GYED,GYES, táppénz


Dödölle1 # 2010.06.29. 06:57

tmade 2010.06.28. 19:45
Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni.
Tb kifizető helyen dolgozom 5 hónapja, úgyhogy még nem vagyok mindennel tisztában.
Ha anyuka 2. gyermekre igényli a tgyást május 20-ától, de nyilatkozza, hogy 1. gyermekkel apuka volt gyesen, akkor ugye megkeresést írok a MÁK felé és kérem őket, hogy igazolják, hogy apuka mikortól mondta le a gyest.
Ha hónap végéig nem jeleznek vissza többszöri megkeresésre sem akkor mit tehetek?
Egyesek szerint addig nem utalhatom, amíg nem tudom meg, hogy a gyest mikortól nem kapja, mások szerint viszont tb kifizetőhely lévén nem maradhat anyuka ellátatlan.
Azt mondják esetleg előleget kellene utalnom. Az mit jelent? Táppénzként számfejtek valamit?
Válaszotokat előre is köszönöm.
tmade 2010.06.28. 19:45

Válaszok:

  1. Igen, szükséges az igazolás, mivel a T. 39.§ szerint a szülők közös háztartásában élő gyermekek után egyidejűleg -a szülők választása szerint- csak egy ellátás vehető igénybe.
  2. Tekintettel az R. 1. § (9)-re a megkeresés formája végzés (belföldi jogsegély, válaszadási határidő 5 munkanap).

3.Amennyiben a válasz többszöri felszólításra sem érkezik meg célszerű telefonon felhívni a MÁK Cst. Irodavezetőt és kérni, hogy utasítsa az ügyintézőjét a jogszabály betartására, a válasz megadására. Hiányában a REP PEEO Osztályvezetőjéhez lehet fordulni kérve, hogy a kifizetőhelyen hatósági cél ellenőrzést kezdeményezve a szükséges okmányt szerezzék be, illetve szólítsák fel a közigazgatási szervet a jogkövetésre.
(A gyorsabb ügyintézést elősegítheti, ha az igazolást faxon (is) elküldik a részedre. )

4.Egy harmadik megoldás a helyes. Az igényt a MÁK által kiadott hatósági igazolvány megérkezéséig a Ket. szerinti módon fel kell függeszteni.

Előleget nem adhatsz, mivel ha az apa kapja a GYES-t az anya THGY-ra nem jogosult. (Előleget akkor adunk, ha az összeg megállapításához nincs elég adat. Pl. ha az előző mtató által kiadott Jövedelemigazolás nem áll rendelkezésre előleg adható a rendelkezésre álló (pl. jelen mtatónál elért) jövedelem, vagy a minimálbér stb. alapján....) Fontos! Előleg esetén a kifizetőhelyi ügyintéző köteles határozatot hozni. A határozatban az ügyféllel közölni kell, hogy miért csak előleggel kapja az ellátást. Lásd T. 61. § (4)

  • Az anyuka maradhat ellátatlan mindaddíg, amig teljes bizonyossággal megállapítható, hogy jogosult-e az igényelt ellátásra azzal, hogy az ügyintézési idő 22 munkanap, ami indokolt esetben 1x meghosszabbítható, illetve amelybe nem számítanak bele a a Ket. (2004. évi CXL. tv.) 33. § által felsorolt időtartamok.

Mindezeken túl az ügyfelet megilleti a tisztességes ügyintézés és a határidőben hozott döntés joga (Ket. 4.§), illetve természetesen mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy az ügyfél megélhetése ne kerüljön veszélybe, ugyanakkor figyelemmel kell lenni arra is, hogy az igény elbírálása jog és szakszerű módon történjen, annak keretében ne kerüljön sor jogalap nélküli kifizetésre. Ez utóbbi esetén ugyanis elsődlegesen a kifizetőhelyi ügyintéző vonható felelősségre.

5. Tisztázandó még, hogy a THGY igénylésével együtt benyújtottak-e hozzád GYES lemondó nyilatkozatot. Amennyiben igen, úgy a T. 39. § (6) és az R. 25/B § alapján kell eljárnod.

