volt kisebb nézeteltérés, de a végén sikerült megegyezni.

Köszönök minden segítséget, amit itt kaptam, nélkülük elveszett lettem volna!

üdv: Andrea

nemethti # 2008.09.26. 13:20

Kedves szakértő!
Jelenleg GYED-en vagyok egyéves kislányommal és külföldre (EU-n kivüli országba) készülünk elvileg 2 évre (kb. addig amig amugy is gyesen lennék).
Mi a teendőm?
Le kell mondanom a gyedem a munkahelyemen ahonnan most kapom?
Ezzel megszűnik-e a munkaviszonyom?
Hogyan fizethető zsebből a tb, h legyen egészségbizto­sításom ha hazajövünk?
Felmondhat-e nekem a munkáltató?
Köteles-e visszavenni dolgozni, ha a gyermek 3 éves lesz?
Előre is köszönöm válaszát, sokat segítene.
Üdv:
Tímea

matika # 2008.09.26. 11:27

Sziasztok!

Jelenleg gyeden vagyok itthon 17 hónapos kisfiammal. Egyébként köztisztviselőként dolgozom határozatlan idajű szerződéssel.
Gyermekem mielőtt betöltené a 3. életévét szeretnék másik kisbabát. Kérdéseim a következők lennének:

  • Amikor gyermekem betölti a 2. életévét kivegyem-e a szabadságomat és utána elmenjek táppánzre /férjem venné igénybe a gyes-t/ vagy a gyes-t vegyem igénybe? Hogy járnék jobban anysgilag?
  • Másik kérdésem, hogy milyen összegű juttatásban fogok részesülni, ha táppénz alatt, vagy ha gyes alatt születik meg a következő baba?

Dolgozni nem tudok visszamenni, mert nincs a településen bölcsöde.

évike13 # 2008.09.26. 11:19

anne01

Nagyon köszönöm a válaszod! Sokat segítettél! Valószínű táppénre kell mennem, de megnyugtató, hogy nem fogja lehúzni a gyást, gyedet. Nem tudtam, hogy nem számítják be a táppnéz összegét a gyedbe.
évike13

zituska001 # 2008.09.26. 09:30

Elfelejtettem leírni, hogy határozatlan időre szóló munkaviszonyom van ( hivatalos, rendesen bejelentve, stb.).

zituska001 # 2008.09.26. 09:17

15 hónapos kisfiammal vagyok itthon GYED-en. Egy év múlva szeptemberben szeretnék visszamenni dolgozni. Az a kérdésem, hogy amennyiben még jövő szeptember előtt megszületne a második baba, milyen juttatásokban részesülnénk ( TGYÁS? GYED? stb. ), és ezeket mi alapján számítják?

Köszönöm a segítséget.

zituska001 # 2008.09.26. 09:17

15 hónapos kisfiammal vagyok itthon GYED-en. Egy év múlva szeptemberben szeretnék visszamenni dolgozni. Az a kérdésem, hogy amennyiben még jövő szeptember előtt megszületne a második baba, milyen juttatásokban részesülnénk ( TGYÁS? GYED? stb. ), és ezeket mi alapján számítják?

Köszönöm a segítséget.

zituska001 # 2008.09.26. 09:17

15 hónapos kisfiammal vagyok itthon GYED-en. Egy év múlva szeptemberben szeretnék visszamenni dolgozni. Az a kérdésem, hogy amennyiben még jövő szeptember előtt megszületne a második baba, milyen juttatásokban részesülnénk ( TGYÁS? GYED? stb. ), és ezeket mi alapján számítják?

Köszönöm a segítséget.

zituska001 # 2008.09.26. 09:17

15 hónapos kisfiammal vagyok itthon GYED-en. Egy év múlva szeptemberben szeretnék visszamenni dolgozni. Az a kérdésem, hogy amennyiben még jövő szeptember előtt megszületne a második baba, milyen juttatásokban részesülnénk ( TGYÁS? GYED? stb. ), és ezeket mi alapján számítják?