6. További kérdéseiddel érdemes a REP PEEO-hoz fordulni, illetve tanulmányozni az OEP Kifizetőhelyi tájékoztatót.

7. T. alatt mindíg a az Ebtv-t (1997. évi LXXXIII. tv) R. alatt pedig a 217/1997 (XII.1.) kormányrendeletet értjük.

Üdv. :)

tombercsi # 2010.06.28. 19:24

Kedves Tanácsadók!

2001. szept. óta közalkalmazott vagyok, határozatlan idejű szerződéssel. 2007. októberében mentem táppénzre terhesen, 1. gyermekem 2008. jan. 12-én született. Azóta tgyáson, gyeden, jelenleg gyesen vagyok és várandós a kistesóval, a szülés várható időpontja 2011. február 3. (Az első gyereknél a bruttó 133.000 Ft bérből számított gyedem 75 ezer Ft körül volt, azóta a fizetésem kb. br. 6000-el emelkedett.)
Miből számolják esetemben a második gyermeknél a tgyást ill. a gyedet? Próbáltam utánajárni, de nem igazodok ki, nem egyértelmű, hogy a későbbi tgyás és gyed számításánál mikor kapok nagyobb összeget, ha most gyesen maradok még szülésig vagy ha kiveszem a szabadságaimat (39 nap), majd táppénzre megyek szülésig?

Köszönöm válaszukat, üdvözlettel: tombercsi

tmade # 2010.06.28. 17:45

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni.
Tb kifizető helyen dolgozom 5 hónapja, úgyhogy még nem vagyok mindennel tisztában.
Ha anyuka 2. gyermekre igényli a tgyást május 20-ától, de nyilatkozza, hogy 1. gyermekkel apuka volt gyesen, akkor ugye megkeresést írok a MÁK felé és kérem őket, hogy igazolják, hogy apuka mikortól mondta le a gyest.
Ha hónap végéig nem jeleznek vissza többszöri megkeresésre sem akkor mit tehetek?
Egyesek szerint addig nem utalhatom, amíg nem tudom meg, hogy a gyest mikortól nem kapja, mások szerint viszont tb kifizetőhely lévén nem maradhat anyuka ellátatlan.
Azt mondják esetleg előleget kellene utalnom. Az mit jelent? Táppénzként számfejtek valamit?
Válaszotokat előre is köszönöm.

nandy # 2010.06.28. 13:35

A TGYÁS-t mindenképpen a 2009. évi jövedelem alapján fogják megállapítani, mert a biztosítási jogviszonyod folyamatos, és volt tavaly 180 bérezett nap.

A GYED-et viszont a 2010. évi jövedelem után fogják megállapítani (feltéve, hogy kb. június 28-ig nem mész táppénzre).

eszter78 # 2010.06.28. 12:44

Tisztelt Szakértő Úr/Hölgy!

TGYÁS-val kapcsolatban lenne kérdésem!Úgy olvastam,h az előző évi jövedelem szolgál alapul a tgyás számításában!Én előző évben egyéni vállalkozó voltam és nem minden hónapban tudtam fizetni magam után a járulékos költségeket!130ezer Ft-val voltam bejelentve a vállalkozásomba!Tavaly szeptember 27-től viszont alkalmazotti munkakörbe kerültem egy céghez,majd megszakítás nélkül januárban egy másik céghez ahol 220.000 bruttó a bérem!Ez év november 3-ra vagyok kiírva!Kérdésem az lenne,h ez az év beleszámít a tgyás alapba,vagy lehet e kérvényezni,h számítson bele?
Tisztelettel várom válaszukat!

Sylvie1987 # 2010.06.28. 09:07

Üdvözlöm!
Érdeklődi szeretnék hogy gyed mellett kaphatom-e az árvasági ellátást?köszönöm

Dödölle1 # 2010.06.28. 08:22

patakizs 2010.06.27. 10:18

Tisztelt Szakértők!

2008 december 10-én született kisfiam, vele jelenleg GYED-en vagyok. 2010 novemberétől állok újra munkaviszonyba, jövő évben tervezzük a kistesót.

Az egyik kérdésem az lenne, hogy jól tudom-e, hogy 180 nap munkaviszony elég hozzá, hogy a TGYÁS alapja ismét az előző évi jövedelem legyen, tehát ha pl. májusban kistesó születne, akkor az idei év alapján (GYED) számít-e a TGYÁS.

Nem, ez így ebben a formában nem igaz. Amennyiben 2011-ben szül és 2010-ben van 180 napi jövedelme (Önnek nincs, hiszen 2010. novemberig GYED-en lesz) akkor a THGY alapja a 2010-ben elért jövedelem.

Az Ön esetében a THGY alapja a THGY kezdő napjától visszafelé számított 180 napi jövedelme lesz, ha 2010. novenbertől a THGY igényléséig lesz 180 bérezett napja.

A másik dolog az, hogy a cég, ahol dologozom, kötött a nevemre egy 5 éves biztosítást, ami idén járt le, ebből fizettem adót, TB-t, stb. Ez beleszámít-e a jövő évben születendő kistesó után járó TGYÁS-ba, illetve utána a GYED-be?

A THGY és a GYED alapja a pénzbeli egészségbiztosítási járulékköteles jövedelem. Amennyiben az Önnek kifizetett biztosítási díj után kötelező ezen pénzbeli egészségbiztosítási járulékot megfizetni, úgy az ellátás alap lehet, ha viszont nem, úgy nem számít be a THGY és GYED alapjába.

És még egy utolsó kérdés: ha a kisfiam után kapok GYES-t, akkor jól tudom, hogy az első 180 napban táppénz egy igen alacsony összeg lesz, tehát elképzelhető, hogy meg se éri GYES-t igényelni?

Azt, aki GYES mellett dolgozik és megbetegszik megilleti a GYES mellett a táppénz ellátás is, ami mindaddíg, amíg nincs 180 bérezett napja a GYES melletti keresőtevékenységéből kifolyólag valóban egy viszonylag alacsony összeg (esetében, tételezve, hogy legalább 2008-tól jelenleg is fennáll a jogviszonya és nem "P" GYED-ben részesül a minimálbér 60%-a), illetve táppénz csak annyi napra folyósítható ahány napot a GYES mellett dolgozott. (Lásd Ebtv. 49.§.)

Más a helyzet akkor, ha a GYED után csak GYES-t kap és nem megy vissza dolgozni. Ebben az esetben a GYES alatt nem kaphat még táppénz ellátást is. (Kettős folyósítás tilalma Lásd Ebtv. 39.§.)

Amennyiben veszélyeztetett terhes és az Önnek kedvezőbb kérheti a GYES helyett a táppénz ellátást. Lásd Ebtv. 39.§.)

39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.

(2) Az, aki egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.

39/A. § (1) Az egészségbiztosítási pénzellátás (terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a táppénz) összegének megállapításánál jövedelemként azt az összeget kell figyelembe venni, amely után a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett volt.

49. § (1) A gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás vagy az ápolási díj mellett munkát végző biztosítottra a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy

  1. a táppénzfolyósítás időtartamának megállapításánál biztosítási időként csak a gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás vagy az ápolási díj folyósításának időtartama alatt biztosítási jogviszonyban töltött napokat lehet figyelembe venni,
  2. a táppénz összegének megállapításánál a biztosítási jogviszonynak az a) pontban meghatározott időtartam alatt elért, biztosítási jogviszonyból származó pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelmet kell figyelembe venni a 48. §-ban foglaltak szerint.

Javasolom, hogy kérdéseivel keresse fel a REP PEEO Osztályvezetőjét, aki szóban sokkal részletesebb tájékoztatást tud adni mind a jogosultsági, mind a választási, mind pedig az összegszerűségre vonatkozó kérdéseire.

Végül néhány hasznos információ (egy régebbi hozzászólásomból), hátha tudod használni most, vagy egy későbbi ügyedben:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP = Regionális Egészségbiztosítási Pénztár; a REP az OEP, azaz az Országos Egészségbiztosítási Pénztár területi szerve) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseidre, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez….
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)

Szintén kevesen tudják, hogy kérésre a REP, azaz a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, Terhességi Gyermekágyi Segély (THGY, TGYS, vagy mások a GYÁS rövidítést használják) és a Gyermekgondozási Díj (GYED) ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP), külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett. (Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését.)