Köszönöm a segítséget.

anne01 # 2008.09.25. 21:31

nandy,

Valószínűleg a kedvezményszabályra gondolsz, de abban sajnos nem szerepel a gyes:
„Ha a biztosítottnak az irányadó időszakban azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint a minimálbér.”
Emiatt a gyes megbonyolítja a táppénz számítását:
„A kedvezményszabály akkor tud feléledni, ha a biztosítottként (tehát nem passzív jogon) kapott táppénz, TGYÁS, GYED miatt nincs meg a 180 bérezett nap, de összességében a táppénz+TGYÁS+GYED+bérezett napok száma több mint 180 nap. Ennek az a lényege, hogy megnézik, mennyi volt az utolsó ellátás alapja, és ha ez kedvezőbb, mint a jelenlegi ellátás alapján kapott táppénz, akkor ezt veszik figyelembe. A GYED előtti átlagkereset, ha legalább 180 bérezett napból volt megállapítva, felső határ nélkül, korlátlanul számít ilyenkor.
Azonban ha a fent említett táppénz + TGYÁS + GYED + bérezett napok száma nem éri el a 180 napot (pl. mert a kezdőnapot megelőző két év nagyobb része GYES), akkor a táppénz alapja a minimálbér lesz, akármennyi is a kismama szerződés szerinti bruttó bére.”

anne01 # 2008.09.25. 21:04

évike13,

Ha csak három hónapot dolgozol,akkor a tgyás és gyed alapja is a három hónap átlagkeresete lesz, táppénzed a minimálbér 60%-a. Tgyás-nál, gyed-nél a 180 nap biztosítási időbe beleszámítják a nappali tagozatot is.
Megteheted azt is, hogy december közepéig dolgozol és december vége felé az idei, január elején a jövő évi szabadságodat kiveszed, a tgyás-t pedig -28. naptól igényled (jan. 12-től). Ha a cégednél esetleg fizetnek év végi jutalmat vagy 13. havit, akkor az megemelheti az átlagkereseted.

nandy # 2008.09.24. 14:56

anne01:

úgy tudom, ha GYED, GYES miatt nincs meg a 180 nap jövedelem, akkor

  • vagy a minimálbér
  • vagy az előző ellátás alapja

közül a kedvezőbb lesz a köv. GYED alapja is.

évike13 # 2008.09.24. 08:08

anne01 Köszönöm a válaszod!
A jelenlegi bérem nem a minimálbér, hanem 138000ft, de valóban nincs meg a 180 bérezett napom, csak 3 hónap.
De tegyük fel, hogy most elmegyek táppénzre, és szülésig (2009 febr.8) táppénzen is maradok. Akkor mennyi lesz kb a táppénzem? A minimálbér 60%-a?
Az végülis nem nagy baj, ha kevés a táppénz, valóban inkább az aggaszt, sokkal kevesebb lesz-e e így a GYÁS, GYED?
Célszerűbb lenne megvárnom a 180 nap bérezett napot és utána táppénz?
Mit tegyek? Végülis tudnék még dolizni, de a doki mondta, hogy a unkaköröm miatt táppénzt javasol. De egy két hónap táppénz miatt meg nem szeretnék jóval kevesebb GÍEDet kapni. (valóban a max GYED a cél)

Ja még eszembe jutott: a táppénz beleszámít a 180nap elérésébe, ugye? Mert nekem így is éppencsak meglesz szülésig a 180 nap szülésig.

Köszönöm a választ előre is!
évike13

anne01 # 2008.09.23. 19:23

évike13,

Amíg nincs meg a 180 nap bérezett napod, addig a minimálbér lesz a táppénz alapja. A gyed összegét annyiban befolyásolhatja, hogy a táppénz első 15 napjára a munkáltató betegszabadságot (béred 80%-a) fizet, ami valóban leronthatja a táppénz, tgyás, gyed alapjául szolgáló átlagkeresetet. Alacsony keresetnél ez azt is jelentheti, hogy nem fogod elérni a maximális gyed összegét (persze, ha ez cél egyáltalán).

Leiaa29 # 2008.09.23. 17:49

kedves Nandy!
továbbra is a segítségedet szeretném kérni.
Ha jól értettem, maradhatok felmondás után szabin, ugye?
Úgy gondoltam,hogy szept. 26-ával felmondok és okt. 15-ig szabin vagyok, plusz még 7 nap szabim van az évben.
Az az igazság, hogy holnap értesítenek a másik állásról és ott már okt. 1-jén kellene kezdeni.
Vagy mit tegyek? Menjek betegszabira a felmomdási idő alatt? Ha nem szab meg a munkaszerződésem konkrét időtartamot a felmondási időre, akkor mi az irányadó?
totál tanácstalan vagyok.. köszönöm előre is a segítséged!

Templomegere # 2008.09.23. 13:39

Köszönöm nandy !!

nandy # 2008.09.23. 13:07

Bocsánat, az egyes nem kell...
Szóval 180 nap jövedelme...

nandy # 2008.09.23. 13:06

piro: ha a szülő nőnek azért nincs 1801 nap figyelembe veendő jövedelme, mert előzőleg GYED-en stb. volt, akkor a következő ellátás alapja megegyezik az előző ellátáséval.