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) területi szervének, azaz a REP, ezen belül a Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a REP Igazgatójától kérjen írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel, mely rendszeres, illetve nem rendszeres jövedelmek, valamint mely jogviszonyok figyelembevételével és milyen mértékkel) számolták ki az egészségbiztosítási pénzellátásait.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.
Üdv. :)

Dödölle1 # 2010.06.28. 06:20

A választ külön mailben elküldtem.

Encsa # 2010.06.27. 14:07

Köszönöm a választ, ez már jobban hangzik :) Szerencsére párom fel tudja venni a támogatásokat, így úgy néz ki meg tudjuk majd oldani a dolgokat. A jogi kart pedig feltétlenül felkeresem, mert még van néhány kérdésem. Személyesen kit kereshetek ott?
Előre is köszönöm a választ!

Dödölle1 # 2010.06.27. 10:57

Encsa

2010.06.27. 12:11 Szóval magyarul akkor mint egyetemista nem kapnék semmiféle segélyt az államtól, ha gyermeket szeretnék vállalni egyetemi tanulmányaim alatt, erről van itt szó. Ez elég szomorú. Inkább támogatni kellene a fiatalokat a gyermekvállalásban, nem pedig akadályozni. Nem fogok tudni teljesíteni 180 munkavállalói napot az elkövetkezendő minimum 6 évben. Ugyanis addig tart a képzésem. Tehát akkor marad az a lehetőségünk, hogy szülök egy gyereket, és a saját, összespórolt kis pénzünkből élünk.Encsa -----------
Nem, ezt félreérted.

Az államtól kapsz a szülés után egyszeri anyasági támogatást, havi rendszerességgel családi pótlékot és GYES-t. Ezek un. állampolgári jogon járó ellátások.

A GYES (ami egy viszonylag alacsony összeg) helyett az, aki meghatározott időn át dolgozott és járulékot fizetett ezért "cserébe" kaphat a szülést követően 168 napig THGY, a 169. naptól pedig a gyermek 2 éves koráig GYED ellátást, amely összeg függ a munkabértől, így heti 40 órás jogviszony esetén több, mint a GYES összege.

(Az elmúlt héten egy kérdezőnek részletes választ adtam a THGY, GYED, GYES,abyasági támogatás és csp. ellátásokkal kapcsolatban, azt javasolom visszalapozni és elolvasni.)

Amennyiben az apa rendelkezik a szükséges feltételekkel, úgy a GYED-et Ő is megigényelheti a jogosultsággal nem rendelkező anya helyett.

Ezen túlmenően további részletes tájékoztatásért célszerű a REP PEEO-t, valamint a MÁK CSt. Irodavezetőt is felkeresni. Ennek módjáról szintén a hozzászólásaim többségének a végén olvashatsz részletesen.

Tekintettel arra, hogy a Szegedi Tudomány Egyetem Jogi Karán folyik társadalombiztosítási képzés -mint az egyetem hallgatója- nyugodtan felkeresheted az illetékes tanszéket, ahol minden tb-vel kapcsolatos kérdésedre tudnak válaszolni. (Több, a gyakorlatban a TB-nél -OEP, REP, ONYFF, MÁK stb.- dolgozó oktató jár le Szegedre Budapestről, akik naprakész ismeretekkel rendelkeznek az egészségbiztosítás pénzbeli ellátások jogosultsági feltételeiről....)

Üdv. :)

Encsa # 2010.06.27. 10:11

Szóval magyarul akkor mint egyetemista nem kapnék semmiféle segélyt az államtól, ha gyermeket szeretnék vállalni egyetemi tanulmányaim alatt, erről van itt szó. Ez elég szomorú. Inkább támogatni kellene a fiatalokat a gyermekvállalásban, nem pedig akadályozni. Nem fogok tudni teljesíteni 180 munkavállalói napot az elkövetkezendő minimum 6 évben. Ugyanis addig tart a képzésem. Tehát akkor marad az a lehetőségünk, hogy szülök egy gyereket, és a saját, összespórolt kis pénzünkből élünk.

iszki # 2010.06.27. 08:25

Tisztelt Szakértő!

Összetett problémával fordulok Önhöz!
Feleségem kölcsönzött munkaerőként, határozatlan idejű szerződéssel dolgozik/dolgozott 2006 októbere óta a kölcsönbevevő által biztosított munkahelyen.
Közel két hete megindult egy létszámleépítés, mert a helyi irodát be akarják zárni. Az állományban lévőket ’rendkívüli felmondással’ küldték el, olyan okokra hivatkozva, amelyet az állományosok megtámadtak a munkaügyi bíróságon.
Ez véleményem szerint csoportos létszámleépítés, aminek meg vannak a külön szabályai, de ez gondolom a kölcsönzöttekre, nem vonatkozik.
A kölcsönzött állománynak egyszerűen, péntek délután azt mondták, hogy megszüntetik a szerződést a kölcsönbe adó céggel, akik egy közös megegyezéses felmondást akartak aláíratni vele. Még nem írt alá semmit.
A feleségem terhes, kérdéseim a következők lennének:

  • Jár-e a kölcsönzött munkaerőnek több mint három éves munkaviszony után végkielégítés?
  • Jár-e a terhesség alatti felmondási védelem a kölcsönzött munkaerőnek?
  • Ha most munkanélküli lesz, hogy alakulnak a GYED és GYES számításának módjai, egyáltalán jogosult-e majd így, munkanélküliként, ha 2011 februárra várjuk a babát?
  • Menjen el esetleg betegszabadságra?

Az én olvasatomban, az Alkotmánybíróság döntése alapján, mindazok a jogok megilletik Őt, mint az állományban levőket.

Jól látom?

Köszönöm a válaszát!

patakizs # 2010.06.27. 08:18

Tisztelt Szakértők!

2008 december 10-én született kisfiam, vele jelenleg GYED-en vagyok. 2010 novemberétől állok újra munkaviszonyba, jövő évben tervezzük a kistesót. Az egyik kérdésem az lenne, hogy jól tudom-e, hogy 180 nap munkaviszony elég hozzá, hogy a TGYÁS alapja ismét az előző évi jövedelem legyen, tehát ha pl. májusban kistesó születne, akkor az idei év alapján (GYED) számít-e a TGYÁS. A másik dolog az, hogy a cég, ahol dologozom, kötött a nevemre egy 5 éves biztosítást, ami idén járt le, ebből fizettem adót, TB-t, stb. Ez beleszámít-e a jövő évben születendő kistesó után járó TGYÁS-ba, illetve utána a GYED-be?
És még egy utolsó kérdés: ha a kisfiam után kapok GYES-t, akkor jól tudom, hogy az első 180 napban táppénz egy igen alacsony összeg lesz, tehát elképzelhető, hogy meg se éri GYES-t igényelni?

anne01 # 2010.06.27. 08:16

Encsa

Nem 180 nap munkaviszonyra lesz szükséged, hanem min. 185-re.

anne01 # 2010.06.27. 08:12

Arcsi640104

Itt probléma lesz, hogy nincs meg a 180 napi jövedelmed. Így a táppénzedet és emiatt a gyedet is minimálbérből fogják számolni, tgyást legfeljebb minimálbér kétszereséből. Neked augusztus végéig dolgoznod kellene (ebben lehet szabadság, augusztus második felében betegszabadság).

anne01 # 2010.06.27. 08:07

Encsa

Tgyás, gyed igénylésének két feltétele van:

1. aktuális biztosítás (általában munkaviszony)
2. 365 nap előzetes biztosítás.
Jelenleg az egyetemi hallgatói jogviszonyoddal csak a második feltételt teljesíted, azt is csak félig, mivel a felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok idejéből 180 napot fognak beszámítani. Szükséged van még legalább 180 (naptári) napi munkaviszonyra. Tgyást, gyedet csak biztosítási jogviszonyból igényelhetsz.
Gyes alanyi jogon járó ellátás.

Arcsi640104 # 2010.06.26. 22:55

Tisztel Szakértők!

2010. szeptemberében születik második gyermekünk. A szülést megelőző 2 éven belül a 365 nap biztosításom meglesz,és a szülés idejében is biztosított leszek. Mi alapján számítják a gyedet, ha a teljes 2009. évben munkanélküli ellátásban részesültem, illetve kb 30 napot alakalmi munkavállalói könyvvel dolgoztam. 2010.01.26-ig álláskeresési segélyt kaptam. 2010. 03.01.-től munkaviszonyban állok. 2010.07.01.-től táppénzen leszek a szülésig ,illetve a szülést megelőző 28 nappal az un. szülési szabadság kezdetéig , Amennyiben ez táppénzes állomány után is kivehető előre és nem kell kórházba " vonulnom idejekorán". A kérdésem, hogy ebben az esetben melyik év jövedelmét veszik alalapul? A munkanélküli ellátások képezhetik a gyed alapját?
Köszönettel. Arcsi

Babika3 # 2010.06.26. 15:00

Kedves nandy!

Először is nagyon köszönöm, hogy válaszoltál!

Több volt a bérem 250 ezernél, de a táppénzt esetemben tudtommal csak minimálbér kétszerese után számolják???
Fontos lenne tudnom, de nem értem hogy most akkor miből lenne a táppénz nálam.
Olvastam az előnyszabályról, de értelmezni nem nagyon tudom hogy most nálam mi számit…. az tudom, ha fizetésből számolják akkor jó táppénzt kapnék, de ha Gyed ből akkor sajnos nem.

( csak ismétlésként: 3 gyermekemet várom jelenleg GYED-en vagyok még pár hétig, az első gyerek előtt évekig dolgoztam, az első és a 2. gyerek közt megvolt a 180 napom így magas tgyst és max. Gyed- et kaptam).

„Ha a „relatív magas“ bér kb. 240–250 ezer forint, vagy még több, akkor jó a táppénz, mert a betegszabadságos bér kb. bruttó 170 ezer forint lenne, ez magasabb a minimálbér kétszeresénél (számolni kell azzal is, hogy a GYED-et 2011-ben fogod igényelni, és ki tudja, hogy akkor mennyi lesz a min.bér, tehát érdemes rászámolni egy kicsit).
A táppénz (bruttó) összege pedig max. a minimálbér 4-szerese lehet.”

Válaszodat előre is köszönöm szépen.

Encsa # 2010.06.26. 13:35

Tisztelt Szakértők!

A Szegedi Tudomány Egyetem hallgatója vagyok 2007 szeptembere óta az új bolognai-képzésben. Fél évig passzív hallgató voltam (2009 február-június), emiatt a BA diplomámat jövőre szerzem meg. Ezután párommal gyermeket szeretnénk vállalni, de nem vagyunk biztosan abban, hogy az új bologna-rendszer miatt hogyan is számlálódnak az évek? Jövő év végén, amikor megkapom a BA diplomámat, majd felvesznek az MA képzésre, akkor a számlálás újrakezdődik, azaz o év előzetes hallgatói jogviszonyom lesz, vagy pedig 16 év (összes eddigi tanulmányaim együttvéve)? Jogosult leszek terhességi gyermekágyi segélyre, gyed-re és gyes-re, és ha igen akkor mekkora összegre számíthatok? Mi alapján fogják ezt nekem kiszámolni? Előre is köszönöm válaszukat!
Enikő

nandy # 2010.06.25. 07:33

Nem, mert a munkaviszonyból eredő követelések 3 év alatt elévülnek.

czbrigitta # 2010.06.24. 21:06

Tisztelt Szakértők!

Sajnálatosan Én eddig nem számoltam utána hogy a volt munkáltatom jól adta e meg a szabadságomat szülés után. Egy ismerősöm keresett utána hogy most neki mennyi jár és ezek alapján szerintem nekem jól számoltak. Abban kérném a segítségüket hogy segítsenek hogy az alábbi paraméterek utána mennyi szabadság járt volna? S ha tévesen számolta és adta ki a munkáltató akkor lehet e tenni valamit?

Én 2003ban kivettem az összes 21 nap szabimat (27évesen)
2003.08.16–2004.01.30 ig GYÁS-on voltam
(szülés: 2003.09.11. első gyermek)
2004.01.31–2005.02.24 ig GYED-en voltam
2005.02.25–2005.08.11 ig GYÁS-on voltam
(szülés: 2005.02.25. 2. gyermek)
2005.08.12–2007.02.25 ig GYED-en voltam
2007.02.26–2008.02.25 ig GYES-en voltam

A munkáltatóm 18 nap szabadságot számolt amit
Én akkor keveseltem de azt mondták hogy ennyi és kész.
Tényleg csak ennyi járt volna? Én többet számoltam, 54 napot.
Ha tényleg rosszul számoltak , akkor ennyi idő elteltével lehet valamit csinálni?

Segítségüket előre is köszönöm.
Brigitta

barbus77 # 2010.06.24. 20:58

Tisztelt Szakértő!

jelenleg GYES-en vagyok a 2év 8 hónapos kisfiammal.
A GY-M-S Megyei Gyógypedagógiai Szolg.Központ Szakértői Bizottsága megkésett beszédfejlődést állapított meg nála. Itt hallottam, hogy meghosszabbított GYES-re és emelt családi pótlékra lehetek jogosult, mivel folyamatos fejlesztést javasoltak. Valóban érdemes kérnem ezeket a juttatásokat a fent említett probléma miatt? Jelentős segítség lenne, mert a heti többszöri foglalkozás rengeteg pénzt emészt fel.
Előre is köszönöm válaszát!

nandy # 2010.06.24. 12:27

Az esetek legnagyobb részében az a probléma, hogy az anyuka alig dolgozik egy-két hónapot (jellemzően szabadságon van), és rögtön utána táppénzre menne.

A jogszabály szerint időszakként csak a gyes mellett folytatott keresőtevékenység időtartamát lehet figyelembe venni, ami legtöbb esetben megegyezik a szabadság, betegszabadság idejével.
Az alapja pedig csak a gyes alatti jövedelem lehet, de így nem lesz 180 bérezett napja, tehát a 48. § (4) bek. értelmében a minimálbér a plafon.

Ha van 180 bérezett nap, akkor természetesen az lesz a táppénz alapja.

Hangsúlyozom, hogy ez a szabály csak a gyes, gyet mellett munkát végzőkre vonatkozik!
(ezért javasoljuk szinte mindig, hogy adja át a gyes-t másnak, mert akkor kedvezőbb ellátást kap)

nandy # 2010.06.24. 12:23

vzsu:

Jogszabályi hátterét a minimálbérnek nem találom, arra vonatkozóan, hogy a táppénzt GYES mellett annyi ideig folyósítják ameddig biztosított volt valaki azt igen.

Az egyszerűség kedvéért írjuk a minimálbért, hiszen itt a fórumon nagyon kivételes eset az, ha valaki a gyermek 3 éves kora után is kapja a gyes-t, és fél évnél hosszabb ideje dolgozik is a gyes mellett...

A hivatkozott jogszabály egyébként:

Eb. tv.
48. § (4) Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben (irányadó időszakban) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem.

49. § (1) A gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás vagy az ápolási díj mellett munkát végző biztosítottra a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy

  1. a táppénzfolyósítás időtartamának megállapításánál biztosítási időként csak a gyermekgondozási segély, a gyermeknevelési támogatás vagy az ápolási díj folyósításának időtartama alatt biztosítási jogviszonyban töltött napokat lehet figyelembe venni,
  2. a táppénz összegének megállapításánál a biztosítási jogviszonynak az a) pontban meghatározott időtartam alatt elért, biztosítási jogviszonyból származó pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelmet kell figyelembe venni a 48. §-ban foglaltak szerint.441
yoyosch # 2010.06.24. 11:54

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYES-en vagyok otthon a 2008 februárban született kislányommal - második gyermekünk várhatóan 2010 decemberében fog megszületni. Kérdésem, hogy érdemes-e most július 1-jétől elmennem táppénzre?

Úgy hallottam, hogy amennyiben így teszek, akkor néhány hónapig ugyan több pénzt kapok, mint a mostani kevés GYES, ellenben a baba megszületését követően a nekem járó pénzek alapját nem a korábbi bérem (bruttó 230 ezer), hanem az ennél kevesebb táppénz fogja képezni. Hogyan járok jobban?

Másik kérdésem: ha táppénzre megyek a születendő második gyermekemmel, akkor a GYES-t megkaphatja-e az egyéni vállalkozó férjem az első gyermek után? Úgy tudom, hogy csak akkor, ha az adott időszakban nem állít ki számlát - emiatt ez nem lenne előnyös. A GYES-t igényelheti akár a gyermek nyugdíjas nagyszülője is? Mik ennek a feltételei?

Előre is köszönöm a válaszát!